Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Εντάξει, αφού δε βρήκαμε τι να πούμε για τη διαδικασία, και από τη στιγμή που οι φωτογραφίες δεν έδωσαν τη συνήθη αφορμή για τα συνήθη σχόλια, τι άλλο μένει από από το να κάνουμε την τρίχα τριχιά, επηρεαζόμενοι από τη συννεφιά και τον ανάδρομο Ερμή.

Το νήμα αυτό έδωσε ότι ήταν να δώσει και ελπίζω να συμφωνήσετε μαζί μου ότι έφτασε σε αδιέξοδο.

Κλειδώνεται μέχρι νεωτέρας...
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Ελπίζοντας πως οι ορμόνες μας έχουν επανέλθει σε φυσιολογικά για την εποχή επίπεδα, παρακαλώ πολύ ας συνεχίσουμε επί του θέματος...
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Σωστος Νικολα!:cool_4:

Να ξεκινησω λοιπον εγω με μια ερωτηση που εχω απο περιφερεια, αφου διαβασαν το συγκριτικο.
Εχει τελικα ο Sony hdmi 1.3 η οχι?
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

και να μην έχει , δεν κάνει την διαφορά ( δεν υπάρχουν δισκάκια με βαθύ χρώμα ... )
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Παντως φαινεται πως η συγκλιση του Sony δεν ειναι παντα καλη.
Δειτε αυτη την φωτο απο το Γαλλικο φορουμ



Πριν & μετα...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.661
Reaction score
9.267
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ για την εμπειρία όσων είναι ομοιοπαθείς:
κατά τη διάρκεια του συγκριτικού, έκανα κατά διαστήματα δοκιμή για rainbow, κουνώντας τα μάτια δεξιά-αριστερά. Σε όλη σχεδόν τη διάρκεια, έβλεπα μόνο ίχνη του φαινομένου. Μετά από 2,5 σχεδόν ώρες παρακολούθησης σκηνών από διάφορες ταινίες σε format HD-DVD, αποφασίσαμε να βάλουμε και μερικά Blu-Ray. Δε θυμάμαι αν ήταν το πρώτο, αλλά όταν φτάσαμε στο Apocalypto, μου ήταν σχεδόν ανυπόφορο να παρακολουθήσω την εν λόγω ταινία: ακόμα και ανοιγοκλείνοντας τα μάτια, έβλεπα το φαινόμενο πάρα πολύ έντονα. Όπως σωστά παρατήρησε ο Ανδρέας, υπήρχαν μερικές σκηνές που το ευνοούσαν, πχ όταν οι ήρωες βάδιζαν μέσα σε ένα ημισκεπασμένο διάδρομο που οδηγούσε στις πυραμίδες. Όμως, πρόσεξα ότι συνέχιζα να βλέπω το φαινόμενο και αφού η κάμερα είχε μεταφερθεί σε εξωτερικό χώρο. Όταν μετά αλλάξαμε δισκάκι, το φαινόμενο επανήλθε στα φυσιολογικά του όρια, δηλαδή το έβλεπα μόνο όταν το "ζόριζα". Που μπορεί να οφείλεται αυτό;
Στην κόπωση μετά από τόση ώρα επίμονης παρακολούθησης (συν το γεγονός ότι είχα στο μυαλό μου και τη φωτογράφηση και προσπαθούσα να συγκρατήσω τυχόν εμφανή ελαττώματα των προβολέων, για να δω αν αποτυπώνονται στις φωτό);
Υπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει με το συγκεκριμένο φιλμ ή το Blu-ray;
Μήπως απλά το φαινόμενο πυροδοτήθηκε από τη σκηνή του διαδρόμου και μετά πήρε λίγη ώρα να το ξεπεράσω; :-?
Να σας πω ότι γενικά δε βλέπω rainbow, αν δεν το επιδιώξω (εννοείται στους σύγχρονους προβολείς, γιατί σε κάποιο X1 που έχω δει... :crazy_1:)

Μπορεί κάποιος άλλος που έβλεπε rainbow στο συγκριτικό να μεταφέρει την εμπειρία του και γενικά αλλά και ειδικά για το Apocalypto; Το θέμα είναι σοβαρό, γιατί -κατά τη γνώμη μου- αφορά το μόνο ουσιαστικό ελάττωμα ενός εξαιρετικού μηχανήματος.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Μπραβο φιλε , ωραια ερωτηση :cool_4:
Θα ηθελα να διαβασω αποψεις απο τα παιδια πανω στο θεμα του rainbow γιατι δεν το κρυβω οτι σκεφτομαι με τον καιρο να το γυρισω και εγω.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.661
Reaction score
9.267
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

...δεν το κρυβω οτι σκεφτομαι με τον καιρο να το γυρισω και εγω.
Κώστα να το γυρίσεις μετά από τόσα χρόνια; :shock::cool_11:

