'' ΕΝΑ ARTVOICE ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ VISATON MONITOR 890 MKII''

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Σιγα μην τους είχα ακόμα...
Έχω άλλους όμως...Σε περιμένω οπωσδήποτε!

Μόλις τελείωσα με τις ακίδες! Τελικά έβαλα τις μπρούτζινες που πηρα και ήρθαν τέλεια. Μάλιστα τις έβαλα με ισχυρή ταινία διπλής όψης. Το ένα ηχείο έπαιζε και κόλησα κάτω από το ένα πιατάκι με την ίδια ταινία ένα πρωτοχρονιάτικο φλουρί...
Ήρθε αλφάδι!! Και τα δύο είναι βράχος τώρα!
Κώστα Παπά να είσαι καλά!!!
 






Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Τάκη για να ακούγεται έτσι απο τα μεγαφωνάκια του mac, φαντάσου να το ακούσεις live!
Είχες δεν είχες, με έκανες κορνόβιο!!!
Φυσικά και δεν ξαναγυρίζω σε τουιτεράκια....
 



Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Το σύστημα σήμερα αναβαθμίστηκε, όσον αφορά τις ψηφιακές πηγές και τα interconnect.
Φωτογραφίες μόλις γίνουν όλες οι συνδέσεις και ρυθμίσεις...
 


Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Πήρα ένα πολύ καλό transport, το Advanc MCD-403, 11 κιλων. Έδεσε πολύ ωραία με το dac της Xindak.

http://www.advance-acoustic.com/en/produits/index/detail/id/12/sec/5

Επίσης παρέλαβα το Mac mini και περιμένω τον φίλο μου τον Γιάννο να μου το τουρμπάρει προκειμένου να εκμεταλλευτώ τα 7 ΤΒ που έχω μαζέψει..

Έβαλα και ένα XLR Nordost Re Down για σύνδεση DAC - TRANSPORT το οποίο δεν είναι αμιγώς ψηφιακό, αλλά παίζει καλά.
Λέτε να έχω πρόβλημα?

Επίσης έβαλα ένα interconnect Nordost Blue Heaven μεταξύ dac και προενισχυτή.

Έδωσα και το σετ ακουστικών που δεν χρησιμοποιούσα και πήρα έναν ολοκληρωμένο NAIM NAIT 5 για μελλοντική τράμπα!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Καλορίζικα Δημητρό!
Επι τέλους! Απέκτησες Mac!

Βλέπω να κρατάς τον Naim και όταν ο πιτσιρικάς μεγαλώσει, να τον ανταλλάξεις με ποδήλατο της Dahon!:p

Tον Class-D...όχι τον πιτσιρικά!:D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Καλορίζικα Δημητρό!
Επι τέλους! Απέκτησες Mac!

Βλέπω να κρατάς τον Naim και όταν ο πιτσιρικάς μεγαλώσει, να τον ανταλλάξεις με ποδήλατο της Dahon!:p

Tον Class-D...όχι τον πιτσιρικά!:D
Ευχαριστώ πολύ Σταμάτη μου!
Αύριο το πρωί περιμένω τον Γιάννο να μου το ρυθμίσει.
 



Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Παιδιά ακόμα προσπαθώ να ρυθμίσω το mac mini και να μεταφέρω τα υπάρχοντά μου από το imac.
Σαν πρώτη ακρόαση που έκανα γιά πολύ λίγο, οι εντυπώσεις ήταν πολύ καλές. Όμως το Audirvana δεν ξέρω αν με βολεύει από μόνο του ή θα πρέπει να το δουλεύω μέσω itunes για καλύτερη διαχείρηση των αρχείων. Προς το παρόν είμαι λίγο μπερδεμένος με όλα αυτά σαν ψιλοάσχετος.... Θέλω να ευχαριστήσω δημοσίως τον φίλο μου Γιάννο για την πολύτιμη συνεισφορά του και τον περιμένω να γράψει τις εντυπώσεις απο το σύστημα χωρίς ωραιοποιήσεις, σαν καλός reviwer που είναι!
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Όσον αφορά την αλλαγή του dac που αποφάσισα, παρόλο που ο ήχος του είναι τελείως αναλογικός και η κατασκευή του τάνκς, λόγω ύπαρξης πολλών αρχείων υπερψηλής ανάλυσης στους δίσκους και μόνο 35 cd, θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να παίζω τα αρχεία ως έχουν παρά με downsapling λόγω μη ύπαρξης ασύγχρονης usb και μετά με upsapling έστω και στα 32/192.
 

