Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Βεβαια, υπαρχουν αναφορες απο ατομα που τους ενοχλουσε το rainbow, και μετα απο μικρο διαστημα συμβιωσης με DLP προβολεα δεν το παρατηρουσαν...
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Παμε παλι. Ενα απο τα εκπληκτικα features που σου δινει ο Sony ειναι η ρυθμιση της συγκλισης απο το μενου, με βημα 0.1 pixel. Η επιλογη της ρυθμισης της συγκλισης εμφανιζεται παραλληλα με την εμφανιση ενος μενου που μοιαζει με το crosshatch pattern. Αλλιως δεν μπορεις να την ρυθμισεις. Αρα δεν προβληθηκε καποιο ειδικο πατερν, αλλα μονο το ιδιο το μενου του προβολεα. Το πιασες? Χαριν ευκολιας, ο Γιωργος το ειπε παττερν, για να μην γραψει το μακριναρι που εγραψα εγω. Το ξαναπιασες? Περα απο αυτο το "πατερν" λοιπον, δεν προβληθηκαν τη μερα του συγκριτικου αλλα πατερνς για να μην κουρασουμε τον κοσμο.
Δηλαδη μου λες με πολλα λογια κατι που γνωριζω...:
Υπαρχει ενσωματωμενο ρυθμυστικο που προβαλει ΕΝΑ ΠΑΤΕΡΝ για να βελτιωνεις την συγκλιση...
Δεν το λεμε πατερν χαριν ευκολιας... ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΡΝ ενσωματωμενο για την ευκολια ρυθμησης αλλιως δε θα μπορουσε να το κανει ενας ασχετος απο εξωτερικων πηγων πατερνακια!
Το πιασες? :happy_6:
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Μαλλον δεν το πιασες. Επιασες ομως οτι ο moderator μας ζητησε να σταματησουμε? Εγω δεν θα συνεχισω την κουβεντα επι πατερν και μενου.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Energy, το μήνυμά σου προς τον GTX ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Σε μια αναίτια και εχθρική έξαρση επιθετικότητας, χρησιμοποίησες υβριστικές εκφράσεις και χαρακτηρισμούς που ξεπερνούν κάθε όριο.

Σε παρακαλώ πολύ να απέχεις από τη συντροφιά μας που τόσο πολύ εχθρεύεσαι, ειδάλλως είμαι υποχρεωμένος να προβώ σε ενέργειες που αρμόζουν σε ανήλικα.
Σου απαντησα με pm γιατι δεν αφορα τους αλλους...
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Μαλλον δεν το πιασες. Επιασες ομως οτι ο moderator μας ζητησε να σταματησουμε? Εγω δεν θα συνεχισω την κουβεντα επι πατερν και μενου.
Ουτε εσυ με επιασες... οποτε ας ρωτησεις σε αλλο topic τι σημαινει pattern...
Τον moderator τον διαβασα αφου σου ειχα απαντησει!...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ποσο δικιο εχεις στην διαφορα ποιοτητας εικονας DLP vs LCD...
Kαι ποσο πολυ σε ζηλευω, που με ενοχλει μεχρι με πονοκεφαλους το rainbow...!
Οταν μια αγορα εχει σχεση με αισθητηριο οργανο του ανθρωπου, παντα πρεπει να αγοραζει κανεις συμφωνα με το δικο του αισθητηριο οργανο και οχι με του π.χ. "περιοδικου" ή του γειτονα...
Η υπεροχη των DLP ηταν και ειναι ξεκαθαρη στην εικονα, αλλα για καποιους λιγους ατυχους και το rainbow μας ειναι ξεκαθαρα ενοχλητικο σε βαθμο (εγω πχ) να μη θελω να δω καθολου... Οποτε, απο το καθολου, ενας χειροτερος LCD ειναι λυτρωση... (μεχρι να φτασουν οι DILA στα 2.000e)
Αααχ, αυτο το δικιο Νικολα ποσες φορες μου το εχεις αμφισβητησει, θυμασαι?
Σε καθε περιπτωση ομως σου χρωστω ενα ευχαριστω καθως...ποτε δεν ειναι αργα:cool_4:

Υ.Γ.Και εγω με την σειρα μου σε παρακαλω να ηρεμησεις και να ανακαλεσεις.
Δεν ηταν χαρακτηρισμοι αυτοι φιλε.
@ολους
Δεν θα χαλασουμε την ζαχαρενια μας για κανενα παλιομηχανακι.
Αυτο μας ελειπε...
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

θελω να κανω μια διορθωση για κατι που γραφτηκε επανειλημμενως και ελαφρως μπερδευει.

