Επαναφορτιζόμενο σουφράκι και άλλες οικιακές συσκευές

Μηνύματα
1.618
Reaction score
103
Στην Teka μου που ξεκινά από 1/2, μετά 1-9, και μετά Ρ, υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις στάθμες, αλλά ουσιαστικά τα σκαλοπάτια είναι στο 5 και στο 7.
Kaτι τετοιο καταλαβαινω κι εγω... παρ ολο που εχει διαβαθμιση απο το 1-14 στην ουσια τα σκαλοπατια ειναι 2 το πολυ 3.
Εμενα εχει 0, μετα 1-5, μετα 8-10, ,μετα 14 και τελος το Ρ (αυτο υποθετω ειναι το τουρμπο ?) Κατι θα θελουν να μας πουν με αυτο το περιεργο ειδος αριθμησης αλλα δεν το εχω βρει ακομη.

Η αποδοση των ματιων φαινεται και οτπικα απο το μεγεθος καποιων διαγραμμισεων που εχουν, εχει ενα μικρο, 2 μεσαια και ενα μεγαλυτερο.

Αρα, απο οτι καταλαβαινω ολες λιγο πολυ με τον ιδιο τροπο αποδιδουν και για καλυτερο αποτελεσμα πας ειτε σε μαντεμι ειτε σε χοντρο πατο και οτι βρεξει...

Ενα αλλο εκνευριστικο χαρακτηριστικο, ειναι οτι τα σκευη γλιστρανε υπερβολικα πανω στο τζαμι οταν πας να τα ανακατεψεις και πρεπει να τα κρατας.

Επισης... ερχομαι απο κουζινα αεριου με φλογα, οποτε η ρυθμιση τωρα μου πεφτει καπως μεχρι να βρω που βραζει και που καιει...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Για τις επαγωγικές, τελικά απ'οτι κατάλαβα στην πράξη, τα μαντεμένια σκεύη είναι τα καλύτερα!

Σκέτο σίδερο, παίρνει σημαντικά πιο γρήγορα θερμότητα από την εστία. Το είδα στο βράσιμο νερού, δε παλεύεται το μαντέμι.

Μειονέκτημα είναι το βάρος, είναι βαριά τα σκεύη από μαντέμι.

Κάτι πολύ ελαφριά σκεύη, μάλλον από αλουμίνιο, έχουν μια λεπτή φλούδα σίδερο μέσα στον πάτο, για να δουλεύουν σε επαγωγικές, και δουλεύουν, αλλά τα ζώα μου αργά.

Όσο πιο πολύ σίδερο, τόσο πιο σωστά δουλεύει.
Ακριβως ετσι.
Μαντεμι και ανθρακουχος χαλυβας ανεβαζουν τρελες θεμοκρασιες. Πρακτικα ελαχιστες φορες μπορεις να βαλεις τετοια σκευη στο τερμα με επαγωγικη γιατι μαλλον θα καψεις το φαγητο.
Πατατες τηγανητες κανω μονο στο Wok που ειναι ανθρακουχος χαλυβας και στο δευτερο σταδιο τηγανισματος ανεβαζει τη σωστη θερμοκρασια σε δευτερολεπτα. Δεν χρειαζεται καν να τις βγαλω και να περιμενω να ανεβασει θερμοκρασια το λαδι.
Στα αλουμινενια σκευη ειναι hit and miss. Οποιος βρει σκευη που με διαφορα ανεβαζουν μεγαλυτερη θερμοκρασια απο αλλα, ας ανοιξει εδω ενα νημα γιατι γινεται χαμος απο ημιαχρηστα σκευη αλουμινιου που δεν κανουν ουτε για να ζεστανεις φαγητο με επαγωγικη.
Kaτι τετοιο καταλαβαινω κι εγω... παρ ολο που εχει διαβαθμιση απο το 1-14 στην ουσια τα σκαλοπατια ειναι 2 το πολυ 3.
Εμενα εχει 0, μετα 1-5, μετα 8-10, ,μετα 14 και τελος το Ρ (αυτο υποθετω ειναι το τουρμπο ?) Κατι θα θελουν να μας πουν με αυτο το περιεργο ειδος αριθμησης αλλα δεν το εχω βρει ακομη.

Η αποδοση των ματιων φαινεται και οτπικα απο το μεγεθος καποιων διαγραμμισεων που εχουν, εχει ενα μικρο, 2 μεσαια και ενα μεγαλυτερο.

Αρα, απο οτι καταλαβαινω ολες λιγο πολυ με τον ιδιο τροπο αποδιδουν και για καλυτερο αποτελεσμα πας ειτε σε μαντεμι ειτε σε χοντρο πατο και οτι βρεξει...

Ενα αλλο εκνευριστικο χαρακτηριστικο, ειναι οτι τα σκευη γλιστρανε υπερβολικα πανω στο τζαμι οταν πας να τα ανακατεψεις και πρεπει να τα κρατας.

