Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179

Μηνύματα
674
Reaction score
1.474
Κάτι μαύρους πεθαμένους μου έβαζε να ακούσω σε ένα Τζακ κλαμπ στη νέα Υόρκη που το έχουν γκρεμίσει τώρα και έχει γίνει κεμπατζιδικο.
Άμα έβαζα τίποτα μπεχεμοθ σε τέτοια ένταση κάτι θα 'καλουσαμε' σταντε οπότε λέω άσε τους μαύρους πεθαμένους που θα μείνουν πεθαμένοι όσα db και να σκάσουν
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.447
Reaction score
21.196
Κάτι μαύρους πεθαμένους μου έβαζε να ακούσω σε ένα Τζακ κλαμπ στη νέα Υόρκη που το έχουν γκρεμίσει τώρα και έχει γίνει κεμπατζιδικο.
Άμα έβαζα τίποτα μπεχεμοθ σε τέτοια ένταση κάτι θα 'καλουσαμε' σταντε οπότε λέω άσε τους μαύρους πεθαμένους που θα μείνουν πεθαμένοι όσα db και να σκάσουν
Ε, μα όχι, Behemoth έπρεπε να βάλετε και τσίτα τα ηχεία! :roflmao:
 

Μηνύματα
15.158
Reaction score
17.178
Ούτε που θυμάμαι , ρώτα τον @AndreasLav .

Oxι δεν αλλάζει το pitch , αυτό έλειπε , να άλλαζε.
Δεν ήταν ερώτηση για εσένα John. Ήταν ερώτηση για μουσικούς όπως ο Κος Χρήστος @christos77 και ο Hans @Hans of Matrix
Κι εγώ, διότι δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις ν' αναγνωρίσω κάτι τέτοιο ακόμα κι αν.. :whistling::biggrin:
Τσιρίζει, ξυρίζει.
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
794
Ελα πολύ το κουράσαμε!

Δυο edifier του κατοστάρικου σε near field και τέλος.

Ειδικά όσοι "νομίζουν" οτι ακούν μουσική απο το σύστημα τους θα φάνε μεγάλο χαστούκι!
 

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Ελα πολύ το κουράσαμε!

Δυο edifier του κατοστάρικου σε near field και τέλος.

Ειδικά όσοι "νομίζουν" οτι ακούν μουσική απο το σύστημα τους θα φάνε μεγάλο χαστούκι!
Αυτα να παρουμε?

 


Μηνύματα
792
Reaction score
877
Ελα πολύ το κουράσαμε!

Δυο edifier του κατοστάρικου σε near field και τέλος.

Ειδικά όσοι "νομίζουν" οτι ακούν μουσική απο το σύστημα τους θα φάνε μεγάλο χαστούκι!
Το μόνο που μπορεί να κάνει το κατοσταρικο είναι να σε χαϊδεψει απαλά.Μεχρι ν' αντιληφθείς ότι λείπει από την τσέπη.
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.522
Ελα πολύ το κουράσαμε!

Δυο edifier του κατοστάρικου σε near field και τέλος.

Ειδικά όσοι "νομίζουν" οτι ακούν μουσική απο το σύστημα τους θα φάνε μεγάλο χαστούκι!
Θα αντικαθιστούσα τα edifier με JBL. Φυσικά με subwoofer και ισοστάθμιση, έτσι;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.904
Reaction score
21.017
Μια χαρά αξιοπρεπέστατα ακούμε από κοντά με μικρά (και φτηνά) ηχεία, κι εγώ έτσι ακούω τις περισσότερες ώρες, αλλά δεν υπάρχει λόγος να τα ισοπεδώνουμε όλα..
Τώρα αν πάρεις μεγάλα ηχεία τα βάλεις σε χώρο που είναι χάλια με κακή τοποθέτηση και ακούς από τα 5+ μέτρα.. ε :whistling:

Υπό τέτοιες (κακές) συνθήκες δεν είναι καθόλου απίθανο στο nearfield ακόμα και με φτηνότερα - μικρότερα ηχεία να ακούς πιο σωστά και πιο ευχάριστα..
 


