Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
απ' τα ελληνικά που έμαθα στο λιμάνι επιστήμονας είναι και συνώνυμο του απλού ερευνητή χωρίς καμία αναγνώριση στο είδος του, αλλά αντιθέτως επιστήμονας ονομάζεται και ο πυρηνικός φυσικός με 100 αναγνωρισμένα πτυχία στο κλάδο του:

Μπορείς σε παρακαλώ εσύ η κάποιος άλλος να μου εξηγήσει τι ακριβώς εννοείς;
Λίγη υπομονή...
 

Μηνύματα
955
Reaction score
498
Originally Posted by Costas Coyias
Λοιπόν, αγαπητοί μου συνοδοιπόροι, κι εσείς που με αγαπάτε κι εσείς που με αποστρέφεστε, από το να βλέπω τον Καφάτο να κάνει την κορόιδα απλώς με ένα «παρών», ας ξεκαθαρίσω τη θέση μου, να τελειώνουμε. Προφανώς, ο κ. Ιδρυτής αποφάσισε πως η τρέχουσα κινητικότητα της κατηγορίας τελεί κάτωθεν του προσδοκωμένου, κι έτσι έφερε τον Μιχάλη ως διαχειριστή –και καλά έκανε, τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αντίληψη. Και γνώσεις έχει το παιδί, και γνωριμίες, και «ρεύμα». Όμως, έχω βαρεθεί να βλέπω τους επανακάμπτοντες να αποχωρούν εκ νέου μετά φανών και λαμπάδων, σαν κακομαθημένες γεροντοκόρες που τους είπαν πως το «βιδωτό» δίνει μεγάλη ικανοποίηση, εν αντιθέσει με αυτά με τα οποία τους έχει κάνει πλύση εγκεφάλου ο παπάς της ενορίας. Βαρέθηκα πια.

Αν είναι να αποκτήσει η κατηγορία την προσήκουσα κινητικότητα, και το μαγαζί του κ. Ιδρυτού να δουλέψει και λίγο πιο πολύ τα συγκεκριμένα προϊόντα, και τέλος πάντωνε, να γίνεται ντόρος για τα προϊόντα που κινούνται στην αγορά, μιας κι εγώ όλα αυτά τα εμποδίζω –αυτήν την αίσθηση έχω, τότε χαλάλι. Να επανέλθουν όλοι αυτοί που είναι απόντες, είτε επειδή με φοβούνται είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο, και μεριάζω εγώ. Δεν γίνεται κι αλλιώς, και εδώ που τα λέμε, με τον g.kar, το Θεοφιλάκο και τον Lemarchand και τον Μιχαηλό να φέρνουν βόλτα εδώ γύρω, το επίπεδο είναι πλέον χαμηλό, πολύ χαμηλό.

Σε έχω προσβάλλει εγώ ποτέ προσωπικά?Πέσμου μία φορά πότε έγινε αυτό..Εγώ πού κολλάω και με αναφέρεις?Στα φόρουμ πλέον σπάνια γράφω κι αυτό φαίνεται και από τον αριθμό των μηνυμάτων μου.Μην αγχώνεσαι, δεν θα ξαναγράψω εάν ενοχλήθηκες αφού είχε επίπεδο μεγαλύτερο τότε...μην σου χαλάσω το image του φόρουμ..Απλά είσαι απαράδεκτος,τίποτα άλλο..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
Είμαι ό,τι θέλετε, ό,τι σας βολεύει, ό,τι μισείτε, ό,τι σιχαίνεστε. Το ίδιο μου κάνει. Είμαι άτομο που έχει το κέφι να αναζητεί αιτιάσεις, προσπαθεί να κατανοήσει, να προαχθεί και να βοηθήσει, και όχι να βολεύεται σε ό,τι του "κάτσει", μέσα από την παιδαριώδη νοοτροπία "άκουσα το τάδε με το τάδε και δεν μου έκατσε, δεν ματσάρει με τίποτα, επειδή έτσι μου είπε η Μητροκώσταινα η καφετζού, επειδή έτσι θα διαφοροποιηθώ απ' ό,τι λένε όλοι οι άλλοι, κι έτσι θα δείξω κι εγώ κάτι, και αυτή είναι η άποψή μου".

