Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.233
Reaction score
28.741
Πήρα το μακρύτερο από το "κινούμαι ηλεκτρικά 2". >:(

Αφού πέρασαν οι εκλογές και ό,τι βγήκε βγήκε, άρχισε η... επιβράβευση. Η αίτησή μου απορρίφθηκε ως εκπρόθεσμη, λέει.
Σημειωτέον ότι ήταν σε φάση υποβολής των τελικών εγγράφων, ενώ σε email της 21/9/2023 είχε ήδη υπαχθεί στο πρόγραμμα.

Μεταφέρω επί λέξει από το τότε email:
"Η αίτησή σας στη Δράση «Κινούμαι Ηλεκτρικά - Β' Κύκλος» με μοναδικό Ψηφιακό Κωδικό 4*****-20230212 περιλαμβάνεται στην υπ' αριθμόν 27****/20-09-2023, απόφαση υπαγωγής, η οποία είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του προγράμματος.

Για την καταβολή του ποσού της επιχορήγησης υποχρεούστε
εντός δώδεκα (12) μηνών από
την έκδοση της απόφασης υπαγωγής, να υποβάλλετε αίτημα ολοκλήρωσης
αναρτώντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά ολοκλήρωσης σύμφωνα με το Παράρτημα ΙΙ της ΚΥΑ της Δράσης.


Σημειώνεται πως δίνεται η δυνατότητα αιτήματος παράτασης για διάστημα επιπλέον τριών (3) μηνών,
πέραν των δώδεκα (12) μηνών σύμφωνα με τους όρους και προϋποθέσεις του άρθρου 19 της ΚΥΑ της συγκεκριμένης Δράσης. "



Κοινώς η προθεσμία λήγει στις 19/9/2024, ακόμα και χωρίς αίτημα παράτασης.



Τουλάχιστον ευχαριστήθηκα το μαύρο που τους έριξα.

Μίλα μαζί τους. Θα έχει γίνει λάθος. Αφού είσαι on time.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Πήρα το μακρύτερο από το "κινούμαι ηλεκτρικά 2". >:(

Αφού πέρασαν οι εκλογές και ό,τι βγήκε βγήκε, άρχισε η... επιβράβευση. Η αίτησή μου απορρίφθηκε ως εκπρόθεσμη, λέει.
Σημειωτέον ότι ήταν σε φάση υποβολής των τελικών εγγράφων, ενώ σε email της 21/9/2023 είχε ήδη υπαχθεί στο πρόγραμμα.

Μεταφέρω επί λέξει από το τότε email:
"Η αίτησή σας στη Δράση «Κινούμαι Ηλεκτρικά - Β' Κύκλος» με μοναδικό Ψηφιακό Κωδικό 4*****-20230212 περιλαμβάνεται στην υπ' αριθμόν 27****/20-09-2023, απόφαση υπαγωγής, η οποία είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του προγράμματος.

Για την καταβολή του ποσού της επιχορήγησης υποχρεούστε
εντός δώδεκα (12) μηνών από
την έκδοση της απόφασης υπαγωγής, να υποβάλλετε αίτημα ολοκλήρωσης
αναρτώντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά ολοκλήρωσης σύμφωνα με το Παράρτημα ΙΙ της ΚΥΑ της Δράσης.


Σημειώνεται πως δίνεται η δυνατότητα αιτήματος παράτασης για διάστημα επιπλέον τριών (3) μηνών,
πέραν των δώδεκα (12) μηνών σύμφωνα με τους όρους και προϋποθέσεις του άρθρου 19 της ΚΥΑ της συγκεκριμένης Δράσης. "



Κοινώς η προθεσμία λήγει στις 19/9/2024, ακόμα και χωρίς αίτημα παράτασης.



Τουλάχιστον ευχαριστήθηκα το μαύρο που τους έριξα.


"Γμιέμαι ηλεκτρικά 2"

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.595
Reaction score
94.978
Μίλα μαζί τους. Θα έχει γίνει λάθος. Αφού είσαι on time.
Για βρες μου ένα τρόπο...

Στο 210 3003723, που ίσχυε για το κινούμαι ηλεκτρικά 1, ή -συνηθέστερα- δεν απαντάνε, ή σου λένε ότι όλα πλέον γίνονται ηλεκτρονικά, αφού υπάρχει link για ένσταση. Στο 2 δεν υπάρχει η δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας.
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.301
Απίστευτη αλητεία. Και σοβαρός λόγος να καθιερωθεί η επιδότηση στον πωλητή και όχι τον αγοραστή. Π.χ. με την ταξινόμηση.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.233
Reaction score
28.741
Δυστυχώς υπάρχουν και άλλοι. Η επιδότηση δεν ήταν ποτέ εξασφαλισμένη. Και από ότι λένε όσοι έτρεξαν στο 1 ή 2 στο 3 αυξάνεται η αβεβαιότητα.

Άλλος ένας λόγος σε αυτό που σας λέω χρόνια τώρα. Θα υπολογίζεται τιμή ταμείου, ΟΧΙ μετά την επιδότηση.
 

