Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
...αλλά ίσως και 1-2 γραμμούλες τι γίνεται ως προς τους ανταγωνιστές τους στην ίδια κατηγορία τιμής να ήταν χρήσιμη για μερικούς από εμάς. Εγώ π.χ. δεν πρόκειται να πάρω ποτέ DLP γιατί με ενοχλεί υπερβολικά το Rainbow. Αν δεν σαν κάνει κόπο με λίγα λόγια να πείτε και 2 λογάκια σαν να τους εξετάζατε μεμονομένα.
Αν βγάλουμε εκτός τους DLP, τότε πιθανώς αναφέρεσαι στον D-ILA. Και όσον αφορά την τιμή αλλά και την ποιότητα κατασκευής και εικόνας.

Αν και πάει καιρός από τότε που είδα για τελευταία φορά D-ILA, μπορώ να πω τα εξής:

- Ο Sony έχει μικρότερη χρωματική ανομοιομορφία, καλύτερη σύγκλιση και διαχείριση χρωμάτων.

- Ο D-ILA έχει native κοντράστ που σκοτώνει. Δεν πιάνεται, και ας (παρα)μιλάει η Sony για 35000:1

Πόση είναι η απόσταση που χωρίζει τον νέο σονυ από τον 50 (θυμάμαι εκείνος δεν είχε πάρει και τόσο καλές κριτικές). Είναι σημαντική;
Αθήνα - Ορεστιάδα

Το πιο βασικό για μένα, είναι πιο φωτεινός; Σε πόσες ίντσες νομίζετε οτι μπορεί να παίξει ικανοποιητικά;
120"

Η απορια μου ειναι ιδια με του thomas. Πως πηγε απο φωτεινοτητα ο 60 διπλα στον 82, δεδομενου του οτι ο 82 ειναι ενας απο τους φωτεινοτερους προβολεις στην αγορα?
Πριν αρχίσουμε την προβολή, ο MaxHeadroom μέτρησε με φωτόμετρο την καρτέλα των 50IRE, καθώς ήταν σημαντικός παράγοντας της μεθοδολογίας του. Τους βρήκε σχεδόν ίσους.

Αυτό, όμως, όσον αφορά το συγκριτικό. Από κει και πέρα ο Infocus ήταν βαστάτε τα άλογα. Έπαιζε με μειωμένη ίριδα και φωτεινότητα σε σχέση με το προηγούμενο τεστ.

Δεν μπορεί να φτάσει ο Sony τον Infocus, και στα χαρτιά (1000 lumens έναντι 1500), και στην πράξη. Μάλιστα, ο Sony δείχνει πιο ευαίσθητος στην αύξηση της φωτεινότητας απ' ότι ο Infocus.

Ο Sony βγαζει την "γυαλαδα" που βγαζει ενας DLP κατι σημαντικοτατο για τα σημερινα παιχνιδια και τα γραφικα τους ή εχει αυτην την μουνταδα των LCD που χαντακωνει τις κονσολες?
Το punch του μονότσιπου DLP δεν την έχω δει ποτέ σε τρίτσιπο, οποιασδήποτε τεχνολογίας. Με μόνη εξαίρεση τον D-ILA, αλλά μόνο στις σκηνές για τις οποίες είναι φτιαγμένος.

Από κει και πέρα, τη συγκεκριμένη γυαλάδα στην οποία αναφέρεσαι, την έχει δώσει ο πρώτος διδάξας (Sharp) και ακολουθεί ο Infocus. Από κανέναν άλλο δεν έχω πάρει αυτήν την αίσθηση που προκαλεί ο συνδυασμός φωτεινότητας και υψηλού Ansi κοντράστ.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.671
Reaction score
9.291
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Πριν αρχίσουμε την προβολή, ο MaxHeadroom μέτρησε με φωτόμετρο την καρτέλα των 50IRE, καθώς ήταν σημαντικός παράγοντας της μεθοδολογίας του. Τους βρήκε σχεδόν ίσους.
Βέβαια, λόγω τις αυτόματης ίριδας του Sony, η μέτρηση του λευκού ίσως δίνει άλλα αποτελέσματα. Ο ΒΛ μάλλον μπορεί να μας βοηθήσει.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Εμφανιστηκα στην Ηχοεκφραση κατα τις 8:00μμ με το τσελλακι μου και ανοιγω το dark room και ηταν ολοι καρφωμενοι στο πανι... Σιωπηλοι, γουρλωμενα ματια, κλπ κλπ... μετα γυρησα το κεφαλι μου και τι να δω...

