Ενεργά ηχεία

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.207
Reaction score
41.843
•Άσχετο
undefined
άσχετο στο άσχετο

στην αρχή των δύσκολων χρόνων, εκεί γύρω στο '10, μια φίλη τα παράτησε και έφυγε για ΝΥ (χρυσή την είχαμε κάνει να φύγει). Μετά από 1-2 χρόνια που ξαναβρεθήκαμε μεταξύ άλλων μας έλεγε, 'ε, να εκεί που πας βόλτα μεσημεριάτικα μια κυριακή στο cental park πέφτεις πάνω στην παράσταση ο εμποράκος της βενετίας με τον Αλ Πατσίνο και κάθεσαι και την βλέπεις'. Εκεί της είπα ότι 'σαν την χαλκιδική δεν έχει' και έληξε η κουβέντα.
http://www.centralpark.com/guide/attractions/delacorte-theatre.html
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
View attachment 67154
Οριστε, 32Hz.
Τωρα, δεν ξερω γιατι το λενε καρδιοειδες.
Εμενα τηγανιτα μου θυμιζει. Τηγανιτοειδές??:laugh:

edit: ωχ, δεν ξερω γιατι βγηκε μαυρη η φωτο. Στο pc ασπρη ειναι:idk:
Είναι επειδή σου "άρπαξε" η τηγανίτα βρε. :D
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Δηλ; Πως ακριβώς το κάνουν αυτό; Κλειστή καμπίνα έχουν ή κανένα damped U frame;

------ ? ------
Damped "semi closed" "U-ish" frame.


Tiλερεσυ; 32Hz και 125Hz η ίδια τηγανίτα! Πως το κατάφεραν αυτό οι άνθρωποι; Εαρ, ζαπ, βετ περιμένω αναλυτικές εξηγήσεις!!!

------ ? ------
Το μυστικό είναι στην υλοποίηση της ακουστικής αντίστασης.
Γενικά δεν είναι καθόλου εύκολο να υλοποιήσεις μια ακουστική αντίσταση που να συμπεριφέρεται με παρόμοιο τρόπο σε ένα μεγάλο εύρος χαμηλών συχνοτήτων και μάλιστα να διατηρεί αυτή τη συμπεριφορά στο χρόνο.

Ε, οι Geithainαίοι το πέτυχαν, και το χρεώνουν ανάλογα, αυτό και τα εξαιρετικά μεγάφωνά τους.
Δικαίως.
 

Μηνύματα
5.297
Reaction score
6.448
Αρα μυστικο ειναι, εφτιαξαν ενα τυπου broadband bass passive radiator που ακτινοβολει πισω αρα και αντιθετα φασικα τοσο οσο να ακυρωσει τη οπισθια ακτινοβολια? λεω τωρα εγω αν και πισω δεν εχουν την πλακα των ενισχυτων?
Αν και αυτο το damped semi U fr παραπεμπει σε ελεγχομενη διαρροη οπισθεν δε φαινεται ξεκαθαρα κατι σε φωτογραφιες...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.884
Reaction score
11.205
Damped "semi closed" "U-ish" frame.




Το μυστικό είναι στην υλοποίηση της ακουστικής αντίστασης.
Γενικά δεν είναι καθόλου εύκολο να υλοποιήσεις μια ακουστική αντίσταση που να συμπεριφέρεται με παρόμοιο τρόπο σε ένα μεγάλο εύρος χαμηλών συχνοτήτων και μάλιστα να διατηρεί αυτή τη συμπεριφορά στο χρόνο.

Ε, οι Geithainαίοι το πέτυχαν, και το χρεώνουν ανάλογα, αυτό και τα εξαιρετικά μεγάφωνά τους.
Δικαίως.
Θελω και εγώ τετοιο!!!! Αν τρυπησω τα ηχεια μου πίσω και τα γιομισω πετροβαμβακα, τι θα παρω;




Ξέρω, @:fuckyou: @
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Αρα μυστικο ειναι, εφτιαξαν ενα τυπου broadband bass passive radiator που ακτινοβολει πισω αρα και αντιθετα φασικα τοσο οσο να ακυρωσει τη οπισθια ακτινοβολια? λεω τωρα εγω αν και πισω δεν εχουν την πλακα των ενισχυτων?

