Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo

Μηνύματα
27.796
Reaction score
26.131
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Οχι . Εγω το μόνο που εχω παρατηρήσει , είναι να περνάει κανονικά η εικόνα , αλλά καθόλου ηχος. Απο hdmi , πάντα.
Δεν μου εχει συμβεί σε άλλη συσκευή , dvd, blu ray player. Ολα με hdmi. Με το dune εχει συμβεί κάμποσες φορές.
Στρώνει είτε soft reset στον ενισχυτή , είτε με restart στο dune.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Αυτό είναι κάτι καινούριο που αναφέρεις Γιάννη.Δεν μου έχει συμβεί ούτε το έχω ξανασυναντήσει με τα Dunes (και έχουν περάσει σχεδόν όλα από τα χέρια μου)!

Θα περιμένω μέχρι αύριο,μήπως τυχόν έχουμε κάποιες αναφορές για το θέμα και θα γράψω αναλυτικότερα και πιθανή λύση που παρατηρώ από το απόγευμα.Δεν είμαι σίγουρος ακόμη αν είναι τυχαίο,που σημειωτέων με προηγούμενο ενισχυτή και σύνδεση όλων των Dunes με coaxial ή optical όλα αυτά τα χρόνια,δεν μου είχε παρουσιαστεί ποτέ!
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Καθυστερηση δεν ειχα ποτε οσο ειχα av γιατι τωρα εχω ξεμεινει αλλα οταν ειχα τον denon 1910 ειχα το προβλημα που λεει ο Γιαννης αλλα τελικα ηταν προβλημα το καλωδιου που ειχα συνδεσει το sub και για αυτο δεν ειχα ηχο, με το που εβαλα ενα αλλο rca καλωδιο δεν μου ξαναεκανε αυτο το προβλημα.

Γιαννη εγω ανακαλυψα οτι τελικα δεν ειναι απο το Dune αλλα απο τον Denon γιατι οταν δεν ειχα ηχο και ουτε αναβε το λαμπακι dts-hd το εβαζα στο ραδιο και παλι δεν ειχα ηχο οποτε το προβλημα ηταν στον av και οχι στην πηγη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.657
Reaction score
95.202
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Λεωνίδα, σε κανένα σοβαρό αρχείο δεν έχω δει τέτοια φαινόμενα (mkv 720, 1080, iso). Μόνο σε κάτι avi της πλάκας, που προφανώς πρέπει να φταίει το αρχείο, και όχι το Dune.

H σύνδεση που χρησιμοποιώ είναι αποκλειστικά HDMI.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.614
Reaction score
4.151
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Με το AnyDVD γινονται μια χαρα, αλλα το θεμα ειναι τι κανουμε εαν ειναι ηδη rippαρισμενα? Το patch δουλευει?
Ναι.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα καθυστέρησης ήχου με Dune smart D1. Σύνδεση αποκλειστικά με hdmi σε ενισχυτή Marantz.
 

Μηνύματα
27.796
Reaction score
26.131
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Καθυστερηση δεν ειχα ποτε οσο ειχα av γιατι τωρα εχω ξεμεινει αλλα οταν ειχα τον denon 1910 ειχα το προβλημα που λεει ο Γιαννης αλλα τελικα ηταν προβλημα το καλωδιου που ειχα συνδεσει το sub και για αυτο δεν ειχα ηχο, με το που εβαλα ενα αλλο rca καλωδιο δεν μου ξαναεκανε αυτο το προβλημα.

Γιαννη εγω ανακαλυψα οτι τελικα δεν ειναι απο το Dune αλλα απο τον Denon γιατι οταν δεν ειχα ηχο και ουτε αναβε το λαμπακι dts-hd το εβαζα στο ραδιο και παλι δεν ειχα ηχο οποτε το προβλημα ηταν στον av και οχι στην πηγη.
Δεν σε πιάνω Λεφτέρη, τι δουλειά εχει το rca του σαμπ?
Οσο για το άλλο το 2 που λες , όταν ο ενισχυτής δεν λαμβάνει σήμα στην είσοδό του σαφώς και δεν ανάβει το λαμπάκι.
Εννοώ το λαμπάκι αρ που δείχνει πόσα κανάλια εχει το εισερχόμενο σήμα.
Ε, , εφόσον δεν λαμβάνει σήμα δεν ανάβει και φυσικά δεν παίζει.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Οχι Γιαννη λεω το λαμπακι το μπλε που αναβει μονο οταν περναει ηχος dts-hd και true hd νομοιζω γραφει hd audio.

Το sub το ενωνεις με ενα καλωδιο απο rca σε rca και το καλωδιο που ειχα βαλει εγω ειχε προβλημα πιθανως ηταν καπου χαλασμενο και αυτο το εβλεπε ο Denon και δεν εδινε ηχο στα ηχεια και για αυτο οταν γυρνουσα τον ενισχυτη στο ραδιο παλι ηταν μουγκος.