Τις 2 καλυτερες εικονες που εχω δει ποτε! (δεν εχω δει τον sharp)...
Κλεινω πορτα, αφηνω τσελλο... τρωω ενα γλυκακι, σκουπιζομαι και λεω... θα μπω να δω!...

Μπαινοντας οι γνωστες χαιρετουρες απο τους διπλα μου, κλπ κλπ... και αρχιζω να χαζευω στα σκοτεινα τους προτζεκτορες, χωρις να ξερω ποιος παιζει που...
Ετσι θα τα περιγραψω, για το πρωτο 20λεπτο μεχρι που ρωτησα τον φωτογραφο μας για επιβεβαιωση (αφου ειδα rainbow) που ειναι ποιος...

Δεξια μου, μια τελεια εικονα, πεντακαθαρη, με φανταστικα χρωματα (που αργοτερα μου ειπαν οτι ειναι λαθος αλλα εμενα μου αρεσαν παραπανω), ομοιογενεια στην εικονα, καπως 3D, και καθολου rainbow... φτιαξαν τοσο πολυ τους LCD... ή εξαλειψαν τελειως το rainbow στους DLP... σκεφτομουν μπερδεμενος για το τι βλεπω...

Αριστερα μου, μια επισης τελεια εικονα, λιγο πιο πεντακαθαρη, με χρωματα που δε με εντυπωσιασαν (αν και μου ειπαν οτι ειναι τα σωστα-εγω τους εγραψα), με προσωπα να πεταγονται απο το πανι (3D), την καλυτερη ευκρινεια που εχω δει σε προτζεκτορα, και... ΟΠ!... να το πρωτο ουρανιο τοξο..., ΟΠ, να το δευτερο... και δεν ειχε σταματημο... Επισης στην εναρξη μιας ταινιας που ειναι ασπρομαυρα.. ο ινφοκους εδειχνε χρυσομαυρα σε σχεση με τον σωστοτερο σονυ που εδειχνε ασιμομαυρα... (ειδικα το σημα της WB εβγαζε ματι)...

Ετσι εχουμε δεξια μας τον Σονυ και αριστερα μας τον Ινφοκους... ωραια... ρωταω καπου εκει και τον φωτογραφο και μου τα επιβεβαιωνει (μη γινουμε και ρομπα) και συνεχιζω το τεστ...

Καταρχην να πω οτι ειμαι χαρουμενος που αργησα και δεν ειδα πατερνακια και σκατουλακια γιατι το να κρινεις απο τις ταινιες τελικα ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ... δε με νοιαζει που δεν επαιζε σωστα χρωματα ο σονυ γιατι απλα στην ταινια φαινοταν με καλυτερα (λιγο boost) χρωματα... και στην τελικη ενας θεατης βλεπει ταινιες... ενας τεχνικος πατερνακια...

Ετσι κρινοντας απο τις ταινιες και μονο εχω να πω...

Infocus Θετικα:
Καλυτερη ευκρινεια/λεπτομερεια,
Καλυτερο βαθος,
Τρελο μαυρο αρα και τρελη αντιθεση,
Καλυτερη τιμη

Infocus Αρνητικα:
rainbow (για οσους δε βλεπουν το παραβλεπουν)
Δε βρικα κατι αλλο!!!

