Eρωτευτηκα ενα fyne

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.150
Reaction score
56.026
...
Παραδέχομαι ότι γίνομαι κακός με όσους αγαπώ, για το καλό τους πάντα
Εδώ και αν πέφτουν από τα σύννεφα όσοι θεωρούσαν πως γίνεσαι κακός με όλους για να μην κάνεις διακρίσεις. :wink:
 

Μηνύματα
7.079
Reaction score
1.096
Εδώ και αν πέφτουν από τα σύννεφα όσοι θεωρούσαν πως γίνεσαι κακός με όλους για να μην κάνεις διακρίσεις. :wink:
Κακώς ανέβηκαν στα σύννεφα. Εγώ δεν τους υποσχέθηκα ότι θα μάθουν και να πετούν σε αυτά, ούτε ότι θα μπορούν με ασφάλεια να επιστρέψουν στην πραγματικότητα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.269
Reaction score
83.168
Κωστα προσεξε… βαζω το μικροφωνο στη θεση Α.
Οι απορίες σου έχουν βάση.
Η απάντηση είναι πως τα καλά προγράμματα ισοστάθμισης έχουν το χαρακτηριστικό του ομοιογενούς ήχου σε περισσότερες από μία θέσεις ακρόασης. Όσο πιο καλό πρόγραμμα, τόσο πιο ομοιογενής ο ήχος, τόσο πιο πειστική η ηχόσφαιρα σε περισσότερες από μία θέσεις.
Τα παλιότερα/χειρότερα προγράμματα έχουν ένα ανεκτό αλλά μη αληθοφανές αποτέλεσμα σε μια θέση, το οποίο χειροτερεύει όσο απομακρυνόμαστε από την MLP.
 



Μηνύματα
974
Reaction score
1.061

Μηνύματα
1.951
Reaction score
4.606
Mιά ερώτηση:
Τι σχέση έχει το τέμπο για παράδειγμα με την δικάναλη ή πολυκάναλη αναπαραγωγή ?
Δηλαδή ένα κομμάτι που είναι 4/4 στο δικάναλο ας πούμε disco στο πολυκάναλο γίνεται 9/8 ζειμπέκικο δηλαδή ?

:p :p
Χωρις να θελω να μπω στην ουσια της διαφωνιας,
αυτο που αναφερεις ειναι το μετρο, οχι το τεμπο..
 

Μηνύματα
974
Reaction score
1.061
Νατος και ο πάρα τρίχα μονοκαναλος με τα φανταχτερά πολυπριζα και καλώδια που έχει άποψη για το πολυκαναλο :lolsign:

Ε τι, λείπει ο ΠΑΗ απ τη Σαρακοστή? :biggrin:
Έχεις δίκιο.Μονο που ισχύει κι από την ανάποδη.Αλλοι δε θα έπρεπε να έχουν αποψη για τα καλώδια.Εδω όμως υπάρχει μια διαφορά.Η μουσική μου δεν υπάρχει σε πολυκάναλο άρα δε μπορώ να την ακουσω.Οι καλωδιομυρωδιαδες ομως μπορούν ν' ακούσουν τη μουσική τους με καλώδια.Η βούληση λείπει.
Υ.Γ.Κοιτάζω το πολυπριζο όμως φανταχτερό δεν το λέω.Καλοκατασκευασμενο,ναι.Ο,τι πληρώσεις,παίρνεις.
 



Μηνύματα
974
Reaction score
1.061
Από μια θολή φωτογραφία της κακιάς ώρας το κατάλαβες αυτό; Μωρέ μπράβο!
Όχι,απλώς θυμήθηκα την πρόταση του ιδιοκτήτη να δοκιμάσω,καλου-κακου,2-3 xlr του κατοσταρικου άρα αντιστοιχης τιμής ήταν και τα καλώδια της επίδειξης.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.330
Reaction score
1.710
Οι απορίες σου έχουν βάση.
Η απάντηση είναι πως τα καλά προγράμματα ισοστάθμισης έχουν το χαρακτηριστικό του ομοιογενούς ήχου σε περισσότερες από μία θέσεις ακρόασης. Όσο πιο καλό πρόγραμμα, τόσο πιο ομοιογενής ο ήχος, τόσο πιο πειστική η ηχόσφαιρα σε περισσότερες από μία θέσεις.
Τα παλιότερα/χειρότερα προγράμματα έχουν ένα ανεκτό αλλά μη αληθοφανές αποτέλεσμα σε μια θέση, το οποίο χειροτερεύει όσο απομακρυνόμαστε από την MLP.
Ναι εχω αντιληφθει την ουσια του πως λειτουργει ενα πολυκαναλο με βαση τη θεωρια του Τουλ. Απλα ανιχνευω να δω και εδω ατελειες. Και υπαρχουν ατελειες. Και μου αρεσει που καποιοι μας γλυτωνουν απο τον κοπο να βιαβαζουμε απειρες σελιδες προσφεροντας μας μασημενη τροφη.
Δεν ειναι ομως για μενα αυτο το προβλημα.
Το πρωτο προβλημα ειναι τα πολλα ηχεια που απαιτουνται που μπορει και μονο αυτο να κανει το εγχειρημα απορριπτεο.
Το δευτερο προβλημα ειναι οτι υπαρχουν απειρες προτασεις σε συνδυασμους στερεο μηχανηματων/ηχειων που αυτο που θα σου δωσουν θα ειναι τοσο ικανοποιητικο που δεν θα θελεις να προχωρησεις σε εκ βαθρων αλλαγες.
Το τριτο προβλημα ειναι πως δεν ειμαι πεπεισμενος οτι τα επεξεργασμενα με αλγοριθμους κομματια ειναι ιδανικη επιλογη η απλα ανοιγουμε πορτα σε νεα καταναλωση. Οι νεες εγγραφες ειναι αλλιως.