Για να μιλήσουμε σοβαρά, τόσους άκουσα να μιλάνε για rainbow στο συγκριτικό, δεν έχουν κάτι να πουν σχετικά;
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Ξεχνάμε έναν πολύ σημαντικό - κατ' εμέ - παράγοντα. Αν δε με απατά η μνήμη μου, για πρώτη φορά στα χρονικά των δοκιμών μας, οι προβολείς παίξαν σε 1080p/24, και μάλιστα επί μακρόν και με ποικίλο υλικό. Νομίζω ότι ο InFocus αδικείται σε σχέση με τους λοιπούς DLP που έχουμε δει, όσον αφορά το RBE.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον (δυστυχώς δεν το σκέφτηκα τη μέρα του τεστ), να τον παρατηρούσαμε και σε άλλη συχνότητα.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Οπως οι περισσοτεροι ξερουμε,το φαινομενο του rainbow (αν το βλεπεις) δεν ειναι σταθερο.Αλλαζει αναλογα με τον προβολεα (προφανως) και με το υλικο που βλεπεις.

Μια σημαντικη παραμετρος ειναι οτι εμφανιζεται πιο εντονα σε σκηνες-υλικο με υψηλο contrast π.χ στο SIN CITY πολλοι που ειναι επιρρεπης στο rainbow τους βγαινουν τα ματια.

Επιπλεον,η παρατηρηση σου Νικο ειναι σωστη ομως νομιζω οτι δεν ειναι σημαντικη για εμας στην ευρωπη.
Ναι μεν στα 24Hz αυξανεται το rainbow λογω μειωσης της ταχυτητας του χρωματικου τροχου αλλα ελαχιστα σε σχεση με το DvD.

Και εξηγω...

Οταν βλεπουμε NTSC ο τροχος γυριζει στον IN82 στις 14400 στροφες το λεπτο.
Οταν βλεπουμε PAL ο τροχος γυριζει στις 12000 στροφες το λεπτο.

Οταν βλεπουμε HD στα 24fps ο τροχος γυριζει στις 11520.Η διαφορα απο το PAL ειναι μικρη γιατι ο προβολεας εσωτερικα τα 24fps τα μετατρεπει σε 48.

Το κυριο προβλημα του IN82 ειναι ο χαμηλης ταχυτητας χρωματικος τροχος.Θεωρω πολυ αστοχη την επιλογη τροχου 4x.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Γιατί προεξοφλείς πως ο Infocus μετατρέπει τα 24 σε 48; Η καρτέλα πληροφοριών μας έδειξε τα εξής:



Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος ότι το μηχάνημα συγχρονίζεται στα 48Hz. Εάν αυτό ισχύει τότε οι 11520 μειώνονται στο μισό. Και αυτό, έχει διαφορά.

Επίσης, πρέπει να εξετάσουμε το ενδεχόμενο τα 24Hz (έστω και τα 48) να παίζουν ρόλο όχι μόνον λόγω μικρότερης ταχύτητας αλλά και λόγω του ότι είναι οριακά ως προς το μετείκασμα.

Τέλος, επειδή βλέπω πολλές αναφορές ως προς την ταχύτητα του τροχού του InFocus, θα ήθελα κάποιος να μου δώσει ένα επίσημο link. Στη βάση που ανέβασα πρόσφατα δεν αναφέρω την ταχύτητα και ο λόγος είναι γιατί τόσο η ιστοσελίδα όσο και το εγχειρίδιο δεν αναφέρουν κάτι σχετικό, ή τουλάχιστον εγώ δεν το είδα.
 
 

Attachments


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.661
Reaction score
9.267
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Ξεχνάμε έναν πολύ σημαντικό - κατ' εμέ - παράγοντα. Αν δε με απατά η μνήμη μου, για πρώτη φορά στα χρονικά των δοκιμών μας, οι προβολείς παίξαν σε 1080p/24, και μάλιστα επί μακρόν και με ποικίλο υλικό. Νομίζω ότι ο InFocus αδικείται σε σχέση με τους λοιπούς DLP που έχουμε δει, όσον αφορά το RBE.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον (δυστυχώς δεν το σκέφτηκα τη μέρα του τεστ), να τον παρατηρούσαμε και σε άλλη συχνότητα.
Δεν το ήξερα ότι η εμφάνιση του RBE συναρτάται με τα fps :-?
O IN82 δεν πολλαπλασιάζει εσωτερικά τα 24, όπως κάνουν άλλοι προβολείς;
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Δεν το ξερω αν το κανει 48,υποθεση κανω.
Γνωμη μου ειναι οτι εισοδος και αναπαραγωγη στα 24 θα ειχε εντονο flicker.
Πιστευω οτι ολοι οι καινουργιοι προβολεις που δεχονται 24fps,και τα αναπαραγουν σωστα,στο ελαχιστο τα διπλασιαζουν.

Η καρτελα με την πληροφορια σηματος στον infocus το πιθανοτερο ειναι οτι αναφερει το σημα εισοδου.