Είμαι ό,τι θέλετε, αλλά δεν είμαι σαν εσάς, κι αυτό είναι το προνόμιο που απολαμβάνω.
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Δυστυχώς, δεν είναι κάποιος αυτό που ορίζει η βιβλιογραφία, αλλά αυτό που επικροτεί η πλειοψηφία της κοινωνικής ομάδας, ιδιαίτερα αν αυτή είναι ελληνικών συστατικών.

Και, σ' αυτές τις περιπτώσεις, η πλειοψηφία ορίζεται δια βοής, είναι δηλαδή αυτοί που φωνάζουν πιο δυνατά. :110:

Απορώ πως μερικοί, ενώ στερούνται βασικών γνώσεων του αντικειμένου, και στηρίζουν την ισχυρογνωμοσύνη τους στην προσωπική τους και μόνο παρατήρηση, εμμέσως πλην σαφώς, απαιτούν και το σεβασμό απ' τους άλλους.

Όταν υπάρχουν, μέτρια έστω, επιστημονικά στοιχεία, πως θες να τα παραμερίσει άλλος, που απλά τα έχει ακουστά, και να κρίνει με βάση χρυσά αυτιά, πλατινένια ρουθούνια και έξη αυγά Τουρκίας (από αλανιάρα κότα ελευθέρας βοσκής).

Το χειρότερο μάλλον στην κατηγορία είναι πως ελάχιστοι συμμετέχουν για να συνδιαλλαγούν. Οι περισσότεροι συμμετέχουν με σκοπό μόνο να πουν, χωρίς να ακούνε κανένα. Βλέπεις η κτήση της καλής συσκευής-ων, σε κατοχυρώνει σαν ειδήμονα, επομένως η άποψή σου είναι αδιαπραγμάτευτη, ανεξάρτητα αν στερείσαι βασικών γνώσεων.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και

Αν και φευγουμε από το θέμα θα σου πω την γνώμη μου.
Εδώ οι περισσότεροι θέλουν να ενημερωθούν για συσκευές, για εντυπώσεις και για τεχνικά έτσι ώστε να αποκτήσουν μια καλύτερη δική τους κρίση-άποψη.
Οι επαγγελματίες που έχετε βοηθήσει τον απλό χομπίστα ?
Aν αρχισω να λεω καλε μου φιλε(αν μου επιτρεπεις) το που και ποσο εχω εχω βοηθησει τον απλο χομπιστα τοτε θα κανω διαφημιση στο ατομο μου και στο μαγαζι μου. Αλλωστε μην νομιζετε οτι ολη μας η δραστηριοτητα κινειται γυρω απο τα φορουμ.
Και για να μην παραμυθιαζομαστε αυτο που θα πω και το πιστευω οτι ισχυει και για αλλους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ εναι οτι ειμαστε παραπανω χομπιστες απο οτι καποιοι αλλοι που το διατυμπανιζουν...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Παράδειγμα το άλλο που γράφτηκε μερικές σελίδες πιο πίσω. Πως οι περισσότεροι που στηρίζουν και τις μετρήσεις, είναι αυτοί που στην κατοχή τους έχουν κλαπατσίμπανα.

Σα να λέμε, πως κορυφαία αντίληψη της μουσικής, δεν έχουν όσοι έχουν σπουδάσει μουσική, αλλά αυτοί που έχουν διαρκείας στο Μέγαρο. :434:
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Δυστυχώς, δεν είναι κάποιος αυτό που ορίζει η βιβλιογραφία, αλλά αυτό που επικροτεί η πλειοψηφία της κοινωνικής ομάδας, ιδιαίτερα αν αυτή είναι ελληνικών συστατικών.

