Οικονομικό Streamer

Μηνύματα
13.785
Reaction score
6.778
To bluesound node έχει και TV και Airplay και Tidal και όλα αυτά σε μια συσκευή. Το HDMI είναι απαραίτητο γιατί αλλιώς πως θα παίζει η TV στα ηχεία (χωρίς επιπλέον συσκευή) ?
Από την οπτική......απλά θα χρειάζεσαι και το χειριστήριο του streamer. Το node πάντως είναι αρκετά πιο ακριβό σαν συσκευή.
 




Μηνύματα
3.907
Reaction score
6.156
Εγώ θα κοίταγα κάτι σε avr όπως Denon σειρά 3. Ξεφεύγει σε κόστος αλλά κάνει τα πάντα και μπορείς να κάνεις και upgrade μελλοντικά είτε σε πολυκάναλο είτε σε ενσωμάτωση Σάμπ, είτε σε dirac. Έχει τα πάντα, μέχρι και 12 v trigger από όσο θυμάμαι.
 


Μηνύματα
13.785
Reaction score
6.778
Kαι προτείνω κάτι ......αιρετικό, αλλά θα σε καλύψει απόλυτα. Wiim Ultra και για το airplay, ενα Wiim mini με ψηφιακή σύδεση (optik;h) στο Ultra. Θα μπορείς να το κάνεις (το mini) και εποχούμενο για μέσα στο σπίτι , αλλά και για εκτός (χαλαρά το παίρνεις μαζί σου διακοπές ή στην δουλειά με ένα φορήτο ηχείο....).
 

Μηνύματα
135
Reaction score
63
Αν δεν ψάχνεις μόνο καινούργιο ίσως βρεις το bluesound node μεταχειρισμένο
 



Μηνύματα
439
Reaction score
387
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.375
Reaction score
9.841
Καλά τα λέμε εδώ παιδιά αλλά σκέφτομαι να τα πουλήσω όλα που έχω και να πάρω Sonos να υσηχάσω. Η αναζήτηση συνεχίζεται. :headbang:

Ούτε ηχεία μετά, ούτε dacs, ούτε streamers, ούτε καλώδια. Ευτυχία!
 

Μηνύματα
899
Reaction score
906
Μια γενική παρατήρηση: Η εισβολή της ψηφιακής τεχνολογίας στην αναπαραγωγή μουσικής πολλαπλασίασε τις δυνατόητες, αλλά εισήγαγε πολλές παραμέτρους στο software και πολλούς παράγοντες κινδύνου ως προς την απρόσκοπτη αναπαραγωγή. Με αποτέλεσμα οι παραδοσιακές εταιρείες hifi να δυσκολεύονται να ανταποκρθούν, τουλάχιστον στα φτηνά κοστολόγια.
Παλιά έπαιρνες ένα cd player, έβαζες πάνω του το cd έπαιζες με τα 5-10 κουμπάκια το πολύ στην πρόσοψη του ή με το τηλεχειριστήριο και ήξερες ότι θα παίξει, εκτός αν ήταν φυσικά φθαρμένο. Τώρα πρέπει να έχεις ίντερνετ, να είναι σταθερό το ίντερνετ (αυτό δεν το ελέγχεις), να είναι σωστές οι ρυθμίσεις δικτύου στο router, στον server και στο player (και να μην στις διαλύσει κάποιο update...), εάν χρησιμοποιείς το κινητό σαν χειριστήριο να βλέπει καλά το δίκτυο ή / και το bluetooth να είναι σταθερό χωρίς αποσυνδέσεις (ευτυχώς αυτό συνήθως δουλεύει), να μην σε παίρνουν τηλέφωνο εκείνη τη στιγμή, καλό είναι το streamer να είναι συνδεδεμένο και στην τηλεόραση για να βλέπεις καλύτερα τις μεγάλες λίστες αναπαραγωγής, τα εξώφυλλα κλπ, καλό είναι να υποστηρίζει και κανα πληκτρολόγιο και ποντίκι γιατί πως θα κινείσαι σε βιβλιοθήκες με δεκάδες χιλιάδες αρχεία, να έχει και γρήγορο επεξεργαστή και ram το streamer γιατί συνήθως κάνουν τσιγκουνιές, να το υποστηρίζει για δεκαετία και βάλε ο κατασκευαστής (καθόλου αυτονόητο) κοκ

