Αναβάθμιση Ηχοσυστήματος

Μηνύματα
37
Reaction score
47
Καλησπέρα στην ομαδα. Σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση του ηχοσυστηματος μου στα ηχεια η ενισχυτη. Λογω οτι ειμαι φοιτητης εχω μικρο σαλονι 30τμ περιπου με σκοπο μετακομισης με μεγαλυτερο σαλονι σε καποια χρονια. Αυτη την στιγμη μου χαρισε ενας φιλος εναν harman/kardon AVR255 στον οποιο εχει γινει πληρες recap απο εναν αλλο φιλο. Μετα απο πολλους μηνες οικονομιας καταφερα και αγορασα ενα μεταχιρισμενο 15ρι Klipsch subwoofer R-115SW επειδη δινω πολυ βαση στο μπασο και ηθελα κατι δυνατο σε σχεση με ενα μικροτερο μεγεθος. Μετα βρηκα τα Dali Zensor 3 τα οποια τα εχω και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο το μεγεθος τους και τον ηχο που βγαζουν. Εχω σκοπο να μαζεψω 800 ευρω μεχρι 1300 ωστε να αγορασω αλλον ενισχυτη η ηχεια. Θελω να ρωτησω σαν γνωστες τι θα προτεινατε ωστε να το θεσω σαν στοχο μελλοντικο. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
Αν ειναι λαθος η κατηγορια λογω οτι κοιταω ενισχυτες κυριως Home Cinema η δικαναλους με δυνατοτηες AVR μπορει το θεμα να μεταφερθει σε αλλη κατηγορια.
 


Μηνύματα
37
Reaction score
47
Η πηγή είναι είτε spotify premium η αρχεία flac η wav σε καλή ποιότητα. Τα περνάω στον ενισχυτή με οπτική ίνα η hdmi.
 


Μηνύματα
37
Reaction score
47
Από υπολογιστή. Δεν έχω ακόμα χρήματα και σε μελλοντικά σχέδια κάποιο streamer. Κοιτάω πρώτα να έχω καλό εξοπλισμό και μετά streamer
 

Μηνύματα
63
Reaction score
46
Δυο καταπληκτικά και καταπληκτικά μηχανήματα απίστευτα χαμηλά σε τιμή που άκουσα πρόσφατα ειναι τα JBL audio video ενισχυτές βασισμένο στον ήχο των Harman CNNκαι η σειρά Radius της Arcam εισαγωγικό μοντέλο το 5 Και τα δυο εχουν τα παντα που σε ενδιαφέρουν χαμηλή τιμή ασύρματη σύνδεση streaming και απίστευτη σχέση ποιότητας τιμής
Δυο καταπληκτικά και καταπληκτικά προσιτά σε τιμή εννοώ Ευχαριστω
JBL ma 510 ακούστε το και δεν θα πιστεύετε στα αυτιά σας τι αγοράζεις με 800 ευρώ Και πολυ Καναλο !
Arcam A5 radius το αλλο Και απίστευτης αισθητικής και τα δυο
 

Μηνύματα
13.333
Reaction score
10.702
15ρι Klipsch subwoofer R-115SW επειδη δινω πολυ βαση στο μπασο και ηθελα κατι δυνατο σε σχεση με ενα μικροτερο μεγεθος. Μετα βρηκα τα Dali Zensor 3 τα οποια τα εχω και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο το μεγεθος τους και τον ηχο που βγαζουν.
Αυτός ο συνδυασμός πρέπει να παίζει καλά.
Ίσως να δοκίμαζες κάποιον ισχυρότερο ενισχυτή, αν δεν τα πουλήσεις να πας σε ενεργά.
 

