Featured Όταν είσαι άρρωστος!

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Τα ηχεία εδώ και καιρό βλέπουν προς τα εμένα. Είναι παλιά η φωτογραφία.
Άρα εδώ οκ.

Έχω βάλει χαλάκια από κάτω. Εδώ όμως αναφέρει μπροστά, άρα τα χαλάκια θα τα προωθήσω προς τα εμπρός,
Οκ και εδώ.

Η απόσταση ακρόασης δυστυχώς δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη των 2,6 μ.
Προβληματάκι εδώ, το οποίο το έχω εντοπίσει και εγώ. Αν πάω δηλαδή στα 3,2 - 3,5 υπάρχει βελτίωση.

Τέλος όσο για την απόσταση από τους πίσω τοίχους, υπάρχει δυστυχώς θέμα. Στο ένα ηχείο βρίσκεται το πιάνο.
Άσε που συντονίζεται.... ακόμη και σε απλή ομιλία όταν είμαι κοντά αντανακλά θόρυβο από κάποιες χορδές του, πόσο μάλλον από τα ηχεία.... Τέλος πάντων. Αυτό δεν γίνεται να φύγει από εκεί. Ούτε φυσικά να πωληθεί, είναι σαν να φύγει κάτι από την καρδιά της συζύγου (υπήρξε καθηγήτρια πιάνου βλέπετε...).

Κάτι άλλο:

Ίσως είναι σωστό να φωνάξω πριν από όλα έναν ειδικό. Να δει τον χώρο, αν διορθώνεται να μου πει ή να τον διόρθωση και κατόπιν να δω τι θα κάνω. Τι λέτε?
Το χαλι μπροστα ειναι για απορροφηση και να πιανει ολο το χωρο ακροασης. Πρεπει να ειναι ενα χοντρο τυπου περσικο χαλι χειμωνιατικο! Μπορει να βοηθησει αν το πιανο παταει πανω σε αυτο και στους ιδιοσυντονισμους του. Το ηχειο πρεπει να ειναι 70+ εκ. απο το πισω μερος του απο τον μπροστα τοιχο. Καλυτερα να μειωσεις την μεταξυ τους αποσταση και να χαλασεις το τριγωνο να το κανεις ισοσκελες παρα να ειναι μπροστα το πιανο.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.725
Reaction score
8.737
Το χαλι μπροστα ειναι για απορροφηση και να πιανει ολο το χωρο ακροασης. Πρεπει να ειναι ενα χοντρο τυπου περσικο χαλι χειμωνιατικο! Μπορει να βοηθησει αν το πιανο παταει πανω σε αυτο και στους ιδιοσυντονισμους του. Το ηχειο πρεπει να ειναι 70+ εκ. απο το πισω μερος του απο τον μπροστα τοιχο. Καλυτερα να μειωσεις την μεταξυ τους αποσταση και να χαλασεις το τριγωνο να το κανεις ισοσκελες παρα να ειναι μπροστα το πιανο.
Θα δοκιμάσω..... :drinks:
Χθες είχα άλλη ατυχία.... Δεν ξέρω πως, θέλοντας να ανεβάσω φωτογραφίες του χώρου, έκανα κάποιο λάθος και διέγραψα εντελώς (άδειασα και τον κάδο δηλαδή) το αρχείο μου με τις φωτογραφίες. Δυστυχώς από ότι διάβασα κατόπιν σε Mac δεν γίνεται εύκολα επαναφορά. Ενός κακού μύρια έπωνται...
 

