Xiaomi phones


Μηνύματα
674
Reaction score
1.474
Δες αμά πετύχεις κάνα sell out το 13Τ Pro. Λίγο χειρότερος επεξεργαστής από το 14 (σκέτο) και πολύ κοντινές κάμερες.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.350
Reaction score
21.444
Μια που η ερώτηση του wizzy στάθηκε η αφορμή, ας το ρωτήσω εδώ. Κάποτε, αρκετά -για να μην πω πολλά- φθηνά μοντέλα είχαν μικρόφωνο με φτωχή ποιότητα ήχου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα ελληνικής φίρμας (??) κινητό μιας εξαδέλφης μου, που σε τηλεφωνική συνδιάλεξη την άκουγα χάλια (με υγιές σήμα), και όχι μόνο αυτή, και άλλες περιπτώσεις. Αντιθέτως, το ταπεινό A15 της Μαρίας "μιλάει" εξαιρετικά, θα έπαιρνα όρκο ότι είναι iPhone. Έχουμε ξεμπερδέψει γενικώς με εκείνα τα crappy μικρόφωνα του παρελθόντος; Αυτά τα σχετικά φθηνά και πολύ γρήγορα τηλέφωνα, σαν το Poco X6 pro, έχουν παγίδες ποιότητας; Καναδυό ρηβιού που είδα, δεν αναφέρουν τίποτε για την ποιότητα του μικροφώνου. Δεν ξέρω πόσο έξω από την πραγματικότητα είμαι επί του θέματος, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο, κινητό με antutu score γύρω στο ενάμισυ εκατομμύριο να τιμάται μόνον 350 ευρώ, χωρίς να "τρέχει" κάτι...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.029
Reaction score
3.913
Ειδικά τα μικρόφωνα είναι αξιοπρεπή. Το μεγάλύτερο κόστος κάθε κινητού είναι η οθόνη, οι κάμερες και το SoC, και το τελευταίο λίγο/πολύ το ίδιο κοστίζει ως ποσοστό της συσκευής, παρότι μπορεί να έχει καλύτερο επεξεργαστή ή μόντεμ απ' ότι πχ 3 χρόνια πριν.
Στα "φτηνά" κάνουμε εκπτώσεις στις λεπτομέρειες, αλλά τα στοιχειώδη είναι συνήθως εντάξει. Εύκολο παράδειγμα: "Εικονικό" vs hardware proximity sensor.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.384
Reaction score
88.998
Είναι και η διάρκεια υποστήριξης που κερδίζει συνεχώς έδαφος στους υποψήφιους αγοραστές.

Οι κορυφαίες (ακριβές) επώνυμες προτάσεις έχουν περάσει τα 5 χρόνια για updates και security patches.

Η Poco έδινε 2 χρόνια και φέτος λένε για 3. Αυτό περιόριζει κυρίως την αξία μεταπώλησης για όποιον τη θεωρεί σημαντικό παράγοντα.
 

Μηνύματα
1.862
Reaction score
411
Επιπλέον , στην ποιότητα του "μιλάω-ακούω" , τα τελευταία χρόνια παίζει ρόλο και το volte/vowifi, που πλέον υποστηρίζεται σχεδόν σε όλες τις συσκευές. Ψηφιακός καθαρός ήχος HD μέσω δικτύου, που είναι έτη φωτός μπροστά από αυτό που άκουγες πριν 4-5 χρόνια
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.585
Reaction score
29.068
Πάντως εγώ έπαθα πλάκα με ένα βίντεο που μου έστειλε ένας φίλος από εδώ μέσα, με το Viber.
Του έφτιαξα ένα πλατώ για πικάπ και το πηγάδι του για να φτιάξει πικάπ diy.
Όταν τελείωσε την κατασκευή του, το έβαλε να παίζει στον χώρο του και μετά μου έστειλε το βίντεο.
Ακούγοντάς το, κυριολεκτικά η έκπληξή μου ήταν τεράστια.
Ο ήχος ήταν τόσο καθαρός, πρίμα, μπάσα, μεσαίες, όλα τέλεια!
Μου είπε ότι δεν είναι αϊφον η συσκευή του.
Μα τι μικρόφωνα έχουν τα άτιμα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.384
Reaction score
7.604
Μετά από κάποιους μήνες επέστρεψα στο Xiaomi, το οποίο εν τω μεταξύ αναβαθμίστηκε σε HyperOS.