Μηνύματα
467
Reaction score
622
Θα αντικαθιστούσα τα edifier με JBL. Φυσικά με subwoofer και ισοστάθμιση, έτσι;
στην δουλειά έχω και τα edifier και τα JBL σε διαφορετικά δωμάτια (τα edifier είναι σε ένα δωμάτιο που δουλεύουν 3 άτομα και τα JBL σε ένα προσωπικό γραφείο. και χωρίς σαμπ και ισοστάθμιση τα JBL είναι καλύτερα ξεκάθαρα. όπως και τα edifier είναι καλύτερα από κάτι creative ηχεια υπολογιστη που εχει ενα αλλο δωμάτιο που είναι οι περισσότεροι. (Αυτά με σάμπ όμως... κάτι πάει πολύ λάθος... δέν έχει αρκετά σάμπ νομίζω... :rolleyes::roflmao:)
 


Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.522
Μιλάω για τα συγκεκριμένα και μόνο απο τα φτηνά.

Αυτά με το blutooth είναι πολύ πίσω σε ένταση και ποιότητα.

Απολαυστικά σε όλες τις εντάσεις και απίστευτο χαμηλό για το χώρο που πιάνουν.
Δε θέλω να γίνομαι κουραστικός αλλά αυτά τα συγκεκριμένα edifier δεν είναι καλά.
Μπορεί να είναι καλύτερα από άλλα, δε με ενδιαφέρει, αλλά καλά ΔΕΝ είναι.
Καλύτερα κανείς να δώσει 200 ευρώ να πάρει 2 JBL 305 και να μη φάει απέξω 1 μήνα.
 

Μηνύματα
792
Reaction score
877
στην δουλειά έχω και τα edifier και τα JBL σε διαφορετικά δωμάτια (τα edifier είναι σε ένα δωμάτιο που δουλεύουν 3 άτομα και τα JBL σε ένα προσωπικό γραφείο. και χωρίς σαμπ και ισοστάθμιση τα JBL είναι καλύτερα ξεκάθαρα. όπως και τα edifier είναι καλύτερα από κάτι creative ηχεια υπολογιστη που εχει ενα αλλο δωμάτιο που είναι οι περισσότεροι. (Αυτά με σάμπ όμως... κάτι πάει πολύ λάθος... δέν έχει αρκετά σάμπ νομίζω... :rolleyes::roflmao:)
Ακόμη να έλθει ο ειδικός για να ρυθμίσει;
 

Μηνύματα
467
Reaction score
622
αλλά καλά ΔΕΝ είναι.
Αμα του αρέσουν του άλλου, ποιος θα του πει τι ειναι καλο και τι οχι...
Α τωρα που τα ειδα αυτα εχουμε. Αλλα ειναι αρκετα ποιο μικρα απο τα JBL. Για το μεγεθος δεν ειναι ασχημα
Α τωρα που τα ειδα αυτα εχουμε. Αλλα ειναι αρκετα ποιο μικρα απο τα JBL. Για το μεγεθος δεν ειναι ασχημα
 

Μηνύματα
145
Reaction score
500
Σωστά.

Ο Hans έφτιαχνε έτσι την στάθμη ακρόασης, κυρίως στις ανθρώπινες φωνές (αλλά ακόμα και σε εκκλησιαστικό όργανο), ώστε να ακούει σε στάθμες που να είναι όσο το δυνατόν "όμοιες" με λάιβ στάθμες, δηλαδή όπως θα ακουγόντουσαν 5-6 άνθρωποι να τραγουδάνε μπροστά σου, πχ αυτοί:

(Οι οποίοι έχουν "φωνάρες", δυνατά λαρύγγια)

View attachment 339572

Και το όμοιο για την τάδε τραγουδίστρια σε κάποιο τζαζ κομμάτι.

Ομοίως, και για το circle of drums, όπου σε 5-κάναλο φορμάτ έχεις γύρω γύρω ένα σύνολο κρουστών.

Ομοίως σε βιολί, σε πιάνο, σε εκκλησιαστικό όργανο.

