Windows 11

Μηνύματα
615
Reaction score
474
Πάντως, ψυχανεμίζομαι πως η τρέχουσα τάση της καταναλωτικής μάζας είναι εστραμένη προς τα Win11. Η απόφαση της Ms να αποκλείσει επισήμως ακόμα και τους γρήγορους επεξεργαστές 6ης και 7ης γενιάς από τα Win11, έχει τον αντίκτυπό της στην αγορά των μεταχειρισμένων, που πωλούνται πολύ φθηνά και δεν τα παίρνει σχεδόν κανείς, ενώ τα μεταγενέστερα βρίσκουν αγοραστή πολύ (πιο) εύκολα.

Η επόμενη τρικλοποδιά (για όσους τη θέλουν), είναι η απ' ευθείας χρήση εντολών AI, μαζί με το αμφιλεγόμενο recall, και θα είναι διαθέσιμη μόνον σε μηχανές με τους άρτι αφιχθέντες Intel Arrow lake και Ryzen AI. Βέβαια, η AI είναι ακόμη στα σπάργανα, και η απόδοσή της κινείται μεταξύ γελοιότητας και εντυπωσιασμού.
Νέα γενιά Intel σε συνεργασία με τη Microsoft, με κωδική ονομασία MarketingLake...

Κοινώς, μια χαρά εγκαθίστανται τα 11άρια και σε παλιότερους επεξεργαστές.



Rufus για TPM Bypass και για να κόψει και τις άλλες ηλιθιότητες που σε υποχρεώνουν να κάνεις λογαριασμό Microsoft online (ή να μπαίνεις σε λούπα ως να το παρακάμψεις).

Απλά τα 11άρια είναι ελεεινό λειτουργικό σε αστάθεια ασχέτως γενιάς επεξεργαστή και συστήματος που έχει εγκατασταθεί.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.375
Reaction score
21.509
Απλά τα 11άρια είναι ελεεινό λειτουργικό σε αστάθεια ασχέτως γενιάς επεξεργαστή και συστήματος που έχει εγκατασταθεί.
Έχω καταλήξει στο ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα - και όχι αβασάνιστα (όχι με απλή χρήση).
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.448
Reaction score
99.712
Κι εγώ και μάλιστα με pc χωρίς προδιαγραφές για 11άρια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.384
Reaction score
47.427
Εγω έχω pc που μπορεί να πάρει 11 άρια και έχω 7άρια. Δεν με βλέπω να αλλάζω
 


Μηνύματα
615
Reaction score
474
Έχω καταλήξει στο ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα - και όχι αβασάνιστα (όχι με απλή χρήση).
Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι σε κανενα μηχανημα σου που εχεις 11αρια δε βλεπεις κολληματα και αργοποριες για παραδειγμα, απο τον File Explorer.

Ειδικα σε λαπτοπ και desktop 12ης γενιας και ανω...

Αδυνατω να το πιστεψω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.479
Reaction score
89.371
Σε κάθε νέα έκδοση Windows έχουμε γκρίνια από ένα ποσοστό χρηστών που προτιμάει κάποια παλιότερη.

Κάθε άλλο παρά οπαδός της Microsoft είμαι αλλά ένα λειτουργικό που πρέπει να δουλεύει σε κάθε δυνατό συνδυασμό hardware, με σύγχρονη εμφάνιση και ευκολία χρήσης που να βολεύει ακόμα και άσχετο με την τεχνολογία, αποκλείεται να μην εμφανίζει προβλήματα.

Να προσθέσουμε και την ασφάλεια που απαιτείται λόγω αναγκών και ευρείας χρήσης με όλους τους νέους περιορισμούς που αυτή φέρνει.

Ο χρήστης που έχει βολευτεί με έναν υπολογιστή περασμένης γενιάς και παλιότερη έκδοση Windows, μπορεί να αποφύγει την "ακριβή" αναβάθμιση και τις νέες συνήθειες. Πρέπει όμως να έχουμε υπόψη ότι για πολλούς λόγους, που μας αρέσουν ή όχι, υπάρχει ημερομηνία λήξης στα τεχνολογικά προϊόντα. Το μάρκετινγκ τη φέρνει πιο κοντά.

