Όταν είσαι άρρωστος!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.668
Reaction score
129.631
Το πρόβλημα ήταν εξ'αρχης στον ενισχυτή σου, κάπου ξεκίνησε ένα βραχυκύκλωμα, πιθανώς κι από κάνα έντομο (μου έχει τύχει σε κλιματιστικό, μια σαρανταποδαρούσα μπήκε μέσα κι έκανε βραχυκύκλωμα σε ταμπλέτα, 250€ ζημιά).

Άλλη αιτία μπορεί να είναι βραχυκύκλωμα στην έξοδο, είτε μέσα στο ηχείο είτε στις καλωδιώσεις των ηχείων. Οπότε, τσέκαρε και τα ηχεία σου, αλλά εάν δουλεύουν καλά με άλλο ενισχυτή, δεν έχουν θέμα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.533
Reaction score
8.515
Επίσης θα γνωρίζετε ότι (τουλάχιστον οι μόνιμοι) η ηλεκτρική παροχή με απασχολεί χρόνια τώρα.
Πότε με τους διάφορους θορύβους. Πότε με την σωστή πολικότητα, πότε με τα διάφορα βραχυκυκλώματα κλπ.
Ο αρχικός ηλεκτρολόγος ήταν ...σκιτζής... Δυστυχώς.
Για να καταλάβετε όταν του είπα να τραβήξει παροχή για δεύτερο σετ ηχείων σε άλλο χώρο απο τα μηχανήματα, πήγε ένα καλώδιο μέχρι το ένα η ηχείο πχ το αριστερό, και για το δεξί τράβηξε νέο καλώδιο απο την θέση του αριστερού ηχείου και το πήγε στην θέση την προβλεπόμενη για το δεξί.
Όταν το είδα έβαλα τα γέλια τότε, και του εξήγησα τι πρέπει να κάνει. Δεν φαντάστηκα βέβαια τι θα αντιμετώπιζα για την υπόλοιπη συνδεσμολογία μελλοντικά.
Το πρόβλημα ήταν εξ'αρχης στον ενισχυτή σου, κάπου ξεκίνησε ένα βραχυκύκλωμα, πιθανώς κι από κάνα έντομο (μου έχει τύχει σε κλιματιστικό, μια σαρανταποδαρούσα μπήκε μέσα κι έκανε βραχυκύκλωμα σε ταμπλέτα, 250€ ζημιά).

Άλλη αιτία μπορεί να είναι βραχυκύκλωμα στην έξοδο, είτε μέσα στο ηχείο είτε στις καλωδιώσεις των ηχείων. Οπότε, τσέκαρε και τα ηχεία σου, αλλά εάν δουλεύουν καλά με άλλο ενισχυτή, δεν έχουν θέμα.


Τα ηχεία είναι ok. Αμέσως μετά την κατάσταση, τα συνέδεσα στον yamaha και ήταν μια χαρά. Έκανα και μέτρηση ypao.

Το περίεργο όμως είναι ότι εκεί είναι συνδεδεμένο όλο το σύστημα, stereo και πολυκάναλο. Τα υπόλοιπα μηχανήματα δουλεύουν και δούλευαν όταν έγινε το περιστατικό μια χαρά... Μαζί και ο yamaha φυσικά.

Που σημαίνει Κώστα ότι έχεις απόλυτο δίκιο
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.533
Reaction score
8.515
Αυτοί οι τελικοί είναι πολύ ευαίσθητοι. Και ο τωρινός (o evo) και ο προηγούμενος ο απλός 160, με το ρεύμα δεν τα πάνε καλά. Έλα όμως που μου αρέσει ο ήχος τους! Τώρα με τον yamaha τα μουσικά μου κομμάτια είναι αδύνατο να τα απολαύσω. Διαχωρισμός μάπα, λεπτομέρεια το ίδιο, ανάλυση, αστα να πάνε. Το τελευταίο κομμάτι που έκανα ακρόαση ήταν τζαζ με γυναικεία φωνή. Δεν άντεξα, στο δεύτερο λεπτό τα έκλεισα όλα και άνοιξα το τάμπλετ για να περάσει η ώρα και να πάω ζοχαδιασμένος για ύπνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.668
Reaction score
129.631
Έλα, μη σκας με τα σκατομηχανάκια, όλα φτιάχνουν.

Πάντως εάν είναι μπελαλίδικα όπως λες, με ευαισθησίες σα μυξοπαρθένες, εγώ θα τα σούταρα. Έχει ωραιότατους κλας ντε ενισχυτές, γομάρια, σημαντικής ισχύος, με άψογες μετρήσεις, ωραιότατους και οικονομικούς.

Γιατί να παιδευομαι; 😎

Ο τελικός σου, προδιαγράφεται στα 160 βατ όλα κι όλα, σιγά τα ωα. Έχει οικονομικότατους κλας ντε με πολλαπλάσια ισχύ, μήπως να κάνεις καμιά "ακρόαση" να περνάει η ώρα; 😁😜🤪
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.533
Reaction score
8.515
Όχι δεν έτυχε ποτέ να ακούσω κάποιον.
Όμως και ο yamaha δεν είναι κλασ ντε?
Μάλιστα!
Εδώ ένα ενδιαφέρον θεματάκι...

class d
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.904.146
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top