Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY


Μηνύματα
784
Reaction score
591
Τα pdf τα κατεβασατε και τα διαβασατε αλλα αυτο το δυνατα που ακουτε να το προσεξετε. Σελ 62 της εκδοσης 3 του βιβλιου του toole
1725614814988.png
 

Μηνύματα
3.840
Reaction score
5.983
Γίνεται να το προσεγγίσεις Υπάρχει .
Δεν είναι θέμα αέρα. Μόνο η γραμμικότητε του μεγαφώνου παίζει πρωταρχικο ρολο. Στο πεδιο της συχνότητας και στο πεδίο του χρονου.
Οταν αρχίζει να ομοιάζει η ηχογράφηση του μεγαφώνου με τετράγωνο τότε είμαστε ίπολύ κοντά στην τελειότητα. Σε ανηχοίκο θάλαμο εινσι πιο εύκολη η μέτρηση, γιατί στο χώρο ακρόασης μόνο σε ένα σημείο το πετυχαίνεις απόλυτα λόγω των πολλαπλών ανακλάσεων.

Linearity is the word
Είναι μιγαδικό το αποτέλεσμα που εξετάζεται. Συχνότητα και φάση στο πεδίο του χρόνου. Αλλαγές στη φάση προκαλούν αλλαγή στο αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
784
Reaction score
591
Διάβασε κι άλλο
Ακου εσυ 8 ωρες στα 85db την ημερα και νιωσε ασφαλης :D.Ακομα και στα κινητα εχουν βαλει την προειδοποιηση πανω απο τα 75db οταν ακους με ακουστικα να μη το ξεπερασεις. Σου λεει prolonged hearing above 75db could lead to permanent hearing damage. Κατι θα ξερει η apple
 



Μηνύματα
784
Reaction score
591
Με λιγα λογια σου λεει ο toole εκαναν οι τυποι critical listening στα 82dbc slow και εγω εβαλα τα δαχτυλα στα αυτια μου και ετρεξα στο πισω μερος του δωματιου γιατι εκτιμω την ακοη μου... Απλα σου λεει τσιμπα λιγο το μπασο οταν παιζεις πιο χαλαρα λογω του eq. loud. countours
1725617010621.png
 
Last edited:

Μηνύματα
188
Reaction score
100

Performance differences aside, loudspeaker preferences were generally consistent across all categories of listeners, providing evidence that the preferences of trained listeners can be safely extrapolated to a larger population. The highest rated loudspeakers had the flattest measured frequency response maintained uniformly off axis. Effects and interactions between training, programs, and loudspeakers are discussed.
 

Μηνύματα
3.840
Reaction score
5.983
Με λιγα λογια σου λεει ο toole εκαναν οι τυποι critical listening στα 82dbc slow και εγω εβαλα τα δαχτυλα στα αυτια μου και ετρεξα στο πισω μερος του δωματιου γιατι εκτιμω την ακοη μου... Απλα σου λεει τσιμπα λιγο το μπασο οταν παιζεις πιο χαλαρα λογω του eq. loud. countours
View attachment 341641
Δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο τώρα να διαβάσω όλη την σελίδα για να είμαι σίγουρος αλλά από αυτό που παραθέτεις δεν λέει αυτό. Λέει ότι ο Olive και οι υπόλοιποι που αναφέρονται στο άρθρο έκαναν την μέτρηση στα 82dbc slow. Συνήθως οι περισσότεροι δεν γράφουν σε τι ένταση έγιναν οι μετρήσεις. Στη βιομηχανία ο κανόνας είναι το "πολύ δυνατά" και όποτε βρίσκεται σε κάποιο session που παίζει πολύ δυνατά τρέχει να προστατεύσει τα αυτιά του.
Που είδες να λέει ότι αναφέρεται στα session του Olive;
 