Ήμουν πάρα πολλά χρόνια beta tester και πλέον είμαι early adopter. Το συμπέρασμά μου είναι ότι αν θες να γκρινιάξεις θα το κάνεις με κάθε hardware και έκδοση λειτουργικού. Όποιος είναι και αντικαταναλωτικός έχει εγγυημένη την γκρίνια στο τετράγωνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.958
Reaction score
133.894
Ο χρήστης που έχει βολευτεί με έναν υπολογιστή περασμένης γενιάς και παλιότερη έκδοση Windows, μπορεί να αποφύγει την "ακριβή" αναβάθμιση και τις νέες συνήθειες. Πρέπει όμως να έχουμε υπόψη ότι για πολλούς λόγους, που μας αρέσουν ή όχι, υπάρχει ημερομηνία λήξης στα τεχνολογικά προϊόντα. Το μάρκετινγκ τη φέρνει πιο κοντά.

Ήμουν πάρα πολλά χρόνια beta tester και πλέον είμαι early adopter. Το συμπέρασμά μου είναι ότι αν θες να γκρινιάξεις θα το κάνεις με κάθε hardware και έκδοση λειτουργικού. Όποιος είναι και αντικαταναλωτικός έχει εγγυημένη την γκρίνια στο τετράγωνο.
Ισχύει και στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. 😜😁🤭
 

Μηνύματα
615
Reaction score
474
@xdader: Επετρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη σε ορισμενα πραγματα αν και γενικα συμφωνω με το συνειρμο σου.

Υπαρχουν εκδοσεις της Microsoft που ειναι αρκετα σταθερες κι εκδοσεις που ειναι για τα μπαζα.

Παραδειγματα εχω να σου δωσω πολλα:

Windows Millenium, Vista, 8...

Δε γνωριζω τι μηχανηματα εχεις και πού εχεις στησει τα 11αρια, η δικη μου εμπειρια δειχνει οτι με συστηματα 12ης - 13ης γενιας παρατηρειται ασταθεια κι αργοπορια κυριως στον File Explorer και τη σπιρταδα του μηχανηματος οταν εχεις μεγαλο drive ως boot drive, ειτε αυτο αφορα Desktop, ειτε Laptop. Κατανταει ενοχλητικό και πολλες φορες χρειςζεται να περιμενεις και δευτερόλεπτα να ξεκολλησει ο File Explorer.
Για να σε προλαβω, ουτε malware υπαρχει, ουτε διεργασια που καθυστερει το μηχανημα σε CPU, RAM, Storage.

Δεν εχω να γκρινιαξω για κατι, ουτε να αποδειξω σε κανεναν κατι, μηχανηματα πολλων χιλιαδων ευρω κι εχω θεματα με τα 11αρια.
Παρατηρείται ομως σε Intel consumer CPUs 12ης γενιας και ανω.

Για παραδειγμα σε 2 ThinkPad mobile workstation laptops και 2 custom desktops που δουλευω λοιπον, τα boot drives μου να ειναι 4TB NVMe Gen4 SSDs (2 εκ των οποιων μαλιστα Samsung 990 Pro και τα υπολοιπα Seagate Firecuda F530).

Αντιθετως σε παλαιοτερης γενιας μηχανακια (ειτε laptop, ειτε desktop, ειτε ακομη και Servers), δεν εχω θεματα με τα 11αρια που εχω με μηχανακια νεοτερης γενιας.
Παραδοξο θα μου πεις, αλλα αυτη ειναι η εμπειρία μου.

Το τί θα στρωσει κι αν θα στρωσει, ο χρονος θα το δειξει.

Αντιθετως με τα 10αρια δεν αντιμετωπιζω τα παραπανω προβληματα, ανεξαρτητως μηχανηματος και NVMe boot drive capacity.

