Μικρο στο ματι , μεγαλο.....


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.649
Reaction score
40.807
..δε φοραγα γυαλια.. δεν εβλαπα μπροστα μου απο τη πρινα κ τη νυστα... είδα ταπσι..λεω δω ειμαι καλα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.244
Reaction score
47.125
..και συνεχιζεται .... View attachment 343869

Παραβρασμένες, λίγο λάδι, απουσία σάλτσας, αστοχία το καρότο, πχιός έχει διαπράξει το έγκλημα αυτό μαϊμού?
..δε φοραγα γυαλια.. δεν εβλαπα μπροστα μου απο τη πρινα κ τη νυστα... είδα ταπσι..λεω δω ειμαι καλα...
Και εγώ έτσι είμαι όταν έχω μπάμιες, θέλω να μοιραστώ όσο το δυνατόν γρηγορότερα τη χαράμ και οι άλλοι με μαυρίζουν... :biggrin:
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
σε κανένα αυτοκίνητο που παίζει μουσική δεν ακούγεται κάτι έξω και ας έχει 2KW ενισχυτές και πολλαπλά subs.
ανέκαθεν οι άσχετοι με το θέμα συνδύαζαν το car audio (sq) με τις καταστάσεις spl αγιαβαρβάρακλπ αλλά όσο φτάνει ο καθένας τόσο καταλαβαίνει τι να κάνουμε.
30+ χρόνια ασχολούμαι με το θέμα του sq, έχω ακούσει ένα τσουβάλι μλκς όλο αυτό τον καιρό, πότε βέβαια δεν κατάφερα να ακούσω μπάσο εκτός αυτοκινήτου με ένα 10" (ούτε με 12") , με το ζόρι στα όρια του παραθύρου ανοικτό, ούτε επίσης να παίζει κάτι από αυτοκίνητο με sq σύστημα εκτός αυτοκινήτου , εκτός αν άνοιγες τις πόρτες και καθόσουν πίσω.
δεν συζητάμε για άλλα πρακτικά θέματα όπως οτι ένα ισορροπημένο σύστημα έχει μέγιστο spl που καθορίζεται αποκλειστικά από το πως θα δουλέψει το midbass στην πόρτα και από τίποτα άλλο, ούτε για ηθικά θέματα όπως για ποιό λόγο θα έφτιαχνε κάποιος ένα ισορροπημένο sq σύστημα για να το βγάλει εκτός προδιαγραφών προκειμένου να ζαλίσει τα @@ των διπλανών.

καμία λογική, απόρροια ασχετοσύνης με το θέμα.
Τουλάχιστον να κλείνετε τα παράθυρα ερμητικά, για να σπάσετε μόνοι σας τα δικά σας τύμπανα .
Γυναίκα φαντάζομαι δεν σσς αντέχει
 


Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.725
εντωμεταξύ συνεχίζουμε ακάθεκτοι, άλλο μπασο άλλο χαμηλό, μάλιστα
πως λέμε άλλο κλιματιστικό άλλο air condition; το ίδιο ακριβώς, στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρεις ιταλικά στην δεύτερη δεν ξέρεις αγγλικά, συνεχίστε λίγο ακόμα να δω κάτι.

1727349560149.png

Ιιιιιι τι τον είπε!! :lolsign:
αλήθεια είναι αυτό, προφανώς από το ηχοσύστημα. να τα λέμε αυτά.
 


Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
εντωμεταξύ συνεχίζουμε ακάθεκτοι, άλλο μπασο άλλο χαμηλό, μάλιστα
πως λέμε άλλο κλιματιστικό άλλο air condition; το ίδιο ακριβώς, στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρεις ιταλικά στην δεύτερη δεν ξέρεις αγγλικά, συνεχίστε λίγο ακόμα να δω κάτι.

View attachment 343870
Χαμηλοκώλα (ελληνικά) = Bassoculo (ιταλικά)
αλήθεια είναι αυτό, προφανώς από το ηχοσύστημα. να τα λέμε αυτά.
Τώρα σου φταίει το σύστημα
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.522
Τοτε είχαν και χάρτινους κώνους τα μεγάφωνα . θυμάμαι τα δικά μου τα Pioneer που είχα φέρει πολυ παλιά απο την Αγγλία. . Την πρώτη μέρα που τα τοποθέτησα σε ενα Opel Astra ήθελα να κοιμηθώ το βράδυ στο αυτοκίνητο.
Α, κι εμείς Pioneer έχουμε βάλει στις πίσω πόρτες στο ASTRA που όταν το πήραμε δεν είχε τίποτα.
εντωμεταξύ συνεχίζουμε ακάθεκτοι, άλλο μπασο άλλο χαμηλό, μάλιστα
πως λέμε άλλο κλιματιστικό άλλο air condition; το ίδιο ακριβώς, στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρεις ιταλικά στην δεύτερη δεν ξέρεις αγγλικά, συνεχίστε λίγο ακόμα να δω κάτι.