Μηνύματα
1.331
Reaction score
2.668
Τώρα που ήρθε ο τελικός, κάπως έφτιαξαν τα πράγματα. Μπορώ και ακούω μουσικουλα.
Η διαφορά ακόμη και με τον Yamaha σαν pro είναι μεγάλη.
Το παράξενο της υπόθεσης τώρα.
Ο τελικός έχει την δυνατότητα να επιλέγεται μέσω πλήκτρου η επιλογή εισόδου balance - Unbalance. Έτσι στην xlr έχω συνδέσει τον pro και στην άλλη τον Yamaha, άρα έχω άμεση σύγκριση των δυο μηχανημάτων.
Ο Yamaha παίζει με τα δυο sub μου.
Οποία δε επεξεργασία και να κάνει, οποία ρύθμιση και να του κάνω, δεν φτάνει την απόδοση του προ ο οποίος φυσικά παίζει φλατ, χωρίς καμμία ρύθμιση και χωρίς την βοήθεια sub, ενώ έχει δυνατότητα διαχείρισης sub. Άρα ο χώρος μου καταστρέφει ακόμη και τα subs. Τα chario λοιπόν έστω και με τόσο μικρά γουφερς καταφέρνουν να ακούγονται πολύ πιο σωστά ακόμη και στο χαμηλό.
Αυτός είναι και ο λόγος που κοιτάζω για νέα μεγαλύτερα ηχεία. Αν τα κλιπς μου είχαν την διαύγεια των chario θα ήμουν ok. Διότι στο χαμηλό είναι θαυμάσια. Μόνο όμως σε αυτό το κομμάτι.
Ότι και να πάρεις όταν ο χώρος είναι χάλια , τσάμπα λεφτά θα πετάς
Όταν άλλαξα σπίτι το σαλόνι ήταν μεγάλο
Τα ηχεία μου ήταν μικρά για τον χώρο
Πήρα Chario 4δρομα με 2 8άρια για τα χαμηλά , 4αρι μιντ
Όταν τα έστησα νόμιζα ότι ήταν χαλασμένα
Μέχρι και στον πετερμενι τα πήγα να τα τσεκάρει και να μετρήσει
Ήταν οκ
Και από τότε ξεκίνησε η περιπέτεια :(
 

Μηνύματα
467
Reaction score
622
Άρα ο χώρος μου καταστρέφει ακόμη και τα subs.
Ψέματα, απλα παρε περισσότερα σαμπ, κανε στοιβες με σαμπ :lol: lol
(υπήρξε καθηγήτρια πιάνου βλέπετε...).
Η σύζηγος τι αποψη έχει για το ηχεία;
Μήπως θα μπορούσε να μας γράψει δύο λόγια τι θεωρεί για το audio και την αναπαραγωγή απο αυτό ; Χωρίς φυσικά να την υποβάλλουμε σε ερωτο-απαντήσεις. 😍
Αυτό λεω και εγώ
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917
Το πιάνο αποτελεί σημαντικό πρόβλημα στο χώρο ενός ηχητικού συστήματος, είναι ένα μεγάλο αντηχείο, με τις χορδές που μπορούν να ακούγονται.

Δεν ξέρω εάν κάποιο μεγάλης επιφάνειας ηχοαπορρόφησης μαλακό υλικό μπορεί να μπαίνει εκεί μέσα, τύπου ρικοφόν ίσως, ή σφουγγάρι ηχοαπορρόφησης, ώστε να γεμίζει το αντηχείο και να αποσβένει μηχανικά τις χορδές. Είναι δύσκολο πρόβλημα.
 

Μηνύματα
1.372
Reaction score
2.284
Ο χώρος δεν πρέπει να σε εμποδίσει ν' αλλάξεις ηχεία αρκεί να τα δοκιμάσεις πρώτα.
Προσωπικά, 3 φορές έχω αγοράσει ηχεία, τώρα είμαι στην 4η.
Μονάχα την πρώτη φορά τα άκουσα και αυτό στον αντιπρόσωπο. Τα υπόλοιπα ήταν στα τυφλά. Δεν έχω μετανιώσει καμιά φορά τις αλλαγές μου.
Το ίδιο και σε ενισχυτές και προ.
 

Μηνύματα
790
Reaction score
877
Προσωπικά, 3 φορές έχω αγοράσει ηχεία, τώρα είμαι στην 4η.
Μονάχα την πρώτη φορά τα άκουσα και αυτό στον αντιπρόσωπο. Τα υπόλοιπα ήταν στα τυφλά. Δεν έχω μετανιώσει καμιά φορά τις αλλαγές μου.
Το ίδιο και σε ενισχυτές και προ.
Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι κάποιοι προσπαθούν να επιβάλλουν σε άλλους να μην ακουν-στην ουσια-μουσικη επειδή δε θέλουν η δε μπορούν να φροντίσουν το χώρο τους.
Μια ολόκληρη ζωή,ακούω συστήματα να παίζουν υπέροχα σε προβληματικους χώρους.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917
Όλοι μας έχουμε ζήσει πολλές αλλαγές μηχανημάτων σε προβληματικούς χώρους.
Ναι, τότε θέλαμε να ακούσουμε στο χώρο μας, πριν το πάρουμε. Ξέραμε ότι ήταν ρωσική ρουλέτα η ιστορία, παιχνίδι της τύχης.

Προσωπικά κάτι έβαζα στα ντουβάρια (όσο ήξερα), έστω ένα ρικοφον πυραμίδα (τότε ήταν της μόδας), από τότε που ήμουν έφηβος, στα 18 μου. Εκείνα τα βαμμένα λευκά ή ανοιχτόχρωμα γκρί. Τα'χαν και στα μαγαζιά που πουλούσαν ηχεία.

