Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY


Μηνύματα
775
Reaction score
582
Τα pdf τα κατεβασατε και τα διαβασατε αλλα αυτο το δυνατα που ακουτε να το προσεξετε. Σελ 62 της εκδοσης 3 του βιβλιου του toole
1725614814988.png
 

Μηνύματα
3.839
Reaction score
5.981
Γίνεται να το προσεγγίσεις Υπάρχει .
Δεν είναι θέμα αέρα. Μόνο η γραμμικότητε του μεγαφώνου παίζει πρωταρχικο ρολο. Στο πεδιο της συχνότητας και στο πεδίο του χρονου.
Οταν αρχίζει να ομοιάζει η ηχογράφηση του μεγαφώνου με τετράγωνο τότε είμαστε ίπολύ κοντά στην τελειότητα. Σε ανηχοίκο θάλαμο εινσι πιο εύκολη η μέτρηση, γιατί στο χώρο ακρόασης μόνο σε ένα σημείο το πετυχαίνεις απόλυτα λόγω των πολλαπλών ανακλάσεων.

Linearity is the word
Είναι μιγαδικό το αποτέλεσμα που εξετάζεται. Συχνότητα και φάση στο πεδίο του χρόνου. Αλλαγές στη φάση προκαλούν αλλαγή στο αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
775
Reaction score
582
Διάβασε κι άλλο
Ακου εσυ 8 ωρες στα 85db την ημερα και νιωσε ασφαλης :D.Ακομα και στα κινητα εχουν βαλει την προειδοποιηση πανω απο τα 75db οταν ακους με ακουστικα να μη το ξεπερασεις. Σου λεει prolonged hearing above 75db could lead to permanent hearing damage. Κατι θα ξερει η apple
 



Μηνύματα
775
Reaction score
582
Με λιγα λογια σου λεει ο toole εκαναν οι τυποι critical listening στα 82dbc slow και εγω εβαλα τα δαχτυλα στα αυτια μου και ετρεξα στο πισω μερος του δωματιου γιατι εκτιμω την ακοη μου... Απλα σου λεει τσιμπα λιγο το μπασο οταν παιζεις πιο χαλαρα λογω του eq. loud. countours
1725617010621.png
 
Last edited:

Μηνύματα
188
Reaction score
100

Performance differences aside, loudspeaker preferences were generally consistent across all categories of listeners, providing evidence that the preferences of trained listeners can be safely extrapolated to a larger population. The highest rated loudspeakers had the flattest measured frequency response maintained uniformly off axis. Effects and interactions between training, programs, and loudspeakers are discussed.
 

Μηνύματα
3.839
Reaction score
5.981
Με λιγα λογια σου λεει ο toole εκαναν οι τυποι critical listening στα 82dbc slow και εγω εβαλα τα δαχτυλα στα αυτια μου και ετρεξα στο πισω μερος του δωματιου γιατι εκτιμω την ακοη μου... Απλα σου λεει τσιμπα λιγο το μπασο οταν παιζεις πιο χαλαρα λογω του eq. loud. countours
View attachment 341641
Δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο τώρα να διαβάσω όλη την σελίδα για να είμαι σίγουρος αλλά από αυτό που παραθέτεις δεν λέει αυτό. Λέει ότι ο Olive και οι υπόλοιποι που αναφέρονται στο άρθρο έκαναν την μέτρηση στα 82dbc slow. Συνήθως οι περισσότεροι δεν γράφουν σε τι ένταση έγιναν οι μετρήσεις. Στη βιομηχανία ο κανόνας είναι το "πολύ δυνατά" και όποτε βρίσκεται σε κάποιο session που παίζει πολύ δυνατά τρέχει να προστατεύσει τα αυτιά του.
Που είδες να λέει ότι αναφέρεται στα session του Olive;
 

Μηνύματα
775
Reaction score
582
Δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο τώρα να διαβάσω όλη την σελίδα για να είμαι σίγουρος αλλά από αυτό που παραθέτεις δεν λέει αυτό. Λέει ότι ο Olive και οι υπόλοιποι που αναφέρονται στο άρθρο έκαναν την μέτρηση στα 82dbc slow. Συνήθως οι περισσότεροι δεν γράφουν σε τι ένταση έγιναν οι μετρήσεις. Στη βιομηχανία ο κανόνας είναι το "πολύ δυνατά" και όποτε βρίσκεται σε κάποιο session που παίζει πολύ δυνατά τρέχει να προστατεύσει τα αυτιά του.
Που είδες να λέει ότι αναφέρεται στα session του Olive;
Καλα τωρα αφου το εκανα και κιτρινη υπογραμμιση. Το λεει ξεκαθαρα ο toole οτι ηθελε να αποφυγει αυτες τις εντασεις για την ασφαλεια των αυτιων του. Δεν εχει κατι αλλο να διαβασεις ειναι κομματι απο το κειμενο.

Και γω σου λεω οκ να κανεις τα γουστα σου και να ακουσεις δυνατα αλλα για λιγο...

Να ξερετε οτι η απωλεια ακοης εχει συνδεθει και με την αναπτυξη ανοιας ...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.791
Reaction score
20.701
Δεν είπαμε να τον πδξεις... να τον διαβάσεις λέμε
Να, αυτές τις διευκρινήσεις κάμεις και μειώνεται το ενδιαφέρον του κοινού.. :biggrin:

Ακου εσυ 8 ωρες στα 85db την ημερα και νιωσε ασφαλης :D.Ακομα και στα κινητα εχουν βαλει την προειδοποιηση πανω απο τα 75db οταν ακους με ακουστικα να μη το ξεπερασεις. Σου λεει prolonged hearing above 75db could lead to permanent hearing damage. Κατι θα ξερει η apple
Τι σε νοιάζ' μωρέ ανθαπαθταφτιτουσ..
Άσε να κάμει ο άλλος την παύλατ' :rolleyes:
Η μουσική ακούγεται στις Χ εντάσεις καλύτερα ή σωστότερα τες πα..(ότι λένε τα χαρτιά - οι ειδικοί, σγά μην μαλώσουμε.. ) αλλά άλλος ξεκουράζει το κεφάλιτ' σε λίγο χαμηλότερες εντάσεις άλλος θέλει να νιώθει την πίεση στο στήθος και άλλοι αρέσκονται στην ελεγχόμενη έλλειψη οξυγόνου για να φχαριστηθούν το sex.. :biggrin::tongue:
Άσε τα παιδιά να κάμουν κέφι.. 8-)
 

Μηνύματα
775
Reaction score
582
Να, αυτές τις διευκρινήσεις κάμεις και μειώνεται το ενδιαφέρον του κοινού.. :biggrin:



Τι σε νοιάζ' μωρέ ανθαπαθταφτιτουσ..
Άσε να κάμει ο άλλος την παύλατ' :rolleyes:
Η μουσική ακούγεται στις Χ εντάσεις καλύτερα ή σωστότερα τες πα..(ότι λένε τα χαρτιά - οι ειδικοί, σγά μην μαλώσουμε.. ) αλλά άλλος ξεκουράζει το κεφάλιτ' σε λίγο χαμηλότερες εντάσεις άλλος θέλει να νιώθει την πίεση στο στήθος και άλλοι αρέσκονται στην ελεγχόμενη έλλειψη οξυγόνου για να φχαριστηθούν το sex.. :biggrin::tongue:
Άσε τα παιδιά να κάμουν κέφι.. 8-)
Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι ήθελα να πω prolonged listening ( όχι hearing) :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.658
Μηνύματα
2.913.161
Members
38.083
Νεότερο μέλος
astrogrk
Top