Μηνύματα
784
Reaction score
591
Δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο τώρα να διαβάσω όλη την σελίδα για να είμαι σίγουρος αλλά από αυτό που παραθέτεις δεν λέει αυτό. Λέει ότι ο Olive και οι υπόλοιποι που αναφέρονται στο άρθρο έκαναν την μέτρηση στα 82dbc slow. Συνήθως οι περισσότεροι δεν γράφουν σε τι ένταση έγιναν οι μετρήσεις. Στη βιομηχανία ο κανόνας είναι το "πολύ δυνατά" και όποτε βρίσκεται σε κάποιο session που παίζει πολύ δυνατά τρέχει να προστατεύσει τα αυτιά του.
Που είδες να λέει ότι αναφέρεται στα session του Olive;
Καλα τωρα αφου το εκανα και κιτρινη υπογραμμιση. Το λεει ξεκαθαρα ο toole οτι ηθελε να αποφυγει αυτες τις εντασεις για την ασφαλεια των αυτιων του. Δεν εχει κατι αλλο να διαβασεις ειναι κομματι απο το κειμενο.

Και γω σου λεω οκ να κανεις τα γουστα σου και να ακουσεις δυνατα αλλα για λιγο...

Να ξερετε οτι η απωλεια ακοης εχει συνδεθει και με την αναπτυξη ανοιας ...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.795
Reaction score
20.703
Δεν είπαμε να τον πδξεις... να τον διαβάσεις λέμε
Να, αυτές τις διευκρινήσεις κάμεις και μειώνεται το ενδιαφέρον του κοινού.. :biggrin:

Ακου εσυ 8 ωρες στα 85db την ημερα και νιωσε ασφαλης :D.Ακομα και στα κινητα εχουν βαλει την προειδοποιηση πανω απο τα 75db οταν ακους με ακουστικα να μη το ξεπερασεις. Σου λεει prolonged hearing above 75db could lead to permanent hearing damage. Κατι θα ξερει η apple
Τι σε νοιάζ' μωρέ ανθαπαθταφτιτουσ..
Άσε να κάμει ο άλλος την παύλατ' :rolleyes:
Η μουσική ακούγεται στις Χ εντάσεις καλύτερα ή σωστότερα τες πα..(ότι λένε τα χαρτιά - οι ειδικοί, σγά μην μαλώσουμε.. ) αλλά άλλος ξεκουράζει το κεφάλιτ' σε λίγο χαμηλότερες εντάσεις άλλος θέλει να νιώθει την πίεση στο στήθος και άλλοι αρέσκονται στην ελεγχόμενη έλλειψη οξυγόνου για να φχαριστηθούν το sex.. :biggrin::tongue:
Άσε τα παιδιά να κάμουν κέφι.. 8-)
 

Μηνύματα
784
Reaction score
591
Να, αυτές τις διευκρινήσεις κάμεις και μειώνεται το ενδιαφέρον του κοινού.. :biggrin:



Τι σε νοιάζ' μωρέ ανθαπαθταφτιτουσ..
Άσε να κάμει ο άλλος την παύλατ' :rolleyes:
Η μουσική ακούγεται στις Χ εντάσεις καλύτερα ή σωστότερα τες πα..(ότι λένε τα χαρτιά - οι ειδικοί, σγά μην μαλώσουμε.. ) αλλά άλλος ξεκουράζει το κεφάλιτ' σε λίγο χαμηλότερες εντάσεις άλλος θέλει να νιώθει την πίεση στο στήθος και άλλοι αρέσκονται στην ελεγχόμενη έλλειψη οξυγόνου για να φχαριστηθούν το sex.. :biggrin::tongue:
Άσε τα παιδιά να κάμουν κέφι.. 8-)
Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι ήθελα να πω prolonged listening ( όχι hearing) :D
 

Μηνύματα
3.840
Reaction score
5.983
Καλα τωρα αφου το εκανα και κιτρινη υπογραμμιση. Το λεει ξεκαθαρα ο toole οτι ηθελε να αποφυγει αυτες τις εντασεις για την ασφαλεια των αυτιων του. Δεν εχει κατι αλλο να διαβασεις ειναι κομματι απο το κειμενο.