Μηνύματα
935
Reaction score
2.636
Έλα να σας δω καμάρια μου. Καπέλο 17%-20% στο Model 3. Bye bye επιδότηση.

17% δασμοί στην BYD, 20% στην Volvo και 38% στην MG. Καληνύχτα και αντίο all together. Δεν θα πατήσει άνθρωπος σε αυτούς.

Η Volvo ετοιμάζεται:




Ta BEV XC40 - EX40 - C40 της Ευρωπαϊκης αγοράς φτιάχνονται (όλα ή στο μεγαλύτερο ποσοστό, δε γνωρίζω) στo εργοστάσιο Ghent.
@Dimifoot mode on :
Το δικό μου πάντως σίγουρα ήρθε από εκεί κι όχι από καμιά ΓΤΠ μαϊμουδοφάμπρικα (sorry @Decembered, no pun intended! :tongue: ) απ' τα βάθη της Μογγολίας!
Dimifoot over & out...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.233
Reaction score
28.741
Η Volvo ετοιμάζεται:


10/6
Επίσης, αρχικά η Volvo είχε σκοπό να σταματήσει τις πωλήσεις των EX30 & EX90 στην Ευρώπη σε περίπτωση που εκείνη θα επέβαλε δασμούς στα οχήματα από Κίνα. Αυτό άλλαξε, και πιθανότατα ασχέτως δασμών, η παραγωγή αυτών των οχημάτων θα ερθει στο Βέλγιο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.233
Reaction score
28.741
Σε δύο ώρες στο Le Mans παρουσίαση του Α290 από την Alpine (η γρήγορη έκδοση του R5, +200hp). Κάποιοι λένε ότι θα είναι το τελικό concept car και άλλοι το τελικό σχέδιο του οχήματος παραγωγής. Θα δείξει. To βέβαιο είναι πως μπροστά θα κάθονται δύο.

Όποιος θέλει να το δει live εδώ
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.661
Reaction score
9.267
Για βρες μου ένα τρόπο...

Στο 210 3003723, που ίσχυε για το κινούμαι ηλεκτρικά 1, ή -συνηθέστερα- δεν απαντάνε, ή σου λένε ότι όλα πλέον γίνονται ηλεκτρονικά, αφού υπάρχει link για ένσταση. Στο 2 δεν υπάρχει η δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας.
Γιάννη, δοκίμασες την Ψηφιακή Εξυπηρέτηση; Από όσο έχω καταλάβει, από εκεί διευθετούνται τα πιο σοβαρά θέματα, στα οποία δε μπορούν να δώσουν απάντηση οι τηλεφωνητές.
Σύνδεσμο επικοινωνίας μέσω Gov.gr θα βρεις στο κάτω μέρος της αρχικής σελίδας κάθε προγράμματος.
Κάθε ερώτημα που υποβάλλεται εκεί, παίρνει αριθμό πρωτοκόλλου και απαντάται γραπτά, οπότε έχει επιπλέον αξία η απάντηση που λαμβάνεις.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.954
Reaction score
38.813
ΓΤΠ μαϊμουδοφάμπρικα (sorry @Decembered, no pun intended! :tongue: )
οχι καλα το ειπες, της (εν προκειμενω ... "λουτρινης") οικογενειας απο το χουργιο εκει ειναι το εργοστασιο.... αλλα τους τα χω πει και εγω.... αν και απο τη συνενοηση μπανανα...μου ειπαν λεξεις που δεν μπορω να μεταφερω εντος φορουμ .. 🐒
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.884
Reaction score
11.203
Γιάννη, δοκίμασες την Ψηφιακή Εξυπηρέτηση; Από όσο έχω καταλάβει, από εκεί διευθετούνται τα πιο σοβαρά θέματα, στα οποία δε μπορούν να δώσουν απάντηση οι τηλεφωνητές.
Σύνδεσμο επικοινωνίας μέσω Gov.gr θα βρεις στο κάτω μέρος της αρχικής σελίδας κάθε προγράμματος.
Κάθε ερώτημα που υποβάλλεται εκεί, παίρνει αριθμό πρωτοκόλλου και απαντάται γραπτά, οπότε έχει επιπλέον αξία η απάντηση που λαμβάνεις.
Ακριβώς, μόνο έτσι υπάρχει εξυπηρέτηση, οπωσδήποτε να το κάνεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Μόνον αυτό έχει σημασία:

..weight-saving has been a focus of the A290’s development. As a result, the electric hot hatch tips the scales at 1479kg. That’s only around 250kg more than a Renault Clio hybrid and 126kg lighter than the similarly conceived Mini Cooper SE, which was used as a benchmark by engineers. Alpine claims the motor and gearbox weigh less than 100kg altogether.

Ενδιαφέρον.👍

Βέβαια από σοφτγουερ, android auto.🤣
Φτώχεια κατηραμένη.😁
 




Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.301
Ασήκωτο μεν, σαφώς όχι στις διαστάσεις του αρχικού 5 δε. Μάλλον στις διαστάσεις του πρώτου Golf πρέπει να παίζει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.019
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top