Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

...ο Sony είχε αρκετή ανομοιομορφία. Δες και την close-up φωτό των ματιών (που είναι πλήρες κάδρο του προβολέα): πρασινίλα σε όλο το πάνω άκρο και στις γωνίες κάτω.
Και τα χρώματά του ήταν ελαφρά πρασινοκίτρινα και κάπως υπερκορεσμένα.
Οταν κατι φαινεται με close up και σε pause δεν ενοχλει γενικα και ουτε παρατηρειτε σε ταινια ευκολα... Δεν παρατηρησα ανομοιομορφια στον sony ισως γιατι δεν με επηρεασε καποιο πατερν ωστε να την εντοπισω και να την βρισκω μετα και μεσα στην ταινια... Εξου και ειπα, ειμαι χαρουμενος που δεν ειδα απο την αρχη το τεστ γιατι κρινω την εικονα των ταινιων παρακολουθοντας ταινιες...
Το να ψαχνουμε την τελειοτητα με εναν τροπο αλλον απο αυτον που βλεπουμε ταινιες (δε παταμε pause καθε δευτερολεπτο...) ειναι για μενα εν μερει λαθος...

Τα "λιγο πιο" υπερκορεσμενα χρωματα δυστυχως ή ευτυχως ειναι πιο εντυπωσιακα και εγω προσωπικα τα προτιμω απο μια πιο αχρωμη αλλα σωστη για τα μηχανακια εικονα...! Δεν ειναι θεμα επαγγελματισμου, αλλα θεμα γουστου...
Το "χαρμα οφθαλμων" δεν εχει σχεση με πατερνακια ή μετρησεις... αλλα με τα ανθρωπινα ματια...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Συγχαρητήρια παιδια και χιλια μπραβο.
Οπως φαίνεται απο τις εντυπώσεις των παρευρισκομένων πρόκειται για οτι καλύτερο κυκλοφορεί αυτη την στιγμη σε προβολείς.
Εντύπωση μου εκανε και η φωτογράφηση.
Βλεπω πως την ψάχνετε ακομα πιο πολυ ωστε να επιτύχετε το δυνατότερο καλύτερο αποτέλεσμα και να δώσετε με αυτον το τροπο οσο τον δυνατόν πιο σαφή εικονα για αυτο που είδατε .
Το αποτελεσμα βεβαια απο αυτην την προσπάθεια ποτε δεν θα μπορεσει να ειναι 100% ιδιο με την πραγματική εικονα που βλέπετε αλλα η προσπάθεια ειναι αξια συγχαρητηρίων.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ανεξάρτητα από προσωπικές προτιμήσεις στα χρώματα , υπάρχει και το αντικειμενικότατο " σωστή απόδοση σύμφωνα με το πρωτογενές υλικό".
Μπορεί να αρέσει σε κάποιους που ΟΛΑ τα πρόσωπα στον sony θύμιζαν εκδρομή στο Πεκίνο αλλά δεν είναι σίγουρα το σωστό.
Οι εικόνες πρέπει να είναι αληθινές , έστω αληθοφανείς..
Το προσωπικό μας γούστο πρέπει να έρχεται δεύτερο όταν κάνουμε συγκρίσεις..
 


Μηνύματα
567
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μπράβο παιδιά!!!!!!!:bravo::bravo:

Συγχαρητήρια πολλά για ένα ακόμα επιτυχημένο συγκριτικό και το κέφι σας ν' αποτυπώσετε στο ηλεκτρονικό χαρτί όσο πιο πιστά τις εμπειρίες σας από τη θέαση.....:cool_4::cool_4:

Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Όπως αναφέρουν πολλά παιδιά, το κύριο αρνητικό του Infocus (παραβλέποντας προς στιγμή το εγγενές ''πρόβλημα'' των DLP ως προς την κίνηση) εξακολουθεί να είναι το rainbow. Γιατί και η Infocus δεν υιοθετεί τη λύση ενός 5άρη τροχού για να έχει καλύτερα αποτελέσματα?????? Είναι θέμα οικονομικό???? Είναι θέμα λειτουργικό που φέρει συμβιβασμούς σε άλλους τομείς της συνολικής απόδοσης???? Διότι μια καλύτερη επιλογή σε scaler είναι αντιληπτό ότι αλλάζει το κόστος. Αλλά ο τροχός????? Το λέω αυτό, διότι βλέπω ότι αρκετές εταιρείες από την DLP μεριά έχουν υιοθετήσει ήδη πιο γρήγορους τροχούς.....