Γενικά οι ευκολίες και οι δυνατόητες δεν συμβαδίζουν με την απλότητα στο χειρισμό. Δεν έχω συναντήσει σύστημα που όλα να δουλεύουν σταθερά κι απρόσκοπτα. Πάντα κάτι φταίει. Αλλά είναι το τίμημα για να έχεις πρόσβαση σε άπειρη μουσική βιβλιοθήκη σχεδόν δωρεάν. Εγώ έχω καταλήξει να μην αγοράζω τίποτα από streamer, να έχω συνδέσει ένα mini pc με την τηλεόραση (εναλλακτική λύση μια φορητή οθόνη 14ιντσών ή ένα λάπτοπ) και με ένα ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι να χειρίζομαι τα πάντα. Έχω πάρει και μια θήκη για τα μπράτσα του καναπέ και τα βάζω μέσα.
Έτσι ούτε πληρώνω μεγάλο κόστος, ούτε κινδυνεύω να μου μείνει μια δυσλειτουργική συσκευή. Πάντοτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως απλό pc για όλες τις δουλειές. Υποστήριξη άνετα δεκαετία και βάλε. Και δεν θέλω να ακούω αηδίες για την διαφορά στην ποιότητα ήχου των streamer με ψηφιακή σύνδεση προς το dac. Έχουν μετρηθεί πολλάκις και οι διαφορές είναι μηδενικές. Εξετάζω μόνο την αγορά ενός Wiim, επειδή είναι φθηνό και με καλή υποστήριξη, για να το δουλεύω βασικά από το κινητό όταν δεν θέλω να ανοίγω τηλεόραση. Στα χρήματα που έχει το mini δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
 

Μηνύματα
1.202
Reaction score
1.787
Εξετάζω μόνο την αγορά ενός Wiim, επειδή είναι φθηνό και με καλή υποστήριξη, για να το δουλεύω βασικά από το κινητό όταν δεν θέλω να ανοίγω τηλεόραση. Στα χρήματα που έχει το mini δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
τα ίδια μπορεί να κάνει κάποιος με ακόμη λιγότερα λεφτά με ένα φθηνό Raspberry Pi και ένα φθηνό HAT με την έξοδο που θέλει (αν δεν του κάνουν οι HDMI ή USΒ που έχει). Συνολικό κόστος +/- 100 ευρώ.

Χρειάζεται μία minimum ενασχόληση και δε θα γλιτώσει πολλά λεφτά,
αλλά δε θα πάει στα σκουπίδια όταν αποφασίσει ο κινέζος να μην το υποστηρίζει ή θα χρειατεί κάποιο νέο feature.
 

Μηνύματα
1.335
Reaction score
2.681
τα ίδια μπορεί να κάνει κάποιος με ακόμη λιγότερα λεφτά με ένα φθηνό Raspberry Pi και ένα φθηνό HAT με την έξοδο που θέλει (αν δεν του κάνουν οι HDMI ή USΒ που έχει). Συνολικό κόστος +/- 100 ευρώ.

Χρειάζεται μία minimum ενασχόληση και δε θα γλιτώσει πολλά λεφτά,
αλλά δε θα πάει στα σκουπίδια όταν αποφασίσει ο κινέζος να μην το υποστηρίζει ή θα χρειατεί κάποιο νέο feature.
Με τι λειτουργικό ;
Νομίζω για το tidal στο volumio πληρώνεις extra
 

Μηνύματα
899
Reaction score
906
τα ίδια μπορεί να κάνει κάποιος με ακόμη λιγότερα λεφτά με ένα φθηνό Raspberry Pi και ένα φθηνό HAT με την έξοδο που θέλει (αν δεν του κάνουν οι HDMI ή USΒ που έχει). Συνολικό κόστος +/- 100 ευρώ.

Χρειάζεται μία minimum ενασχόληση και δε θα γλιτώσει πολλά λεφτά,
αλλά δε θα πάει στα σκουπίδια όταν αποφασίσει ο κινέζος να μην το υποστηρίζει ή θα χρειατεί κάποιο νέο feature.
Σωστό κι αυτό. Αλλά από την άλλη βρίσκει κανείς refurbished mini pc με παρόμοιο κόστος κι έχεις το πλεονέκτημα της συμβατότητας με windows και της μικρότερης ανάγκης ενασχόλησης.
 

Μηνύματα
1.202
Reaction score
1.787
Με τι λειτουργικό ;
Νομίζω για το tidal στο volumio πληρώνεις extra
με το piCorePlayer + το Material Skin και έχεις σούπερ εμφάνιση και σε κινητό και σε τάμπλετ


Σωστό κι αυτό. Αλλά από την άλλη βρίσκει κανείς refurbished mini pc με παρόμοιο κόστος κι έχεις το πλεονέκτημα της συμβατότητας με windows και της μικρότερης ανάγκης ενασχόλησης.
το έχω κάνει και αυτό, αλλά τα windowsδεν είναι η καλύτερη λύση
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.070
Μηνύματα
2.927.063
Members
38.127
Νεότερο μέλος
greekdori
Top