Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.734
Reaction score
133.131
Γιατί; Χωρίς επιδότηση ποιος θα πάρει;
Ξέρεις κανένα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.103
Reaction score
29.817
Ποιος σου εξασφάλισε ότι θα την πάρεις;
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.734
Reaction score
133.131
Δεν κατάλαβα, έχασε κάποιος επιδότηση ενώ είχε απευθυνθεί σε εξειδικευμένο λογιστή που ασχολείται με τις επιδοτήσεις αυτές, από τον οποίο είχε τη διαβεβαίωση ότι πληρούσε όλα τα κριτήρια κι έγιναν σωστά οι καταθέσεις όλων των αναγκαίων εγγράφων;

Ξέρετε κάποιο περιστατικό;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.103
Reaction score
29.817
Δεν χρειάζεται. Ξέρουμε όσους δεν πήραν και ήταν εντάξει. Έχουμε και εδώ μέσα.

Συν ότι στο 3ο πρόγραμμα χρειάζεται να έχεις τελειώσει. Να έχεις παραλάβει το όχημα ή το τιμολόγιο. Δεν θυμάμαι. Μου το είπε απ' έξω απ' έξω και ο πωλητής στην BYD. Με το Dolphin δεν είμαι εξασφαλισμένος καθώς δεν το είχαν. Με το Atto που το είχαν ήταν πολύ πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Εσύ ζήτησε χαρτί να δούμε αν θα το πάρεις. Ειδικά τώρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.734
Reaction score
133.131
Δεν χρειάζεται. Ξέρουμε όσους δεν πήραν και ήταν εντάξει. Έχουμε και εδώ μέσα.
Με συγχωρείς, αλλά η διατύπωσή μου είναι προσεκτική:
Ο λογιστής, που ασχολείται με αυτά τα προγράμματα επιδότησης.
Όχι οποιοσδήποτε λογιστής, κι όχι εάν το κάνει μόνος του ο ιδιώτης αγοραστής.

Προσωπικά έχω κορυφαίο λογιστήριο (άνευ πλάκας), τόσο για την εταιρεία μου, όσο και για τις προσωπικές μας οικονομικές ενασχολήσεις (ατομικές), και δεν ανέλαβε αυτό. Δεν έχει τέτοια εξειδίκευση.

Απευθύνθηκα σε διαφορετικό, εξειδικευμένο λογιστικό γραφείο, με μεγάλη εμπειρία και αποκλειστική ενασχόληση με τα προγράμματα επιδότησης, φουλ ενημερωμένο και για τα κινούμαι ηλεκτρικά 1 & 2, και δεν υπήρχε καμία περίπτωση να χάσω επιδότηση.
Κι ούτε έχασα. 😎

Και δεν συμμετείχα διόλου στη διαδικασία. Ήταν 2 λογιστήρια που έκαναν μεταξύ τους τις αναγκαίες ενέργειες. Εμένα απλώς με ενημέρωναν.

Δεν είναι "ομιχλώδης" η κατάσταση με τις επιδοτήσεις στα EV, όπως δείχνετε ότι είναι. Βεβαίως έχει έναν βαθμό πολυπλοκότητας και χρειάζεται γνώση του θέματος.
Συν ότι στο 3ο πρόγραμμα χρειάζεται να έχεις τελειώσει. Να έχεις παραλάβει το όχημα ή το τιμολόγιο. Δεν θυμάμαι. Μου το είπε απ' έξω απ' έξω
Έτσι δουλειά δε γίνεται.
Δε θυμάμαι, κάπου διάβασα, μου το είπε απ'έξω απ'έξω και αερολογίες αέρα Πατέρα.