Και, σ' αυτές τις περιπτώσεις, η πλειοψηφία ορίζεται δια βοής, είναι δηλαδή αυτοί που φωνάζουν πιο δυνατά. :110:

Απορώ πως μερικοί, ενώ στερούνται βασικών γνώσεων του αντικειμένου, και στηρίζουν την ισχυρογνωμοσύνη τους στην προσωπική τους και μόνο παρατήρηση, εμμέσως πλην σαφώς, απαιτούν και το σεβασμό απ' τους άλλους.

Όταν υπάρχουν, μέτρια έστω, επιστημονικά στοιχεία, πως θες να τα παραμερίσει άλλος, που απλά τα έχει ακουστά, και να κρίνει με βάση χρυσά αυτιά, πλατινένια ρουθούνια και έξη αυγά Τουρκίας (από αλανιάρα κότα ελευθέρας βοσκής).

Το χειρότερο μάλλον στην κατηγορία είναι πως ελάχιστοι συμμετέχουν για να συνδιαλλαγούν. Οι περισσότεροι συμμετέχουν με σκοπό μόνο να πουν, χωρίς να ακούνε κανένα. Βλέπεις η κτήση της καλής συσκευής-ων, σε κατοχυρώνει σαν ειδήμονα, επομένως η άποψή σου είναι αδιαπραγμάτευτη, ανεξάρτητα αν στερείσαι βασικών γνώσεων.
Οποτε εσεις μαλλον μας λετε οτι για να ασχοληθεις με τον ηχο και την υψηλη πιστοτητα θα πρεπει το λιγοτερο να εχεις στοιχειωδεις γνωσεις ηλεκτρονικων. Μα τι λετε τωρα. Εσεις ακουτε καποιους που στην τελικη λογω και επαγγελματικης ενασχολησης εχουν και κατι παραπανω να πουν? ΟΧΙ δεν ακουτε αυτο ειναι το προβλημα. Προσπαθειτε ολα μα ολα να δικαιολογησετε με υπολογισμους και πραξεις αλλα δυστυχως εχετε χασει το νοημα. Αλλο ειναι το χομπι κυριοι. Και κατι αλλο αυτη εδω η διαολεμενη κατηγορια αφορα το HI-END οσοι δεν την γουσταρετε και δεν θελετε να ασχοληθειτε με τα ακριβα μηχανηματα γιατι συμπεριφερεστε ετσι? Αυτο δεν μπορω ακομη να το καταλαβω...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Δυστυχώς αγαπητέ Γιάννη, παρεξηγήσατε. Λόγω του επαγγέλματός σας, λογικό είναι η παρατήρηση και ακρόαση μιας συσκευής, για σας να σημαίνει αξιοσύνη για αγορά ή πώληση. Για τον χομπίστα όμως, που πάει να δει από κοντά τη Ferrari των 400τόσο χιλιάδων, που δεν πρόκειται ποτέ να μπορέσει ν' αγοράσει, η παρατήρηση και ακρόαση μπορεί μόνο να σημαίνει αν είναι ερωτεύσιμη ή όχι. Και αν μπορεί να την αποκτήσει, πόσα γούστα μπορεί να κάνει μ' αυτήν, ή μήπως κάποια άλλη το "κάνει" καλύτερα.

Επίσης η κατανόηση απλών διαγραμμάτων, δεν απαιτεί επιστημονική γνώση, αλλά σκέτο σεβασμό στην επιστήμη.
:123:
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Προς Lemarchand (post 433)

Χρήστο,
Κατάλαβα-με πληροφόρησαν ποιος είσαι και λυπάμαι που τα έγραψες εσύ αυτά.

Λυπάμαι όχι γιατί τα έγραψες, δικαίωμα σου, αλλά γιατί δεν είχες κατανοήσει-καταλάβει,
τι παίζει, πως παίζει, γιατί παίζει έτσι κ.λπ.
(και όπως έχω ξαναπεί δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος …)

Δεν είσαι δηλαδή κάποιος που είδε και άκουσε πρώτη φορά …

Που και αυτός δεν δικαιολογείται.

Διάβασε τι λέω στο post 437.

Πως δηλαδή πρέπει να αναφέρει-περιγράφει, ο κάθε ένας από μας, μια ακρόαση
για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.