Μηνύματα
1.884
Reaction score
6.461
.... Θέλω να ευχαριστήσω δημοσίως τον φίλο μου Γιάννο για την πολύτιμη συνεισφορά του και τον περιμένω να γράψει τις εντυπώσεις απο το σύστημα χωρίς ωραιοποιήσεις, σαν καλός reviwer που είναι!
Θα ήθελα κι εγώ να δηλώσω δημοσίως σε αυτή τη μικροκοινότητα πως είμαι φοβερός και τρομερός configurator (εκ του calibrator) στα Macintosh, όταν έχω το κινητό του lesarros αποθηκευμένο στη μνήμη του τηλεφώνου μου :laugh::roflmao:
Review later dear, έχω τα γενέθλια της μικρής μου σήμερα :party:
 

Μηνύματα
1.884
Reaction score
6.461
Το λοιπόοον...
Η ακρόαση ξεκίνησε με: Βίζολα βίζολα βίζο, Visaton τηγανίζω!

Ο Δημήτρης πήγε να φτιάξει καφέδες. Έκλεισε τη συρόμενη και πάτησε το play. Άνοιξα το στόμα σα χάνος. Το ηχείο έχει κάτι το καντινιάρικο, κάτι το βρώμικο.
Γαμώ τη κόρνα μου μέσα σκέφτηκα, η μουσική με περιέβαλλε εμπρός, πίσω, στα πλάγια, ξανά και ξανά. Και την επόμενη στιγμή διαλυόταν γρήγορα, χτυπώντας στο ταβάνι ψηλά και ξανά στο πάτωμα. Wow, το έχω δει μια φορά σε video κι άλλη μια φορά το διάβασα στην εγκυκλοπαίδεια...

Είμαι παντελώς "ψηφιακός" κι έχω συνηθίσει σε λεπτομερή ακούσματα. Το visaton με ξεάγχωσε. Μανούλα μου, έτσι παίζουν οι κόρνες; Γουστάρω. Φτιάχνουν stage απέραντο, κι απέθαντο. Κακά τα ψέμματα, το ηχείο είναι βαρύ. Δεν κάναμε απαιτητικά χαμηλά ακούσματα αλλά εκεί που κατεβαίνει το κάνει γερά. Τέσσερα 12 ιντσα να βαράνε συντονισμένα δεν το λες λίγο. Ένα σκάσιμο δε, μου θύμισε ένα utopia που άκουσα πρόσφατα. Μόνο που το visaton το έκανε καλύτερα.

Όταν βάλαμε βυνίλιο ξενέρωσα. Κι όχι από κάνα στριφογυριστάρι της πλακός. Michell ήτανε. Νομίζω πως εκεί το ηχείο έδειξε να βαριέται. Σα να στάθηκε η πεθερά μου ομπρός τους. Τη πεθερά μου εδάγκωσε στο πόδι ένα λιακόνι και το λιακόνι εψόφησε κι εκείνη ζει ακόμη. Ίσως το phono stage να την είδε "Σάββατο", δεν ξέρω.

Ίσως η χρυσή τομή του βαριού visaton να είναι η ψηλή ανάλυση.

Αντί επιλόγου:
Ίσως φταίνε τα modes του χώρου (ίσως φταίνε τα φεγγάρια) αλλά, έχω την αυθάδη και αλήτικη εντύπωση πως τα ηχεία έκαναν ελαφρώς πλάκα στον ενισχυτή. Ο Δημήτρης έχει σίγουρα άλλη άποψη. Αφήστε όμως εμένα, αυτή την εντύπωση την έχω σχεδόν σε όλα τα συστήματα. Εκτός πολύ λίγων.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.172
Μηνύματα
2.891.412
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top