ΥΓ

Αν η απάντηση είναι τεχνικά ''δύσκολη'' και μακροσκελής καλύτερα θα ήταν να την αφήναμε για ξεχωριστό θέμα, αν πάλι είναι απλή, νομίζω ότι δεν βγαίνουμε εκτός θέματος με μια γρήγορη απάντηση. Ευχαριστώ.....:happy_4::happy_4:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ακόμα και τώρα σκουπίζω σάλια από το SilverStone! Πρέπει να είναι ένα από τα πιο σαλιωμένα HTPC που κυκλοφορούν στη πιάτσα… Φτου φτου να μη το βασκάνω το καμάρι μου, έδωσε τα ρέστα του απόψε. Ούτε μία επανεκκίνηση, μην ακούτε κύριοι τις κακοήθειές τους, μόνο μια φορά κλείσαμε το Powerdvd και το ξανανοίξαμε μετά από τρεισήμισι ώρες παιξίματος και αμέτρητες HD-DVD αλλά και Bluray ταινίες που βάλαμε! Αποδείχθηκε άριστος διαιτητής της μονομαχίας και ακριβοδίκαιος τροφοδότης, τάισε τους δύο μονομάχους με τη μασημένη τροφή που απεγνωσμένα ζητούν: 1080p/24Hz! :cool_4: .
Είπα και γω … ειναι δυνατον.
Ωστε Παναγιώτη μαζεύανε τα σαλια τους ….
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Διακρίνω ενα υπέρμετρο ερώτα με το Silverstone σου η κανω λαθος;;:happy_9::happy_9:<o:p></o:p>
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

"Ένα παιδί μετράει τ'άστρα"
(εγώ πάντως τα βρήκα λίγο περισσότερα στον ΙΝ82)

Infocus


Sony
 

Attachments


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

"Ουδέν σχόλιον" (Να πω μόνο ότι κάτι που φαίνεται να τρέχει στο μάγουλο της Leeloo στην εικόνα του Infocus, είναι μια ατέλεια της οθόνης. Παρακαλώ αγνοείστε την.)

Infocus


Sony
 

Attachments






MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Αν ψωνίσετε από shop21, πάρτε και τα καλορίζικα αμυγδάλου, είναι φανταστικά.
"Από την Έμπαρο κρασί
κι από τη Βιάννο λάδι
κι από το Μυλοπόταμο,
ελιές και παξιμάδι"
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Όπως αναφέρουν πολλά παιδιά, το κύριο αρνητικό του Infocus (παραβλέποντας προς στιγμή το εγγενές ''πρόβλημα'' των DLP ως προς την κίνηση) εξακολουθεί να είναι το rainbow. Γιατί και η Infocus δεν υιοθετεί τη λύση ενός 5άρη τροχού για να έχει καλύτερα αποτελέσματα?????? Είναι θέμα οικονομικό???? Είναι θέμα λειτουργικό που φέρει συμβιβασμούς σε άλλους τομείς της συνολικής απόδοσης???? Διότι μια καλύτερη επιλογή σε scaler είναι αντιληπτό ότι αλλάζει το κόστος. Αλλά ο τροχός????? Το λέω αυτό, διότι βλέπω ότι αρκετές εταιρείες από την DLP μεριά έχουν υιοθετήσει ήδη πιο γρήγορους τροχούς.....
Η κίνηση του ΙΝ82 με σήμα 1080p/24 από το HTPC του Βογιατζάκη ήταν παραπάνω από ικανοποιητική και σχεδόν ισάξια του Sony. Αυτό δε συνέβαινε με το σήμα 1080i/60p στο προηγούμενο συγκριτικό, όπου υστερούσε πολύ του Benq W9000 (που δεν έχει και ιδιαίτερα καλό αποπλέκτη).
Για το θέμα του τροχού… τι να πω; Οι άνθρωποι στο R&D της Infocus φτιάξανε ένα σχεδόν τέλειο μηχάνημα (για τα σημερινά δεδομένα) και μετά κλωτσήσανε την καρδάρα με το γάλα, δίνοντάς του το χειρότερο rainbow που εγώ έχω δει τον τελευταίο καιρό…
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Συγχαρητηρια παιδια.Δυο πολυ καλα μηχανηματα που ελέγχθηκαν οπου τους αρμοζε.

Μπραβο και για τις φωτο.Πολυ καλες.
Επιτέλους! :lol:
 


Μηνύματα
452
Reaction score
2
Και από μένα ένα μπράβο για το συγκριτικό και ιδιαιτέρως για τις φωτογραφίες. Πραγματικά εξαιρετικές!
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Δεν παρατηρησα ανομοιομορφια στον sony ισως γιατι δεν με επηρεασε καποιο πατερν ωστε να την εντοπισω και να την βρισκω μετα και μεσα στην ταινια... Εξου και ειπα, ειμαι χαρουμενος που δεν ειδα απο την αρχη το τεστ γιατι κρινω την εικονα των ταινιων παρακολουθοντας ταινιες...
Δε ξέρω αν το πρόσεξες αλλά δεν έχει μιλήσει κανείς για πάτερνς μέχρι τώρα. Δεν είναι τυχαίο...είναι γιατί σε αυτό το συγκριτικό πολύ απλά δεν είδαμε πάτερνς, αυτό έγινε την προηγούμενη μέρα που έγιναν οι ρυθμίσεις μέχρι αργά το βράδυ :cool_4:

Το μόνο πάτερν που έπαιξε στην παρουσίαση είναι το cross που δίνει η γεννήτρια του Sony για να δούν οι παρευρισκόμενοι με ποιόν τρόπο γίνεται η ρύθμιση των πάνελς του. Στο οποίο το μόνο που μπορούσες να δείς είναι πόσο καλή σύγκλιση είχε το μηχάνημα μετά τη ρύθμιση που του είχαν κάνει τα παιδιά την προηγούμενη.