Αλλά όταν καταλάβαμε τι παίζει, και κάποτε φτιάξαμε αξιόλογο χώρο, είδαμε το φως. Μετά; Μετά αν δεν είχαμε κατάλληλο χώρο, δεν συνδέαμε καν το σύστημα, στα κουτιά. Ξέραμε τι παίζει.

Ποια καλώδια μωρέ..
Τα καλώδια ήταν προϊστορία, της προεφηβικής ηλικίας, και άντε και λίγο αργότερα. Ως ένα σημείο μ'αυτα.
 

Μηνύματα
790
Reaction score
877
Όλοι μας έχουμε ζήσει πολλές αλλαγές μηχανημάτων σε προβληματικούς χώρους.

Προσωπικά κάτι έβαζα στα ντουβάρια (όσο ήξερα), έστω ένα ρικοφον πυραμίδα (τότε ήταν της μόδας), από τότε που ήμουν έφηβος, στα 18 μου.

Αλλά όταν καταλάβαμε τι παίζει, και κάποτε φτιάξαμε αξιόλογο χώρο, είδαμε το φως. Μετά; Μετά αν δεν είχαμε κατάλληλο χώρο, δεν συνδέαμε καν το σύστημα, στα κουτιά. Ξέραμε τι παίζει.

Ποια καλώδια μωρέ..
Τα καλώδια ήταν προϊστορία, της προεφηβικής ηλικίας, και άντε και λίγο αργότερα. Ως ένα σημείο μ'αυτα.
Αν δεν συνδέατε καν το σύστημα,το χόμπυ δεν ήταν για σας.Ηταν και είναι για όλους τους υπόλοιπους.
 

Μηνύματα
1.372
Reaction score
2.284
Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι κάποιοι προσπαθούν να επιβάλλουν σε άλλους να μην ακουν-στην ουσια-μουσικη επειδή δε θέλουν η δε μπορούν να φροντίσουν το χώρο τους.
Μια ολόκληρη ζωή,ακούω συστήματα να παίζουν υπέροχα σε προβληματικους χώρους.
Σε αυτό, συμφωνώ.
Μακάρι να είχαμε όλοι δυνατότητα να κάνουμε ξεχωριστούς χώρους ή να γεμίζαμε πάνελ το σαλόνι για το χόμπυ αλλά δε γίνεται. Το προσπαθήσαμε και δε βγήκε.
Δε θα σταματήσω να ακούω μουσική όμως όπως και να έχει κι ας έχει τα χίλια μύρια προβλήματα ο χώρος.
Πάλι θα το ευχαριστιέμαι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917
Αν δεν συνδέατε καν το σύστημα,το χόμπυ δεν ήταν για σας.Ηταν και είναι για όλους τους υπόλοιπους.
Δεν είναι έτσι.

Είχα για 1,5 χρόνο κλειστά τα μαγκνεπαν στα κουτιά τους, γιατί ο χώρος ήταν χάλια ηχητικά, και ήξερα ότι δε θα έπαιζε τίποτα σωστά, δεν είχε νόημα να τα στήσω πριν ασχοληθώ με το χώρο.

Βεβαίως μουσική άκουγα κανονικά, άλλο αυτό.

Είχα πάρει ένα ζευγάρι ενεργά Adam με ένα 7" γουφερ, τα Α7, και μια χαρά έπαιζαν τις μουσικές μου. Ωραιότατα έπαιζαν, και χορταστικό ακουγόταν και το μπάσο τους, όσο ήταν. Δεν κατάφερναν να διεγείρουν το χώρο, και σε μικρή απόσταση ακρόασης ήταν απολαυστικά, βγάζοντας εκτός την παράμετρο του χώρου.

Τα μαγκ όμως, μόνον πακέτο με το χώρο παίζουν, δίπολα.

Τα μεγάλα μαγκνεπαν ήξερα πως θα έπαιζαν πολύ χειρότερα από αυτά τα μικρά και φτηνά Άνταμ, κι ας ήταν καλύτερα ηχεία τα μαγκ, και με σαμπ δυνατό.
Δεν υπήρχε λόγος να συνδεθούν.

Άσχετο το audio με τη μουσική, σε κάθε περίπτωση.

Απλώς ξέρουμε τι γίνεται με το χώρο, και ξέρουμε τι να περιμένουμε.
 

Μηνύματα
790
Reaction score
877
Και μέσα στο κοτετσι να 'στηνα το σύστημα,πολυπριζο και καλώδια θα 'βαζα!
Δεν είναι έτσι.