Επισης... ερχομαι απο κουζινα αεριου με φλογα, οποτε η ρυθμιση τωρα μου πεφτει καπως μεχρι να βρω που βραζει και που καιει...
Εμενα παντως η AEG εχει κανονικα διαφορα σε καθε μισο βημα. Παει με μισα βηματα μεχρι το 6 και με ολοκληρα απο εκει και πανω και εχει διαφορα σε καθε βημα μεχρι το 9. Το καταλαβαινεις οταν βαλεις κατι να σιγοβραζει και δεν θες να βραζει πολυ για να μην φουσκωνει και χυνεται. Μπορεις να το φερεις ακριβως, και βλεπεις οτι εχει διαφορα και στα μισα βηματα κανονικα.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.589
Reaction score
2.021
Έτσι ακριβώς με την AEG το 6 από το 6.5 κάνει διάφορα
Το ίδιο και με την teka , δεν έχει μισή σκάλα αλλά 5-6 έχει άλλη θερμοκρασία..

Για τηγάνι έχω στο πίσω μπαλκόνι υγραερίου ελευθέρας (δίχως ρυθμιστή) με στραγγαλιστή υψηλής πίεσης όπου κάνει πραγματικά επαγγελματική δουλειά.
 

Μηνύματα
13.203
Reaction score
10.506
Το ίδιο και με την teka , δεν έχει μισή σκάλα αλλά 5-6 έχει άλλη θερμοκρασία..

Για τηγάνι έχω στο πίσω μπαλκόνι υγραερίου ελευθέρας (δίχως ρυθμιστή) με στραγγαλιστή υψηλής πίεσης όπου κάνει πραγματικά επαγγελματική δουλειά.
Τί κερδίζεις δίχως ρυθμιστή και τι είναι στραγγαλιστής υψηλής πίεσης;
 

Μηνύματα
1.589
Reaction score
2.021
Πρόκειται για βαλβίδα , αυτό που κερδίζω είναι εντυπωσιακή θερμική απόδοση και φυσικά δυνατή φλόγα, προϋπόθεση και η εστία να έχει το ανάλογο μάτι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.213
Reaction score
47.013
Εψέ είχαμε μια τρομερή καταιγίδα εδώ στη Λάρσα, έγινε διακοπή ρεύματος και ακόμα είμαστε χωρίς ρεύμα. Ξύπνησε ο μπρέτσος και ήθελε καφέ!!
IMG_20240212_091754.jpg


Το έχω σε μια γωνιά έξω στη αυλή για ώρα ανάγκης.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.213
Reaction score
47.013
Η βασική του χρήση είναι για να καψαλίζω τα φτερά από τις κότες που σφάζω, εκεί επίσης βράζω χόρτα απ'το μπαχτσέ και σιάχνω φαΐ σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.
Εδώ σαπάν στα χωριά έχουμε όλοι ένα τέτοιο σύστημα, δεν χωράει κάπου στο σπίτι, οπότε το έχω όξω εκτεθειμένο στα καιρικά φαινόμενα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.213
Reaction score
47.013
Λουμίδη ή Μπράβο; :)
Για τα θκάμ γούστα οι καφέδες που ανέφερες είναι νερομπλούκια, δοκίμασε τον παρακάτ και θα με θυμηθείς ;)
Εσείς εκεί σακάτ στη Αθήνα δεν τον ξέρετε...
86853d72-d2af-48eb-8f3c-e228d9ab7e88.jpg
 

Μηνύματα
15.138
Reaction score
17.128
Για τα θκάμ γούστα οι καφέδες που ανέφερες είναι νερομπλούκια, δοκίμασε τον παρακάτ και θα με θυμηθείς ;)
Εσείς εκεί σακάτ στη Αθήνα δεν τον ξέρετε... View attachment 321934
Και εάν δεν βρείς Κατσίφα κάποια φορά ...μετά Ουζούνογλου. :)
 




Μηνύματα
1.184
Reaction score
1.765
Για τα θκάμ γούστα οι καφέδες που ανέφερες είναι νερομπλούκια, δοκίμασε τον παρακάτ και θα με θυμηθείς ;)
Εσείς εκεί σακάτ στη Αθήνα δεν τον ξέρετε... View attachment 321934
τι μου θύμησες!!! με στέλνανε όταν ήμουν μικρός να πάρω καφέ χύμα από το μαγαζάκι που είχανε τότε με τη μηχανή που καβούρδιζε τον καφέ
 


Μηνύματα
1.618
Reaction score
103
Εχω ενα πλυντηριο ρουχων, αγορασμενο προ αμνημονευτων, το οποιο δουλεψε καπου 2 χρονια.
Εκτοτε, ειναι καπου αποθηκευμενο για περιπου 10 χρονια.
Εχει πιθανοτητες να επαναλειτουργησει ? Θα χρειαστει κατι σε σερβις ? Τσιμουχες, λαστιχα κτλ ?
Νερα δεν ειχε κρατησει ο καδος, το ειχα δει πριν το αποσυρω να στεγνωσει οσο γινοταν.
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.703
Reaction score
75.950
Εχω ενα πλυντηριο ρουχων, αγορασμενο προ αμνημονευτων, το οποιο δουλεψε καπου 2 χρονια.
Εκτοτε, ειναι καπου αποθηκευμενο για περιπου 10 χρονια.
Εχει πιθανοτητες να επαναλειτουργησει ? Θα χρειαστει κατι σε σερβις ? Τσιμουχες, λαστιχα κτλ ?
Νερα δεν ειχε κρατησει ο καδος, το ειχα δει πριν το αποσυρω να στεγνωσει οσο γινοταν.
Μιά δοκιμή θα αποκαλύψει τα πάντα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.875
Μηνύματα
2.920.847
Members
38.107
Νεότερο μέλος
Μαρθα
Top