Και γω σου λεω οκ να κανεις τα γουστα σου και να ακουσεις δυνατα αλλα για λιγο...

Να ξερετε οτι η απωλεια ακοης εχει συνδεθει και με την αναπτυξη ανοιας ...
Έκανες κίτρινη υπογράμμιση σε κάτι που δεν βγάζει νόημα. Πάλι καλά το έχω σε pdf στο drive και μπήκα να το διαβάσω από πιο πάνω για να σιγουρευτώ.
"
Recommendation ITU-R BS.1116–3 (2015) chose to standardize the combined play-
back level from some number of active channels at 85 dBA, allowing 18 dB before dig-
ital clipping. Bech and Zacharov (2006) comment that they find this calibration level to

be excessively high by 5–10 dB for subjects listening to typical program material.
So, the recommended calibrations for playback sound levels are frequently found to
be excessively high, as judged by moviegoers and in private home theaters. The point
of this discussion is that the choice of a playback sound level for product evaluation is a
serious matter. It affects what can be heard, and how it is heard (see the equal-loudness
contours in Figure 4.5). Ideally, comparative listening should be done at a sound level

that matters to you, or to the audience for your opinions. Olive et al. (2013) used pro-
gram at an average level of 82 dBC, slow. This was for an audience of serious listeners

doing foreground listening of a demanding kind. Most tests do not reveal their listening
levels, so we never really can be certain what the results mean."

Το πρώτο που υπογραμμίζω είναι αυτό που λέει ο @costas EAR εδώ και χρόνια. Λογικό φαίνεται πλέον.
Για το δεύτερο που έχω υπογραμμισμένο δες το σχήμα 4.5. (σελ. 67)
1725621088752.png


Στα 80 phon δες τι spl αντιστοιχεί στα 20 hz και θα καταλάβεις πόσο δυνατά είναι τέτοιες εντάσεις.


Υ.Γ Στο κείμενο που παρέθεσες αν το ξαναδιαβάσεις θα δείς ότι δεν αναφέρεται στην ένταση που χρησιμοποίησε ο Olive εκει που λέει οτι "τρέχει να προστατεύσει τα αυτιά του" παρόλο που όντως είναι πολύ υψηλή. Γράφει:
"As a generalization, music and movies are often mixed while listening at high sound
levels
. When I have walked into these sessions I find myself quickly putting my fingers
in my ears and retreating to the back of the room. I value my hearing."
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.142
Reaction score
131.220
Δεν χρειάζονται υψηλές στάθμες για να απολαύσεις τη μουσική σου, εφόσον έχεις πλήρη απόκριση στο φάσμα και χαμηλές παραμορφώσεις.

Έπιασα και γω τον εαυτό μου να ακούει χαμηλά για πολλές ώρες, μιλάμε για πολύ χαμηλά, δηλαδή μόνον σε στάθμες αναφοράς. Τόσο χαμηλά. 😎

(Κάτι τύμπανα Κόντο ήταν).

Να, ότι προβλέπεται σε λεβελ 4 στη Βίβλο της cedia. Δεν είναι ανάγκη το παραπάνω, ασχέτως αν μας αρέσει καμιά φορά. ❤
 

