Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Τιιιι έκανες λέει; Κάτσε να φωνάξω την hi end αστυνομία να σου κόψει μια κλήση.

...
Τι να κανω αφου μου ελεγε ο αλλος "Αμα ακους ετσι, παρε ενα tivoli καλυτερα..". Τι να κανω και εγω πηγα και το πηρα.:116:
Εχει εναν ηχο ομως το πουστικο. Μαγικη μεσαια χωρις ιχνος γρεζιου.:138:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Στην ερώτηση του Αντρέα:
Διαλέγει αυτό που του γουστάρει, γιατί σαν έλληνας, είναι ο άντρας ο ψημένος,ο σωστός, ο σατράπης, ο πρόστυχος, ο μοβόρος. Και δεν εμπιστεύεται κάτι φλώρους σπασίκλες, που τέλειωσαν με άριστα το σχολείο, σαν αυτούς που χειρίζονται τα μετρητικά μηχανήματα. :137:
__________________________________

Στην πράξη, έχουμε κάποιο υποψήφιο αγοραστή, με διαθέσιμα 10 χιλιάρικα ας πούμε. που θέλει ν' αγοράσει μιά συσκευή. Οι επιλογές του είναι καμμιά εικοσαριά (και τον ανήφορο). Τι κάμνει ο παλληκάρις; Παίρνει σβάρνα τα σχετικά καταστήματα, για ακροάσεις; Λογικό αν θέλει ν' αγοράσει σε τρία τέρμινα.

Εδώ μπαίνει η εναλλακτική των κριτικών, σε περιοδικά ή αλλού. Κοιτάζει τις μετρήσεις απ' τα είκοσι και αποκλείει τα 5. Διαβάζει τις κριτικές από τους reviewers και αποκλείει άλλα 5. Κοιτάζει τις φωτογραφίες τους με ανοιχτό το καπό, διώχνει άλλα 5. Κανα-δυό είναι μάπα από μουτσούνα, άρα τι μένει; 2-3 συσκευές. Πάει τις ακούει και παίρνει κάποια, σύμφωνα με το προσωπικό του γούστο.

Εδώ, στο τέλος μπαίνει στο πλάνο το προσωπικό γούστο. Γιατί αν είναι η αφετηρία, χέσε ψηλά κι' αγνάντευε.

Επομένως δεν στηρίζω την άποψη πως οι ακουστικές εκτιμήσεις του δοκιμαστή δεν παίζουν κανένα ρόλο, αλλά και πως οι έμποροι που έχουν demo συσκευές δεν χρειάζονται.

Αυτό που υποστήριξα, μεταξύ των άλλων, είναι πως ο επαγγελματίας δοκιμαστής, που κατ΄εξακολούθηση (και κατά συρροή) δεν παρουσιάζει μετρήσεις και φωτογραφίες με ανοιχτές τις συσκευές, δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Το επίπεδο της πληροφόρησης που τροφοδοτεί τον αναγνώστη είναι ΑΝΕΠΑΡΚΕΣ.

Εκτός και είναι πιασμάν, οπότε καλά ξηγιέται, για το γάλα των παιδιών του ρε γαμώτο. :125:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

.... Υ.Γ. Κοντευουμε τις 10.000 θεάσεις ... παμε καλά.
Είναι το δώρο μου σε σένα, με την ανάληψη της νέας, περίλαμπρης και ζηλευτής θέσης σου. :121:
Για πάρτη σου με σούρανε στα πατώματα, με είπανε Ανώνυμο Κομπλεξικό Ανέραστο = Α.Κ.Α. :142:
 




Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

...και για να φτάσουμε στην ουσία του θέματος.

