Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Μηνύματα
14.532
Reaction score
16.369
Αυτοί που ακούνε βινύλιο και κλασική μπορούν να μου πούνε εάν στο σύστημα τους ακούγονται καλύτερα οι εγγραφές (οι παλιές) της DG ή της Decca ;

Η σύγκριση μόνο μεταξύ των δυο αυτών εταιριών. Οι άλλες εταιρίες, ας είναι στο μυαλό τους αλλά μόνο για να τους βοηθήσουν να πιθανολογήσουν τις όποιες διαφορές (θετικές ή αρνητικές) υπάρχουν μεταξύ αυτών των δύο εταιριών (πάντα στο σύστημα τους εννοείται).

Μας ενδιαφέρει πιο πολύ τονικά η αναπαραγωγή. Αλλά και άλλες παράμετροι θα εκτιμηθεί εαν αναφερθούν.

@kanakiani @Vakis2000 @JOHN MARKOU @christos77 @marlboro @Abessalom @Mr Spock @Bhutia (όταν άκουγες χα χα) @editor @TGD και όποιοι άλλοι ακούνε βινύλιο και δεν το γνωρίζω.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.389
Reaction score
13.444
Αυτοί που ακούνε βινύλιο και κλασική μπορούν να μου πούνε εάν στο σύστημα τους ακούγονται καλύτερα οι εγγραφές (οι παλιές) της DG ή της Decca ;
Εχω την εντυπωση η κοκκινη ετικετα της Decca ακουγεται καλυτερα πολυ μικρες ομως η διαφορες
Μας ενδιαφέρει πιο πολύ τονικά η αναπαραγωγή.
Δεν εχω καταλαβει τι σημαινει αυτο το τονικα στην αναπαραγωγη ενα τρανζιστορακι της δεκαετιας του 60 δεν εχει τονικα σωστη αναπαραγωγη;;;
Οταν αγοραζουμε ενισχυτες-ηχεια δεν κανουμε τιποτα αλλο παρα να μεγενθυνουμε το θεμα αλλος πολυ αλλος λιγοτερο Ο Χερ ΝΤΟΚΤΟΡ το εχει τερματισει εγω εντρυ λεβελ ;) :errwhat::drinks:
ΙΣΧΥΕΙ παντα οτι ειπε ο οττο Κλεμπερερ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.843
Γιατί μόνο αυτές τις δύο εταιρίες?
Εχω πολύ καλά παραδείγματα από Living stereo , JVC , DENON , και από πολλές άλλες.
 

Μηνύματα
14.532
Reaction score
16.369
Γιατί μόνο αυτές τις δύο εταιρίες?
Εχω πολύ καλά παραδείγματα από Living stereo , JVC , DENON , και από πολλές άλλες.
Καλά σύγκρινε εάν θέλεις την DG (παλιές όχι τις σύγχρονες πάντα εγγραφές) με τις άλλες.

Το κύριο δηλαδή είναι η DG και οι εγγραφές της.

Οι δύο μόνο εταιρίες γιατί συνήθως α) πολλες φορές ότι σύστημα παίζει καλά την μία δεν παίζει καλά την άλλη β) θα βοηθούσε να ξέρουμε γιατί απομονωμένα η κάθεμα δεν θα μας έλεγε κάτι για το σύστημα και πως αυτό επηρρεάζει την άποψη κάποιου (θευκή ή αρνητική) πρός την μια εταιρία σε σχέση με την άλλη.
 

TGD

Μηνύματα
8.142
Reaction score
8.122
Απ' όσο θυμάμαι: Decca. Όχι πως ήταν κακές οι ηχογραφήσεις της DG, αλλά δεν είχαν το κάτι παραπάνω που είχε η Decca. Τώρα αν θέλετε λεπτομέρειες χάσατε. Το στερεοφωνικό είναι ανενεργό εδώ και καιρό, οπότε δεν παίζει να ξανακουσω για να τα θυμηθώ.

Η εικασία μου είναι ότι η σταντάρ χρήση από την Decca της "χρυσής εποχής" λίγων αιθουσών και συγκεκριμένης τεχνικής ηχοληψίας, είχε πιο σίγουρα αποτελέσματα από την ευρύτερη διασπορά των ηχογραφήσεων της DG με τη αναγκαστική χρήση διαφορετικών τεχνικών για κάθε χώρο.
 

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.843
Και η DECCA και η DG είχαν καλές ηχογραφήσεις , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καλύτερες ή ισάξιες.
 

Μηνύματα
14.532
Reaction score
16.369
Και η DECCA και η DG είχαν καλές ηχογραφήσεις , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καλύτερες ή ισάξιες.
Αυτοί John τότε στην DG πρέπει να ακολουθούσαν δικιά τους curve για αυτό ο ήχος και το pitch ήταν λεπτόηχος και οξύς. Πρέπει μάλλον να το κάνανε γιατί θεωρούσαν ότι οι τότε πελάτες τους είχαν ιδιαίτερα πικάπ με πολύ "βαρύ" και ογκώδη ήχο.

Πάντως εγώ έχω παρατηρήσει και άλλα πράγματα που αφορούν μεγάλη τεχνικά παρέμβαση των μηχανικών ήχου στην μουσικκά καθαρά εκετέλεση των έργων. Αλλά δεν θέλω να επηρρεάσω την γνώμη κάποιου που πιθανώς να ακολουθήσει , οπότε δεν λέω ακόμη τίποτε. (όχι ότι θα ασχοληθεί κανένας αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά :D ).
 
Last edited:


ika

News
Μηνύματα
15.201
Reaction score
13.960
Αυτοί John τότε στην DG πρέπει να ακολουθούσαν δικιά τους curve ...
Πάντως και η DECCA είχε κάποια δική της καμπλύλη, ίσως μόνο για τις 78prm

micro-iPhono3-bl-header2-1024x542.jpg


 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.602
Μηνύματα
2.910.828
Members
38.073
Νεότερο μέλος
gxnd
Top