Διάφορα (υπολογιστές)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.242
Reaction score
20.997
Είναι καλή ιδέα να πάρει κάποιον συνοδευμένο με κάπως μακρύ καλώδιο, ώστε να είναι ευχερής η σύνδεσή του και σε σταθερό υπολογιστή, αν και όταν χρειαστεί. Ας πούμε αυτόν τον Kingston.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.459
Reaction score
27.966
Θέλω να ευχαριστήσω πολύ πολύ όλους τους φίλους που ενδιαφέρθηκαν να δώσουν συμβουλές για την αγορά της κόρης μου. Τελικά πήρε εξωτερικό Σάμσουνγκ SSD

(εγώ πάντως δεν τη χωνεύω τη Σάμσουνγκ :tongue:)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.653
Reaction score
6.010
Θέλω να ευχαριστήσω πολύ πολύ όλους τους φίλους που ενδιαφέρθηκαν να δώσουν συμβουλές για την αγορά της κόρης μου. Τελικά πήρε εξωτερικό Σάμσουνγκ SSD

(εγώ πάντως δεν τη χωνεύω τη Σάμσουνγκ :tongue:)
Ούτε εγω την χωνεύω, αλλά στους SSD δεν μπορείς παρά να την παραδεχτείς.
 

Μηνύματα
566
Reaction score
444
Lexar nm790 2TB σε εξωτερικη θηκουλα.
Πιο φθηνα θα βγει και αν χρειαστει, θα εχεις εναν πολυ καλο και γρηγορο ssd να τον κανεις εσωτερικο, οποτε θες.
Διαφωνώ.

Ο NM790 οπως και ο SN850X ψήνονται και καταναλώνουν και περισσοτερο ρεύμα. Επισης ο NM790 είναι DRAMless SSD, με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Η καλυτερη (αλλα overkill) λυση ειναι ενας Samsung 990Pro σε κουτι icy box USB3.2 Gen2 20gbps.

Διαφορετικά ενας Samsung T7 ή T9 οπως ηδη προτάθηκε.

O Sandisk Extreme Pro V2 ερχεται τρίτος (έχουν υπάρξει κρούσματα αξιοπιστίας δυστυχώς).
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.242
Reaction score
20.997
Πέρασε από δύσκολα εμπόδια, αλλά τελικά ο X Elite θα είναι εμπορικά διαθέσιμος, φαντάζομαι τα Χριστούγεννα, ίσως λίγο αργότερα. Δεν χρειάζονται και ιδιαίτερα πολλά πράγματα ακόμα, τα Windows 11 είναι έτοιμα, το Ubuntu επίσης, τα μόνα που χρειάζονται είναι τα αντοίστοιχα Office και οι μεγάλοι browser, chrome, firefox, opera. Οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν. Η Intel θα έχει πρόβλημα, η Apple είναι μια χαρά.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.002
Reaction score
33.241


"Το πρώτο ρωσικό φωτολιθογραφικό εργαλείο, ικανό να παράγει ημιαγωγούς διαστάσεων 350nm και άνω, κατασκευάστηκε στη Ρωσία..."


350nm!!!!!

:roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

TGD

Μηνύματα
7.788
Reaction score
7.771
Την εποχή του 8080/8088 υπήρχε ρωσική εκδοχή του. Εντάξει, άργησαν λίγο τα παιδιά, είναι μόνο 30 χρόνια πίσω. Αλλά τουλάχιστον δεν χρειάζεται να αγοράζουν πλυντήρια για να βγάζουν από μέσα τα τσιπάκια για τους πυραύλους.
 

ika

News
Μηνύματα
14.775
Reaction score
13.563
Όμως είναι ώριμη τεχνολογία, όπως γράφει.

Δεν έχει bugs...
 

Μηνύματα
12.952
Reaction score
10.187


"Το πρώτο ρωσικό φωτολιθογραφικό εργαλείο, ικανό να παράγει ημιαγωγούς διαστάσεων 350nm και άνω, κατασκευάστηκε στη Ρωσία..."


350nm!!!!!

:roflmao: :roflmao: :roflmao:
Για θυμίστε μου, το ελληνικό στα πόσα nm είναι. :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.601
Reaction score
97.198
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.195
Reaction score
20.782


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.300
Reaction score
1.375
Δε ξερω αν ειναι η σωστη κατηγορια, (ας μεταφερθει αν χρειαζεται) αλλα θα ηθελα να μαθω το εξης....
ο ξαδελφος ερχεται απο Αμερικη και θελει με καποιο τροπο για κανα 20ημερο που θα ειναι εδω να εχει ιντερνετ στο λαπτοπ του οπου κι αν βρισκεται. Τι πρεπει να παρει? τι παιζει με τους παροχους?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.959
Reaction score
3.796
Δε ξερω αν ειναι η σωστη κατηγορια, (ας μεταφερθει αν χρειαζεται) αλλα θα ηθελα να μαθω το εξης....
ο ξαδελφος ερχεται απο Αμερικη και θελει με καποιο τροπο για κανα 20ημερο που θα ειναι εδω να εχει ιντερνετ στο λαπτοπ του οπου κι αν βρισκεται. Τι πρεπει να παρει? τι παιζει με τους παροχους?
Ας δείτε και τι σήμα έχει εκεί που θα κινείται, για να επιλέξει πάροχο, θα απλοποιήσει την επιλογή.
Πέρυσι όλες είχαν δώσει απεριόριστα για έναν μήνα με ~12€ σε καρτοκινητό. Φέτος βλέπω πχ στο εταιρικό της Cosmote να δίνουν απεριόριστα για 1 μήνα με 11,90€, αλλά επίσημα έχει ανακοινώσει μόνο 100GB για 30 μέρες με 13,50€, ή συνδυασμούς απεριορίστων με 2€/μέρα, 4,50€ για 4 Σαββατοκύριακα, κλπ. Νομίζω έπαιζε και 6,50€/εβδομάδα με ενεργοποίηση έως 2 εβδομάδες σε έναν μήνα, αλλά δεν το βλέπω τώρα. Αντίστοιχα έχουν και οι άλλοι πάροχοι, αλλά αυτά έχω μπροστά μου ;)
Για hardware, μπορεί να το βάλει απευθείας στο laptop εάν παίρνει κάρτα SIM, να έχει ένα κινητό ως hotspot, ή να πάρει ένα φτηνό στικάκι ή 4G router. 5G δεν πολυχρειάζεται.
 

Μηνύματα
1.556
Reaction score
1.898
Εχθές είδα σε βίντεο (δε θυμάμαι το λινκ) κάποιον να εξηγεί πως με αλλαγή στο πρωτόκολλο TCP/IPv4 του dns από αυτόματο σε 94.140.14.14 δε θα πετάγονται πλέον διαφημίσεις. Είναι ασφαλές να αλλάξει κάποιος την ρύθμιση ; Και αν ναι είναι όλοι οι dns που κυκλοφορούν ασφαλείς ;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.248
Μηνύματα
2.893.536
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top