Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.328
Reaction score
131.818
Κορυφαία στην κατηγορία είναι πράγματι η Tesla: οι μηχανικοί της είναι «θεοί»
Α να γεια σου, το 12-θεο.
Βλέπω και το Δία στο νετφλιξ, έπρεπε να παίζει ο Έλον το ρόλο.
Κι αντί για κεραυνό, να κρατάει το octavalve.
 

Μηνύματα
989
Reaction score
2.765
Παρακολουθώ μ' εξαιρετικό ενδιαφέρον τη συζήτηση με τις τεχνικές λεπτομέρειες (ψεματάρα, δε καταλαβαίνω πολλά-πολλά και δε θα τα μάθω σήμερα :biggrin: ), αλλά το γενικό πλαίσιο έχει ενδιαφέρον.

Μου ήρθε στο μυαλό λοιπόν ένα καλοκαιρινό σκηνικό, που δε μπορώ να καταλάβω.
Όπως ξανανέφερα κάπου, το κάρο μου διαθέτει αντλία. Δε πολυέσκαγα να καταλάβω πόσο διαφορά κάνει και ποιες λειτουργίες ακριβώς εξυπηρετεί. Το κόστος όμως ήταν μικρό, αναλογικά της συνολικής αξίας, οπότε διαβάζοντας διάφορα τεχνικά την εποχή της αγοράς θεώρηση λογικό να την προσθέσω.
Η εταιρία δε δίνει λεπτομέρειες σχετικά με τη λειτουργία της αντλίας, υπέθετα οτι αφορά την αποδοτικότερη ρύθμιση θερμοκρασίας στην καμπίνα.
Όμως σε καλοκαιρινή εκδρομούλα, όντας στο δρόμο επί 3+ώρες σε θερμοκρασίες 38-42 °C και σταματώντας για φόρτιση , είδα αυτό:

1726085464144.jpeg


Δηλαδή ταχύτητα φόρτισης 141 kW (έφτασε μέχρι 143), δηλαδή πολύ κοντά στο θεωρητικό μέγιστο 150kW του αυτοκινήτου, η υψηλότερη που έχω παρατηρήσει. Κι αυτό στις 14 Ιουλίου, με τη θερμοκρασία στο Θεσσαλικό κάμπο στους 39 βαθμούς, όπως φαίνεται και στη φωτό.
Επομένως να υποθέσω πως η αντλία κάνει κάτι για την ψύξη της μπαταρίας, ακόμη κι αν δεν ασχολείται κανείς να το αναφέρει; Διαφορετικά, δε θα ήταν λογικό να υποθέσω οτι η φόρτιση θα ήταν "δυσκολότερη"-βραδύτερη υπό τέτοιες συνθήκες; Μέχρι να φύγουμε το θερμόμετρο ανέβηκε στους 41...



Ή μήπως τελικά η φόρτιση σε Tesla supercharger μεταφέρει λίγη απ΄ τη μαγεία του Όσιου Έλονα στους παρείσακτους χαμερπείς πληβείους, που κινούνται με ταπεινά οχήματα ;;; :biggrin::laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.328
Reaction score
131.818
Διαφορετικά, δε θα ήταν λογικό να υποθέσω οτι η φόρτιση θα ήταν "δυσκολότερη"-βραδύτερη υπό τέτοιες συνθήκες;
Θεωρητικά, ναι, όπως το λες.


Ή μήπως τελικά η φόρτιση σε Tesla supercharger μεταφέρει λίγη απ΄ τη μαγεία του Όσιου Έλονα
Κι αυτό σωστό, διότι άμα περιμένεις χαΐρι από άλλους παρόχους, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να απογοητευτείς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.971
Reaction score
29.633
Οι φόροι είναι ένα speed up ticket να έρθουν εδώ γρηγορότερα.

Και μιας και αναφέρονται Geely και Mercedes. Οι μεγαλύτεροι μέτοχοι της Mercedes είναι δύο και είναι Κινέζοι. Αυτή τη στιγμή έχουν το 20% την Mercedes. Πρώτη είναι η κρατική BAIC Motors, και δεύτερος είναι ο ιδιοκτήτης της Geely.

 


gid

Μηνύματα
7.944
Reaction score
9.120
Η Πόρσε να δείτε τι κάνει... Για γέλια και για κλάματα...