Άμα δεν απευθυνθείς σε εξειδικευμένο λογιστήριο που ασχολείται με το θέμα, είσαι όπως παν κι όπως έρθουν.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.103
Reaction score
29.817
Ωραία. Εγώ θέλω μια υπεύθυνη δήλωση του λογιστή από το GOV που να λέει ότι αν δεν πάρω την επιδότηση θα πληρώσει αυτός. Τα υπόλοιπα είναι αέρας. Αν την δίνει έχει άλλον έναν πελάτη όταν έρθει η ώρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.734
Reaction score
133.131
Ωραία. Εγώ θέλω μια υπεύθυνη δήλωση του λογιστή από το GOV που να λέει ότι αν δεν πάρω την επιδότηση θα πληρώσει αυτός. Τα υπόλοιπα είναι αέρας. Αν την δίνει έχει άλλον έναν πελάτη όταν έρθει η ώρα.
Να του το πεις.

Εγώ, δε ζήτησα υπεύθυνη δήλωση πάντως. 🤣

Αυτός, ζήτησε 3-4 όμως! 🤪🤭😜😁🤣
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.103
Reaction score
29.817
Να του το πεις.

Εγώ, δε ζήτησα υπεύθυνη δήλωση πάντως. 🤣

Αυτός, ζήτησε 3-4 όμως! 🤪🤭😜😁🤣
Αφού είσαι τόσο βέβαιος για αυτόν και την διαδικασία να μου δώσεις εσύ. 😋 :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.734
Reaction score
133.131
Αφού είσαι τόσο βέβαιος για αυτόν και την διαδικασία να μου δώσεις εσύ. 😋 :biggrin:
Εγώ αγαπητέ μου, ξέρω πως ο καθένας έχει μια δουλειά να κάνει, με μια εξειδίκευση, και σε αυτήν την συγκεκριμένη δουλειά που κάνει, μπορεί να είναι καλός έως πολύ καλός.

Σε κάθε περίπτωση όμως, από σένα που δεν είναι δουλειά σου να το κάνεις, είναι καλύτερος.

Εσύ ας πούμε, δεν είσαι γιατρός. Τι μπορείς να καταφέρεις με ένα μηχάνημα υπερήχων στα χέρια σου, Θεός και ψυχή σου. Εγώ, είμαι, και πολύ καλός μάλιστα σε αυτό το αντικείμενο. Αν θες να γίνει δουλειά, έλα να σου κάνω υπερηχογράφημα. Υπεύθυνη δήλωση δε θα σου δώσω στο χέρι, ούτε πριν σου κάνω υπερηχογράφημα, ούτε μετά. Απλώς θα κάνω τη δουλειά μου.

Τα υπόλοιπα που λες, είναι για τις εντυπώσεις.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.806
Reaction score
34.977
Ωραία. Εγώ θέλω μια υπεύθυνη δήλωση του λογιστή από το GOV που να λέει ότι αν δεν πάρω την επιδότηση θα πληρώσει αυτός. Τα υπόλοιπα είναι αέρας. Αν την δίνει έχει άλλον έναν πελάτη όταν έρθει η ώρα.

Ζητά και καμιά πιπουλα τώρα που θα γυρνάει

:roflmao: :roflmao: :roflmao:

Άκου υ/δ από λογιστή :roflmao::roflmao::roflmao::vinsent:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.091
Reaction score
10.364
Ανακοινώθηκαν οι τιμές του Citroen eC3 στην Ελληνική αγορά.
Θα έρθει με τρία επίπεδα εξοπλισμού στα 19.710€, 21.320€ και 21.990€ μετά την επιδότηση.
Ειλικρινά, υπάρχει κάποιος λογικός αγοραστής που θα τα βάλει κάτω και θα το επιλέξει έναντι του Dolphin με οποιοδήποτε κριτήριο, ακόμα και με την εξωτερική εμφάνιση που θεωρείται το αδύναμο σημείο του τελευταίου;
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.950
Reaction score
11.342
Αυτό το κάρο της Σιτροέν υπήρχε μια ελπίδα να βγει φθηνό. Η ελπίδα πεθανε τελευταία.

Δηλαδή αυτό το κάρο κοστίζει όσο η εισαγωγική νέα bmw 120 (170ps A/T).

Αλλά ξέχασα, δε κοστίζει το ίδιο γιατί υπάρχει η επιδότηση.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.950
Μηνύματα
2.923.609
Members
38.114
Νεότερο μέλος
Geomir
Top