Windows 11

Μηνύματα
610
Reaction score
469
Πάντως, ψυχανεμίζομαι πως η τρέχουσα τάση της καταναλωτικής μάζας είναι εστραμένη προς τα Win11. Η απόφαση της Ms να αποκλείσει επισήμως ακόμα και τους γρήγορους επεξεργαστές 6ης και 7ης γενιάς από τα Win11, έχει τον αντίκτυπό της στην αγορά των μεταχειρισμένων, που πωλούνται πολύ φθηνά και δεν τα παίρνει σχεδόν κανείς, ενώ τα μεταγενέστερα βρίσκουν αγοραστή πολύ (πιο) εύκολα.

Η επόμενη τρικλοποδιά (για όσους τη θέλουν), είναι η απ' ευθείας χρήση εντολών AI, μαζί με το αμφιλεγόμενο recall, και θα είναι διαθέσιμη μόνον σε μηχανές με τους άρτι αφιχθέντες Intel Arrow lake και Ryzen AI. Βέβαια, η AI είναι ακόμη στα σπάργανα, και η απόδοσή της κινείται μεταξύ γελοιότητας και εντυπωσιασμού.
Νέα γενιά Intel σε συνεργασία με τη Microsoft, με κωδική ονομασία MarketingLake...

Κοινώς, μια χαρά εγκαθίστανται τα 11άρια και σε παλιότερους επεξεργαστές.



Rufus για TPM Bypass και για να κόψει και τις άλλες ηλιθιότητες που σε υποχρεώνουν να κάνεις λογαριασμό Microsoft online (ή να μπαίνεις σε λούπα ως να το παρακάμψεις).

Απλά τα 11άρια είναι ελεεινό λειτουργικό σε αστάθεια ασχέτως γενιάς επεξεργαστή και συστήματος που έχει εγκατασταθεί.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.372
Reaction score
21.499
Απλά τα 11άρια είναι ελεεινό λειτουργικό σε αστάθεια ασχέτως γενιάς επεξεργαστή και συστήματος που έχει εγκατασταθεί.
Έχω καταλήξει στο ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα - και όχι αβασάνιστα (όχι με απλή χρήση).
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.443
Reaction score
99.695
Κι εγώ και μάλιστα με pc χωρίς προδιαγραφές για 11άρια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.380
Reaction score
47.406
Εγω έχω pc που μπορεί να πάρει 11 άρια και έχω 7άρια. Δεν με βλέπω να αλλάζω
 


Μηνύματα
610
Reaction score
469
Έχω καταλήξει στο ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα - και όχι αβασάνιστα (όχι με απλή χρήση).
Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι σε κανενα μηχανημα σου που εχεις 11αρια δε βλεπεις κολληματα και αργοποριες για παραδειγμα, απο τον File Explorer.

Ειδικα σε λαπτοπ και desktop 12ης γενιας και ανω...

Αδυνατω να το πιστεψω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.476
Reaction score
89.361
Σε κάθε νέα έκδοση Windows έχουμε γκρίνια από ένα ποσοστό χρηστών που προτιμάει κάποια παλιότερη.

Κάθε άλλο παρά οπαδός της Microsoft είμαι αλλά ένα λειτουργικό που πρέπει να δουλεύει σε κάθε δυνατό συνδυασμό hardware, με σύγχρονη εμφάνιση και ευκολία χρήσης που να βολεύει ακόμα και άσχετο με την τεχνολογία, αποκλείεται να μην εμφανίζει προβλήματα.

Να προσθέσουμε και την ασφάλεια που απαιτείται λόγω αναγκών και ευρείας χρήσης με όλους τους νέους περιορισμούς που αυτή φέρνει.

Ο χρήστης που έχει βολευτεί με έναν υπολογιστή περασμένης γενιάς και παλιότερη έκδοση Windows, μπορεί να αποφύγει την "ακριβή" αναβάθμιση και τις νέες συνήθειες. Πρέπει όμως να έχουμε υπόψη ότι για πολλούς λόγους, που μας αρέσουν ή όχι, υπάρχει ημερομηνία λήξης στα τεχνολογικά προϊόντα. Το μάρκετινγκ τη φέρνει πιο κοντά.

Ήμουν πάρα πολλά χρόνια beta tester και πλέον είμαι early adopter. Το συμπέρασμά μου είναι ότι αν θες να γκρινιάξεις θα το κάνεις με κάθε hardware και έκδοση λειτουργικού. Όποιος είναι και αντικαταναλωτικός έχει εγγυημένη την γκρίνια στο τετράγωνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.954
Reaction score
133.861
Ο χρήστης που έχει βολευτεί με έναν υπολογιστή περασμένης γενιάς και παλιότερη έκδοση Windows, μπορεί να αποφύγει την "ακριβή" αναβάθμιση και τις νέες συνήθειες. Πρέπει όμως να έχουμε υπόψη ότι για πολλούς λόγους, που μας αρέσουν ή όχι, υπάρχει ημερομηνία λήξης στα τεχνολογικά προϊόντα. Το μάρκετινγκ τη φέρνει πιο κοντά.

Ήμουν πάρα πολλά χρόνια beta tester και πλέον είμαι early adopter. Το συμπέρασμά μου είναι ότι αν θες να γκρινιάξεις θα το κάνεις με κάθε hardware και έκδοση λειτουργικού. Όποιος είναι και αντικαταναλωτικός έχει εγγυημένη την γκρίνια στο τετράγωνο.
Ισχύει και στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. 😜😁🤭
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.080
Μηνύματα
2.927.460
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top