Εγώ θα ήθελα να λειτουργούν τα πράγματα περίπου έτσι :
R=reviewer / Α= αντιπρόσωπος / F= fora (γενικά εντός και εκτός)

R: Ρε παιδιά δοκιμάζω έναν ενισχυτή και μου έτυχε το εξής.
Ενώ τα τεχνικά του κατασκευαστή λένε 10....ενώ εγώ βρήκα πυκνωτές με συνολική χωρητικότητα 6800μF ανά κανάλι.
Από την άλλη το άκουσα και παίζει καλά . . . κτλ.
Α: Ωστόσο ο αντιπρόσωπος επικοινωνεί με την εταιρεία και ζητά εξηγήσεις.(δεν είναι δική του ευθύνη)
F: Οι 'τεχνικοί' αναλύουν το θέμα με τον δοκιμαστή και τελικά (ίσως μετά από μετρήσεις) εξηγούν το φαινόμενο "περί ικανότητας οδήγησης του ενισχυτή" + μαζεύονται πληροφορίες από άλλους χομπίστες στο net
Α: Καταθέτει την απάντηση της "μαμάς" εταιρείας.
R: Γράφει τελικά το review και εξηγεί την όλη κατάσταση (πληροφορίες που μάζεψε) + την τελική δική του άποψη "ακούγοντας".

Η πλάκα είναι ότι εντοπίζει κάποιος την "αδυναμία" ή το ψέμα του κατασκευαστή, κάνει ένα γράμμα στο περιοδικό το υπογράφει και αντιμετωπίζεται ως "ανύπαρκτος" "κακόβουλος" "ψεύτης" "πάπια" κτλ.

Τελικά τι να πιστέψει ο αναγνώστης..., μήπως αυτό το έντυπο που μοιράζει ο Αντιπρόσωπος..?
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=43506&highlight=%EA%F9%EB%EF%F4%EF%F5%EC%F0%E5%F2


Τελικά να μάθουμε ρε παιδιά.
Ποιοι είναι οι αξιόπιστοι reviewers και γιατί ?
Ιλαροτραγικες γραφικες ανοησιες
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Παντως ρε παιδια στο δικο μου μαγαζι μιας κι εχω την εμπειρια ζητημα να ειναι ενα 3% αυτοι οι οποιοι επελεξαν κατι βασιζομενοι περισσοτερο στις μετρησεις ή εστω ρωτησαν επιμονοι γι'αυτες. Δηλαδη ολοι αυτοι οι συνανθρωποι μας τι ειναι? Σε ποια κατηγορια ακροατων - αγοραστων - χομπιστων να τους τοποθετησουμε? Προσωπικα δινω βαση στο τι λαμβανω ως ποιο ωραιο για τα αυτακια μου με βαση την οποια εμπειρια εχω. Συνηθως βεβαια αυτα που μου αρεσουν μετρανε και καλα οποτε...
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
1.533
Τα καλύτερα high-end συστήματα εγώ πάντως τα έχω ακούσει σε φίλους που ελάχιστα ασχολούνται με τα τεχνικά, τις μετρήσεις και τα φόρουμς. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.

Ας μας δώσουν οι αντιπρόσωποι high-end συσκευών κάποια στατιστικά στοιχεία πωλήσεων δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα στα κορυφαία συστήματα ήχου που έχουν εγκαταστήσει για λογαριασμό πελατών τους..

Η στατιστική θα μας αποκαλύψει την αλήθεια.

Εδω μέσα, ελάχιστοι διαθέτουν συστήματα ήχου κορυφαίας απόδοσης. Το παράλογο στα φορουμς είναι ότι αυτοί που συνήθως “φαίνονται” στους ανυποψίαστους αναγνώστες σαν γνώστες του αντικειμένου τελικώς ακούνε σπίτι τους με κουδουνίστρες. Αυτοί οι τύποι είναι και οι πιο επικίνδυνοι.