View attachment 343870

αλήθεια είναι αυτό, προφανώς από το ηχοσύστημα. να τα λέμε αυτά.
Έλα, μη τρώγεστε. Ο gkar το εξήγησε, όταν είπε μπάσο πριν, εννοούσε την κιθάρα μπάσο.
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
Νομίζουν οτι ακούνε χαμηλό σε χωρο αυτοκινήτου, σε δυο κυβικά μέτρα αέρα.
Ενα μήκος κύματος ψιλοκομμένο σε μερίδες παρακαλώ, το ήθελα για το αυτοκίνητο ξέρετε
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.725
ναι εδώ άλλοι συνδέουν το χαμηλό, με τις διαστάσεις του δωματίου και το μήκος κύματος...
αλλά θα μου πεις άλλοι ακούνε χαμηλό απο ακουστικά σε 2κυβικά εκατοστά χώρου έξω απο τα αυτιά τους.
αλήθεια δεν κουφαίνονται από τα ακουστικά ; είναι επικίνδυνα για την υγεία αφου
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.244
Reaction score
47.125
εντωμεταξύ συνεχίζουμε ακάθεκτοι, άλλο μπασο άλλο χαμηλό, μάλιστα
πως λέμε άλλο κλιματιστικό άλλο air condition; το ίδιο ακριβώς, στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρεις ιταλικά στην δεύτερη δεν ξέρεις αγγλικά, συνεχίστε λίγο ακόμα να δω κάτι.

View attachment 343870


Screenshot_2024-09-26-15-18-21-677_com.android.chrome-edit.jpg
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
Για τα ακουστικά δεν ισχύει αυτό που λες.
Με 70 dB nax δεν χρειάζεται παραπάνω ένταση.
Με ακουστικά noise canceling, σαν τα δικά μου τα Sony WH-1000 , απολαμβάνεις πλούσιο χαμηλό και ακουστικά μπάσα όργανα σε πολυ λογικές εντάσεις .
Τα συγκεκριμένα ακουστικά έχουν πολύ καλή απομόνωση από τους εξωτερικούς θορύβους.

Στο αυτοκίνητο με ακουστικά ως συνοδηγός πάντα, εννοείται.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.725
α δεν χρειάζεται ε; ενω στο αυτοκίνητο χρειάζεται ε; αλήθεια ; και βγάζουν χαμηλό τα ακουστικά ; πως αφου η φυσική...

Γιώργο δεν το αφήνεις το caraudio στην ησυχία του να πάει στα κομμάτια, αυτοί που νομίζουν οτι ακούνε 20hz στα 2 κυβικά ξέρουν καλύτερα.
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
α δεν χρειάζεται ε; ενω στο αυτοκίνητο χρειάζεται ε; αλήθεια ; και βγάζουν χαμηλό τα ακουστικά ; πως αφου η φυσική...

Γιώργο δεν το αφήνεις το caraudio στην ησυχία του να πάει στα κομμάτια, αυτοί που νομίζουν οτι ακούνε 20hz στα 2 κυβικά ξέρουν καλύτερα.
Στο αυτοκίνητο, λόγω περιορισμένου χώρου παίζεις 20Hz με πολύ υψηλή παραμόρφωση.
Στα ακουστικά παίζουν ρόλο οι σχετικες αποστάσεις μεταξυ πηγής και ακουστικου πόρου και δεν δημιουργούνται room modes χαμηλων συχνοτήτων και ταυτόχρονα η παραμόρφωση είναι πολύ χαμηλότερη απο εκείνη ενος μικρού χώρου.
Υπάρχει αρκετή πληροφορία για να κατανοήσεις τις διαφορές.
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.244
Reaction score
47.125
Αυτοί που νομίζουν οτι ακούνε 20hz στα 2 κυβικά ξέρουν καλύτερα.
Ξερω έναν που μπορεί, έχουμε το ίδιο σκουπάκι και καβαλάει firestorm.
Έχω τη εντύπωση ότι μπορεί να ακούσει μέχρι το θρόισμα των φτερών μιας πεταλούδας :lolsign:
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.725
Στο αυτοκίνητο, λόγω περιορισμένου χώρου παίζεις 20Hz με πολύ υψηλή παραμόρφωση.
οπωσδήποτε αυτό ακριβώς συμβαίνει ναι.
χωρίς αμφιβολία όμως , ντεφακτο ένα πράμμα.

το βασικότερο πρόβλημα αναπαραγωγής χαμηλών στο αυτοκίνητο δεν είναι η παραμόρφωση που είναι πλήρως αντιμετωπίσιμη και δεν υφίσταται σε υψηλό επίπεδο, αλλά ο έλεγχος της διέγερσης διαφόρων εξαρτημάτων (συντονισμοί, τριγμοί κλπ) που είναι πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμος που ταλαιπωρεί κόσμο και σε υψηλό επίπεδο.
αυτό είναι ανεπιθύμητο παραπροϊόν και άσχετο με την παραμόρφωση, ένας ακόμη παράγοντας που αποτρέπει την αναπαραγωγή σε υψηλές στάθμες στο χώρο του αυτοκινήτου εφόσον το sq είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.318
Σε τοσο μικρούς χώρους που οι διαστάσεις είναι πολύ μικρότερες από το μηκος κύματος ισχύουν οι κανόνες της υδραυλικής και ο ήχος μεταφέρεται ως πίεση ρευστού. Μια χαρά χαμηλές συχνότητες ακούς με τα ακουστικά. Και στο αυτοκίνητο.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.893
Μηνύματα
2.921.813
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top