Ο sony δεν ειναι LCD αλλα LCOS.
 


Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Η τεχνολογία LCoS ("Liquid Crystal on Silicon"), είναι εξέλιξη της τεχνολογίας LCD (με σκοπό, κυρίως, την απάλειψη του SDE) και έχει δύο εκφραστές:

- την JVC (D-ILA), και
- τη Sony (SXRD)

SXRD και D-ILA είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος, και οι δύο βασισμένες στις αρχές λειτουργίας του LCD.
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μήπως είναι OLED ;

ΥΓ ωραίο συγκριτικό , δείχνει ότι οι δυνατότητες των μηχανημάτων φέτος μετά από ρύθμιση έχουν συγκλίνει τόσο πολύ που δύσκολα διαλέγεις με βάση αυτό που βλέπεις , και διαλέγεις με βάση αυτό που σε βολεύει ...
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Αααχ, αυτο το δικιο Νικολα ποσες φορες μου το εχεις αμφισβητησει, θυμασαι?
Παντα ελεγα οτι επαιζε καλυτερα ενας DLP... απλα παντα ηταν διπλασιας τιμης... θυμασαι...? :happy_8:

ΥΓ. Ειναι δεδομενο οτι ο Sony ειναι SXRD ρε παιδια... νταξ! :smoking:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Ας μην αρχίσουμε από το "Μάθημα #1"...

Η τεχνολογία LCoS ("Liquid Crystal on Silicon"), είναι εξέλιξη της τεχνολογίας LCD (με σκοπό, κυρίως, την απάλειψη του SDE) και έχει δύο εκφραστές:

- την JVC (D-ILA), και
- τη Sony (SXRD)

SXRD και D-ILA είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος, και οι δύο βασισμένες στις αρχές λειτουργίας του LCD.

Νομίζω πως σωστά πρεπει να γινετε διαχωρισμός των τεχνολογιών SXRD/LCoS και LCD.<o:p></o:p>
Άλλωστε το έχουμε κανει και στο παρελθόν με ανάλογο γκάλοπ για το ποια τεχνολογία προτιμάμε.
Ειχα και γω τις ενστάσεις μου για το εάν θα έπρεπε να γινετε αυτος ο διαχωρισμός αλλα όπως ενημερώθηκα μετα από ερώτηση μου από τον Δημήτρη Τσαλλα, οι SXRD / LCoS δεν δανείζονται μονο χαρακτηριστικά των LCD αλλα και των DLP.
<o:p> </o:p>
Η τεχνολογία SXRD δεν είναι άμεση εξέλιξη των LCD, αλλά συνδυάζει στοιχεία κι από άλλες τεχνολογίες (π.χ. ανάκλαση του φωτός όπως συμβαίνει στους DLP), ούτως ώστε να θεωρείται ανεξάρτητη τεχνολογία από την LCD. Επίσης από τη στιγμή που συνυπάρχει στην αγορά με την LCD, χωρίς να την καταργήσει, ενώ ταυτόχρονα έχουν σημαντικές διαφορές, δικαιολογείται περαιτέρω ο διαχωρισμός τους.
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Φυσικά αναφέρομαι σε αυτό το τοπικ.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Ας μην αρχίσουμε από το "Μάθημα #1"...

Η τεχνολογία LCoS ("Liquid Crystal on Silicon"), είναι εξέλιξη της τεχνολογίας LCD (με σκοπό, κυρίως, την απάλειψη του SDE) και έχει δύο εκφραστές:

- την JVC (D-ILA), και
- τη Sony (SXRD)

SXRD και D-ILA είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος, και οι δύο βασισμένες στις αρχές λειτουργίας του LCD.
Ρε συ Νικο γιατι το κανεις αυτο? Και οι υπολοιποι διαβαζουμε και εχουμε γνωσεις.

Ασχετως που βασιζονται ειναι LCOS.
Ο Ανδρεας με καλυψε πληρως.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Σύμφωνοι, να παραμείνουμε όμως στο θέμα μας που είναι το συγκριτικό.

