Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY


Μηνύματα
601
Reaction score
1.312
Άστα, άστα. Δε με αναγνωρίζω.

Και χθες βράδυ, κατά τις 4 μετά τα μεσάνυχτα, άκουγα Πινκ Φλόιντ και λέω μα σε τι στάθμες ακούω πια; Κοιτάω, Ε, αναφοράς. Ήταν νύχτα Ε;
Κανόνισε ρε τραχανοπλαγια μέσα στη ηχομονωμενη σπηλιά να στραβοκαταπιεις κάνα κοψιδι να φωνάζεις βοήθεια και να μη σε ακούσει κανείς επειδή παίζει δυνατά το ρημαδι.
😂 😂 😂 😂 :fuckyou:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.797
Reaction score
20.703
Άντε πάλι τα ίδια με τις εντάσεις. Πάμε που λέμε ότι εντάξει, κάτι το μάθανε όλο και πάμε πάλι από την αρχή. Κύκλους.
"Βλέπω κύκλους..."
Εδώ δεν βρίσκετε άκρη ρέυ 60 χρόνια για τα καλώδια, αυτό με τις εντάσεις σε κούρασε?
:tongue::biggrin::lolsign:
 


Μηνύματα
785
Reaction score
594
Διαφωνεί μαζί σου ολόκληρη η βιομηχανία audio.
Λογικο...
Λογικο...
Τι θα πει η cedia που φτιαχνει προδιαγραφες για home theater. Αν ψαξεις την λεξη safe στο pdf δε θα βρεις καμια αναφορα στα αυτια. Μονο στον εξοπλισμο! χαχα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.144
Reaction score
131.229
Λογικο...


Τι θα πει η cedia που φτιαχνει προδιαγραφες για home theater. Αν ψαξεις την λεξη safe στο pdf δε θα βρεις καμια αναφορα στα αυτια. Μονο στον εξοπλισμο! χαχα
Λογικό να λες αρλούμπες, δε τα έχεις διαβάσει, δε τα έχεις κατανοήσει, δε θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.

Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορείς να διαφωνείς με τους ειδικούς, και να νομίζεις ότι δε κάνεις λάθος. Φοργκέτ ιτ.

Τα παρακάτω, πρέπει να τα μάθεις απ'έξω:

1000012787.png
1000012786.png
 

Μηνύματα
785
Reaction score
594
Αρλουμπες λες εσυ γιατι δε σου αρεσει η πραγματικοτητα.

Αλλο ποιο ειναι το recommended max spl capability για να αποδωσει undistorted ολο το δυναμικο ευρος μιας ταινιας στις σταθμες αναφορας με extra headroom κλπ που εχουν οριστει και αλλο το ασφαλες να ακους παρατεταμενα.

Ειναι διαφορετικοι οι στοχοι.

Ειναι διαφορετικο να μην σε ενοχλει στα αυτια μια υψηλη σταθμη λογω απουσιας ενοχλητικης παραμορφωσης και αλλο να νομιζεις οτι επειδη δε σε ενοχλει κατι αν ακους με τις ωρες δε θα σε πειραξει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.144
Reaction score
131.229
Πολύ φιλικά. Διαβάστε τα, και κατανοήστε τα.

Τιπς:

1000012795.png
1000012794.png
1000012793.png
1000012792.png


Καλό διάβασμα. 👋

(Έχει και αναφορές για το δικαναλο, όπου βεβαίως, είναι αυξημένες οι απαιτήσεις στάθμης από τα μόνον 2 ηχεία. Έχει και τον τύπο υπολογισμού της στάθμης, αναλόγως αριθμού ηχείων. Τα έχει όλα λέμε.)
 




Μηνύματα
28.331
Reaction score
26.905
@steadyshot σε διαβεβαιώ , ότι ακούω πολύ άνετα μουσική στα 105db , χωρίς καμία κόπωση .
Αρκεί να έχει μπάσσο , και όχι μόνο μεσαίες μεσοϋψηλές .
Δεν κουράζει καθόλου , ίσα ίσα , συνέρχομαι .Οχι για 10 λεπτά .
Οχι από 6,5άρια βέβαια.
 