Αν και αυτο το damped semi U fr παραπεμπει σε ελεγχομενη διαρροη οπισθεν δε φαινεται ξεκαθαρα κατι σε φωτογραφιες...
Αυτό.
[DOUBLEPOST=1481714453][/DOUBLEPOST]
Θελω και εγώ τετοιο!!!! Αν τρυπησω τα ηχεια μου πίσω και τα γιομισω πετροβαμβακα, τι θα παρω;




Ξέρω, @:fuckyou: @
[dimifoot mode on] Γιατί δεν τα τρυπάς να μάθουμε; [/dimifoot mode off]

[dimifoot EVIL mode on] Κοψοχρονιά θα του τα "φάω" του π@π@ρα! :devilish::cool: [/dimifoot EVIL mode off]
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
O dimifούτης δεν έχει ελπίδα. Έχω το πλεονέκτημα της έδρας.
Κάθε βδομάδα βλέπω τον Μητσάκο και αρχινάω το "γλύψιμο" απο πάνου μέχρι κάτου... :eek:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.638
Tiλερεσυ; 32Hz και 125Hz η ίδια τηγανίτα! Πως το κατάφεραν αυτό οι άνθρωποι;
Το κατάφεραν γιατί δεν ασχολήθηκαν με την εμφάνιση του ηχείου, κι ούτε το έκαναν μεγάλο, να γεμίζει το "μάτι", ψηλό και στενό, να βολευεται δίπλα στο σκρίνιο και ανάμεσα στην τηλεόραση και το τζάκι, γιατί δε χρησιμοποίησαν 6,5'-αρια γουφερ που να αντέχουν μαξ 75 βατ, γιατί είναι σοβαροί σχεδιαστές που βγάζουν ένα κορυφαίων επιδόσεων προϊόν, με μετρήσεις κι όχι με απόψεις για λάμπες και χροιές.

Γι'αυτό η γκεϊθαιν μαζί με την κλαϊν μαϊν έχουν την συντριπτική πλειοψηφία (95%) των (άπειρων) στούντιο ραδιοτηλεόρασης στη γερμανια, γιατί μετράν καλύτερα. ;)

Κωλοηχεία. Σκατοκαμπίνες.
15-16 ίντσες και λονγκ-θρόου, και καμπίνα γκουμουτσα, που τη λένε "μικρή". Λεν κοίτα πόσο μικρό είναι το ηχείο μας, κι όμως παίζει. Σα τον άλλο τον εκνευριστικό, με το μίνι μεϊν μόνιτορ, το έλα να δεις πόσο μικρό το έκανα. Έχουν απόλυτο δίκιο και οι δύο. Τα χωρεσαν σε πολύ μικρό μέγεθος, σε απίστευτα μικρό μέγεθος.

Φιλαράκι αυτά δεν αντιγράφονται. Είναι μηχανολογικά αριστουργήματα. Τα θαυμάζεις, κι αν μπορείς τα αγοράζεις. ;)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
O dimifούτης δεν έχει ελπίδα. Έχω το πλεονέκτημα της έδρας.
Κάθε βδομάδα βλέπω τον Μητσάκο και αρχινάω το "γλύψιμο" απο πάνου μέχρι κάτου... :eek:
Κανα βιντεάκι, καμιά φωτογραφία του γλυψίματος "παίζει";

Όχι για μένανε, για τους "μερακλήδες" του forum... :D



Μια και μιλάμε για γλύψιμο... :p


Φυλακές Ανηλίκων - Ο θεός αποφάσισε, στην απομόνωση




Ο Μάνεσης με δυο μέτρα μουστάκα και μπάκα 40άρη παίζει τον ανήλικο... ΘΕΟΣ! :party:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.666
Reaction score
80.804
Θελω και εγώ τετοιο!!!! Αν τρυπησω τα ηχεια μου πίσω και τα γιομισω πετροβαμβακα, τι θα παρω;




Ξέρω, @:fuckyou: @
Υπαρχει και ο εντοιχισμός που λέει και ο Ακτινοδιαγνώστης. Τα στέλνεις Αγγλία, βάζεις καινούργια tweeter, κάνεις και τους ενισχυτές διακριτούς (έτσι δεν το λεν;) )και μόλις γυρίσουν τα χτίζεις.

Και αν δεν σου αρέσει, μετά κανεις τα εξής (με αυτήν την σειρά):
  1. Μου τα πουλάς:party: (όχι στον αλλο, τα ηχεία που εχει τωρα ειναι κανα δυο χρόνια "νεώτερα" απο τα δικά μου...να περιμένει!)
  2. Πας στον ΩΡΛ για ακουογραμμα
  3. Αν σε βρει καλά, πας σε νευροχειρουργό.
  4. Κανεις διαγωνισμό με το Βαρουφάκη για την καλύτερη στρατηγική διαχείριση διαπραγμάτευσης :roflmao::roflmao::roflmao:
 
Last edited:

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Κανα βιντεάκι, καμιά φωτογραφία του γλυψίματος "παίζει";

Όχι για μένανε, για τους "μερακλήδες" του forum... :D


Μονο pdf υπάρχουν. Δεν στεκόμαστε στα "γούστα".
Του δείχνω μετρήσεις ότι "γλύφω" "σωστά" και αυτός γουστέρνει!


:D
[DOUBLEPOST=1481719375][/DOUBLEPOST]
Μου τα πουλάς:party: (όχι στον αλλο, τα ηχεία που εχει τωρα ειναι κανα δυο χρόνια "νεώτερα" απο τα δικά μου...να περιμένει!)

Η νεολαία -that's me- δεν περιμένει πλέον. Όλα γΛήγορα τα θεμε.

:geek:
 







Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.101
Μηνύματα
2.888.678
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top