Επαναφορτιζόμενο σουφράκι και άλλες οικιακές συσκευές


Μηνύματα
1.617
Reaction score
102
Αγορασα ενα τηγανι, Le Creuset enamelled cast iron, και διαβαζω οτι αυτα δεν θελουν κανενος ειδους seasoning, ειτε καινουργια ειτε οταν παλιωσουν... σωστα διαβαζω ? Ουτε στεγνωμα, μπαινουν πλυντηριο πιατων κτλ.

Ετσι ειναι ?
Χανω πολυ σε ιδιοτητες απο οτι ενα σκετο cast iron ?
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Just remember that it should not be introduced to metal, so use a bristle brush rather than steel wool for stuck-on food. Although some enameled cast iron pan manufacturers give the green light for dishwasher use, we still recommend washing it by hand to preserve the coating.

Our conclusion: with ample seasoning built up and an adequately hot temperature, uncoated pans are more versatile and nonstick than their enameled brethren. It's worth noting, too, that while traditional cast iron can be used at any temperature (literally, throw it over a fire!), enameled cast iron is more sensitive. One of our favorite enameled cast iron skillets, from Le Creuset, has a max temp of just 500°F—limiting some of its versatility.

 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
102
500 φαρεναιτ ειναι περιπου 260 βαθμοι κελσιου, νομιζω μου φτανουν. Αυτο ειναι μαλλον για χρηση σε φουρνο, με τα ματια δεν ξερω τι παιζει ουτε ποσο θερμοκρασια ανεβαζουν και αν κι εκει πρεπει να εχω το νου μου.

Με καταλληλη χρηση, δεν κολλανε τα αυγα ουτε στο ενα ουτε στο αλλο.

Κουταλες πλαστικες και σιλικονης ουτως η αλλως χρησιμοποιω.

Ας μη μπει στο πλυντηριο πιατων, ενα σφουγγαρακι ειναι αρκετο. Τωρα, αν αρχισει και ραγιζει η επιστρωση.... θα δουμε τι πουλια πιανει η 30χρονη εγγυηση που δινουν.

Οποτε, νομιζω, περα απο την υπερδιπλασια τιμη που πληρωσα σε σχεση με ενα αντιστοιχο Lodge που κοιτουσα... δεν χανω και πολλα.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Le Creuset πήρες, κορυφή είσαι, μην το σκέφτεσαι.
Σε νορμάλ χρήση δεν νομίζω πως χάνεις κάτι.

Προσωπικά προτιμώ χωρίς επίστρωση, ώστε να μην το έχω στο μυαλό μου να την προσέχω.
Κι ας κάνω seasoning.

Άλλος προτιμάει να προσέχει λίγο την επίστρωση, αρκεί να μην έχει να κάνει seasoning.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.028
Reaction score
46.439
Μετά από τόσο καιρό έκατσα σήμερα και καθάρισα σε βάθος το σκουπάκι, να επισημάνω ότι η λειτουργία δεν έχει περιοριστεί σε ψίχουλα και τέτοια, το stihl έχει εν μέρη αντικαταστήσει τη ηλεκτρική σκούπα, μόνο στις αυλές δεν έχω βγεί να καθαρίσω με δαύτο :biggrin:
Έκατσα και καθάρισα το κάδο, έπλυνα τη σίτα και το φίλτρο, το έκανα καινούριο.
Και στη επόμενη ζωή θα αγοράσω το ίδιο σκουπάκι, το μόνο σίγουρο!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.733
Μηνύματα
2.915.334
Members
38.090
Νεότερο μέλος
JERONiMOS
Top