Όταν είσαι άρρωστος!

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.522
Reaction score
8.512
Έτσι είναι,
Ξέφυγα για λίγο χθες από τις διακοπές και αφού τελείωσα κάποιες υποχρεώσεις είπα να ακούσω και κανένα lp.

Κατ αρχάς έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή ρεύματος για το σύστημα, όμως ο ηλεκτρολόγος δεν ξέρω για ποιον λόγο έχει δύο διακόπτες για τον σκοπό αυτό στον Πίνακα. Τέλος πάντων, θυμάμαι να σήκωσα και τους δύο. Ίσως να μην ανέβηκε ο ένας, ίσως να νόμιζα ότι τους ανέβασα και τους 2 ενώ ανέβασα μόνο τον ένα, ίσως και να έπεσε.

Βάζω μπρος το σύστημα, και ό τελικός στέλνει με μεγάλη δύναμη τις βελόνες στο τέρμα, και .... καίει αρχικά την ασφάλεια προστασίας του.
Είχα μόνο μία ασφάλεια, την αλλάζω και τον ξανά ανοίγω. Ξανά το ίδιο, την καίει και αυτήν. Θυμόμουνα ότι έχω καλώδιο τροφοδοσίας χωρίς γείωση για αποφυγή των παρασίτων. Λέω αυτό θα φταίει, αλλάζω καλώδιο με κανονικό πλέον και σαν έξυπνος, αφού δεν είχα άλλη ασφάλεια, κάνω την πατάτα του αιώνα.... θέτω στην καμένη ασφάλεια εξωτερικό σύρμα και την ξανα βάζω στην θέση της (επάνω στον τελικό δηλαδή).

Το αποτέλεσμα το καταλαβαίνετε ασφαλώς! Δεν υπήρχε πια προστασία και .... κάνει ένα μπαμ, και άλλαξα τα φώτα που λένε του τελικού!!!!!
Κλάμα λοιπόν αφάνταστο! Πάω μετά από αυτά να κατεβάσω τους διακόπτες στον πίνακα, και τότε πρόσεξα ότι ήταν σηκωμένος μόνο ο ένας διακόπτης.

Πτώμα λοιπόν ο τελικός μου, και η μόνη μου ελπίδα είναι ο εξαιρετικός Κος Καραγιάννης, ο οποίος θα τον τακτοποιήσει μέσω συνεργάτη του.

Νεότερα λοιπόν εντός ολίγων ημερών.

Πάντα δε την περίοδο που είναι όλα κλειστά θα πάθω κάτι παρεμφερές, για πολύ γκαντεμιά μιλάμε.

Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις, βρίσιματά κλπ περί του αρρωστημένου μου μυαλού.
 

Μηνύματα
13.009
Reaction score
10.243
Προσοχή και περαστικά.
Και μάθημα ζωής ότι δεν επισκευάζουμε τις ασφάλειες, επειδή υπάρχουν για κάποιο λόγο.
 

Μηνύματα
170
Reaction score
177
Έτσι είναι,
Ξέφυγα για λίγο χθες από τις διακοπές και αφού τελείωσα κάποιες υποχρεώσεις είπα να ακούσω και κανένα lp.

Κατ αρχάς έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή ρεύματος για το σύστημα, όμως ο ηλεκτρολόγος δεν ξέρω για ποιον λόγο έχει δύο διακόπτες για τον σκοπό αυτό στον Πίνακα. Τέλος πάντων, θυμάμαι να σήκωσα και τους δύο. Ίσως να μην ανέβηκε ο ένας, ίσως να νόμιζα ότι τους ανέβασα και τους 2 ενώ ανέβασα μόνο τον ένα, ίσως και να έπεσε.

Βάζω μπρος το σύστημα, και ό τελικός στέλνει με μεγάλη δύναμη τις βελόνες στο τέρμα, και .... καίει αρχικά την ασφάλεια προστασίας του.
Είχα μόνο μία ασφάλεια, την αλλάζω και τον ξανά ανοίγω. Ξανά το ίδιο, την καίει και αυτήν. Θυμόμουνα ότι έχω καλώδιο τροφοδοσίας χωρίς γείωση για αποφυγή των παρασίτων. Λέω αυτό θα φταίει, αλλάζω καλώδιο με κανονικό πλέον και σαν έξυπνος, αφού δεν είχα άλλη ασφάλεια, κάνω την πατάτα του αιώνα.... θέτω στην καμένη ασφάλεια εξωτερικό σύρμα και την ξανα βάζω στην θέση της (επάνω στον τελικό δηλαδή).

Το αποτέλεσμα το καταλαβαίνετε ασφαλώς! Δεν υπήρχε πια προστασία και .... κάνει ένα μπαμ, και άλλαξα τα φώτα που λένε του τελικού!!!!!
Κλάμα λοιπόν αφάνταστο! Πάω μετά από αυτά να κατεβάσω τους διακόπτες στον πίνακα, και τότε πρόσεξα ότι ήταν σηκωμένος μόνο ο ένας διακόπτης.