Μουσικός είναι ο άνθρωπος, τις έφερνε τις στάθμες σύμφωνα με την εμπειρία του. Εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία σε φυσικά όργανα, ούτε καν πλησιάζω.

Έβλεπα το volume συνήθως 2 dB κάτωθεν της στάθμης που θεωρώ σε μένα ως στάθμη "αναφοράς".

Αυτή τη στάθμη, την θεωρώ "χαλαρή", μάλλον χαμηλή. Αλλά οκ, τα ακούς όλα, σε όλο το φάσμα, και είναι εξαιρετικά ξεκούραστη, για πραγματικά πολύωρες ακροάσεις, ακόμα και 8-ωρες.

Βέβαια, ο υπολογισμός που κάνω για στάθμη αναφοράς, είναι (αναγκαστικά) λίγο χονδροειδής, καθώς έτσι είναι τα δεδομένα (έχω άλλωστε παρουσιάσει τις διαφοροποιήσεις σε dB SPL της στάθμης αναφοράς αναλόγως "σχολής"), και είναι γνωστό πως άλλοι θεωρούν τα 82-83 dB SPL ως μέση τιμή στη στάθμη αναφοράς, ενώ άλλοι τα 85 dB SPL. Το θέμα της στάθμης "αναφοράς" περιπλέκεται λιγάκι (λόγω αθροίσματος της στάθμης πολλαπλών πηγών), σε 5-καναλο και σε ιμερσιβ σεταπ, ιδίως στο δικό μου σεταπ που έχει περισσότερες δορυφόρους από το τυπικό 7.1.4 ιμερσιβ (αφού υλοποίησα ένα 10.1.5)..

Σκέφτομαι τελικά, ίσως επηρεασμένος από τον Hans, πως δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να προσπαθείς να φέρεις την στάθμη εκεί που θα ήταν στην πραγματικότητα μια ανθρώπινη φωνή εάν ο τραγουδιστής ήταν μπροστά σου, λάιβ, να τραγουδάει ο άνθρωπος μπροστά σου.

Πολλές φορές είναι πιο "εντυπωσιακό" να ακούγεται "τεράστια" η φωνή, σε υψηλότερο "volume", αλλά κακά τα ψέματα, είναι πέραν της αληθοφάνειας αυτό.

Στις ανθρώπινες φωνές, όλοι μας είμαστε "experts". Ξέρουμε καλά πως και σε τι στάθμες ακούγεται μια ανθρώπινη φωνή, τραγουδάμε κι εμείς (κι η γυναίκα μας) στο τσακιρ κέφι, Ε; 😁😜🤪

Καθυστερημένα μεν, αλλα δεν σημαίνει ότι ξεχάσαμε κιόλας τη Θεσσαλονίκη και την επαφή με τον "Ηφαιστο του ήχου" και το εργαστήρι του. Μαλιστα ήταν τόσο συντριπτική η εμπειρία που με έκανε ήδη να ξοδέψω ό,τι έχω εδώ στη Γερμανία, μήπως και φτάσω σε κάποιον βαθμό στο χώρο μου να ζήσω ψήγματα απο αυτές τις μυθικές στιγμές. Περί αυτού αργότερα.

Όσον αφορά στις εντάσεις ακρόασης:

Πιστεύω ότι αν όχι όλες, αρκετές φορές αναζητούμε το θαύμα σε αυτό το ταξίδι υψηλής ποιότητας μουσικής αναπαραγωγής, που όταν το απομυθοποιείς μπορείς να το χαρακτηρίσεις ακόμα και ως "χαζό χόμπι", όταν όμως το παίρνεις σοβαρά ως ταξίδι αναζήτησης τότε μπορείς κάλλιστα να ανατριχιάζεις με το αποτέλεσμα, να κλαις κιόλας από συγκίνηση και να σκέφτεσαι την επόμενη μέρα την εμπειρία που έζησες.

Σίγουρα αλλάζει η ψυχολογία σου όταν ζεις τη μουσική σε υψηλή ποιότητα αναπαραγωγής ως ακροατής, μακροπρόθεσμα μάλλον αλλάζεις τελικά και σαν άνθρωπος.