Τέλος, όπως γνωρίζεις, εσένα, τον Παναγιώτη τον Κρ., πρόσφατα τον Μιχάλη τον Καν.
(και δυο- τρία άλλα παιδιά) σας ξεχωρίζω για την καθαρότητα σας,
που ή τυχόν επιπολαιότητα ή αν θες η λάθος σύνταξη σε κάποιο γραπτό σας, δεν αλλάζει
την γνώμη μου για εσάς.


Μιχάλης Φ.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Δεν έχω υπολογιστή μπροστά μου, αύριο θα γράψω την άποψη μου για όλα και για όλους.

Αν πάω να απαντήσω τώρα εν θερμώ, θα στενοχωρηθούμε και μάλιστα άσχημα.
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Νίκος Τσαρουχάς (post 399 κʼ 439)

Νόμιζα ότι ήταν κατανοητό που αναφερόμουν με το 'αυτοί που πραγματικά καταλαβαίνουν',
αλλά έχεις δίκιο. δεν ήμουν αρκετά σαφής.


Αναφερόμουν λοιπόν, σε όσους μπορούν να διαβάσουν και να καταλάβουν τα specifications
και τα διαγράμματα-μετρήσεις που υπάρχουν στο site της Lamm,
(κάτι που δεν το έχω ξανασυναντήσει σε καμία εταιρεία, με αυτή τη λεπτομέρεια)
και τα οποία έχουν επιβεβαιωθεί από πάμπολλα reviews.

όπως π.χ. τα διαγράμματα του Μ1.1 στο Γερμανικό περιοδικό Audiophile (2/2000)
http://www.lammindustries.com/reviews/m1gertra.html

ή του Μ1.2 στο Stereophile (2/2005)
http://stereophile.com/amplificationreviews/205lamm/

ή του Μ2.1 (Stereophile 4/2003)
http://stereophile.com/solidpoweramps/815/

και η τελευταία παράγραφος από τον Atkinson.

The Lamm M2.1's measurements reveal no significant weaknesses and imply a well-engineered design. It also appeared to be very rugged. When I drove over to Lamm, a near neighbor, to pick up a pair of amplifiers to measure—this making better logistical sense than shipping Paul Bolin's pair to Brooklyn from Minnesota and back again for him to finish the review—Vladimir was casually clipping one of the amps on his test bench with a 1kHz tone into 8 ohms, and leaving it running while we talked about the design. When I expressed some concern—I always leave the clipping tests to the end of my measurement program because that's when amplifiers break—Vladimir reached over and momentarily shorted the M2.1's output to ground. There was an impressive blue spark, but the amplifier safely turned itself off. Its red front-panel LED flashed away for 14 seconds, after which it turned back on and continued to drive full power into the load.
The M2.1 may be an expensive amplifier, but, in addition to fine sound quality, you also get a bombproof design that should deliver that sound for many years.—John Atkinson

(αυτό με τα links το κάνω για πρώτη και τελευταία φορά και δεν αφορά εσένα ή μόνο εσένα)



Τώρα για τα άλλα που αναφέρεις, η κουβέντα είναι μεγάλη

Πάντως,
Θεωρώ ότι οι μετρήσεις είναι βασική παράμετρος για ένα μηχάνημα.

Αλλά η πείρα με δίδαξε ότι δεν είναι ίσως η μόνη (παράμετρος) στο συνολικό άκουσμα/σύστημα/αποτέλεσμα.

Και το καλύτερο μηχάνημα μπορείς –σχεδόν- να το καταστρέψεις με ένα κακό ματσάρισμα-ταίριασμα.

Πάρε παράδειγμα τις εντυπώσεις (για μένα υπερβολικές. κατανοώ όμως το γλαφυρό της περιγραφής)
που δημιούργησε στον Lemarchand (πιθανά όχι μόνο σε εκείνον) η οδήγηση των Parsifal από τους ML2. (ειδικά αν η ακρόαση είναι στο πόδι. π.χ. σε ένα Show)

Που όπως είπα στο post 437, σε rock κομμάτια, μεγάλες εντάσεις, μέγεθος χώρου ακρόασης,
δεν οδηγούνται ούτε από τον ML1. (90watt + ρεύματα)

Όσο για την γνώση που πρέπει να έχει ο αγοραστής (των πέντε-δέκα τεχνικών θεμάτων που αναφέρεις) συμφωνώ ότι θα τον βοηθήσουν.