Ενα πεδιο που μπορουμε ολοι να συμφωνησουμε ειναι οτι η τελευταια λεξη στην τεχνολογια της αναπαραγωγης ηχου ειναι το immersive.
Ενα δευτερο ειναι οτι το μελλον για να μη πω και το παρον ειναι το streaming παρα την αγαπη για τις κλασσικες μορφες μουσικου υλικου.
Ενα τριτο που μπορουμε να συμφωνησουμε ειναι οτι το τεχνικα αρτιοτερο δεν ειναι παντα η προτιμητεα καταναλωτικη επιλογη. Γι αυτο θα δουμε παλι εν ετει 2024 μια εκθεση οπου το 99% θα αφορα στερεο προτασεις. Εξαλλου ας δουμε τον τιτλο του νηματος ...ερωτευτηκε ενα ηχειο λεει ο ανθρωπος. Αυτο τα λεει ολα...
Ενα τεταρτο ειναι οτι ειναι κουραστικο διαφοροι μπηλοζηρηδες που δεν εχουν τιποτε να πουν παρεμβαινουν με μονο σκοπο να εκτροχιασουν μια συζητηση. Η επιστημη τους εχει καταλαβει αυτους και τους κυνηγαει να τους βαλει σε ασπρα δωματιακια με μαξιλαρια στους τοιχους αλλα ολο και ξεφευγουν καποιοι.
 

Μηνύματα
7.079
Reaction score
1.096
Ο άνθρωπος έχει θέμα και επιμένει να γράφει τα ίδια και τα ίδια, από τη στιγμή που τουλάχιστον δύο μέλη μας του τα έχουν εξηγήσει με τον καλύτερο τρόπο.
Αναρωτιέμαι αν έχει τελειώσει το λύκειο.
Δηλώνει και επαγγελματίας μεταξύ των άλλων.... κρίμα
Αντε να γελάσει και το δικό του το χειλάκι
 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.330
Reaction score
1.710
Ο άνθρωπος έχει θέμα και επιμένει να γράφει τα ίδια και τα ίδια, από τη στιγμή που τουλάχιστον δύο μέλη μας του τα έχουν εξηγήσει με τον καλύτερο τρόπο.
Αναρωτιέμαι αν έχει τελειώσει το λύκειο.
Δηλώνει και επαγγελματίας μεταξύ των άλλων.... κρίμα
Αποδειξη οτι δεν διαβασες ποτε τι ακριβως γραφω.
Δεν δηλωνω επαγγελματιας το βαζουν σε οποιον εχει απο εναν αριθμο αγγελιων και πανω αρα δεν ξερεις ουτε πως λειτουργει το site.
Το τι εχω τελειωσει δεν ξερω πως το συμπεραινεις. Παντως σε βλεπω να σε ψαχνει η κινητη μοναδα απο το Δαφνι. Και με το δικιο τους... Να ξερεις οτι τη μακακια πολλοι αγαπησαν τον μακακα ουδεις γι αυτο ενω εσυ με αγαπας εγω δε σαγαπαω... Τεσπα με τους μπηλοζηρηδες... θα ζητουσα να μην ξαναεμπλακεις σε διαλογο μαζι μου γιατι προς το παρον το εχω ριξει στην πλακα αλλα δεν θελω να εκνευριστω...
 

Μηνύματα
7.079
Reaction score
1.096
3 ζαναξ να πάρεις για να ηρεμήσεις.
Πουλάς και μηχανήματα σε αγγελίες, επαγγελματικά.
Καλές πωλήσεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.079
Reaction score
1.096
Και τι είπα ο φουκαράς ;
Οτι χρειάζονται 15 με 20 K € για να απολαύσει κάποιος τη μέγιστη μουσικοτητσ.
Καμπούρη τον είπα;

ΥΓ Χωρίς τα καλώδια και τις πηγές τα παραπάνω χρήματα.
 

Μηνύματα
132
Reaction score
65
Χωρις να θελω να μπω στην ουσια της διαφωνιας,
αυτο που αναφερεις ειναι το μετρο, οχι το τεμπο..
Ναι βρε έχεις δίκιο δεν το είπα σωστά για να σπάσουμε και λίγο πλάκα ,αλλά έτσι κ αλλιώς ρυθμικό χαρακτήρα δηλώνει.
'Οπως κ να έχει αυτό που θέλω να πω είναι ότι μάθαμε επί δεκαετίες να χρησιμοποιούμε όρους όπως ,μουσικότητα ,τέμπο ,γρέζι κλπ.Όλα αυτά βασικά είναι λίγο αστεία αν το σκεφτεί κάποιος όταν μιλάμε για συσκευές.
 


Μηνύματα
7.079
Reaction score
1.096
Ναι βρε έχεις δίκιο δεν το είπα σωστά για να σπάσουμε και λίγο πλάκα ,αλλά έτσι κ αλλιώς ρυθμικό χαρακτήρα δηλώνει.
'Οπως κ να έχει αυτό που θέλω να πω είναι ότι μάθαμε επί δεκαετίες να χρησιμοποιούμε όρους όπως ,μουσικότητα ,τέμπο ,γρέζι κλπ.Όλα αυτά βασικά είναι λίγο αστεία αν το σκεφτεί κάποιος όταν μιλάμε για συσκευές.
Η λέξη μουσικότητσ είναι απαγορευμένη, να μην την ξαναπείς πάνω που ηρεμήσαμε
entry level
Πολύ σωστό. Οριακά αποδεκτό σύστημα χωρίς τα καλώδια.
Με ενεργά ηχεία και 2-4 subs
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.051
Μηνύματα
2.926.497
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top