Το αν θεωρεί κανείς την τεχνολογία LCoS παρθενογένεση ή όχι, δεν είναι του παρόντος και δε νομίζω πως τέτοιου είδους τεχνικές λεπτομέρειες βαρύνουν στην απόφαση αγοράς ή μη του Sony.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Ρε συ Νικο γιατι το κανεις αυτο? Και οι υπολοιποι διαβαζουμε και εχουμε γνωσεις.

Ασχετως που βασιζονται ειναι LCOS.
Μα δεν αναφέρθηκα σε σένα! Ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε κάτι τέτοιο.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Δεκτο και απο την μερια μου επισης συγγνωμη αν σε παρεξηγησα.

Μονο μια παρατηρηση...με το "γιατι το κανεις αυτο?..." δεν αναφερομουν μονο στο προσωπο μου αλλα κυριως στην αρχη του μηνυματος σου "Ας μην αρχίσουμε από το "Μάθημα #1"...".
Φανταζεσαι να το ειχα γραψει εγω αυτο σε καποιο μελος? Δεν φαινεται ωραια.

Τελος,παμε παρακατω...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Ειλικρινά ζητάω συγγνώμη που το συνεχίζω αλλά κάποια πράγματα δεν γίνεται να μένουν έτσι. Θα παρακαλούσα τους συντονιστές της κατηγορίας αν συμφωνούν να απομακρύνουν τα άσχετα πόστ μάζι με αυτό γιατί είναι πραγματικά κρίμα να χαλάει μια τόσο όμορφη προσπάθεια.



eNeRGy, δε χρειάζεται να σου πω πολλά "you speak for yourself" που λέμε :cool_4: .

Λίγες σελίδες πρίν μπορούσες απλά να πείς: "Α παιδιά δεν κατάλαβα ότι αυτή τη φορά δεν βλέπατε για μια ώρα πάτερνς και για 10 λεπτά ταινία, sorry απλά κρίνοντας από άλλες φορές έτσι υπέθεσα" και όλα θα είχαν τελειώσει εκεί.

Αντί αυτών όμως συνεχίζεις σε ένα δικό σου κόσμο να βρίζεις και να κατηγορείς εμένα που απλά σου επεσήμανα ότι είσαι λάθος. ΟΚ ρε φίλε κάποιοι έχουν πρόβλημα να δεχτούν ότι έσφαλαν ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος, άλλωστε δεν περιμέναμε τώρα για να το μάθουμε μας το έχεις αποδείξει πάμπολες φορές σε πολλά θέματα, μόλις πριν μια βδομάδα μας έλεγες ότι στήνουμε συγκριτικά και τα κρατάμε κλειστά για να μην έρθεις και μας ξεσκεπάσεις :happy_4:

Και μετά λες ότι θέλω ψυχολόγο...wall_1
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Ειλικρινά ζητάω συγγνώμη που το συνεχίζω αλλά κάποια πράγματα δεν γίνεται να μένουν έτσι. Θα παρακαλούσα τους συντονιστές της κατηγορίας αν συμφωνούν να απομακρύνουν τα άσχετα πόστ μάζι με αυτό γιατί είναι πραγματικά κρίμα να χαλάει μια τόσο όμορφη προσπάθεια.

Λίγες σελίδες πρίν μπορούσες απλά να πείς: "Α παιδιά δεν κατάλαβα ότι αυτή τη φορά δεν βλέπατε για μια ώρα πάτερνς και για 10 λεπτά ταινία, sorry απλά κρίνοντας από άλλες φορές έτσι υπέθεσα" και όλα θα είχαν τελειώσει εκεί.

Αντί αυτών όμως συνεχίζεις σε ένα δικό σου κόσμο να βρίζεις και να κατηγορείς εμένα που απλά σου επεσήμανα ότι είσαι λάθος. ΟΚ ρε φίλε κάποιοι έχουν πρόβλημα να δεχτούν ότι έσφαλαν ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος, άλλωστε δεν περιμέναμε τώρα για να το μάθουμε μας το έχεις αποδείξει πάμπολες φορές σε πολλά θέματα, μόλις πριν μια βδομάδα μας έλεγες ότι στήνουμε συγκριτικά και τα κρατάμε κλειστά για να μην έρθεις και μας ξεσκεπάσεις :happy_4:

Και μετά λες ότι θέλω ψυχολόγο...wall_1

Α εσυ δε λες να σταματησεις...