Μηνύματα
145
Reaction score
67
Από υπολογιστή. Δεν έχω ακόμα χρήματα και σε μελλοντικά σχέδια κάποιο streamer. Κοιτάω πρώτα να έχω καλό εξοπλισμό και μετά streamer
Αν δεν πας σε λύση όλα σε ένα που πρότεινε ο perpy, δεν χρειάζεται να ξοδέψεις πολλά σε streamer. Βρίσκεις καλό μεταχειρισμένο κάτω από 200 ευρώ. Αλλά καλά σκέφτεσαι ότι τα βασικά είναι τα ηχεία και ο ενισχυτής. Πριν πάρεις κάτι άκουσε το. Και να σκέφτεσαι τον χώρο σου και την απόσταση που έχει η θέση ακρόασης από τα ηχεία. Αν δεν μπορείς αυτή τη στιγμή να πάρεις κάτι πιο δυνατό, μείωσε την απόσταση.
 

Μηνύματα
13.333
Reaction score
10.702
Και πρέπει να αναφέρουμε τα γνωστά...
Εφαρμόζεις κάποια ισοστάθμιση στο σήμα;
Έχεις μικρόφωνο να μετρήσεις την απόκριση συχνότητας μήπως κάποιες συχνότητες τονίζονται περισσότερο ή βυθίζονται και σε ενοχλούν;
Ο χώρος πώς είναι από αντηχήσεις; (Μέτρηση RT60)
Αφού είσαι φοιτητής, θεωρώ ότι τα χρήματα μαζεύονται δύσκολα, οπότε να δούμε αν γίνεται κάτι χωρίς έξοδα πρώτα. Το επόμενο είναι κάποιος ισχυρότερος ενισχυτή, ίσως 2-3 φορές την τωρινή ισχύ.
 

Μηνύματα
3.132
Reaction score
8.927
Καλημέρα αγαπητέ...
Πρώτα απ΄ όλα θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις δικάναλο η πολυκάναλο ήχο.
Για να παντρέψεις και τα δύο είναι δύσκολο και θα χρειαστείς αρκετά λεφτά για καλό ήχο.
Τα δύο ηχεία Dali με το sub είναι καλός συνδυασμός.
Θα χρειαστείς πιστεύω έναν καλό δικάναλο ενισχυτή που στη τιμή που διαθέτεις θα βρεις, αρκεί να έχει σαμπ out.
Η γνώμη μου....
 

Μηνύματα
37
Reaction score
47
Δυο καταπληκτικά και καταπληκτικά μηχανήματα απίστευτα χαμηλά σε τιμή που άκουσα πρόσφατα ειναι τα JBL audio video ενισχυτές βασισμένο στον ήχο των Harman CNNκαι η σειρά Radius της Arcam εισαγωγικό μοντέλο το 5 Και τα δυο εχουν τα παντα που σε ενδιαφέρουν χαμηλή τιμή ασύρματη σύνδεση streaming και απίστευτη σχέση ποιότητας τιμής
Δυο καταπληκτικά και καταπληκτικά προσιτά σε τιμή εννοώ Ευχαριστω
JBL ma 510 ακούστε το και δεν θα πιστεύετε στα αυτιά σας τι αγοράζεις με 800 ευρώ Και πολυ Καναλο !
Arcam A5 radius το αλλο Και απίστευτης αισθητικής και τα δυο
Κοίταξα κάτι μετρήσεις για το μεγαλύτερο του αδερφάκι το ma7100hp και είδα πως δεν τα πήγε πολύ καλά. Αν κρίνω από design πραγματικά είναι στολιδι. Σας παραθέτω λινκ.