Sony Θετικα:
Πιο ομορφα χρωματα,
Εικονα που εντυπωσιαζει (το οτι δεν ηταν σωστη στα πατερνς το ακουω βερεσε),
Ομοιογενεια (τελειος για LCD),

Sony Αρνητικα:
Μαυρο... που ηταν ενα Γκρι σκουρο, (παντα υστερει η Sony)
Ασπρο... που αν το εψαχες πολυ μερικες φορες ηταν ενα μπλε ανοικτο,
Contrast δηλαδη οχι τοσο καλο,
Ιριδα που ηταν αργη για μενα (οταν ανοιγε ηταν -περιεργως- πιο φωτεινος απο τον infocus αλλα αργουσε πολυ να αντιδρασει)

Ετσι... εχουμε τον καλυτερο LCD της αγορας (αν και ο Epson εχει πολυ καλυτερα μαυρα)... που εγινε σκονη απο τον (ισως) καλυτερο DLP της αγορας... (opt.81 που εισαι?)... και μαλιστα με καλυτερη τιμη...

Νικητης?

Αντικειμενικα ο Infocus... (Εγω θα "μπουσταρα" λιγο τα χρωματα γιατι... ετσι μ'αρεσει...)

Επιλογη...?
Και οι δυο επαιζαν τελεια αλλα... σας τη δινω ως 2 μονοδρομους...

1ον) Δε βλεπεις rainbow, εισαι τυχερος... παιρνεις χωρις συζητηση οτι καλυτερο του συγκριτικου με λιγοτερα λεφτα... τον infocus...

2ον) Βλεπεις rainbow, εισαι ατυχος... ή θα αγορασεις τον ακριβοτερο αλλα οχι τοσο καλο Sony, ή θα περιμενεις για κατι ακομη καλυτερο με σωστοτερη τιμη και καλυτερη αντιπροσωπια...

ΥΓ. Σονυ ριξε τη μυτη επιτελους!
 

Μηνύματα
1.594
Reaction score
79
Αυτή η "κιτρινίλα" που αναφέρεται του σόνυ και είναι εμφανής σε μερικές φωτογραφίες, που οφείλεται? Και μπορεί να καλιμπραριστεί?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.671
Reaction score
9.291
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

(Sony) Δεξια μου, μια τελεια εικονα, πεντακαθαρη, με φανταστικα χρωματα (που αργοτερα μου ειπαν οτι ειναι λαθος αλλα εμενα μου αρεσαν παραπανω), ομοιογενεια στην εικονα
Sorry energy, αλλά εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου, ο Sony είχε αρκετή ανομοιομορφία. Δες και την close-up φωτό των ματιών (που είναι πλήρες κάδρο του προβολέα): πρασινίλα σε όλο το πάνω άκρο και στις γωνίες κάτω.
Και τα χρώματά του ήταν ελαφρά πρασινοκίτρινα και κάπως υπερκορεσμένα.

(Infocus) ΟΠ!... να το πρωτο ουρανιο τοξο..., ΟΠ, να το δευτερο... και δεν ειχε σταματημο...
Εδώ συμφωνούμε δυστυχώς...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.671
Reaction score
9.291
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Αυτή η "κιτρινίλα" που αναφέρεται του σόνυ και είναι εμφανής σε μερικές φωτογραφίες, που οφείλεται? Και μπορεί να καλιμπραριστεί?
O ΒΛ μπορεί να μας διαφωτίσει. Έχουμε διαγράμματα colorspace; Που βρίσκονται το πράσινο και το κόκκινο;
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Αυτή η "κιτρινίλα" που αναφέρεται του σόνυ και είναι εμφανής σε μερικές φωτογραφίες, που οφείλεται? Και μπορεί να καλιμπραριστεί?
Ακολουθεί το διάγραμμα CIE της cine4home:



Οι ρυθμίσεις μας, έδωσαν παρόμοιο διάγραμμα. Είναι προφανές ότι τα δύο primaries (πράσινο, κόκκινο) είναι over-saturated. Έτσι εξηγούνται τα κιτρινοπράσινα.