Μηνύματα
785
Reaction score
594
@steadyshot σε διαβεβαιώ , ότι ακούω πολύ άνετα μουσική στα 105db , χωρίς καμία κόπωση .
Αρκεί να έχει μπάσσο , και όχι μόνο μεσαίες μεσοϋψηλές .
Δεν κουράζει καθόλου , ίσα ίσα , συνέρχομαι .Οχι για 10 λεπτά .
Οχι από 6,5άρια βέβαια.
Enjoy μπορει να εισαι ανθεκτικη κατασκευη εσυ
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.797
Reaction score
20.703
@steadyshot σε διαβεβαιώ , ότι ακούω πολύ άνετα μουσική στα 105db , χωρίς καμία κόπωση .
Αρκεί να έχει μπάσσο , και όχι μόνο μεσαίες μεσοϋψηλές .
Δεν κουράζει καθόλου , ίσα ίσα , συνέρχομαι .
Οχι από 6,5άρια βέβαια.
Εσύ βρε John αντέχεις θερμοκρασίες, ταχύτητες, γενικώς καταπονήσεις σε επίπεδα οριακά.. :smoke:

Στον ήχο θα κωλώσεις? :rolleyes:

Μην μπλέκεσαι και πάρεις κανένα στο λαιμόσ' :cry:
Μου θύμισες το ανέκδοτο με τον Superman που έπεφτε απ' την ταράτσα και τον ''άτυχο'' περαστικό που ψάρωσε.. :tongue: :lolsign:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.100
Reaction score
82.551
Νομίζω πως η διεξοδική ανάλυση έχει γίνει στο νήμα του δυναμικού εύρους. Με επιφύλαξη.
Αναλύθηκαν όλα:
  • Η μέση στάθμη και οι κορυφές
  • Οι οδηγίες για προφύλαξη σε έκθεση, και γιατί είναι σε dB(A), και αντιστοίχως ποιο είναι το συχνοτικό περιεχόμενο της μουσικής.
  • Οι Fletcher Munson καμπύλες
  • Τα είδη της μουσικής και οι ποιότητα των ηχογραφήσεων
  • Η ενόχληση από τις παραμορφώσεις των μικρών συστημάτων στις reference στάθμες
  • Τα οποία επιπλέον παίζουν πιο δυνατά από ένα μεγάλο σύστημα, διότι δεν μπορούν να πιάσουν στάθμες στην δεύτερη και τρίτη οκτάβα, οπότε αυτό που βλέπουμε στο ντεσιμπελόμετρο ειναι μεσαία (που ενοχλούν)
  • Οι χώροι με το υψηλό Rt
Προσωπικά ακούω συνήθως σε 78-82dB(C) μέση.
Δηλαδη reference-3, -5, κάπου εκεί.
Μια φορά την βδομάδα μπορεί να πάω reference, ποτέ περισσότερο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.797
Reaction score
20.703
Τι θα πει η cedia που φτιαχνει προδιαγραφες για home theater. Αν ψαξεις την λεξη safe στο pdf δε θα βρεις καμια αναφορα στα αυτια. Μονο στον εξοπλισμο! χαχα
Είναι γνωστό πως τα σκλιά προέρχονται απ' τον λύκο με 99% νομίζω ταύτιση στο DNA.. :smoke:
Οπότε το ρητό ''Βάλαμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα'' όχι μόνο επαληθεύεται αλλά είναι κοινή και αποδεκτή πρακτική.. :tongue:

Δεν είναι επιχειρήματα 'φτα που παραθέτετε κύριε.. :fuckyou:

(Εγώ δεν φοβάμαι καθόλου τις εντάσεις όσο αφορά τη ''ζημιά'' άλλωστε δεν προσέχω άλλα πολύ σημαντικότερα π.χ. καπνίζω, πίνω, ξενυχτάω.. :smoke:)

Το μόνο που έχει σημασία όσο αφορά τη διασκέδαση σε αυτόν τον τόπο που είμαστε περαστικοί είναι τι σ' αρέσει και τι αντέχεις..