Και με τη λάιβ μουσική ανάλογα. Και με την ενεργή ενασχόληση με τη μουσική, ανάλογα.

Η μουσικοθεραπεία και σε επίπεδο πανεπιστημιακών σπουδών αλλά και σε επιστημονικό επίπεδο πραγματεύεται, ερευνά και εστιάζει στη θεραπευτική ιδιότητα της μουσικής· αλίμονο αν αυτό που ζούμε καθημερινά ανάμεσα στα ηχεία μας δεν επιδρούσε μακροπρόθεσμα ..πάνω μας.

Ακούμε από τότε που γεννηθήκαμε ηχογραφημένη μουσική, και ξεχνάμε ή δεν αντιλαμβανόμαστε μια θαυμάσια πλευρά της: Είναι εκείνη η μοναξιά στο χώρο ακρόασης, που αφήνει τη θέση της στους ανθρώπους που καλείς στο χώρο σου να παίξουν μουσική. Μπροστά σου. Είναι οι άνθρωποι που παίζουν στις ηχογραφήσεις. Αυτούς καλείς κάθε φορά, και έρχονται απλόχερα σπίτι σου.

Αρκετοί από αυτούς είναι κιόλας νεκροί. Τους επαναφέρεις όμως στη ζωή, η πατίνα, το αποτύπωμα που άφησαν για πάντα στο σύμπαν πίσω τους, είναι εδώ και τώρα μπροστά στ’ αυτιά σου. Στην ουσία πρόκειται για τεχνολογικό θαύμα. Για μιας μορφής ανάσταση.

Τα ηχητικά ολογράμματα της τέχνης και των ψυχών τους.

Τους τιμάς ακούγοντάς τους. Η ακρόαση είναι ούτως ή άλλως μια (εκ)δήλωση θαυμασμού και πίστης στους καλλιτέχνες που αγαπάς και σου ομορφαίνουν τη ζωή.

Χωρίς να τίθεται θέμα αξιολόγησης των εντάσεων, δεν είναι όλες οι εντάσεις ίδιες. Διαφορετικές εντάσεις σε τοποθετούν ως ακροατή σε διαφορετικά ύψη και βάθη στην επαφή με την μουσική τέχνη και τους μουσικούς της.

Η ένταση που θα είχαν αν ήταν όντως στο δωμάτιο σου και έπαιζαν μουσική οι καλλιτέχνες, ή αντίστροφα αν ήσουν εσύ στο „δικό τους χώρο“, αυτή η μαγική ένταση που ανάλογα με το είδος αρκετές φορές είναι κάτω από τη στάθμη αναφοράς, είναι ίσως ό,τι πιο προσωπικό μπορεί να σου δώσει η εγκατάσταση σου.

Είσαι μαζί τους, είναι μαζί σου τώρα. Μοιράζεστε κυριολεκτικά τον ίδιο χώρο! Σου τραγουδούν προσωπικά, σαν να το ζείτε μαζί!

Κι έτσι, κι εσύ, κι αυτοί, γεύεστε μία σταλιά αθανασία, για όσο κρατήσει.

Εσύ από την πλευρά των ζωντανών, αυτοί από των νεκρών.

Κι ο χρόνος γίνεται άχρονος, κι εσύ από ακροατής

συνδαιτυμόνας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.650
Reaction score
132.927
Έτσι είναι όπως τα λέει ο Hans, η μουσική είναι μιας μορφής μαγεία, ένα ταξίδι στο χρόνο, και στο χώρο.

Η υψηλής πιστότητας αναπαραγωγή, θα κάνει πιο αληθοφανή τη μεταφορά αυτή στο χώρο (της ηχογράφησης).

Και γω παρασύρθηκα για άλλη μια φορά, άκουγα ως τώρα μουσική. Αύριο θα το πληρώσω το ξενύχτι. 🤭

Αλλά πρώτα, ας επανέλθουμε στο θέμα:

Σκέψου όμως να μην έχεις σαμπ εσύ, και να έχει σαμπ η γειτόνισσα.

Ε, νταξ, πόσο κσεπεζμό πχιά ν'αντέξει ένας άντρας.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.893
Μηνύματα
2.921.744
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top