Αυτα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.375
Reaction score
21.509
Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι σε κανενα μηχανημα σου που εχεις 11αρια δε βλεπεις κολληματα και αργοποριες για παραδειγμα, απο τον File Explorer.

Ειδικα σε λαπτοπ και desktop 12ης γενιας και ανω...

Αδυνατω να το πιστεψω.
Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι το γεγονός, πως τα Win11 είναι πιο βαριά από τα Win10, επιφέρουν ένα performance hit, το οποίον είναι πολύ εύκολα αντιληπτό στην αποκρισιμότητα του υπολογιστή, αν ο επεξεργαστής είναι κάπως παλιότερος, 10ης γενιάς και πριν. Επίσης, χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον συμβαίνει, οι επαγγελματικές εκδόσεις των Win11 (for workstations, enterprise, whatever) είναι out of the box debloated και δίνουν την αίσθηση ότι είναι πιο ελαφρά, πιο σβέλτα.
 


Μηνύματα
615
Reaction score
474
Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι το γεγονός, πως τα Win11 είναι πιο βαριά από τα Win10, επιφέρουν ένα performance hit, το οποίον είναι πολύ εύκολα αντιληπτό στην αποκρισιμότητα του υπολογιστή, αν ο επεξεργαστής είναι κάπως παλιότερος, 10ης γενιάς και πριν. Επίσης, χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον συμβαίνει, οι επαγγελματικές εκδόσεις των Win11 (for workstations, enterprise, whatever) είναι out of the box debloated και δίνουν την αίσθηση ότι είναι πιο ελαφρά, πιο σβέλτα.
Θες να σε τρελάνω τελείως?

Εντελώς πειραματικά έχω εγκαταστήσει 11άρια Prο σε Dell Optiplex με i3-3240 (3ης γενιάς) με 8GB DDR3 και 1TB Samsung 860 Evo SSD.

Το μηχάνημα δείχνει να ανταποκρίνεται κανονικότατα και σχετικά γρήγορα και παρά τα αρκετά του χρόνια ακόμα στέκεται παλικάρι. - το έχω σε άλλο όροφο ως Internet PC για guests και Downloader.

Ίδια εμπειρία είχα με 11άρια και σε ThinkPad Τ420 (i7-2620M/16GB DDR3/512GB SSD) και ThinkPad Χ260 (i5-6300U/16GB DDR4/512GB SSD), παίζουν μια χαρά τα 11άρια. - Φύγανε αυτά δεν έχω μέτρο σύγκρισης πλέον.


Τώρα σε Mobile Workstation ThinkPad με i9-13900H, 64GB RAM και 4TB 990 Pro NVMe, η εμπειρία μου με τα 11άρια είναι εντελώς αντίθετη (- άθλια), με την ίδια ακριβώς έκδοση των Windows.
Ομοίως και σε desktop με Asus Z690, 32GB DDR5 και NVMe SSD Firecuda 530 4TB (φόραγε F520 2TB και αλλάχτηκε αλλά διαφορές στη σπιρτάδα δεν είδα, μόνο στα transfer speeds).

Με 10άρια στα ίδια (τελευταίας γενιάς) μηχανάκια, η ταχύτητα και η σπιρτάδα αλλάζει εντελώς κι όλα φορτώνουν πιο γρήγορα και χωρίς αστάθειες.
Δοκίμασα μικρότερους SSD που έχω καβάτζα από τις αναβαθμίσεις των λάπτοπ και πέρασα Win 10 με drivers κλπ για συγκρίσεις. Δε ξέρω τί να υποθέσω.

Για την ώρα πορεύομαι ως έχει, αλλά λογικό είναι να γκρινιάξεις αν έχεις σκάσει τόσα χρήματα και η εμπειρία χρήσης είναι χειρότερη από παλαιότερου hardware...