Αυτός εδώ είναι όσο πιο χέιτερ γίνεται αλλά δε μας απασχολεί η γνώμη του, μόνο τα γεγονότα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.971
Reaction score
29.633
H Νορβηγία δεν θα βάλει δασμούς στα κινεζικα ηλεκτρικά.

Following the announcement on the 12th of June, that the EU plans to introduce additional tariffs for Chinese made EVs, Norway has revealed it will not follow suit. In an email to Bloomberg, Norway’s Finance minister Trygve Slagsvold Vedum commented “Introducing tariffs on Chinese cars is neither relevant nor desirable for this government.”

Aς ξεκινήσουν σιγά σιγά να λένε αντίο στις πωλήσεις τους μερικοί μερικοί. Ιάπωνες ας πούμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.971
Reaction score
29.633
39.000€ και τρία αστέρια. Τι να πεις δε για τα 44.000€ που ξεκινάει η ακριβή έκδοση.
Φοβάμαι να δω τι θα δώσουν στο eC3.

 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.971
Reaction score
29.633
Εμ αφού στα λέω. Δεν υπάρχουν αυτά τα οχήματα. Το καθένα στην κατηγορία του είναι αλλού.
Το μόνο που μένει είναι test drive να δούμε τι κάνουν. Το Seal θα είναι εξαιρετικό, το θέμα είναι τι κάνει και το Dolphin καθώς γράφονται διάφορα.

Γράψε εδώ μετά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.144
Reaction score
82.741
Εμ αφού στα λέω. Δεν υπάρχουν αυτά τα οχήματα. Το καθένα στην κατηγορία του είναι αλλού.
Το μόνο που μένει είναι test drive να δούμε τι κάνουν. Το Seal θα είναι εξαιρετικό, το θέμα είναι τι κάνει και το Dolphin καθώς γράφονται διάφορά.

Γράψε εδώ μετά.
Έχει ουρά για τεστ ντράιβ. Αν δεν προλάβω άλλη φορά.
Για το dolphin ήρθα, για τον άμαχο πληθυσμό. Για εμένα έχει ληφθεί η απόφαση, δεν θα επηρεαστώ από την εμφάνιση μόνο.
Αλλα ναι, δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο ανταγωνισμός με αυτές τις συνθήκες. Αρκεί βέβαια να μην είναι βάρκες, όπως λένε κάποιοι.
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.971
Reaction score
29.633
Έλα @pankrok, έχει και ηλιοροφη που ανοίγει. Θα βγει και σε AWD.



Εντωμεταξύ έχω μπερδευτεί. Στα videos λένε ότι η αντλία θα είναι optional μόνο στο μεγάλο.
Μπήκα στο κορεάτικο site και την έχει standard σε όλα τα μοντέλα. Έχει και κάτι άλλο που το λέει Battery Heating System.
 

Μηνύματα
461
Reaction score
99
Εντωμεταξύ έχω μπερδευτεί. Στα videos λένε ότι η αντλία θα είναι optional μόνο στο μεγάλο.
Μπήκα στο κορεάτικο site και την έχει standard σε όλα τα μοντέλα. Έχει και κάτι άλλο που το λέει Battery Heating System.
Κάνουν τα ίδια που κάνουν κι οι Ιάπωνες, κρατάνε τα καλά για την εσωτερική τους αγορά. Στο αγγλικό site λέει ξεκάθαρα ότι είναι optional μόνο στο μεγάλο. https://www.kia.com/uk/new-cars/ev3/specification/
1726233214715.png
 



MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.958
Reaction score
10.049
Μην το λες, ο κόσμος ξυπνάει. Τις προάλλες ήμουν σε μια παρέα και ήταν δυο που ψήνονται πολύ για ηλεκτρικό. Δεν ήξεραν τι κάνει ακριβώς η αντλία θερμότητας, αλλά -χωρίς να πω κάτι εγώ- ήξεραν ότι πρέπει να τη διαθέτει το αυτοκίνητο.

Ήταν κι ένας φίλος μου που έχει Υ LR. Έλεγε ότι του φαίνεται πως είναι πολύ μαλακό, πάει σα βάρκα, θέλει να το χαμηλώσει, να βάλει την ανάρτηση του Performance και τις 21" ζάντες Überturbine. "Δεν πας καλά", του λέω. :biggrin:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.749
Μηνύματα
2.916.135
Members
38.092
Νεότερο μέλος
nelson2812
Top