Αυτός ο συνδυασμός πρέπει να παίζει καλά.
Ίσως να δοκίμαζες κάποιον ισχυρότερο ενισχυτή, αν δεν τα πουλήσεις να πας σε ενεργά.
Δεν έχω παράπονο. Σκεφτόμουν αν αγόραζα 2ο sub η να ανανέωνα μπροστινά η να άλλαζα ενισχυτη. Μάλλον σε home cinema θα πάω αν αλλάξω ενισχυτη.
Και πρέπει να αναφέρουμε τα γνωστά...
Εφαρμόζεις κάποια ισοστάθμιση στο σήμα;
Έχεις μικρόφωνο να μετρήσεις την απόκριση συχνότητας μήπως κάποιες συχνότητες τονίζονται περισσότερο ή βυθίζονται και σε ενοχλούν;
Ο χώρος πώς είναι από αντηχήσεις; (Μέτρηση RT60)
Αφού είσαι φοιτητής, θεωρώ ότι τα χρήματα μαζεύονται δύσκολα, οπότε να δούμε αν γίνεται κάτι χωρίς έξοδα πρώτα. Το επόμενο είναι κάποιος ισχυρότερος ενισχυτή, ίσως 2-3 φορές την τωρινή ισχύ.
Δεν υπάρχει καμία ισοστάθμιση. Έχω μικρόφωνο EZSET/EQ αλλά έχω εντύπωση πως λειτουργει σε 5.1 λειτουργία. Παρόλα αυτά δοκίμασα audyssey σε Denon του κολλητου μου και υπήρχε μικρή βελτιωση. Όχι μεγάλη.
Καλημέρα αγαπητέ...
Πρώτα απ΄ όλα θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις δικάναλο η πολυκάναλο ήχο.
Για να παντρέψεις και τα δύο είναι δύσκολο και θα χρειαστείς αρκετά λεφτά για καλό ήχο.
Τα δύο ηχεία Dali με το sub είναι καλός συνδυασμός.
Θα χρειαστείς πιστεύω έναν καλό δικάναλο ενισχυτή που στη τιμή που διαθέτεις θα βρεις, αρκεί να έχει σαμπ out.
Η γνώμη μου....
Σε πολυκάναλο θα προχωρήσω λόγω παραπάνω λειτουργιων. Η αλήθεια είναι πως φλερτάρω με τον jbl (harman/kardon;;;) που ανέφερα παραπάνω. Ιδανικά θα ήθελα να αγοράσω πιο δυνατό harman/kardon. Γνωρίζω πως δεν είναι καλή εταιρία στα τελευταία μοντέλα της αλλά έχω το μικρόβιο της διακόσμησης χαχα.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
8.098
Reaction score
9.322
Λογω οτι ειμαι φοιτητης εχω μικρο σαλονι 30τμ περιπου με σκοπο μετακομισης με μεγαλυτερο σαλονι σε καποια χρονια.
Φίλε όπως σίγουρα γνωρίζεις πολλοί φοιτητές μένουν σε γκαρσονιέρες και ακούν μουσική από το κινητό με ακουστικά ψείρες. Και το σύστημα που τώρα έχεις, το βλέπουν στα όνειρά τους.

Αφού λοιπόν έχεις "μικρό" σαλόνι 30τμ και θέλεις να αναβαθμίσεις από ένα σύστημα που άλλοι έχουν στα 50 τους, δε μπορώ να μη σε συγχαρώ για τις υψηλές σου απαιτήσεις και τη φιλοδοξία σου να ανέβεις γρήγορα επίπεδο.

Δεν έχεις γράψει σε τι βρίσκεις ότι υστερεί το σύστημά σου, αν δηλαδή έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα να λύσεις ή αν θέλεις την αναβάθμιση για χάρη της... αναβάθμισης, όπως συχνά συμβαίνει στο χώρο μας.

Με τα δικά μου μάτια, επειδή τα 30τμ δεν καλύπτονται από τα ηχεία σου, σου προτείνω να πας σε δαπέδου, π.χ. το μοντέλο 7 της σειράς. Τα 3άρια μπορείς να τα κρατήσεις για περιφερειακά. Από μπάσο καλό θα ήταν να έβαζες άλλο ένα σαμπ, ιδανικά ίδιο με το 1ο.

Από ενισχυτή πιστεύω πως είσαι αρκετά καλά, αφενός γιατί η ΗΚ φτιάχνει ενισχυτές με πολύ καλά ρεύματα, κι αφετέρου γιατί αν μένεις σε πολυκατοικία δε θα μπορείς να ανεβάσεις εντάσεις έτσι κι αλλιώς.

Καλές σπουδές!
 

Μηνύματα
37
Reaction score
47
Φίλε όπως σίγουρα γνωρίζεις πολλοί φοιτητές μένουν σε γκαρσονιέρες και ακούν μουσική από το κινητό με ακουστικά ψείρες. Και το σύστημα που τώρα έχεις, το βλέπουν στα όνειρά τους.