Τα άλλα είναι για να γεμίζουμε σελίδες.. :whistling:
 

Μηνύματα
785
Reaction score
594
Νομίζω πως η διεξοδική ανάλυση έχει γίνει στο νήμα του δυναμικού εύρους. Με επιφύλαξη.
Αναλύθηκαν όλα:
  • Η μέση στάθμη και οι κορυφές
  • Οι οδηγίες για προφύλαξη σε έκθεση, και γιατί είναι σε dB(A), και αντιστοίχως ποιο είναι το συχνοτικό περιεχόμενο της μουσικής.
  • Οι Fletcher Munson καμπύλες
  • Τα είδη της μουσικής και οι ποιότητα των ηχογραφήσεων
  • Η ενόχληση από τις παραμορφώσεις των μικρών συστημάτων στις reference στάθμες
  • Τα οποία επιπλέον παίζουν πιο δυνατά από ένα μεγάλο σύστημα, διότι δεν μπορούν να πιάσουν στάθμες στην δεύτερη και τρίτη οκτάβα, οπότε αυτό που βλέπουμε στο ντεσιμπελόμετρο ειναι μεσαία (που ενοχλούν)
  • Οι χώροι με το υψηλό Rt
Προσωπικά ακούω συνήθως σε 78-82dB(C) μέση.
Δηλαδη reference-3, -5, κάπου εκεί.
Μια φορά την βδομάδα μπορεί να πάω reference, ποτέ περισσότερο.
Λοιπον ειναι φανερο που το πατε...Μπλα μπλα το ηχειο σου σε ενοχλει σε υψηλες σταθμες και ο χωρος σου ειναι untreated και γι αυτο τα λες αυτα και μπλα μπλα....Σας ξερω.... Σε πληροφορω οτι τα ηχεια μου ακουγονται καθαρα σε υψηλες σταθμες και αποδιδουν την πλειονοτητα του συχνοτικου περιεχομενου σε χρησιμες σταθμες με πολυ ωραιο τροπο.

Ακομα και σε treated αιθουσες με πολυ ακριβα ηχεια δε μπορω να ακουω παρατατεμενα πολυ δυνατα. Το εχω ζησει.

Επιμενετε λοιπον να υποστηριζετε κατι απο αυτη την σκοπια. Εγω αυριο μεθαυριο μπορει να εχω αλλο συστημα να ειμαι σε αλλο χωρο αλλα θα εξακολουθω να ακουω σε μεσες σταθμες 70-75.

Αν λοιπον πιστευετε οτι το ειπα γιατι με ενοχλει το συστημα μου και οχι γιατι με απασχολει να μην χαλασω την ακοη μου ειναι δικαιωμα σας.

Η αληθεια ειναι αυτη ομως. Δεν ειναι safe οι σταθμες αναφορας παρατεταμενα ασχετως αν η σταθμη προερχεται απο τις πολυ χαμηλες στα peaks. Δεν ειναι θεμα αν το ακους χωρις να σε ενοχλει αλλα η ιδια η ενταση.

Συνεχιστε να κανετε αυτο που κανετε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.100
Reaction score
82.551
Λοιπον ειναι φανερο που το πατε...Μπλα μπλα το ηχειο σου σε ενοχλει σε υψηλες σταθμες και ο χωρος σου ειναι untreated και γι αυτο τα λες αυτα και μπλα μπλα.
Αυτά έχουν γραφτεί πριν γίνεις καν μέλος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.658
Μηνύματα
2.913.236
Members
38.083
Νεότερο μέλος
astrogrk
Top