Άλλη λύση? Να στήσω τα περισσότερα μηχανάκια μου με VMWare ή Proxmox ως bare metal λειτουργικό και τα Windows μπαίνουν σε VM κι άντε γεια (το ένα λάπτοπ δυστυχώς πρέπει να μείνει αναγκαστικά με Windows λόγω μουσικής παραγωγής κι αυτό γιατί απεχθάνομαι να πάρω MAC για λόγους ιδεολογικούς).
 
Last edited:



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.375
Reaction score
21.509
Τώρα σε Mobile Workstation ThinkPad με i9-13900H, 64GB RAM και 4TB 990 Pro NVMe, η εμπειρία μου με τα 11άρια είναι εντελώς αντίθετη με την ίδια ακριβώς έκδοση των Windows (- άθλια).
Ομοίως και σε desktop με Asus Z690, 32GB DDR5 και NVMe SSD Firecuda 530 4TB (φόραγε F520 2TB και αλλάχτηκε αλλά διαφορές στη σπιρτάδα δεν είδα, μόνο στα transfer speeds).
Great expectations το λένε οι Άγγλοι. Η υψηλή τιμή επιδρά...
Οκ είμαι (όχι ότι περίμενα κάτι άλλο), με 3700x και RTX 2700 super... 8-) :geek:
Είσαι μια χαρά. Το πιθανότερο εμπόδιο που θα συναντήσεις βραχυπρόθεσμα είναι η μνήμη της κάρτας - εξαρτάται βέβαια από τον τίτλο και τα settings που παίζεις.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
122
Όλα μου τα μηχανάκια, σταθερά και μη, είναι σε διάφορες εκδόσεις Ryzen και δεν έχω κάποια δυσαρέσκεια πουθενά με τα 11.
Μια χαρά όλα.
Μόνο ένα θέμα με την ταχύτητα στις θύρες usb, αλλά αυτό σε σύγκριση με Lixux. Είναι αυτό που ψάχνω τώρα.
 

Μηνύματα
21.468
Reaction score
15.495
Great expectations το λένε οι Άγγλοι. Η υψηλή τιμή επιδρά...


Είσαι μια χαρά. Το πιθανότερο εμπόδιο που θα συναντήσεις βραχυπρόθεσμα είναι η μνήμη της κάρτας - εξαρτάται βέβαια από τον τίτλο και τα settings που παίζεις.
4 χρόνια το έχω το μηχάνημα, Σεπτέμβριο 2020, και τα windows 11 αναβάθμιση από 10 από την αρχή που βγήκαν. Δεν παίζω παιχνίδια πλέον... πιο πολύ για γραφικά, βίντεο είναι η κάρτα και κάποιες εφαρμογές ΑΙ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.479
Reaction score
89.371
@xdader: Επετρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη σε ορισμενα πραγματα αν και γενικα συμφωνω με το συνειρμο σου.

Υπαρχουν εκδοσεις της Microsoft που ειναι αρκετα σταθερες κι εκδοσεις που ειναι για τα μπαζα.

Παραδειγματα εχω να σου δωσω πολλα:

Windows Millenium, Vista, 8...

Δε γνωριζω τι μηχανηματα εχεις και πού εχεις στησει τα 11αρια, η δικη μου εμπειρια δειχνει οτι με συστηματα 12ης - 13ης γενιας παρατηρειται ασταθεια κι αργοπορια κυριως στον File Explorer και τη σπιρταδα του μηχανηματος οταν εχεις μεγαλο drive ως boot drive, ειτε αυτο αφορα Desktop, ειτε Laptop. Κατανταει ενοχλητικό και πολλες φορες χρειςζεται να περιμενεις και δευτερόλεπτα να ξεκολλησει ο File Explorer.
Για να σε προλαβω, ουτε malware υπαρχει, ουτε διεργασια που καθυστερει το μηχανημα σε CPU, RAM, Storage.

