Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
4.849
Reaction score
8.538
Δεν βλέπω στη φωτογραφία κάποια συσκευή αξιώσεων για να τοποθετηθούν.
Eγω βλέπω ότι ξυνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη και θα γίνουμε στο τέλος μπίλιες σαν αυτές της Symposium Acoustics από χρωμιωμενο ατσάλι.:lolsign:

Τις κράτησες τελικά ρε θηρίο? :biggrin:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.405
Το ένα σετ εγώ και το άλλο σετ θα πάει αύριο σε μέλος.Τις μπίλιες και τα συνοδευτικα τους μπορείς να δεις στην Έκθεση του Μοναχου όπου ο Γερμανός(και για Αυστρια και για Κροατία)αντιπρόσωπος της Symposium Acoustics κατεβαίνει αρκετά συχνά και μάλιστα κάποιες φορές υπάρχει και Ελληνογερμανικη συνεργασία.
Για πες μου όμως,φταίω εγώ που σ' αυτό το ύψος βλέπω μόνο κρεμαστρες-καλογερους;Ωιμε! Δε βλέπω και subs! Λε γκραν καταστροφ!
 


Μηνύματα
231
Reaction score
319
Ναι το έχουν λάβει :biggrin:
View attachment 347138
Τι είναι αυτά τα κουτάκια, απωθητες κουνουπιών;

Ρε πάρτε κάνα μηχάνημα της προκοπής και μετά κουνηθείτε, που πάτε με ψεματα και κάτι παλιό σημειώσεις να μας πεισετε ότι έχετε στήσει η προσπαθήστε να στήσετε σοβαρό σεταπ….
Καντε μας τη χάρη ρε γατάκια :roflmao:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.971
Reaction score
79.544
Το ένα σετ εγώ και το άλλο σετ θα πάει αύριο σε μέλος.Τις μπίλιες και τα συνοδευτικα τους μπορείς να δεις στην Έκθεση του Μοναχου όπου ο Γερμανός(και για Αυστρια και για Κροατία)αντιπρόσωπος της Symposium Acoustics κατεβαίνει αρκετά συχνά και μάλιστα κάποιες φορές υπάρχει και Ελληνογερμανικη συνεργασία.
Για πες μου όμως,φταίω εγώ που σ' αυτό το ύψος βλέπω μόνο κρεμαστρες-καλογερους;Ωιμε! Δε βλέπω και subs! Λε γκραν καταστροφ!
αντε ωραία....έγινε δουλίτσα τελικά :biggrin:
 

Μηνύματα
15.591
Reaction score
17.999
Ας γράψω κάτι πάλι για αυτό το άτιμο το 3D Audio.:biggrin:

Από την παραγωγή στην κατανάλωση.

Ένας τρόπος παραγωγής είναι με την βοήθεια ενός channel based audio.
Αυτός είναι και ο γνωστός τρόπος δουλειάς που ξέρουμε ήδη από το δικάναλο.
Βασισμένο σε αυτόν τον τρόπο παραγωγής είναι το Auro-3D.
Αυτό όμως που είναι σημαντικό να γνωρίζουμε είναι ότι το πολυκαναλικό σύστημα αναπαραγωγης στο τέλος θα πρέπει να συμμορφωνεται με την διάταξη από την οποία προέκυψε η μίξη στο στούντιο. Είναι μια μεταφορά 1 προς 1.
View attachment 347086

Η τοποθέτηση των ήχων στον χώρο ακολουθεί την κλασική μέθοδο που ξέρουμε και από το δικάναλο.
View attachment 347088

Υπάρχει επίσης και το scene based audio. Είναι λίγο πιο πολύπλοκο στην διαδικασία και έχει διαφορετική λογική.
Το γνωστό Ambisonics.
Εδω το τελικό προϊόν μέσω ενός decoder μπορεί να προσαρμοστεί στην διάταξη ηχειων που έχουμε στο σπίτι μας.
View attachment 347092 View attachment 347091