Quote:
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="alt2" style="border: 1px inset ;"> Originally Posted by eNeRGy
Δεν παρατηρησα ανομοιομορφια στον sony ισως γιατι δεν με επηρεασε καποιο πατερν
</td> </tr> </tbody></table>
Δε ξέρω αν το πρόσεξες αλλά δεν έχει μιλήσει κανείς για πάτερνς μέχρι τώρα.
Οταν εγω μιλαω για πατερν (ενικος) και εσυ μου το κανεις οτι ειπα "βλεπατε 1 ωρα πατερνς", δε κανουμε συζητηση... αλλα οδηγεις τα λογια μου οπου γουσταρεις για να κανεις την πλακιτσα σου... (ή οτι αλλο σε εξυπηρετει να κανεις τελος παντων). Οταν ειπα "εχασα τα πατερνακια και τα σκατουλακια" ηταν στο αρχικο ποστ για να δηλωσω οτι δεν ημουν στην αρχη, και θα κρινω με ΟΤΙ ΕΙΔΑ, ηταν αναφορα για τους συμφορουμιτες και δεν σας κατηγορησα αν ειδατε ή οχι πατερνς... Δεν ειχε καμια σχεση με την αργοτερα αναφορα μου για την συγκληση που κανατε με το πατερν ρυθμισης που πιαστηκες να μου την πεις!... ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΠΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΟΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΚΡΙΝΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ!

ΟΤΑΝ με διαβασεις σωστα και καταλαβεις που αναφερομουν συγκεκριμενα, ΤΟΤΕ θα το συζητησουμε, μεχρι τοτε εγω ουτε παραλογισα, ουτε ειπα οτι βλεπατε πατερνς, ουτε οτι αλλο εβαλες αυθαιρετως στο στομα μου... Ειπα, δε με επηρεασε το πατερν (ρυθμησης) συγκλησης, και ετσι τον εβλεπα μια χαρα... Απο εκει και περα τα εκανες ολα μπαχαλο...
Μηπως λοιπον το λαθος το ξεκινησες εσυ... ΜΠΑ Ε! εισαι τελειος εσυ! )(
Για ξαναδιαβασε τα λοιπον... γιατι μαλλον εσυ ζεις σε ενα κοσμο δικο σου και οτι διαβαζεις μετατρεπεται/μεταφραζεται καπου λαθος στην CPU σου...

Το τι περιμενες απο μενα και το τι οχι... στα φιλαρακια σου... οχι σε αγνωστους, που εκτος οτι τα ξερεις ολα τωρα λες οτι τους ξερεις και ολους... :crazy_1:

Συγνωμη που απαντησα, αλλα συνεχιζει το ιδιο βιολι... (ευτυχως υπαρχουν τα quote να θυμομαστε τι λεγαμε πριν και ΠΟΙΟΣ ηταν ΤΟ λαθος για το θεμα της συγκλησης...)
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Δεκτο και απο την μερια μου επισης συγγνωμη αν σε παρεξηγησα.

Μονο μια παρατηρηση...με το "γιατι το κανεις αυτο?..." δεν αναφερομουν μονο στο προσωπο μου αλλα κυριως στην αρχη του μηνυματος σου "Ας μην αρχίσουμε από το "Μάθημα #1"...".
Φανταζεσαι να το ειχα γραψει εγω αυτο σε καποιο μελος? Δεν φαινεται ωραια.

Τελος,παμε παρακατω...
Τελικά, το έχει η μέρα...

Αφαίρεσα την επίμαχη φράση από το μνμ μου, καθότι ήταν άστοχη. Αν και δεν είχε συγκεκριμένους αποδέκτες, ζητώ συγγνώμη από τον Nix και τον thomas αν τους προσέβαλα, και τους παρακαλώ να επικαλεστούν τη μνήμη τους από τη μέχρι τώρα παρουσία μου στο χώρο μας. Ελπίζω το λιθαράκι μου να μην κριθεί από μία άτυχη φράση.

Μια κακή έμπνευση της στιγμής κάτω από τη φόρτιση των πρόσφατων γεγονότων.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.661
Reaction score
9.267
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Υπάρχει κάποιος από όσους συμμετείχαν στη συζήτηση από τις 12:27 και μετά, που διαφωνεί με την πρόταση να διαγραφούν τα μηνύματα αυτής της επίμαχης περιόδου; Αν όχι, νομίζω ότι οι διαχειριστές πρέπει να προβούν στις σχετικές ενέργειες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.027
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top