Είχα για 1,5 χρόνο κλειστά τα μαγκνεπαν στα κουτιά τους, γιατί ο χώρος ήταν χάλια ηχητικά, και ήξερα ότι δε θα έπαιζε τίποτα σωστά, δεν είχε νόημα να τα στήσω πριν ασχοληθώ με το χώρο.

Βεβαίως μουσική άκουγα κανονικά, άλλο αυτό.

Είχα πάρει ένα ζευγάρι ενεργά Adam με ένα 7" γουφερ, τα Α7, και μια χαρά έπαιζαν τις μουσικές μου. Ωραιότατα έπαιζαν, και χορταστικό ακουγόταν και το μπάσο τους, όσο ήταν. Δεν κατάφερναν να διεγείρουν το χώρο, και σε μικρή απόσταση ακρόασης ήταν απολαυστικά, βγάζοντας εκτός την παράμετρο του χώρου.

Τα μαγκ όμως, μόνον πακέτο με το χώρο παίζουν, δίπολα.

Τα μεγάλα μαγκνεπαν ήξερα πως θα έπαιζαν πολύ χειρότερα από αυτά τα μικρά και φτηνά Άνταμ, κι ας ήταν καλύτερα ηχεία τα μαγκ, και με σαμπ δυνατό.
Δεν υπήρχε λόγος να συνδεθούν.

Άσχετο το audio με τη μουσική, σε κάθε περίπτωση.

Απλώς ξέρουμε τι γίνεται με το χώρο, και ξέρουμε τι να περιμένουμε.
Ακουμε μουσική μέχρι κι απ' το κινητο ενώ ξέρουμε ότι δεν παίζει όμως την απολαμβανουμε.
Κι εγώ θέλησα να στησω Magnepan όμως με απέτρεψε το πλάτος του χώρου κι όχι η φροντίδα του.
 


Μηνύματα
939
Reaction score
788
Ποιο είναι το minimum κόστος βασικης ακουστικης διορθωσης με συνδυασμό πάνελ απορρόφησης και διάχυσης σε ένα χώρο 25τμ;
 

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Πάντως εδώ ένα γάμοτραπεζακι αν βγάλω από μπροστά μου ο ήχος είναι πιο ξεκούραστος και στακατος. Περιμένω να βάλουμε το χαλί επίσης . Τραπέζι και απουσία χαλιού ρίχνουν τον ήχο 15% κάτω τουλάχιστον
 

Μηνύματα
3.886
Reaction score
6.093
Ποιο είναι το minimum κόστος βασικης ακουστικης διορθωσης με συνδυασμό πάνελ απορρόφησης και διάχυσης σε ένα χώρο 25τμ;
Η βασική διόρθωση γίνεται πολύ φτηνά με απορρόφηση. Η διάχυση είναι πολύ πιο ακριβή και απαιτεί πολύ μεγάλο χώρο για να έχει αποτέλεσμα. Επίσης η διάχυση για να δουλέψει ως διάχυση και όχι απλά για scattering θέλει μεγάλους χώρους. Σαν minimum χωρίς diy θα έλεγα κοντά στο χιλιάρικο από μια εταιρεία σαν την gik κάνεις αρκετή δουλειά. Με diy στα μισά και παρακάτω. Το πιο φτηνό που υπάρχει με σχετικά οικολογικά υλικά είναι αυτό που έκανε ο @Zizik . Δεν θα αλλάξει κάτι στις χαμηλές με αυτό αλλά θα στρώσει στα μεσαία και πάνω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.725
Reaction score
8.737
Προσπάθησα να διορθώσω ότι διορθώνεται.
Έτσι έφερα πιο μπροστά λίγο τα ηχεία. Έκανα μικροδιορθώσεις στην κλήση των ηχείων, έκανα μέτρηση YPAO εκ νέου, και η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά.
Έθεσα small τα ηχεία με αποκοπή στα 80hz και ω του θαύματος ο Yamaha μου αρέσει…..
Επιτέλους. Σε δυνατές δε εντάσεις έχω υπέροχο life ήχο. Το μπάσο δεν ενοχλεί, παρ όλα αυτά είναι πολύ ισχυρό εκεί που πρέπει.
Θα ενεβασω διάγραμμα.
Όμως ένα ζευγάρι ηχείων το υποσχέθηκα στον εαυτό μου και θα το κάνω. Έτσι για αλλαγή. Τα chario πάντως δεν φεύγουν από το σπίτι.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.691
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top