Και εδώ όμως πάλι, ίσως να μην είναι απόλυτα απαραίτητη η γνώση.

Να το θέσω αλλιώς.

Αν κάποιος έχει τα χρήματα, χωρίς να έχει τεχνικές γνώσεις, και πάει να αγοράσει μια Porsche
θα έχει κάνει λάθος αγορά; Νομίζω πως όχι.

Γιατί, παραφράζοντας τον Lamm που είπε … αν ξέρεις τι κάνεις, ξέρεις τί κάνεις …,
λέω ...αν ξέρεις τι αγοράζεις, ξέρεις τι αγοράζεις.

[παρένθεση. και στην Porsche αν τοποθετήσεις λάθος ή λειωμένα λάστιχα δεν θα πάρεις
τις επιδόσεις που περιμένεις. βλέπε πιο πάνω -κακό ματσάρισμα]

Τώρα, το να διαλέξεις μεταξύ μιας Porsche, μιας Ferrari η μιας Lamborghini,
αυτό είναι γούστο. (υποκειμενικό μεν, αλλά γούστο)

δηλαδή αυτό που είπες εσύ. ʽείναι δικαίωμα του καθενός να λέει τι του αρέσειʼ

Το να διαλέξεις πάλι, μεταξύ ενός εκ των τριών αυτοκινήτων που ανέφερα και μιας π.χ.
Plymouthή ενός Hammer, (διαφορετική φιλοσοφία) αυτό είναι άποψη.

κ.ο.κ.

Βλέπεις λοιπόν Νίκο, ότι, όπως είπα στην αρχή, η κουβέντα είναι μεγάλη.
Και δεν βλέπω να τελειώνει.
Τουλάχιστον όσο θα είμαι εν ζωή. (έτσι φαντάζομαι)
Και άκρη δεν βγαίνει … και το πιθανότερο είναι να μην βγει ποτέ.


Όλα όσα ανέφερα δεν είναι τοποθετήσεις ή θέσεις, ίσως ούτε καν απόψεις.
Μάλλον είναι προβληματισμοί … Βλέπεις, ούτε εγώ ακριβώς ξέρω …


Μιχάλης Φουάσης.
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Προς ΚΟΨ.Γ.

Γιώργο δεν σε έχω ξεχάσει.

Σου χρωστάω μάλιστα και απάντηση/σεις.
Χρόνο δεν έχω .

(εσύ εν τω μεταξύ ζέστανε και στρώνε τον Spectron)

Μιχάλης Φ.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Εσεις ακουτε καποιους που στην τελικη λογω και επαγγελματικης ενασχολησης εχουν και κατι παραπανω να πουν? ΟΧΙ δεν ακουτε αυτο ειναι το προβλημα.
Γιάννη, δυστυχώς δεν μπορείς ούτε εσύ ούτε κάποιος άλλος αντιπρόσωπος να ισχυριστεί ότι ξέρει κάτι περισσότερο από κάποιον άλλον, τυχαίο χομπίστα. Το επάγγελμα του εμπόρου, δεν προϋποθέτει ιδιαίτερη γνώση σε κάποιο αντικείμενο, κάποια σπουδή ή κάτι άλλο που δίνει προστιθέμενη αξία. Το hi end δεν είναι κάποια τέχνη, κάτι που διδάσκεται, κάτι που κατακτάται. Όμως δεν είναι και απλά κάτι που αγοράζεται. Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα επαγγέλματα αυτού του είδους. Άρα μην περιμένεις αναγνώριση επειδή έχεις μαγαζί, όπως για παράδειγμα δεν μπορεί να περιμένει κάποιος πωλητής ηλεκτρονικών υπολογιστών, ότι θα συγκριθεί με έναν καθηγητή πληροφορικής.