Το πρόβλημα είναι πως πλέον δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις στο Viber (όχι πάντα τέλος πάντων), πρέπει να ανοίξω εγώ το Viber και μετά σκάνε.

Έχω ελέγξει ρυθμίσεις ειδοποιήσεων (αν και δεν είχα αλλάξει κάτι προφανώς), έβαλα "No restrictions" στην επιλογή "Battery saver" της εφαρμογής, το έκανα lock στη λίστα με τα ανοιχτά apps, τίποτα.

Όπως καταλαβαίνετε είναι άκρως ενοχλητικό, δεν μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το κινητό έτσι.

Any ideas? Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος; (στο internet πολλοί, συγκεκριμένη λύση όμως δεν βλέπω)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.867
Reaction score
6.527
Μετά από κάποιους μήνες επέστρεψα στο Xiaomi, το οποίο εν τω μεταξύ αναβαθμίστηκε σε HyperOS.

Το πρόβλημα είναι πως πλέον δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις στο Viber (όχι πάντα τέλος πάντων), πρέπει να ανοίξω εγώ το Viber και μετά σκάνε.

Έχω ελέγξει ρυθμίσεις ειδοποιήσεων (αν και δεν είχα αλλάξει κάτι προφανώς), έβαλα "No restrictions" στην επιλογή "Battery saver" της εφαρμογής, το έκανα lock στη λίστα με τα ανοιχτά apps, τίποτα.

Όπως καταλαβαίνετε είναι άκρως ενοχλητικό, δεν μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το κινητό έτσι.

Any ideas? Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος; (στο internet πολλοί, συγκεκριμένη λύση όμως δεν βλέπω)
Είναι θέμα του Viber. Το έχουν και άλλοι με άλλα κινητά, άλλα brand, μέχρι και άλλο OS.
Το κάνει και σε εμένα που και που. Μια έρχονται τέλεια τα notifications, μια κοιμούνται, μια τα δείχνει αργά, μια τα δείχνει μόνο αν ανοίξω την εφαρμογή...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.384
Reaction score
7.604
Είναι θέμα του Viber. Το έχουν και άλλοι με άλλα κινητά, άλλα brand, μέχρι και άλλο OS.
Το κάνει και σε εμένα που και που. Μια έρχονται τέλεια τα notifications, μια κοιμούνται, μια τα δείχνει αργά, μια τα δείχνει μόνο αν ανοίξω την εφαρμογή...
Στο ίδιο κινητό παλιότερα δεν είχα θέμα. Μετά άλλαξα κινητό για κάποιους μήνες, επίσης δεν είχα θέμα. Και τώρα που επέστρεψα σε αυτό το κινητό (ούτε καν format δεν έκανα, όπως ήταν από πριν, απλά μεσολάβησε το HyperOS update) έχω αυτό.

Πιο λογικό μου ακούγεται να φταίει κάτι στα power/sleep settings του λειτουργικού, αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω να φταίει και η εφαρμογή κάπως.
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.867
Reaction score
6.527
Στο ίδιο κινητό παλιότερα δεν είχα θέμα. Μετά άλλαξα κινητό για κάποιους μήνες, επίσης δεν είχα θέμα. Και τώρα που επέστρεψα σε αυτό το κινητό (ούτε καν format δεν έκανα, όπως ήταν από πριν, απλά μεσολάβησε το HyperOS update) έχω αυτό.

Πιο λογικό μου ακούγεται να φταίει κάτι στα power/sleep settings του λειτουργικού, αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω να φταίει και η εφαρμογή κάπως.
Και χτυπάνε μόνο στο Viber ?
Έχω καμμιά 25αρια apps με συχνά notifications 24/7, όλα στην σιγμή, σωστά και ωραία.
Πελάτης μου Samsungάκιας, έχει το ίδιο θέμα με το Viber μόνο.
Αντίστοιχα, περίεργο, στης αδερφής μου το Poco F5 δεν κάνει το παραμικρό το Viber, παίζει ρολόι.
Πατέρας και κουμπάρος με OnePlus, το ίδιο κινητό, ίδιο OS/update, ο ένας έχει θέμα με το Viber, ο άλλος όχι :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.670
Reaction score
40.844
πριν κανα τριμηνο (και για ενα μηνα) εκανε αποσυνδεση απο το wifi μονο του, ανευ λογου και αιτιας (Poco x3)
μετα εφτιαξε μονο του
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.938
Μηνύματα
2.923.089
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top