Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Οι επιλογές μεγέθους υποτίτλων είναι small,medium,large,xlarge,xxlarge.Κάτι σαν τα μπλουζάκια!Εγώ το έχω στο medium και είναι ok για μένα.Σε μικρές τηλεοράσεις πιθανόν να βολεύει καλύτερα το large
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εχει φτιαξει κανεις SBS ταινια και να εχει και υποτιτλους;

Εγω προσπαθησα με το 3D-Subtitler αλλα το Dune MAX βλεπει μεχρι 480P idx ενω το προγραμμα φτιαχνει 720P και 1080P idx και ετσι οταν τους ενωνεις με το mkvmerge το αποτελεσμα ειναι να μην τους βλεπει καθολου ο player

Μια αλλη λυση που και αυτη δεν δουλευει σωστα ειναι να τους κανεις sup με το ιδιο προγραμμα (εχει δυο επιλογες) και να τους ενωσεις παλι με το mkvmerge, τους διχνει ναι μεν αλλα οταν πχ υπαρχει ενας διαλογος εσυ διαβαζεις μονο αυτα που λεει ο ενας απο τους δυο που μιλανε στην ταινια.

Τωρα κανω διαφορες δοκιμες οπως στο να παιχω αναμεσα σε 1080P 720P και υψηλη ποιοτητα και χαμηλη ποιοτητα.
Βρηκα λυση!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Για γράψτη μας Λευτέρη γιατί σίγουρα θα ενδιαφέρει αρκετό κόσμο που θέλει να δει 3D μετο Dune.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Λοιπον!

Οπως εγραψα idx/sub δεν μπορει να δει αυτους που φτιαχνουμε με το προγραμμα (3D-Subtitler) γιατι το Dune βλεπει μεχρι 480P (ειναι για κλωτσιες τα Dune!) ενω το προγραμμα φτιαχνει 720P και 1080P

Η λυση ειναι να τους φτιαξουμε Blu-ray sup και να τους ενωσουμε με την ταινια με το mkvmerge αλλα θα πρεπει να εχουμε το font size στο 30* και το Depth το πολυ μεχρι +2 -2 η αν δεν θελουμε 3D εφε στα γραμματα το αφηνουμε στο μηδεν.

Να πω οτι πλεον δεν μπορουμε να κανουμε zoom στην ταινια γιατι χαλαει το 3D και οτι πλεον δεν μπορουμε να αλλαξουμε χρωμα, μεγεθος, κλπ στους υποτιτλους οπως μπορουμε με μια απλη ταινια.

* στο 30 μου δουλεψε μια χαρα χωρις να χανω τα μισα απο οσα ελεγαν στην ταινια αλλα στο 36 ειχα το προβλημα και τωρα κανω πειραματα στα 32 και στα 34 αν και στα 30 μια χαρα υποτιτλους εβλεπα.

Τελικη απαντηση θα αργησω να εχω σας εχω γιατι δεν εχω εξωτερικο σκληρο και καθομαι και ξηλωνω απο το laptop τον σκληρο για να τον βαζω με ανταπτορακι στο Dune
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τελικα και στο 30 χανει στις 10 προτασεις την μια και τωρα το βαζω στο 28 να δω.
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ας δούμε λίγο το Smart D1:


Το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει τη δυνατότητα και για εσωτερικό σκληρό δίσκο αλλά όπως γράφει και το manual η εγκατάσταση πρέπει να γίνει από τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο της Hdi και όχι από τον χρήστη.

τι το ιδιαιτερο εχει η τοποθετηση του σκληρου και θα πρεπει να γινει απο εξουσιοδοτημενοο τεχνικο..?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τίποτα ιδιαίτερο εκτός από 5-6 βίδες.Πιθανόν όμως κάποιος άπειρος χρήστης να κάνει κάτι λάθος και να προξενήσει ζημιά στο μηχάνημα και γι αυτό το αναφέρει για τοποθέτηση από την αντιπροσωπεία στο manual.
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

βλεπω σε μια παρουσιαση του dune,οτι για να βαλεις τον εσωτερικο δισκο,θα πρεπει να βγει το αυτοκολλητο της εγγηυσης.
δηλαδη εαν το βγαλουμε χανουμε την εγγηυση..?
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Προσπαθω να δω τον υπολογιστη απο το Dune μεσω δικτυου αλλα δεν μπορω ενω το Dune απο τον υπολογιστη το βλεπω κανονικα με οτι εχω μεσα στον δισκο.

Εχω Windows 7 x64
 

Μηνύματα
27.828
Reaction score
26.155
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

ΛΎΣΗ κοντολέτας, και με το δικό μου τραβάγαμε τα μαλιά μας να το βρούμε. Ρίχτου πμ να σου πει.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

καλυτερα να γραψει τον οδηγο εδω και οχι σε pm πως βλεπει το dune win7 γιατι προφανως θα το αντιμετωπιζουν και αλλοι..πχ εμενα ποτε το βρισκει ποτε οχι..
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

βλεπω σε μια παρουσιαση του dune,οτι για να βαλεις τον εσωτερικο δισκο,θα πρεπει να βγει το αυτοκολλητο της εγγηυσης.
δηλαδη εαν το βγαλουμε χανουμε την εγγηυση..?
Αυτό αφορά τα Prime 3.0 και το Smart D1.Σε αυτά τα μοντέλα αν τοποθετήσει ο αγοραστής μόνος του τον σκληρό δίσκο χάνεται η εγγύηση.
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

δε μου λετε..
εαν ο σκληρος μου ειναι 6 Gbit/s,τον βλεπει το dune ή πρεπει να κανω κατι για να τον κατεβασω στα 3?
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τον βλεπει κανονικα, τουλαχιστον εμενα που εχω το max και του εχω βαλει εναν WD Black 2TB
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

-κατεβαζω το beta ή το τελικο firmware και απο που?
-κατω απο τον εσωτερικο σκληρο,εχει usb θυρα για το συστημα.
ποσο χωρητικοτητα να βαλω και σε τι format(fat ntfs)
-επειδη παντου διαβαζω οτι ειναι δυσκολο να τοποθετηθει ο δισκος απο τον χρηστη,
υπαρχει πουθενα κανας οδηγος για την τοποθετηση σκληρου?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ποιό firmware έχει τώρα το μηχάνημα?
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Υπαρχει τροπος να επιλεγω οποιον εξωτερικο υποτιτλο επιθυμω εγω κατα την εναρξη η διαρκεια της ταινιας ;;;

(δε νομιζω να υπαρχει αλλα ρωταω για παν ενδεχομενο....)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Οχι προς το παρόν.Ισως σε επόμενο firmware.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Υπαρχει τροπος να επιλεγω οποιον εξωτερικο υποτιτλο επιθυμω εγω κατα την εναρξη η διαρκεια της ταινιας ;;;

(δε νομιζω να υπαρχει αλλα ρωταω για παν ενδεχομενο....)
Αν εννοεις σε αρχειο βιντεο οπως ενα mkv μπορεις αρκει να εχει ακριβως το ιδιο ονομα με το βιντεο, αλλα αν εννοεις απο iso οχι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.160
Μηνύματα
2.890.873
Members
37.996
Νεότερο μέλος
bb4lifestyle
Top