Απλά το διευκρινίζω γιατί έτσι όπως τα γράφεις φαίνεται ότι όσοι μίλησαν για ανομοιομορφία είχαν επηρρεαστεί από πάτερνς ;-)
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Διακρίνω ενα υπέρμετρο ερώτα με το Silverstone σου η κανω λαθος;;:happy_9::happy_9:<?xml:namespace prefix = o /><o:p></o:p>

Μπα, Αντρέα πλακίτσα κάνω και τίποτα παραπάνω. Και φυσικά είμαι υπερβολικός, και τα βηξιματάκια του έκανε στη διάρκεια του συγκριτικού, καθώς ανοίγαμε τη μία ταινία μετά την άλλη και πηγαίναμε πάνω κάτω, και δώστου pause και δώστου next chapter, τα δάχτυλα του δεξιού μου χεριού κόντεψαν να βγάλουν κάλλους!
<o:p> </o:p>
Αντρέα, εμένα η αγωνία μου όλη ήταν, και επειδή έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια μου με τα κ…λο HTPC, να κλειδώσει κανονικά το SilverStone με τα δυο προβόλια και να τα ταίσει με 1080p/24Hz και να μην τιναχτεί στον αέρα το συγκριτικό που με τόσο κόπο ετοιμάσαμε.
<o:p> </o:p>
Όταν μπήκαν μέσα όλα τα μέλη και ανάψαμε τα προβολικά και κλείδωσαν όλα μια χαρά, ανάσανα επιτέλους με ανακούφιση… :cool_1:
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Το μόνο πάτερν... ...Στο οποίο το μόνο που μπορούσες να δείς είναι πόσο καλή σύγκλιση είχε το μηχάνημα...

...έτσι όπως τα γράφεις φαίνεται ότι όσοι μίλησαν για ανομοιομορφία είχαν επηρρεαστεί από πάτερνς ;-)
Τελικα αφου ειδαν ενα πατερν συγκλισης γιατι "μου την λες" οτι δεν ειδαν...? :happy_6:
Ξερω τι εγραψα, γιατι το εγραψα και πως δικαιολογω την αποψη μου...

Ετσι, αφου δεν ηταν τελειο το πατερν... ηξεραν που να κοιταξουν για να το δουν και μεσα στην ταινια... εγω που δεν ειδα αυτην την ατελεια που βρισκοταν (απο το πατερν), δε μπορουσα να την εστιασω (πανω δεξια αν θυμαμαι καλα οπως μου ειπαν να κοιταξω)...

Το θεμα ειναι αν εχει συγκλιση... ή αν μπορεις να την εντοπισεις χωρις pause και crop και να σου πει καποιος που το ξερει που βρισκεται ωστε να πεις "Α! ναι το ειδα!"...?

Ειναι ακριβως σαν το rainbow... αν δε μπορεις να το δεις μονος σου, παυει να ειναι μειονεκτημα... αλλα οχι οτι παυει να υπαρχει...!

Και επαναλαμβανω, οσοι παιρνουν προτζεκτορα τον παιρνουν οχι για να κανουν pause και crop αλλα για να βλεπουν ταινιες... ε, εγω ειδα μονο ταινιες, (στα pause κοιτουσα μονο την λεπτομερεια και τιποτα παραπανω) και πανω στην χθεσινη θεαση ο sony για μενα ειχε τελεια ομοιομορφια... οπως και για τον διπλανο μου (δε θυμαμαι το ονομα του) ο infocus δεν ειχε rainbow!
Κανενας απο τους δυο δεν ειναι λαθος και κανενας απο τους δυο δεν ειναι σωστος...

Επισης αυτο το "pause" που κανουμε για να κοιταξουμε και αλλα πραγματα πλην της ευκρινειας (το κοντραστ πχ) για μενα ειναι επισης λαθος διοτι η ιριδα παιζει πολλα λαθος παιχνιδια σε κατασταση pause που πολλες φορες δεν εχει μεγαλη επαφη με την πραγματικοτητα, τη ροη μιας σκηνης/ταινιας και το τι κανει τοτε η ιριδα... (πχ να ανοιγει η ιριδα λιγο μετα που καναμε pause σε μια σκοτεινη σκηνη και να τα κανει ολα γκρι απο μαυρα για να φωτισει παραπανω μια φλογα ή ενα πουκαμισο, κατι που δεν εκανε (δεν ανοιγε) κατα τη διαρκεια ροης των σκηνων αυτων...)
Η ενεργη ιριδα, εχει εναν επεξεργαστη... αυτος δε σταματαει να λειτουργει οταν παταμε pause στο player μας... οποτε η ιριδα δεν γινετε και αυτη pause να ξερουμε ακριβως τι βλεπουμε για να συγκρινουμε...
Πιστευω να καταλαβαινετε τι λεω... και γιατι το βλεπω ως λαθος εκτιμηση την κατασταση "pause"... (πλην της ευκρινειας)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.272
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top