Η τοποθέτηση στον χώρο φαίνεται στο παρακάτω γράφημα και το αξιοπρόσεκτο εδώ είναι ότι παίζουν όλα τα ηχεία τα οποία για ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα πρέπει να είναι αρκετά.
View attachment 347098
Ωχχ, για να έχεις αρχίσεις εσύ - σε αυτό μάλιστα κιόλας το νήμα - να ποστάρεις με ξέφρενο ρυθμό τα γνωστά βίντεο και παρουσιάσεις για πολυκάναλα και ιμμέρσιβ ... έχεις "φορτώσεΙ" για καλά. :D

Τώρα βέβαια με ποιά λογική θεωρείς και είσαι και τόσο αισιόδοξος και σίγουρος ότι μετά απο έναν αιώνα εμπειρίας (και ακόμη δύσκολο όπως ο ίδιος παραδέχεσαι) στο δικάναλο και τις εγγραφές του απο άποψη ηχοληψίας, εξέλιξης μηχανημάτων και γνώση τενικών και μεθόδων στο στούντιο ή στους χώρους ηχοληψίας , κονσολών που μόνο αυτές έχουν μια ολόκληρη ιστοίρα εξέλιξης , όπως και 1002 άλλα πράγματα .... η "χθεσινή" πολυκαναλική εγγραφή θα είναι τέλεια μόνο και μόνο επειδή είναι στην θεωρία και στα βίντεο με μηχανικούς στην καρέκλα τους όλο να αναλύουν γενικές θεωρίες δείχνοντας ή και ανοιχτά διαφήμιζοντας κιόλας συνήθως τα ηχεία που έχουν ;) και χωρίς καν να δείχνουν ή και εσύ να βλέπεις τι προυποθέτει και κυριαρχεί μέσα στο χώρο της ηχοληψίας ...μόνο εσυ την ξέρεις. :D Ποιός ξέρει τι πατάτες παραγωγές κάνουν και αυτές οι λίγες που υπάρχουν. :D
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.971
Reaction score
79.544
ας συνοψίσουμε τα μέχρι στιγμής αξεσουάρ ηχητικής βελτίωσης των 2κάναλων χαιενδάδων :laugh:

καλάμια
τόξα ζουλου
πλεξιγκλας
κουβέρτες σκέτες
κουβέρτες σε κούτα
κούτες σκέτες
σαγρέ ντουβάρια
ρετρό ταπετσαρίες
καλώδια όλων των τύπων
σουβέρ
ρουλεμάν

.....
🤡
 

Μηνύματα
15.591
Reaction score
17.999
Το Μοναστήρι να 'ν' καλά κι από καλόγερους...
Να για αυτό βλέπεις εγώ δεν μιλάω ποτέ για μάρκες που με πιέζετε κιόλας να πω. :D

Για τις βάσεις ηχείων κλπ αυτού του Άγγλου ... δε θυμάμαι πως τον λένε (Αλτσχάιμερ) ... τι γνώμη έχεις ;
 
Last edited:


Μηνύματα
15.591
Reaction score
17.999
Για τις βάσεις ηχείων κλπ αυτού του Άγγλου ... δε θυμάμαι πως τον λένε (Αλτσχάιμερ) ... τι γνώμη έχεις ;
Έλα τον θυμήθηκα (και χωρίς καφέ :D ) @Π.Α.Η. .. Townshend.

 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.405
Να για αυτό βλέπεις εγώ δεν μιλάω ποτέ για μάρκες που με πιέζετε κιόλας να πω. :D

Για τις βάσεις ηχείων κλπ αυτού του Άγγλου ... δε θυμάμαι πως τον λένε (Αλτσχάιμερ) ... τι γνώμη έχεις ;
Αν δεν τον θυμάσαι είναι γιατί δε θέλεις να τον θυμάσαι.Ουτε κι εγώ.Γενικα,στις βάσεις έχω μείνει πίσω.Σχεδον όλα τα ηχεία μου των τελευταίων 30 ετών ήταν δαπέδου.
 

