Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη ψάχνοντας για ηχεία...

Μηνύματα
27.769
Reaction score
26.108
Είναι καί άλλοι λόγοι που δεν μπαίνουν στην πλάτη οι ενισχυτές.
Πχ κραδασμοί , που κάνουν την ζωή δύσκολη ενός ενισχυτή στην πλάτη του ηχείου.
Οι ψυχρές κολλήσεις και τα σπασίματα , κάνουν πάρτυ.
Η ψύξη είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που καλούνται να λύσουν . Ανεμιστήρια υπάρχουν .
Ενισχυτές πλάτης φοριούνται μόνο σε subs , και μόνο class D. Και πάλι κακώς κατά την άποψή μου.
Μόνο η JTR AUDIO έχει κάνει μελέτη και τους εδράζει διαφορετικά , με ειδικά ελαστικά παρεμβύσματα και ιστορίες για αρκούδες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.965
Reaction score
127.580
Ενισχυτές πλάτης φοριούνται μόνο σε subs , και μόνο class D.
Τα 310 που'χω, φορούν στην πλάτη τους 3 ενισχυτικά τάξης ΑΒ.

Αλλά νέα; 🤣😁😜🤪

Κάτσε να τους ρίξω κι ένα πλύσιμο να συνέρθουν:

 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.406
Reaction score
19.818
Οι ψυχρές κολλήσεις και τα σπασίματα , κάνουν πάρτυ.
Η ψύξη είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που καλούνται να λύσουν . Ανεμιστήρια υπάρχουν .
Ενισχυτές πλάτης φοριούνται μόνο σε subs , και μόνο class D. Και πάλι κακώς κατά την άποψή μου.
Τα 310 που'χω, φορούν στην πλάτη τους 3 ενισχυτικά τάξης ΑΒ.

Αλλά νέα; 🤣😁😜🤪
'φτό σου λέει βρε, μπαχατέλες, γκαζιέρες, λεμόνια. χμμμμ.. μπουζούκια.. :tongue: :cry:

:lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.965
Reaction score
127.580
Και οι δορυφόροι της me geithain (δες το 901 που γουστάρω) μια από τα ίδια είναι.
Τάξη ΑΒ στην πλάτη. Χαμηλής ισχύος φυσικά.

Nominal output power MOSFET-amplifier:

LF
180 Watt / 4 Ohm
MF
100 Watt / 4 Ohm
HF
100 Watt / 4 Ohm


Εν ολίγοις, 90 βατ στο 16"αρι, και από 50 βατ στα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
27.769
Reaction score
26.108
Η me geithein χρησιμοποιεί το ίδιο σύστημα με την JTR , με ειδικά ελαστικά παρεμβύσματα .
Σε ειδικό υποθάλαμο με έξτρα μόνωση και έξτρα λάστιχα.
 




Μηνύματα
27.769
Reaction score
26.108
3200 στα 8 ohms.
6400 στα 4 ohms .
Αν τα βγάζει το τροφοδοτικό βέβαια, αν αντέχουν τα ψυγεία , και ο αριθμός των ισχύος , αν μιλάμε για κλασσικό ΑΒ και πάει λέγοντας.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.151
Reaction score
7.117
Γιατί είναι ανισοπαχή τα δύο πλαϊνά ?
Δεν είναι. Η μπροστινή πλευρά της βάσης είναι "κομμένη" διαγώνια και επειδή η φωτό έχει τραβηχτεί από αριστερά ακολουθεί το κόψιμο και φαίνεται μικρότερη η πλευρά.

Δες το από άλλη γωνία (αν και πάλι δεν φαίνεται πολύ καλά):

1717617635966.png
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.406
Reaction score
19.818
Και υστερα λετε για πολυκαναλα και sub....

meridian dsp9


και το flagship

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει εντύπωση που μιλάνε για πολυκάναλα και sub.. :idk:
Πιστεύεις αυτοί που τα λένε πως δεν καταλαβαίνουν τι λένε ?
Ki εγώ τους τρολλάρω καμμιά φορά για την υπερβολή, την λόξα τους, τις απίθανες απαιτήσεις ενός τέτοιου εγχειρήματος αλλά τι.. πιστεύεις πως το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο?
 

Μηνύματα
502
Reaction score
357
Δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει εντύπωση που μιλάνε για πολυκάναλα και sub.. :idk:
Πιστεύεις αυτοί που τα λένε πως δεν καταλαβαίνουν τι λένε ?
Ki εγώ τους τρολλάρω καμμιά φορά για την υπερβολή, την λόξα τους, τις απίθανες απαιτήσεις ενός τέτοιου εγχειρήματος αλλά τι.. πιστεύεις πως το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο?
Απλα λεω αμα αρχισεις τα σουξου μουξου μηχανηματα 100 ηχεια και 500 sub, επεξεργαστες , τοποθετησεις, χρονος, δοκιμες....και φτανεις να ξοδεψεις το ποσο των παραπανω ηχειων και απειρο χρονο....τρεχα γυρευε. Ενω αυτα τα ηχεια ειναι παρε βαλε και τα εχεις ολα αν σε ενδιαφερει η ακροαση μουσικης και οχι φυσικα το immersive και η κινηματογραφικη εμπειρια... Γιατι αν βαλεις 11 η 14 ηχεια τετοια (meridian dsp9 η το 8000xe) σε αυτο το χωρο και sub και παιξεις τα ιδια τραγουδια δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα παρεις καλυτερο αποτελεσμα.
 



Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει εντύπωση που μιλάνε για πολυκάναλα και sub.. :idk:
Πιστεύεις αυτοί που τα λένε πως δεν καταλαβαίνουν τι λένε ?
Ki εγώ τους τρολλάρω καμμιά φορά για την υπερβολή, την λόξα τους, τις απίθανες απαιτήσεις ενός τέτοιου εγχειρήματος αλλά τι.. πιστεύεις πως το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο?
Εμείς ακολουθούμε πιστά τον τίτλο του νήματος. Αλλιώς να προστεθεί ".... γiα ηχεία και subs" :D :D
 


Μηνύματα
41
Reaction score
46
Βρίσκομαι προς αναζήτηση ηχείων αρχικά για το αριστερό και δεξί κανάλι.

Έχοντας κατανοήσει κάποια πράγματα (περίπου 2,5% από αυτά που γνωρίζει ο χρήστης ΕΑR, και 1,6% από αυτά που κατέχει ο χρήστης Bhuthia), ξέρω ήδη ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον 2 υποβαθύφωνες μονάδες πλέον των ηχείων, που θα προστεθούν κάποια στιγμή αργότερα.

Αφού σχετικά κοντά υπάρχουν δύο έμποροι με "show rooms" -μη φαντάζεστε τίποτα ιδιαίτερο, μικρή η πόλη μας - τους ταράζω στη νομιμότητα, πηγαίνοντας και ακούγοντας διάφορα προϊόντα χωρίς να αγοράζω, σαν άστεγος σε συσσίτια ένα πράγμα.

Τελευταία πράξη: Απο καθαρή περιέργεια και έχοντας διαβάσει καλά πράγματα για την όχι και τόσο γνωστή Acoustic Energy πήγα και άκουσα το τελευταίο επίτευγμα της. Corinium.

Επειδή τα αυτιά και τα μάτια ως γνωστόν είναι μεγάλοι απατεώνες, αποφάσισα να φέρω μαζί μου και τη συντροφιά του UMIK και του REW. Όταν τους είπα ότι "θέλω να μετρήσω τα ηχεία σας στο show room σας" με κοιτούσαν με γουρλωμένα μάτια, αλλά δεν μου είπαν όχι. (Δηλαδή τι; Θα είχαν τίποτα να κρύψουν; )

Μου είπαν ότι σε όλη την ιστορία του μαγαζιού κανείς πελάτης δεν έχει πάει με μικρόφωνο και υπολογιστή να μετρήσει εκεί τι ακούει. Το REW αρκετά άγνωστο στη Γερμανία. Ακόμα πιο άγνωστο στους εμπόρους.

Ο χώρος ήταν αυτός.
View attachment 332227

To "παλαμάκι" για για το RT60 μου ακούστηκε καλό: Ο χώρος έχει πολλά πάνελ απορρόφησης, τουλάχιστον 10ποντα σε πάχος.

Τα Corinium απέναντι από τις πολυθρόνες είχαν μεταξύ τους απόσταση 3,5μ με ελάχιστο toe in, ενώ η απόσταση από τον ακροατή στην κεντρική πολυθρόνα ήταν περίπου 2,8μ. Καλό στήσιμο, για χαμαιλέοντες.

Τα άκουσα κάποια λεπτά έτσι όπως ήταν, ό,τι έβγαζαν μου φάνηκε ασυνάρτητο, χωρίς κέντρο, με πολλή "ηχειήλα" και μπουκωμένο. Πήρα μία πρώτη μέτρηση όπως ήταν στημένα και μετά τους είπα να τα φέρουν στα 2,5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους· πήγα και την πολυθρόνα στα 2,5 και το έκανα ισόπλευρο. Δυστυχώς όμως χωρίς το απαραίτητο toe in, τα είχαν και πάλι λίιιιγο κεκλιμένα προς τον ακροατή όπως στην αρχή.

Εδώ οι 2 μετρήσεις με 1/6 εξομάλυνση οκτάβας. Κόκκινο με το τρίγωνο ακρόασης τύπου χαμαιλέοντα και πορτοκαλί με το ισόπλευρο των 2,5 μέτρων. Δεν τα ζόρισα με υψηλές εντάσεις, έμεινα στα 75-80 db περίπου, για να μην τρομάξω τον πωλητή ότι θα του τα κάψω🤭😆

View attachment 332228

Όταν το τρίγωνο έγινε ισόπλευρο τα πράγματα έγιναν (τουλάχιστον υποκειμενικά) καλύτερα.

Τι συμπεράσματα μπορούν να βγουν για τα ηχεία βλέποντας τις δύο καμπύλες;

Τα crossover των Corinium είναι στα 260 και στα 3400 Hz. Eίναι σύμπτωση που υπάρχουν βυθίσεις σε αυτές τις συχνότητες; Φταίει που δεν είχαν το κατάλληλο toe in να κοιτούν απευθείας μικρόφωνο, υποθέτω.

Αν είναι να πάω να τα ξαναακούσω, τι τρίγωνο ακρόασης/στήσιμο προτείνετε; Εννοείται ότι θα τα ξαναμετρήσω.

Αξίζουν τα 7000 € που ζητάνε; (😂)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.304
Members
37.987
Νεότερο μέλος
simon kech
Top