Μην με αναγκάσετε όμως να παραθέσω παραδείγματα γιατί θα αναγκαστώ να σας πω ότι οι παρόντες εξαιρούνται.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Ιλαροτραγικες γραφικες ανοησιες
Μου αρέσει ρε Γιώργο, που μετά θέλεις και σοβαρή αντιμετώπιση, αντιπροσώπου επαγγελματία κλπ. Μα είναι δυνατόν να κάνεις έτσι διάλογο; Σου απευθύνθηκε κανείς με αυτόν τον τρόπο ή νομίζεις ότι δεν ξέρει κανένας άλλος την Γαλλική;

Καλή η πλάκα, αλλά κανονίστε να μη τα πάρω. :141:

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Παντως ρε παιδια στο δικο μου μαγαζι μιας κι εχω την εμπειρια ζητημα να ειναι ενα 3% αυτοι οι οποιοι επελεξαν κατι βασιζομενοι περισσοτερο στις μετρησεις ή εστω ρωτησαν επιμονοι γι'αυτες. Δηλαδη ολοι αυτοι οι συνανθρωποι μας τι ειναι? Σε ποια κατηγορια ακροατων - αγοραστων - χομπιστων να τους τοποθετησουμε? Προσωπικα δινω βαση στο τι λαμβανω ως ποιο ωραιο για τα αυτακια μου με βαση την οποια εμπειρια εχω. Συνηθως βεβαια αυτα που μου αρεσουν μετρανε και καλα οποτε...
My dear John, η μουσική είναι χόμπι για το αυτί και οι μηχανές για το κατσαβίδι. Αυτά τα δύο ενώνονται για να δώσουν ένα καλό αποτέλεσμα. Έχεις την τύχη να έχεις εκπαιδεύσει το αυτί σου και να ακούει σωστά, όσο αυτό είναι δυνατόν. Ο φουκαράς που διαβάζει τον "x" reviewer ή τον "y" αντιπρόσωπο ή τον "z" φορουμίστα και ειδικά αυτός που τώρα ξεκινά, αρκείται στις συμβουλές του. Είναι έρμαιο του οποιουδήποτε.

Το θέμα είναι ότι για να αποκτήσει ολοκληρωμένη άποψη για μια μηχανή, θα πρέπει να μάθει να την αξιολογεί με όλα τα δυνατά κριτήρια. Υλικά, τρόπος και ποιότητα κατασκευής, μετρήσεις κλπ. Αυτό που λέω είναι ότι αν το άκρον άωτον του χόμπι του ήχου, δεν ασχολείται με ΟΛΟ το φάσμα, τότε ποιός πρέπει να ασχοληθεί; Τι διάολο hi end είναι αυτό, αν έχει περιορισμούς ντε;

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τα καλύτερα high-end συστήματα εγώ πάντως τα έχω ακούσει σε φίλους που ελάχιστα ασχολούνται με τα τεχνικά, τις μετρήσεις και τα φόρουμς. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.
Μην το βρίσκεις παράλογο. Εδώ, ανεξαρτήτως συστημάτων, κατοικοεδρεύουν οι λεγόμενοι "βλαμμένοι". Καμία σχέση με τον έξω κόσμο. Εμείς στην Θεσσαλονίκη έχουμε και Πρόεδρο. :137:
Η στατιστική θα μας αποκαλύψει την αλήθεια.
Έλα μωρέ. Η στατιστική τους θα μας πει απλά ποιοί έχουν χρήμα...
Μην με αναγκάσετε όμως να παραθέσω παραδείγματα γιατί θα αναγκαστώ να σας πω ότι οι παρόντες εξαιρούνται.
Ψεύτη! :114:

...
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
1.533
Έλα μωρέ. Η στατιστική τους θα μας πει απλά ποιοί έχουν χρήμα.
Σημαντικό στοιχείο για αρχή. Γιατί μέχρι σήμερα νομίζαμε ότι μόνο τα φτηνά παίζουν :128:

Υ.Γ ... και οι ενισχυτές που έχουν πυκνωτές >> 10.000 μF
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ρε θα σου κάμω μια συστηματάρα με bluesky, trends και ντιούικα ηχεία, που θα ξεσκίζουν ότι κινείται στον πλανήτη. :137:

...
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
@ anemelos
Όσον αφορά την περίλαμπρη θέση, όποιος την θέλει χάρισμα του.
Το μόνο, που έχω να κερδίσω από αυτό, είναι να μου σπάσουνε τα νεύρα. Γιατί δεν μπορώ να μπινελικωσω άνετα. Και το παίζω … γητευτής των αλόγων.
Για το θέμα των nickname και εγώ χρησιμοποιώ ψευδώνυμο. Σε όλα τα Fora, σε όλον τον κόσμο, ισχύει, από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, το ίδιο.
Τώρα, καμιά φορά το πληκτρολόγιο είναι περίεργο και απρόσωπο.
Αν χρειάζεται και ένα pm δεν είναι κακό για μια διευκρίνηση.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
@ musiclover
Γιώργο, και εσένα απορρίπτεται η αίτηση μέχρι νεωτέρας.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Ένα είναι το σίγουρο. Πριν εγκαταλείψω το σκάφος, θα παραδώσω για 24 ώρες τη θέση μου στον Κ. Κόγια. Υπάρχει μια εκκρεμότητα και πρέπει να τακτοποιηθεί ...

Υ.Γ. Ελπίζω να σταθείς στο ύψος σου...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Παντως ρε παιδια στο δικο μου μαγαζι μιας κι εχω την εμπειρια ζητημα να ειναι ενα 3% αυτοι οι οποιοι επελεξαν κατι βασιζομενοι περισσοτερο στις μετρησεις ή εστω ρωτησαν επιμονοι γι'αυτες. Δηλαδη ολοι αυτοι οι συνανθρωποι μας τι ειναι? Σε ποια κατηγορια ακροατων - αγοραστων - χομπιστων να τους τοποθετησουμε; ....
Μα το έγραψα, σε αυτή:
.... ο άντρας ο ψημένος,ο σωστός, ο σατράπης, ο πρόστυχος, ο μοβόρος ....
Μπορεί, λόγω της έλλειψης ικανότητας αναπαράστασης ιδεών, να μην έγινε ξεκάθαρα κατανοητό, αλλά είχε και μέρος σοβαρότητας, πέρα απ' την πλάκα.
Άλλο πράγμα να έχω τα λεφτά να πάρω κάτι πολύ καλό και άλλο να ξέρω να το ξεχωρίσω. Εξάλλου για να γίνει το 2ο θέλει μελέτη και σιγά μη φάω το χρόνο μου, ο προύχοντας!
Έχω λεφτά και αυτό φτάνει. :126:
 

Μηνύματα
250
Reaction score
0
Ένα είναι το σίγουρο. Πριν εγκαταλείψω το σκάφος, θα παραδώσω για 24 ώρες τη θέση μου στον Κ. Κόγια. Υπάρχει μια εκκρεμότητα και πρέπει να τακτοποιηθεί ...

Υ.Γ. Ελπίζω να σταθείς στο ύψος σου...
Όχι ρε γαμότι μου ποτάνα κενωνία και ετοιμαζόμουν να σε πω σιδεροκέφαλος ρε σύντροφε :::
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας

Μου αρέσει ρε Γιώργο, που μετά θέλεις και σοβαρή αντιμετώπιση, αντιπροσώπου επαγγελματία κλπ. Μα είναι δυνατόν να κάνεις έτσι διάλογο; Σου απευθύνθηκε κανείς με αυτόν τον τρόπο ή νομίζεις ότι δεν ξέρει κανένας άλλος την Γαλλική;

Καλή η πλάκα, αλλά κανονίστε να μη τα πάρω. :141:

...
Κατ' αρχή, δεν κάνει πλάκα, τα πιστεύει.
Αναρωτιέμαι, αν αυτή η αθυροστομία, οφείλεται στην ελαστικότητα με την οποία έχει αντιμετωπιστεί.
Μήπως, όταν κάποιος μυρίζει, του χρειάζεται ένα bannιο; :422:

Στην τελική, να μην υπάρχουν δυό μέτρα και δυό σταθμά. Εννοώ πως κάποιος, που δεν καταλαβαίνει από συστάσεις, πήρε ifraction. Εδώ, γιατί όχι;
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.004
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top