Δεν εχω να γκρινιαξω για κατι, ουτε να αποδειξω σε κανεναν κατι, μηχανηματα πολλων χιλιαδων ευρω κι εχω θεματα με τα 11αρια.
Παρατηρείται ομως σε Intel consumer CPUs 12ης γενιας και ανω.

Για παραδειγμα σε 2 ThinkPad mobile workstation laptops και 2 custom desktops που δουλευω λοιπον, τα boot drives μου να ειναι 4TB NVMe Gen4 SSDs (2 εκ των οποιων μαλιστα Samsung 990 Pro και τα υπολοιπα Seagate Firecuda F530).

Αντιθετως σε παλαιοτερης γενιας μηχανακια (ειτε laptop, ειτε desktop, ειτε ακομη και Servers), δεν εχω θεματα με τα 11αρια που εχω με μηχανακια νεοτερης γενιας.
Παραδοξο θα μου πεις, αλλα αυτη ειναι η εμπειρία μου.

Το τί θα στρωσει κι αν θα στρωσει, ο χρονος θα το δειξει.

Αντιθετως με τα 10αρια δεν αντιμετωπιζω τα παραπανω προβληματα, ανεξαρτητως μηχανηματος και NVMe boot drive capacity.

Αυτα.

Μέχρι πριν 10 χρόνια αγόραζα ό,τι καινούργιο έβγαινε, Intel και AMD.

Την τελευταία δεκαετία έχω βολευτεί με AMD και έχω σταματήσει το 3D gaming στον Η/Υ.

Η εμπειρία μου με τα Windows είναι περίπου η ίδια. Σε κάθε έκδοση υπάρχουν 2-3 πράγματα που με χαλάνε. Ποτέ δηλαδή δεν ήμουν εντελώς ικανοποιημένος με μία έκδοση στη συνολική διάρκεια της ζωής της (μέχρι τη νέα).

Το βασικό πρόβλημα στα 11 είναι ότι στο τρέχον hardware αλλάζει κατά διαστήματα το power plan μεταξύ balanced και high performance. Δεν έχει φτιάξει ούτε με formats ούτε με κάποιο update.

Υ.Γ. 1 Να επισημάνω ότι η εμφάνιση του λειτουργικού είναι βασικότατος παράγοντας για μένα. Αν δηλαδή δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω, σκασίλα μου το πόσο σωστά δουλεύει. Κάτι σαν τη χοντρή που είναι καλή παρέα... δεν με νοιάζει καθόλου. :biggrin:

Υ.Γ. 2 Δεν μπορώ να έχω παλιό λειτουργικό αν ξέρω ότι ήδη κυκλοφορεί ο αντικαταστάτης του. Αυτό είναι ψυχολογικό. :biggrin:
 


Μηνύματα
615
Reaction score
474
Το βασικό πρόβλημα στα 11 είναι ότι στο τρέχον hardware αλλάζει κατά διαστήματα το power plan μεταξύ balanced και high performance. Δεν έχει φτιάξει ούτε με formats ούτε με κάποιο update.
Αυτό το πρόβλημα το είχα στο άλλο λάπτοπ που ενώ είναι 13ης γενιάς φαινόταν σαν να γονάτιζε με το Serato και είχα κυρίως latency issues και drops με τον ήχο.

Ψαχουλεύοντας τις USB, αλλάζοντας θέσεις στις συσκευές και απενεργοποιώντας το Power management νόμιζα πώς λύθηκε κάπως, μέχρι που άλλαζε ξανά προφίλ μόνο του όποτε είχα το λαπτοπ να είναι σε idle και μου έσπαγε τα αρχ ...αυτιά.

Ακολούθησα τον guide εδώ, το έβαλα και σε high performance, αλλά έχει δική του βούληση ώρες ώρες.


Για την ώρα μετέφερα το Serato στο μεγάλο λάπτοπ που έχει πιο ισχυρό επεξεργαστή και καλύτερα USB/TB4 chipset Hubs και τελειώνει το παραμύθι μέχρι να βρώ λύση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.082
Μηνύματα
2.927.581
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top