Επίσης, η αναγνώριση σε κάποιον τομέα είναι κάτι που κερδίζεται, αποδεικνύεται και όχι κάτι που απαιτείται λόγω ονόματος, επαγγέλματος ή προσωπικότητας. Η διαρκής ενασχόληση με μηχανές υψηλής πιστότητας, δίνει μεγάλη εμπειρία. Αυτό είναι το μοναδικό δεδομένο. Από εκεί και πέρα, το χόμπι, η ουσία ενδεχομένως να είναι και διαφορετικό θέμα για τον καθένα. Το ότι κάποιος είναι άριστος επαγγελματίας, δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι είναι και άριστος χομπίστας ή γνώστης του αντικειμένου. Καλό είναι αυτά να τα διαχωρίζουμε και εσείς, μερικοί άνθρωποι που νομίζω ότι μπορείτε να φανείτε πολύ χρήσιμοι στο χόμπι, να συνομιλείτε με όρους χομπίστικους.

Ως εκ τούτου, πρέπει να δεχτείς (-είτε), ότι ο ορισμός hi end ή το το χόμπι του audio στο σύνολό του, δικαίως ερμηνεύεται διαφορετικά από τον καθένα μας. Πιστεύω ότι απομάκρυνση του ορθολογισμού από τον ύψιστο βαθμό ενασχόλησης με το audio, υποβαθμίζει το χόμπι και ως έναν βαθμό, επίτρεψέ μου να πω, υποβαθμίζει και το ίδιο το επάγγελμά σας.

Προσωπικά, αυτό που πάντα ήθελα, είναι να αποβληθεί η λογική της απλής κατανάλωσης ειδών πολυτελείας και να γίνουμε πραγματικοί χομπίστες. Να αναζητούμε απαντήσεις, να εκπαιδεύσουμε την κοινή λογική μας, να χρησιμοποιήσουμε την γνώση και τις επιστήμες, όχι για να αποδείξουμε κάτι, αλλά κυρίως για να εξασκήσουμε καλύτερα αυτό το ρημαδοχόμπι του audio, μαζί πάντα με την συλλογή εμπειριών και ακουσμάτων. Αν δεν το κάνει αυτό ο χαϊεντάς που υποτίθεται την ψάχνει και εξασκεί το χόμπι σε βάθος, ποιός θα το κάνει; Σε τι διαφέρει αυτός που ακούει και αγοράζει ένα tivoli από αυτόν που ακούει και αγοράζει ένα κορυφαίο σύστημα;

Αυτό που τελικά που κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση είναι ότι ο ίδιος ο επαγγελματικός κλάδος, δεν θέλει να βάλει προστιθέμενη αξία στο επάγγελμα. Θέλει να αφήσει το πράγμα να αιωρείται, να παραμένει άλλος ένας μεταπρατικός κλάδος που δεν έχει να προσφέρει τίποτα περισσότερο από... καλύτερες τιμές. Αποτέλεσμα, οι αντιπρόσωποι να έχουν γίνει περισσότεροι από τους χομπίστες. Αφού δεν κάνουν και τίποτα δύσκολο ρε παιδιά, λογικό είναι να το κάνει ο καθένας. Φυσικά ο κανόνας έχει και εξαιρέσεις.

...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.773
Reaction score
12.659
Και επειδή το high-end σημαίνει μόνο ακριβά μηχανήματα ας μου

πει κάποιος κύριος πως δικαιολογείται ένας ενισχυτής να κοστίζει

όσο μια BMW 530 ή ένα καλώδιο όσο ένα παπάκι Honda 125

κυβικών?

Να συγκρίνουμε τεχνολογία. μελέτη, υλικά, ενασχόληση, εργατώρες, τι από όλα?

Μήπως να δούμε πόσο κοστίζουν τα υλικά ενός high-end

μηχανήματος και να βάλουμε 5 φορές επάνω να δούμε ότι και

έτσι δε βγαίνει?
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Αποτέλεσμα, οι αντιπρόσωποι να έχουν γίνει περισσότεροι από τους χομπίστες. Αφού δεν κάνουν και τίποτα δύσκολο ρε παιδιά, λογικό είναι να το κάνει ο καθένας. Φυσικά ο κανόνας έχει και εξαιρέσεις.