Μηνύματα
784
Reaction score
591
Οκ
Έκανες κίτρινη υπογράμμιση σε κάτι που δεν βγάζει νόημα. Πάλι καλά το έχω σε pdf στο drive και μπήκα να το διαβάσω από πιο πάνω για να σιγουρευτώ.
"
Recommendation ITU-R BS.1116–3 (2015) chose to standardize the combined play-
back level from some number of active channels at 85 dBA, allowing 18 dB before dig-
ital clipping. Bech and Zacharov (2006) comment that they find this calibration level to

be excessively high by 5–10 dB for subjects listening to typical program material.
So, the recommended calibrations for playback sound levels are frequently found to
be excessively high, as judged by moviegoers and in private home theaters. The point
of this discussion is that the choice of a playback sound level for product evaluation is a
serious matter. It affects what can be heard, and how it is heard (see the equal-loudness
contours in Figure 4.5). Ideally, comparative listening should be done at a sound level

that matters to you, or to the audience for your opinions. Olive et al. (2013) used pro-
gram at an average level of 82 dBC, slow. This was for an audience of serious listeners

doing foreground listening of a demanding kind. Most tests do not reveal their listening
levels, so we never really can be certain what the results mean."

Το πρώτο που υπογραμμίζω είναι αυτό που λέει ο @costas EAR εδώ και χρόνια. Λογικό φαίνεται πλέον.
Για το δεύτερο που έχω υπογραμμισμένο δες το σχήμα 4.5. (σελ. 67)
View attachment 341653

Στα 80 phon δες τι spl αντιστοιχεί στα 20 hz και θα καταλάβεις πόσο δυνατά είναι τέτοιες εντάσεις.


Υ.Γ Στο κείμενο που παρέθεσες αν το ξαναδιαβάσεις θα δείς ότι δεν αναφέρεται στην ένταση που χρησιμοποίησε ο Olive εκει που λέει οτι "τρέχει να προστατεύσει τα αυτιά του" παρόλο που όντως είναι πολύ υψηλή. Γράφει:
"As a generalization, music and movies are often mixed while listening at high sound
levels
. When I have walked into these sessions I find myself quickly putting my fingers
in my ears and retreating to the back of the room. I value my hearing."
80phon δεν ειναι μια νορμαλ ενταση να ακους μουσικη παρατεταμενα. Οποτε δε με ενδιαφερει στα 80 phon οτι το μπασο για να ακουγεται οπως οι μεσαιες πρεπει να ειναι στα 100db. Ειναι κακο... τελος

Οκ ισως ο toole να εννοουσε οτι σε εκεινα τα session η σταθμη ηταν παραπανω απο 82dbc.

Παρολα αυτα και τα 82dbc ειναι ψηλα για παρατεταμενη ακροαση.

Do as you wish...
 

Μηνύματα
601
Reaction score
1.312
Έλα Κωσταααα! Πρόσεχε μη πέσεις τρελή κατηφόρα!
-Ναι ρε εμένα μου αρέσει ωμή η μπριζόλα


Κώστας αυτιας κατά toole (όχι tool 🔥 🔥 🔥) σε 5-6 χρόνια
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.795
Reaction score
20.703
Έπιασα και γω τον εαυτό μου να ακούει χαμηλά για πολλές ώρες, μιλάμε για πολύ χαμηλά, δηλαδή μόνον σε στάθμες αναφοράς. Τόσο χαμηλά. 😎
Και μετά λες για τις γυναίκες.. :lol::lol:

Οι γυναίκες μονίμως κρυώνουν, χειμώνα καλοκαίρι.

Άλλα ζώα λέμε.
:tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.142
Reaction score
131.220
Έλα Κωσταααα! Πρόσεχε μη πέσεις τρελή κατηφόρα!
-Ναι ρε εμένα μου αρέσει ωμή η μπριζόλα


Κώστας αυτιας κατά toole (όχι tool 🔥 🔥 🔥) σε 5-6 χρόνια
Άστα, άστα. Δε με αναγνωρίζω.

Και χθες βράδυ, κατά τις 4 μετά τα μεσάνυχτα, άκουγα Πινκ Φλόιντ και λέω μα σε τι στάθμες ακούω πια; Κοιτάω, Ε, αναφοράς. Ήταν νύχτα Ε;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.658
Μηνύματα
2.913.212
Members
38.083
Νεότερο μέλος
astrogrk
Top