Ως προς την ταχυτητα του τροχου,νομιζα οτι το 4x ηταν επιβεβαιωμενο.
Αν δεν το εχει στο site της η εταιρεια απορω πως αυθαιρετα γραφτηκε οτι ειναι 4x.Αν δεν ισχυει αυτο,ολες μας οι υποθεσεις για το αυξημενο rainbow του IN82 ειναι κενες.

Με τα 24fps ισως να βλεπουμε (οσοι βλεπουν) περισσοτερο rainbow απο τα PAL DvD μας εφοσον γινεται διπλασιασμος.Οταν αυξηθει η ταχυτητα στο τριπλασιο (72) ή και αργοτερα στο τετραπλασιο (96fps) τα πραγματα θα ειναι ακομα καλυτερα και απο το παρελθον.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
IN82 SDE and Rainbow Effect, Pixel Visibility

What we have here is a classic single chip DLP projector. It utilizes a 7 segment color wheel, and although I couldn't locate the spec on the InFocus website, it looks to be a typical 5X speed wheel. I base this on my slight sensitivity to the Rainbow Effect (RBE). The one, competing, single chip DLP projector that has a faster wheel, is the Optoma HD81-LV at 6X, and I definitely noticed the difference, as I only rarely could spot RBE with the HD81-LV compared to this or other DLP projectors. Still, I am one of the very small percentage of the population (almost certainly less than 5%) that can detect RBE at all, on today's newer home theater projectors. Life is simple: If you are significantly affected by the Rainbow Effect, you don't buy a DLP projector.
http://www.projectorreviews.com/infocus/in82/performance.php


Ομως απο την αλλη...

http://www.projectorcentral.com/InFocus_Home-Play_Big_IN82.htm
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Και το projectorcentral από που το έμαθε;

Καλό και χρυσό το PC, αλλά αν δε το γράφει το manual ή η επίσημη ιστοσελίδα του προϊόντος ή δε μας το πει ο αντιπρόσωπος, εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ. Και όπως έγραψα και νωρίτερα σε άλλο θέμα, η βάση του PC δεν είναι αλάνθαστη.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.661
Reaction score
9.267
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Ο projectorcentral νομίζω πως είναι γενικά κάπως πιο αξιόπιστος, χωρίς αυτό βέβαια να εγγυάται ότι εδώ είναι ακριβής. Στον 81LV πάντως είναι γεγονός ότι δεν είδα ούτε ίχνος RBE, όσο κι αν προσπάθησα.
Για τα 48Ηz να προσθέσω το ακόλουθο: http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=5155
Μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς πάντως...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Με λιγα λογια πας να φτιαξεις την κινηση για να αποφυγεις την ναυτια και παθαινεις χειροτερα τελικα με rainbow και πονοκεφαλους? wall_1
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Και το projectorcentral από που το έμαθε;

Καλό και χρυσό το PC, αλλά αν δε το γράφει το manual ή η επίσημη ιστοσελίδα του προϊόντος ή δε μας το πει ο αντιπρόσωπος, εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ. Και όπως έγραψα και νωρίτερα σε άλλο θέμα, η βάση του PC δεν είναι αλάνθαστη.
Συμφωνω μαζι σου 100%.

pseiras - Με λιγα λογια πας να φτιαξεις την κινηση για να αποφυγεις την ναυτια και παθαινεις χειροτερα τελικα με rainbow και πονοκεφαλους?
Εγω ημουν απο τους τρομεροτερους πολεμιους των DLP.

Σε μια παλιοτερη συζητηση μας με τον Ανδρεα (Κ.) μου ειχε πει "Εσυ θα παρεις καποια στιγμη DLP" η απαντηση μου ηταν "Και δεν βγαζω τα ματια μου με το πιρουνι? "

Αυτη την στιγμη προσφατως οπως ξερετε περιηλθε στην κατοχη μου ο Optoma HD80.
ΚΑΛΥΤΕΡΗ αγορα δεν θα μπορουσα να κανω!

Το προβολεα τον αγορασα χωρις να τον εχω δει,βαση τον specs.Οτι πιο επικίνδυνο και παρακινδυνευμένο μπορεις να κανεις.Για να ειμαι δικαιος ομως πρεπει να πω οτι στο πισω μερος του μυαλου μου ειχα την ασφαλεια που μου εδινε η αγορα μεσω του Ανδρεα (οπως και σωστα αποδειχτηκε.Aλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια που θα την γραψω στο αναλογο thread παρουσιασης και των γενικων εντυπώσεων μου απο τον Optoma).

Η ουσια αυτων που γραφω ειναι,οτι,οι μονοτσιποι DLP ειναι πλεον μια ωριμη τεχνολογια η οποια εχει λυσει σε μεγαλο βαθμο τα προβληματα του παρελθοντος.Το φαινομενο του Rainbow σε προβολεις οπως ο Optoma HD80-81 ειναι σχεδον ανυπαρκτο και η κινηση (μεγαλο αγκαθι παλιοτερα) ειναι πλεον υποδειγματικη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.027
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top