Μηνύματα
15.591
Reaction score
17.999
Αν δεν τον θυμάσαι είναι γιατί δε θέλεις να τον θυμάσαι.Ουτε κι εγώ.Γενικα,στις βάσεις έχω μείνει πίσω.Σχεδον όλα τα ηχεία μου των τελευταίων 30 ετών ήταν δαπέδου.
Όχι έχει πολλά και για μηχανήματα κλπ Σου έβαλα λινκ παραπάνω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Ε, ρε καημός και τσιμπιές στον ποπό εκατέρωθεν.. :laugh:

Λες και αν ζήσει ή πεθάνει το δικάναλο ή επιβιώσει στην αγορά το πολυκάναλο (πέρα κάποιων που το τερματίζουν γενικά ότι κι αν επιλέξουν) θα σωθεί ο κοΖμάκης , θα δούμε το φώς το αληθινοτεροτερότερο.. :cry:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.381
Reaction score
83.535
Λες και αν ζήσει ή πεθάνει το δικάναλο ή επιβιώσει στην αγορά το πολυκάναλο (πέρα κάποιων που το τερματίζουν γενικά ότι κι αν επιλέξουν) θα σωθεί ο κοΖμάκης
Το συγκεκριμένο φόρουμ δεν έχει αντικείμενο τη σωτηρία του κοσμάκη.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.405
Έλα τον θυμήθηκα (και χωρίς καφέ :D ) @Π.Α.Η. .. Townshend.

Τρομερά υπερτιμημένη εταιρία.Εσυ όμως όλο στα ακριβά πηγαίνεις.Ακριβο πολυπριζο,ακριβά ηχεία,ακριβός SE(σιγά μην ξεπεφτες σε Κινέζικο).Μόνο Symposium Acoustics να πάρεις!Εκ της διαχειρίσεως και εξ εμού του ιδίου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.971
Reaction score
79.544
Να σε φτιαξω ένα nima να τα πεις όλα; :biggrin: το έχω ξανακάνει για άλλον. :rolleyes:
nima ε? μου θύμισες έναν παλιό ψυχάκια 🤡 με 500 λογαριασμούς και 499 ΒΑΝ
παρίστανε μια τον ένα....μια τον άλλο....έγραφε ψέματα για δήθεν συστήματα δικά του ή ανύπαρκτων φίλων του....
αλλά πάντα καρφωνόταν από μόνος του όταν του ζητούσες να ανεβάσει φωτό :roflmao:

είχε ψυχασθένεια κυνηγημένου...νομιζε ότι όλα καταγράφονται και τον παρακολουθούν... :laugh:
τι να κάνει άραγε....? ας ελπίσουμε να το ξεπέρασε....
 

Μηνύματα
15.591
Reaction score
17.999
Ε, ρε καημός και τσιμπιές στον ποπό εκατέρωθεν.. :laugh:

Λες και αν ζήσει ή πεθάνει το δικάναλο ή επιβιώσει στην αγορά το πολυκάναλο (πέρα κάποιων που το τερματίζουν γενικά ότι κι αν επιλέξουν) θα σωθεί ο κοΖμάκης , θα δούμε το φώς το αληθινοτεροτερότερο.. :cry:
Μήπως θα θέλατε ή μπορούσατε να γράψετε τον προλογικό σημείωμα στο βιβλίο μου για τους audio people ; :D :D

Θα ηταν μεγάλη τιμή για εμένα και είστε απο το σχόλιο σας καθαρά το πιο κατάλληλο άτομο. 😍
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Το συγκεκριμένο φόρουμ δεν έχει αντικείμενο τη σωτηρία του κοσμάκη.
Σύμφωνοι, οπότε η εκατέρωθεν πόρωση και ολίγον κοροιδευτική διάθεση (εφόσον το διακύβευμα είναι του ποπού) δεν είναι απαραίτητη..
Αν είναι για να περνά η ώρα οκ..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.202
Μηνύματα
2.932.837
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top