Επιλογές για TV με budget έως και 700€

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Καλησπέρα παιδιά,

Προσωπικά έχω μια 55αρα OLED Samsung S95B και από ποιότητα εικόνας κλπ είμαι full ευχαριστημένος.
Πλέον, η παλιά τηλεόραση του πατέρα μου άρχισε να τα παίζει οπότε ψάχνουμε για καλές επιλογές αλλά χωρίς να ξεφύγουμε τόσο στα χρήματα.
  • Το budget είναι περίπου μέχρι και 700 ευρώ.
  • Το μέγεθος να είναι μεταξύ 50 έως και 55 ίντσες.
  • Μάρκα, σκέφτομαι για πιο σίγουρες λύσεις όπως Samsung, LG και Sony (αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο που χάνω, feel free να μου προτείνετε)
  • Η τεχνολογία, σίγουρα όχι OLED, γιατί θα χρησιμοποιείται πολλές ώρες σε τηλεοπτικά κανάλια και γενικότερα πολλές ώρες. Καταλαβαίνω πως ως εναλλακτική πάμε προς QLED/QNED. Ιδανικά θα ήθελα mini-led αλλά σε αυτά τα λεφτά μάλλον δεν, σωστά?
  • Τεχνολογίες, οκ να έχει τα βασικά όπως να' ναι smart εννοείται κλασικά, 4K, καλό να έχει υψηλά hz (100+).
  • Panel/Γωνίες Θέασης: 1 άτομο σίγουρα θα'ναι μπροστά της, αλλά κάποια άλλα θα'ναι υπό γωνία κάπως, οπότε νομίζω πως πάμε προς IPS και όχι VA.
Κατά τη γνώμη σας, ποιες επιλογές θα έδιναν τα μέγιστα για ποιότητα εικόνας και γενικότερα σύμφωνα με τα παραπάνω για αυτά τα λεφτά?
Επίσης, καταλαβαίνω πως σε mini-led το jump σε ποιότητα θα'ναι πολύ μεγάλο, οπότε υπάρχουν αξιόλογες επιλογές έστω αν πούμε ότι πάμε λίγο παραπάνω στο budget?

Ευχαριστώ πολύ!!
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Καλησπέρα παιδιά,

Προσωπικά έχω μια 55αρα OLED Samsung S95B και από ποιότητα εικόνας κλπ είμαι full ευχαριστημένος.
Πλέον, η παλιά τηλεόραση του πατέρα μου άρχισε να τα παίζει οπότε ψάχνουμε για καλές επιλογές αλλά χωρίς να ξεφύγουμε τόσο στα χρήματα.
  • Το budget είναι περίπου μέχρι και 700 ευρώ.
  • Το μέγεθος να είναι μεταξύ 50 έως και 55 ίντσες.
  • Μάρκα, σκέφτομαι για πιο σίγουρες λύσεις όπως Samsung, LG και Sony (αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο που χάνω, feel free να μου προτείνετε)
  • Η τεχνολογία, σίγουρα όχι OLED, γιατί θα χρησιμοποιείται πολλές ώρες σε τηλεοπτικά κανάλια και γενικότερα πολλές ώρες. Καταλαβαίνω πως ως εναλλακτική πάμε προς QLED/QNED. Ιδανικά θα ήθελα mini-led αλλά σε αυτά τα λεφτά μάλλον δεν, σωστά?
  • Τεχνολογίες, οκ να έχει τα βασικά όπως να' ναι smart εννοείται κλασικά, 4K, καλό να έχει υψηλά hz (100+).
  • Panel/Γωνίες Θέασης: 1 άτομο σίγουρα θα'ναι μπροστά της, αλλά κάποια άλλα θα'ναι υπό γωνία κάπως, οπότε νομίζω πως πάμε προς IPS και όχι VA.
Κατά τη γνώμη σας, ποιες επιλογές θα έδιναν τα μέγιστα για ποιότητα εικόνας και γενικότερα σύμφωνα με τα παραπάνω για αυτά τα λεφτά?
Επίσης, καταλαβαίνω πως σε mini-led το jump σε ποιότητα θα'ναι πολύ μεγάλο, οπότε υπάρχουν αξιόλογες επιλογές έστω αν πούμε ότι πάμε λίγο παραπάνω στο budget?

Ευχαριστώ πολύ!!
Κανείς??
 

Μηνύματα
1.075
Reaction score
2.188
Για αυτά τα λεφτά (και περισσότερα) το καλύτερο value for money πιστεύω είναι αυτή:


 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Για αυτά τα λεφτά (και περισσότερα) το καλύτερο value for money πιστεύω είναι αυτή:


Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή φίλε μου!