Αφού λοιπόν έχεις "μικρό" σαλόνι 30τμ και θέλεις να αναβαθμίσεις από ένα σύστημα που άλλοι έχουν στα 50 τους, δε μπορώ να μη σε συγχαρώ για τις υψηλές σου απαιτήσεις και τη φιλοδοξία σου να ανέβεις γρήγορα επίπεδο.

Δεν έχεις γράψει σε τι βρίσκεις ότι υστερεί το σύστημά σου, αν δηλαδή έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα να λύσεις ή αν θέλεις την αναβάθμιση για χάρη της... αναβάθμισης, όπως συχνά συμβαίνει στο χώρο μας.

Με τα δικά μου μάτια, επειδή τα 30τμ δεν καλύπτονται από τα ηχεία σου, σου προτείνω να πας σε δαπέδου, π.χ. το μοντέλο 7 της σειράς. Τα 3άρια μπορείς να τα κρατήσεις για περιφερειακά. Από μπάσο καλό θα ήταν να έβαζες άλλο ένα σαμπ, ιδανικά ίδιο με το 1ο.

Από ενισχυτή πιστεύω πως είσαι αρκετά καλά, αφενός γιατί η ΗΚ φτιάχνει ενισχυτές με πολύ καλά ρεύματα, κι αφετέρου γιατί αν μένεις σε πολυκατοικία δε θα μπορείς να ανεβάσεις εντάσεις έτσι κι αλλιώς.

Καλές σπουδές!
Η αλήθεια είναι πως φυλάω από το μηνιατικο που μου κόβουν οι γονείς μου ένα αρκετό μέρος με αποτέλεσμα ανά μήνες να μπορώ να αγοράσω κάτι αξιόλογο. Και πραγματικά μου αρέσει η μουσική και ο καλός ήχος. Γι'αυτό άλλωστε έδωσα χρήματα για αυτό το χόμπι. Μια επιλογή είναι να προχωρήσω στην σειρά 7. Έχω φάει μια παρατήρηση αλλά έφτιαξα ώρες και δεν ενοχλώ κανένα πλέον. Όσον αφορά το σαμπ το σκεφτόμουν και εγώ να αγοράσω 2ο γιατί υπάρχουν κάποια νεκρά σημεία στον χώρο. Νομίζω 2ο ίδιο σαμπ τα καταπολεμάει. Ο ενισχυτής μου δε μπορεί να κάνει crossover στο σαμπ (πράγμα που με χαλάσει στο set up μου) με αποτέλεσμα να του περνάει όλα τα μπάσα και να μην ακούω πολύ καθαρά το μπάσο που θέλω. Γι'αυτό σκεφτόμουν για άλλον ενισχυτή. Ιδανικά από μεταχειρισμένο έναν harman/kardon HK990 η κάτι που να έχει sub out και crossover στο sub. Ειδάλλως δέχομαι προτάσεις για καινούριο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.301
Reaction score
83.297
Μάζεψε και πάρε έναν Denon 4800 ή μεγαλύτερο. Μέχρι τότε κάτσε όπως είσαι, αλλά δες τι δυνατότητες ισοστάθμισης έχει ο AVR που έχεις.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
47
τι αποψη ε
Μάζεψε και πάρε έναν Denon 4800 ή μεγαλύτερο. Μέχρι τότε κάτσε όπως είσαι, αλλά δες τι δυνατότητες ισοστάθμισης έχει ο AVR που έχεις.
Τι αποψη εχετε για τον AVR-2800H η τον x3800 της Denon;
 



Μηνύματα
63
Reaction score
46
Αφήστε τις μετρήσεις παιδιά και πιάστε και τις ακροάσεις! Σε αυτή την κατηγορία τιμής τι περιμένετε αλήθεια από τις μετρήσεις ; Το ίδιο site παρεμπιπτόντως αποθεώνει τα ηχεία της Revel που ανήκει στο ίδιο γκρουπ από άποψη μετρήσεων !!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.133
Μηνύματα
2.930.089
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top