Και εγω στην αρχη αυτο πιστευα οτι απο την στιγμη που βαζω μια ταινια dts-hd και δεν μου αναβει το λαμπακι η εχει προβλημα το Dune η εχει προβλημα στην εισοδο ο Denon αλλα τελικα ειχα προβλημα στο καλωδιο.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?106208-Denon-AVR-1910-help!&highlight=1910

Εδω ειχα γραψει και το προβλημα και παραλιγο να τρεχω στο service που φυσικα θα ετρεχα τζαμπα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Υπαρχει αυτό το θέμα από το mpcclub.Αν και ξεκίνησε to 2009 για τα bace & prime 3.0 αφορά όλα τα μοντέλα Dune.Αν το διαβάσετε θα δείτε αναφορές από χρήστες με Hd center.base,prime,max,όλα τα smarτ,καθώς και lite 53D αλλά και duo.Το παρακολουθώ από την αρχή του το νήμα αυτό και από την κατοχή μου έχουν περάσει τα HD Center,Prime 3.0,Lite 53D και το Duo.Μέχρι πριν λίγους μήνες τα είχα συνδεδεμένα σε Soundbars της Yamaha είτε με coaxial,είτε με optical.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα συγχρονισμού ήχου με κανένα mkv ή άλλο αρχείο.
Πριν λίγους μήνες που αγόρασα τον Denon avr-1912 και αγόρασα και το Dune Duo,το duo συνδέεται με hdmi στον denon,ενώ το lite 53d πήγε στο υπνοδωμάτιο που συνδέεται με optical με τον Yamaha ysp-800.Με τον yamaha κανένα πρόβλημα όπως και πριν.Με τον denon η 1 στις 4 ταινίες παρουσιάζει πρόβλημα συγχρονισμού ήχου με εικόνα.Δοκιμάζω τις ταινίες αυτές τόσο στο Mede8er 500x2,όσο και στο apple tv2 και δεν έχουν κανένα πρόβλημα συγχρονισμού ήχου και εικόνας.Ολα τα players συδεδεμένα με hdmi και για ήχο στον denon 1912.Αλλαξα καλώδια hdmi,θύρες hdmi κλπ πάντα η 1 στις 4 περίπου ταινίες παρουσιάζει προβλήματα συγχρονισμού στο duo.Εφερα και το lite 53d κάτω στο σαλόνι το σύνδεσα με hdmi στο denon το ίδιο πρόβλημα συγχρονισμού ήχου και εικόνας με το duo.Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε mkv 720p και 1080p με πολυκάναλο ήχο D.D,DTS ή HD ήχο.Σε hd ματρόσκες με aac 2κάναλο ή πολυκάναλο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Σε sd avi αρχεία με πολυκάναλο d.d ή dts πάλι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Οταν παρουσιάζεται το πρόβλημα συνήθως πατώντας stop στο remote του Dune και μετά play το πρόβλημα εξαφανίζεται και συγχρονίζει ο ήχος με την εικόνα.

Τι λέτε να μπορεί να φταίει?Καμιά πρόταση για λύση?
Επίσης θα ήθελα όσοι έχετε dune με hdmi σύνδεση στον ενισχυτή και για τον ήχο, να μου γράψετε μάρκα και μοντέλο ενισχυτή,να δούμε μήπως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με ορισμένους ενισχυτές!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.657
Reaction score
95.202
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Λεωνίδα, με τους δικούς μου Onkyo 875, Pioneer SC-LX81, Pioneer SC-LX90 δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα καθυστέρησης ήχου με Dune smart D1. Σύνδεση αποκλειστικά με hdmi σε ενισχυτή Marantz.
Marantz ποιο μοντέλο φίλε μου?
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Λεωνιδα εχεις δοκιμασει να βαλεις απευθειας το dune στην τηλεοραση να δεις μηπως εχεις και εκει καθυστερηση;

Εγω παντως στον 1910 που ειχα δεν ειχα δει καποιο προβλημα καθυστερησης του ηχου.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Απευθείας στην tv με passhtrough έχει καθυστέρηση επίσης,με lpcm είναι ok.Το είχα δει με το lite 53d αυτό.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Στην καρτελα Audio τι ρυθμισεις εχεις στο Dune?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Κατά σειρά όπως εμφανίζονται:

Original
5.1
192 Khz
Enabled
Best QualityAuto
Best Quality
Percents
Disabled
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Το Dynamic range Control να το βαλεις στο off
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Το έχω δοκιμάσει κι αυτό,όπως και άλλους συνδιασμούς αλλά το πρόβλημα παραμένει.Μόνο σε hdmi πάντα!
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Οι ταινιες σου τι ειναι folder? iso? mkv? φοβαμαι μηπως ειναι εκει το προβλημα στα αρχεια σου και οχι στα μηχανηματα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Σε mkv παρουσιάζεται το πρόβλημα
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Στα αρχεία σίγουρα δεν είναι το πρόβλημα,αφού με Mede8er 500x2 και Apple TV2 συνδεδεμένα κι αυτά με hdmi στον denon,τα ίδια αρχεία παίζουν κανονικά.Επιπλέον Duo και Lite 53D συνδεδεμένα με coaxial και optical στον yamaha ysp-800 δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα καθυστέρησης στον ήχο!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.135
Μηνύματα
2.889.969
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top