Νομίζω πως έχει να κάνει με πολιτική απόφαση της Sony. Θεωρεί πως τα τονισμένα χρώματα ελκύουν περισσότερο τον υποψήφιο αγοραστή. Πιθανώς, κοντράρει και τον άμεσο - λόγω τεχνολογίας - αντίπαλό της, τον JVC HD1 ο οποίος επιδεικνύει παρόμοια χρωματική συμπεριφορά.

Στο πάτερν του colour decoding, ήταν εμφανέστατη η διαφορά στον κορεσμό μεταξύ Infocus και Sony.
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
δεν εχω δει τον infocus αλλα ο beng q 9000 ειδα ελαχιστο(που εγω βλεπω τρελο ουρανιο τοξο) που αν ειχα τα χρηματα θα τον αγοραζα.τωρα για τον infocus θα τον δω καποια στιγμη θα εκφερω γνωμη για το rainbow.
 

Μηνύματα
1.594
Reaction score
79
Νομίζω πως έχει να κάνει με πολιτική απόφαση της Sony. Θεωρεί πως τα τονισμένα χρώματα ελκύουν περισσότερο τον υποψήφιο αγοραστή.
...και προφανώς η "εργοστασιακή" αυτή προρύθμιση θεωρείται λάθος... με καλιμπράρισμα έρχεται στα κανονικά του?
 

Μηνύματα
94
Reaction score
2
Ο Infocus δεν είναι 1000 ευρώ φτηνότερος από τον Sony εκτός αν έχει κάτω από 4000. Δεν τον βρίσκω πουθενά Ελλάδα αλλά στην Γερμανία τον βλέπω στα 4000 και ο Sony στην Ελλάδα έχει 4500.

Είναι προφανές ότι ο Sony πάει να χτυπήσει τον Dila όντας αυτή την στιγμή φτηνότερος.

Επίσης διαβάζω ότι από μερικούς ότι ο Sony δεν είναι τόσο καλός και από την άλλη ότι είναι ο καλύτερος LCD που κυκλοφορεί!!! Αυτό σημαίνει καλύτερος από τον DILA? γιατί για την πλειοψηφία των αγοραστών οι DLP δεν είναι καν στα υπόψιν για τους γνωστούς λόγους τοποθέτησης και rainbow. Και άντε εγώ δεν βλέπω rainbow, η γυναίκα μου?, τα παιδιά μου? , οι φίλοι που θα καλέσω να δούμε ταινία?

Πάντα φιλικά.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
2
Επίσης έχω διαβάσει ότι ο InFocus παρουσιάζει τρελό rainbow σε σχέση με άλλους DLP. Ένα σχόλιο γι αυτό?

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.594
Reaction score
79
Kαι το ότι δεν έβαλαν τροχό μεγαλύτερης ταχύτητας απο το 4χ πως εξηγείται? Με οικονομικούς ή τεχνικούς λόγους?
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
@sveltosss
Σου απάντησα σχετικά με VW60 vs D-ILA. Σε τι ακριβώς δεν σε κάλυψα;

Τον Sony θα τον βρείτε στα 4700, και τον Infocus στα 3900.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
2
@sveltosss
Σου απάντησα σχετικά με VW60 vs D-ILA. Σε τι ακριβώς δεν σε κάλυψα;

Τον Sony θα τον βρείτε στα 4700, και τον Infocus στα 3900.
Είναι καλύτερος ο Sony δηλαδή? :bravo:

Ο Sony έχει 4500. Σκρουτζιτ
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Θα αρχίσουν σε λίγο τα κονταροχτυπήματα στις τιμές.
Λίγο υπομονή χρειάζεται.
 

Μηνύματα
276
Reaction score
1
Ο Sony έχει 4500. Σκρουτζιτ[/QUOTE]



Σε ποιο site ακριβως....?

Σε εμενα βγάζει πανω απο τις 5.000 και σε ενα καταστημα μόνο....!!!
 




Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Άντε, καταλαβαίνω ότι τα μέλη έχουν χιλιάδες απορίες για τους δύο προβολείς, οπότε πρέπει να αρχίσω να μπαίνω κι εγώ σιγά σιγά στο ζουμί.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Καταρχήν όσον αφορά την υποτιθέμενη κόντρα ανάμεσα σε έναν JVC RS1 και στον VPL 60. Λαμβάνοντας υπόψην ότι η απόδοση κυμαίνεται από κομμάτι σε κομμάτι, θα πρέπει να πω ότι ο μοναδικός τομέας στον οποίο θα έλεγα ότι υπερτερεί ο JVC είναι στο native on/off contrast. Σε άμεση αντιπαράθεση δηλαδή πολύ σκοτεινών σκηνών και μέσων σκοτεινών, πιστεύω ότι ο JVC θα έβγαινε άνετα νικητής, το υποστηριζόμενο 35.000:1 on/off contrast του VPL60 με την δυναμική ίριδα δεν αποδείχτηκε να ισχύει στη πράξη.
<o:p> </o:p>
Από κει και πέρα όμως, σε πολλούς βασικούς τομείς της εικόνας, ο JVC απλώς αντικρίζει τις γεροδεμένες πλάτες του Sony! Πρώτα από όλα στη σύγκλιση κύριοι, που είναι όπως λέει και ο Κεφάλας, νούμερο ένα κρίσιμος παράγοντας στην απόδοση της εικόνας ενός τρίτσιπου προβολέα, αφού επηρεάζει τα πάντα. Ο VPL 60 είναι απλώς ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τρίτσιπος προβολέας που έχουμε δει ποτέ στη σύγκλισή του!
<o:p> </o:p>
Δεύτερος παράγοντας στον οποίο ο Sony καταπίνει αμάσητο τον JVC κατά τη γνώμη μου, είναι στη χρωματική απόδοση. Ξεχάστε τα, όπως πολύ σωστά λέει και ο Νίκος Zoglair, υπερκορεσμένα, καρτουνίσια, ψεύτικα χρώματα του JVC. Ο Sony και στα πατερνάκια αναφοράς, αλλά και στις ταινίες έδινε πολύ πιο φυσικά και πειστικά χρώματα.
<o:p> </o:p>
Τρίτος παράγοντας στον οποίο ο JVC τρώει τη σκόνη του Sony είναι η κίνηση, όταν τροφοδοτείται με σήμα 1080p/24Hz. Εδώ θα είμαι λίγο επιφυλακτικός, μια και μιλάμε για HTPC, και με αυτές τις μηχανές του διαβόλου δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για τίποτα! Έχω δει δύο διαφορετικά HTPC να τροφοδοτούν με σήμα 1080p/24Hz δύο διαφορετικούς JVC RS1 και υλικό HD-DVD αλλά και Bluray δισκάκια. Και οι δύο έχαναν εμφανέστατα σε ομαλότητα και ροή των καρέ από τον VPL60 που έπαιρνε σήμα χτες από το δικό μου HTPC. Ξαναλέω όμως, ότι είμαι πολύ επιφυλακτικός, μια και μιλάμε για HTPC και όχι για standalone players. Μπορεί, π.χ., τα timings της δικής μου κάρτας γραφικών να «έκατσαν» που λέμε ακριβώς στον Sony και να βγήκε αυτό το αποτέλεσμα, με το δεδομένο μάλιστα, ότι όταν και τις δύο μέρες ανοίγαμε το HTPC μου με τους Sony και Infocus αναμμένους, το pc αναγνώριζε πάντα πρώτο τον Sony και με αυτόν κλείδωνε σε χρόνο ντετέ, ο Infocus το σκεφτόταν, το ξανασκεφτόταν, έκανε τα κόλπα του και κλείδωνε μετά από αρκετά δευτερόλεπτα…
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.134
Μηνύματα
2.889.923
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top