...
To θεμα ειναι για ΠΟΣΟ θα το κανουν μερικοι...? :116:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Σε έχω προσβάλλει εγώ ποτέ προσωπικά?Πέσμου μία φορά πότε έγινε αυτό..Εγώ πού κολλάω και με αναφέρεις?Στα φόρουμ πλέον σπάνια γράφω κι αυτό φαίνεται και από τον αριθμό των μηνυμάτων μου.Μην αγχώνεσαι, δεν θα ξαναγράψω εάν ενοχλήθηκες αφού είχε επίπεδο μεγαλύτερο τότε...μην σου χαλάσω το image του φόρουμ..Απλά είσαι απαράδεκτος,τίποτα άλλο..
Προσωπικα παντως με τις αποψεις σου φιλε μου συμφωνω κατα 99%.

Φαινεσαι πολυ συγκροτημενο ατομο (εδω εχουμε γεμισει κουδουνιστροασυναρτησιες), με ξεκαθαρες ΣΩΣΤΕΣ αποψεις.

Μπραβο.

:446:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ο Χρησταρας ειναι το καλυτερο παιδι!

Πως το πες αυτο? Κουδουνιστροασυναρτησιες?:142::142:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9

Σε έχω προσβάλλει εγώ ποτέ προσωπικά?Πέσμου μία φορά πότε έγινε αυτό..Εγώ πού κολλάω και με αναφέρεις?Στα φόρουμ πλέον σπάνια γράφω κι αυτό φαίνεται και από τον αριθμό των μηνυμάτων μου.Μην αγχώνεσαι, δεν θα ξαναγράψω εάν ενοχλήθηκες αφού είχε επίπεδο μεγαλύτερο τότε...μην σου χαλάσω το image του φόρουμ..Απλά είσαι απαράδεκτος,τίποτα άλλο..
Τι ψαχνεις ρε Χρηστο τωρα? Οτι σου λεει, λεγε "ναι" εσυ. :137:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Είμαι ό,τι θέλετε, ό,τι σας βολεύει, ό,τι μισείτε, ό,τι σιχαίνεστε. Το ίδιο μου κάνει. Είμαι άτομο που έχει το κέφι να αναζητεί αιτιάσεις, προσπαθεί να κατανοήσει, να προαχθεί και να βοηθήσει, και όχι να βολεύεται σε ό,τι του "κάτσει", μέσα από την παιδαριώδη νοοτροπία "άκουσα το τάδε με το τάδε και δεν μου έκατσε, δεν ματσάρει με τίποτα, επειδή έτσι μου είπε η Μητροκώσταινα η καφετζού, επειδή έτσι θα διαφοροποιηθώ απ' ό,τι λένε όλοι οι άλλοι, κι έτσι θα δείξω κι εγώ κάτι, και αυτή είναι η άποψή μου".

Είμαι ό,τι θέλετε, αλλά δεν είμαι σαν εσάς, κι αυτό είναι το προνόμιο που απολαμβάνω.
Εισαι απλα ενας σαν αυτους που οταν μας λεγανε στο στρατο ενα στο αριστερο αυτοι χτυπαγανε το δεξι..

Ο Λοχαγος μου το ελεγε σχεδον....ανηθικο.

Σου ΑΡΕΣΕΙ να ξεχωριζεις αλλα με τον ΛΑΘΟΣ τροπο..

Σου συστηνω εσωτερικη αναζητηση
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Εισαι απλα ενας σαν αυτους που οταν μας λεγανε στο στρατο ενα στο αριστερο αυτοι χτυπαγανε το δεξι..

Ο Λοχαγος μου το ελεγε σχεδον....ανηθικο.
Ο λοχαγός σου είχε ψυχολογικά προβλήματα... Αντε μην σου στείλω την Ταγματάρχη από εκεί να σε στρώσει! :142:
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.168
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top