Πτώμα λοιπόν ο τελικός μου, και η μόνη μου ελπίδα είναι ο εξαιρετικός Κος Καραγιάννης, ο οποίος θα τον τακτοποιήσει μέσω συνεργάτη του.

Νεότερα λοιπόν εντός ολίγων ημερών.

Πάντα δε την περίοδο που είναι όλα κλειστά θα πάθω κάτι παρεμφερές, για πολύ γκαντεμιά μιλάμε.

Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις, βρίσιματά κλπ περί του αρρωστημένου μου μυαλού.
Απλώς κεκτημένη ταχύτητα σε όλο της το μεγαλείο λόγω πάθους ν' ακούσεις μουσική και σύστημα.Ουτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος.
 


Μηνύματα
28.158
Reaction score
26.591
Τι σχέση μπορεί να έχουν οι δύο ασφάλειες ,με το ότι κάτι βραχυκύκλωσε στον τελικό και έκαψε τις δικές του ?
Ασχετο το ένα από το άλλο.
 

Μηνύματα
14.187
Reaction score
16.026
Δεν είπε ασφάλειες , είπε διακόπτες. Τέλος πάντων και τα δύο λάθος είναι σαν υποθέσεις Βάκη. Μια είναι ασφάλεια και το άλλο είναι διακόπτης.

Αυτό που σου έχει βάλει κατά 99 % είναι έναν διακόπτη μπροστά πρώτος (διπλό για να κόβει φάση και ουδέτερο κανονικά θές για Hi FI μην σου έρθει καμιά τρελή επιστροφή με πολλά Volt απο τον ουδέτερο, συμβαίνει) ή μονό διακόπτη μάλλον (όλοι μονό βάζουν συνήθως) και μια ασφάλεια (ασφαλειοδιακόπτη).

Τα ανέβασες και τα δύο (αλλιώς δεν θα δούλευε - άνοιγε κάν το μηχάνημα) και δεν το θυμάσαι απλώς ... και μετά έγινε κάποιο βραχυκύλωμα και η η ασφάλεια (ο ασφαλειοδιακόπτης) έπεσε. Μόλις έπεσε δεν έπρεπε με τίποτε να ξαναδοκιμάσεις πριν βρείς την βλάβη. Το κάνουμε αλλά το κάνουμε με καμιά λάμπα, με κανένα πορτατίφ ώστε να μην μας πειράξει που θα το κάψει.

Και εάν πας να δείς (εάν θες να το σιγουρέψεις) αυτή έπεσε ... η ασφάλεια.
 
Last edited:



Μηνύματα
13.009
Reaction score
10.243
Τι σχέση μπορεί να έχουν οι δύο ασφάλειες ,με το ότι κάτι βραχυκύκλωσε στον τελικό και έκαψε τις δικές του ?
Ασχετο το ένα από το άλλο.
Κατ αρχάς έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή ρεύματος για το σύστημα, όμως ο ηλεκτρολόγος δεν ξέρω για ποιον λόγο έχει δύο διακόπτες για τον σκοπό αυτό στον Πίνακα. Τέλος πάντων, θυμάμαι να σήκωσα και τους δύο. Ίσως να μην ανέβηκε ο ένας, ίσως να νόμιζα ότι τους ανέβασα και τους 2 ενώ ανέβασα μόνο τον ένα, ίσως και να έπεσε.
Δεν παρακολουθείς; Μάλλον βλακεία ηλεκτρολόγου.
 

Μηνύματα
14.187
Reaction score
16.026
Καμιά βλακεία ηλεκτρολόγου. Όλα νορμάλ είναι (φαίνεται να συνέβησαν).
 
Last edited:


Μηνύματα
13.009
Reaction score
10.243
θυμάμαι να σήκωσα και τους δύο. Ίσως να μην ανέβηκε ο ένας, ίσως να νόμιζα ότι τους ανέβασα και τους 2 ενώ ανέβασα μόνο τον ένα, ίσως και να έπεσε.
Τέλεια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.639
Reaction score
129.556
Άμα δεν είναι σηκωμένοι και οι δύο "διακόπτες" (προφανώς εν σειρά) στον πίνακα, δε θα δουλεύει.
(Πιθανώς ένας αντιδιαρροης, κι ένα αυτοματάκι).

Δεν βλέπω τρόπο να συνδέονται αυτά, με το όποιο βραχυκύκλωμα του τελικού.
 

Μηνύματα
2.379
Reaction score
2.948
Βραχυκύκλωμα ήταν για τον χι λόγο.
Οι ασφάλειες είναι για προστασία.
Εύχομαι να φτιάξει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.433
Μηνύματα
2.903.588
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top