Κάποιες απορίες:
1) Από γωνίες θέασης πως θα είναι? Π.χ για 1 κρεβατοκάμαρα που το κρεβάτι πες δεν θα ναι ακριβώς κέντρο στην τηλεόραση, αυτός που θα είναι ποιο άκρη θα βλέπει? Mini-led γενικά σίγουρα θα είναι δυνατή σε χρώμα, μαύρα κλπ αλλά με VA panel αντί για IPS θα είναι οκ λες?
2) Από αξιοπιστία, support κλπ πως τα πάει η Hisense? Δεν είχα ποτέ και πάντα είχα Samsung και LG είναι η αλήθεια.
3) Τα apps που έχουν τα ελληνικά κανάλια στυλ ERTFLIX, Mega Play κλπ τα υποστηρίζει?
4) Πιστεύεις ότι αντίστοιχες Samsung και LG στα ίδια χρήματα κοντά (π.χ QLED/QNED) αξίζουν σε σχέση με αυτή?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

Μηνύματα
1.075
Reaction score
2.188
H γωνία θέασης είναι το μόνο αρνητικό όπως θα διαβάσεις και στο test του Rtings.
Κατά τα άλλα από την βαθμολογία και το πάνελ mini led καταλαβαίνεις πόσο καλύτερη είναι από παρόμοιας τιμής (και ακριβότερες) QLED/QNED.
Δεν γνωρίζω va σου πω για την αξιοπιστία, γενικά δεν έχω ακούσει παράπονα. Η 5ετής εγγύηση πάντως για μένα είναι must.

Σε οικονομική QNED θα πήγαινα σε αυτή:

Έσυ αποφασίζεις πάντως πόσο σημαντική είναι η γωνία θέασης...
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
H γωνία θέασης είναι το μόνο αρνητικό όπως θα διαβάσεις και στο test του Rtings.
Κατά τα άλλα από την βαθμολογία και το πάνελ mini led καταλαβαίνεις πόσο καλύτερη είναι από παρόμοιας τιμής (και ακριβότερες) QLED/QNED.
Δεν γνωρίζω va σου πω για την αξιοπιστία, γενικά δεν έχω ακούσει παράπονα. Η 5ετής εγγύηση πάντως για μένα είναι must.

Σε οικονομική QNED θα πήγαινα σε αυτή:

Έσυ αποφασίζεις πάντως πόσο σημαντική είναι η γωνία θέασης...
Κοίτα, με ενδιαφέρουν οι γωνίες θέασης αλλά σε 1 βαθμό, όχι extreme. Δηλαδή να είσαι off-center αλλά σε λογικά πλαίσια. Θα'ναι οκ εκεί λες? Θα κοιτάξω μήπως μπορώ να την δω κ από κοντά σε κανα μαγαζί.

Για την LG, γενικά για τις NanoCell δεν έχω δει κ πολύ καλά πράγματα. Είναι IPS αυτή?

Άρα καταλαβαίνω η Hisense δεν συγκρίνεται σε εικόνα σε σχέση με τις αντίστοιχες επώνυμες σε αυτή τη τιμή.

Από φωτεινότητα πως σου φαίνεται?

Thanks.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Επίσης συγκριτικά η Samsung Q80C αξίζει?
Αν και βλέπω από μεγάλα μαγαζία ξεφεύγει πολύ η τιμή...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 

Μηνύματα
1.075
Reaction score
2.188
Ναι IPS είναι η QNED με αξιοπρεπή εικόνα και καλύτερη γωνία θέασης αλλά μέχρι εκεί.
Γενικά η Hisense είναι καλύτερή και από την Samsung η οποία δεν έχει και τόσο καλό local dimming.
Δεν νομίζω ότι αξίζει τα παραπάνω λεφτά. Καλύτερα σε αυτά τα λεφτά την lg QNED866 που είναι mini led.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Ναι IPS είναι η QNED με αξιοπρεπή εικόνα και καλύτερη γωνία θέασης αλλά μέχρι εκεί.
Γενικά η Hisense είναι καλύτερή και από την Samsung η οποία δεν έχει και τόσο καλό local dimming.
Δεν νομίζω ότι αξίζει τα παραπάνω λεφτά. Καλύτερα σε αυτά τα λεφτά την lg QNED866 που είναι mini led.
Τελικά βλέπω να πηγαίνω προς τη Hisense. Επίσης παρατηρώ ότι οπτικά έχουν και κάποιες διαφορές με αυτή που έχουν στο rtings. Τα πόδια στην δική μας είναι κάπως ενωμένα. Εχει κ άλλες διαφορές το μοντέλο?
π.χ μεταξύ U7, U7K, U7KQ
 

Μηνύματα
1.075
Reaction score
2.188
Δεν νομίζω, μάλλον έχει να κάνει με τα Ευρωπαικά και Αμερικάνικα μοντέλα. Συνήθως εκτός από το Voltage και κάποια γράμματα στην ονομασία έχουν και κάποιες εξωτερικές διαφορές.
Edit: στην Αμερική οι Hisense είναι google TV. Eδώ έχουν λειτουργικό VIDAA
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
@dloger , τελικά παρέλαβα την Hisense. Εκπληκτική πραγματικά για τα λεφτά της. Και μάλιστα την πρόλαβα κ την προηγούμενη βδομάδα που ο Γερμανός την είχε πάει 582 ευρώ. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
 

Μηνύματα
1.075
Reaction score
2.188
Καλορίζικη φίλε μου, να την χαρείς όσο περισσότερο μπορείς!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.048
Μηνύματα
2.886.594
Members
37.979
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top