Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

Μηνύματα
759
Reaction score
571
Κλασσική περίπτωση βλάβης. Κατηγόρησα τα ηχεία, με το μυαλό του βέβαια, αλλά ας συμφωνησουμε ότι είναι έτσι. Πως τόλμησα δηλαδή, έρχονται να μου βγάλουν το μάτι.
Ρε δεν μας παρατάτε λέω εγώ που θα δώσουμε 14000 χιλιάρικα για 2 ηχεία?
Επειδη σας πεισανε εσάς ότι έτσι πρέπει?
Υπάρχουν πολύ πιο Vfm επιλογές.
Πρώτον με τέτοια ποσα ξεχνάς το πολυκαναλο. Δεύτερον χρειάζεται κι αυτό το ηχειακι το σαμπ του. Ευτυχώς το σκέφτηκαν και έχουν έξοδο για σαμπ.
Επομένως σχεδόν μονοκαναλο χωρίς σαμπ, ε το λες και τζουφιο.
Δεν είπα εγώ ότι κατηγόρησες τα ηχεία . Είπα ότι είσαι κολλημένος.Και μας τα έχετε κάνει αερόστατα με το πολυκαναλο .
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.315
Reaction score
7.430
Τα Dutch and Dutch έχουν καρδιοειδη λοβό στα μπάσα και είναι εξαιρετικά ηχεία.
Δεν ισχύει αυτό. Έχουν μεν cardio, αλλά όχι στα μπάσα. Είναι από 100Hz και πάνω.

Αν έχεις subs δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό (καθώς τα subs θα είναι κολλημένα στον τοίχο κατά πάσα πιθανότητα) αν όμως όχι, έχει.

Είναι ίσως ο βασικός λόγος που δεν τα αγόρασα τελικά, καθώς κατά τα άλλα τα λες και λίγο πιο όμορφα από τα MeG 😂
 

Μηνύματα
184
Reaction score
99
The million dollar question.
Στον δικο μου χωρο θα ακουω καλυτερα οπως ειμαι? Η με ενα "διορθωμενο" ψηφιακο σημα απο τον εκαστοτε προγραμματιστη που μετρωντας 5-10 πραγματακια θα προσπαθησει να με κανει να δω το φως το αληθινο την "αληθεια" της ηχογραφησης ?
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.790
Reaction score
6.344
Τι DSP, Room Correction, Speaker EQ, και κουραφέξαλα ρε παιδιά.
Δεν πρέπει να πειράζουμε το αυθεντικό, το καθαρό, άγιο, pure, στερεοφωνικό σήμα που βγάζει η ηχογράφηση μέσω της πηγής μας :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.459
Reaction score
40.243
...κροσοβερ του σατανααααα....😇😇😇😇😇
Φωνακστεεεεεε τη...Λουκκκααααα....
Και ριχτε και να ξωρκιζμοοοοο...🙉🙊🙈
 

Μηνύματα
3.827
Reaction score
5.961
Δεν ισχύει αυτό. Έχουν μεν cardio, αλλά όχι στα μπάσα. Είναι από 100Hz και πάνω.

Αν έχεις subs δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό (καθώς τα subs θα είναι κολλημένα στον τοίχο κατά πάσα πιθανότητα) αν όμως όχι, έχει.

Είναι ίσως ο βασικός λόγος που δεν τα αγόρασα τελικά, καθώς κατά τα άλλα τα λες και λίγο πιο όμορφα από τα MeG 😂
Τα 100 hz μπάσα είναι. Έτσι κι αλλιώς θα έχει Σάμπ κάτω από τα 80 - 100 για να παίξει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.315
Reaction score
7.430
Τα 100 hz μπάσα είναι. Έτσι κι αλλιώς θα έχει Σάμπ κάτω από τα 80 - 100 για να παίξει.
Χωρίς να μπούμε σε debate για το αν "τα 100hz" (συγκεκριμένα) είναι μπάσα ή όχι, νομίζω είναι εύλογο να υποθέσουμε ότι κάποιος που διαβάζει ότι έχει cardio "στα μπάσα" θα υποθέσει κάτω από τα 100 hz και όχι από 100 και πάνω.

Αφετέρου, όσον αφορά τα subs, δεν είναι αυτονόητο ότι θα υπάρχουν, άρα έχει σημασία πόσο κάτω φτάνει το cardio (όπως στη δική μου περίπτωση).
 

Μηνύματα
759
Reaction score
571
Τα 100 hz μπάσα είναι. Έτσι κι αλλιώς θα έχει Σάμπ κάτω από τα 80 - 100 για να παίξει.
Τα subs του είναι στο πίσω μέρος και στηρίζονται στο boundary reinforcement. Ούτως η άλλως έχει θέση dsp για κολλητά στον τοίχο . Τι να λέμε τώρα
 

Μηνύματα
3.827
Reaction score
5.961
Τα subs του είναι στο πίσω μέρος και στηρίζονται στο boundary reinforcement. Ούτως η άλλως έχει θέση dsp για κολλητά στον τοίχο . Τι να λέμε τώρα
Τα πίσω ηχεία από όσο θυμάμαι είναι για το cardio και όχι για την έκταση.
Χωρίς να μπούμε σε debate για το αν "τα 100hz" (συγκεκριμένα) είναι μπάσα ή όχι, νομίζω είναι εύλογο να υποθέσουμε ότι κάποιος που διαβάζει ότι έχει cardio "στα μπάσα" θα υποθέσει κάτω από τα 100 hz και όχι από 100 και πάνω.

Αφετέρου, όσον αφορά τα subs, δεν είναι αυτονόητο ότι θα υπάρχουν, άρα έχει σημασία πόσο κάτω φτάνει το cardio (όπως στη δική μου περίπτωση).
Είναι εντελώς αυτονόητο για εμένα ότι θα υπάρχουν Σάμπ.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.468
Reaction score
1.966
Το D&D είναι στάνταρ cardio όσον αφορά το mid, μέσω των σχισμών στο πλάι

Οσον αφορά τα πίσω γούφερ, πρωταρχικός στόχος της σχεδίασης είναι να μην είναι cardio, αλλά τοποθετημένα κοντά στον πίσω τοίχο, να τον εκμεταλλεύονται ώστε να εκπέμπεται ημισφαιρικά ολόκληρη η ενέργεια των χαμηλών.
Προκειμένου να μην υπάρξουν SBIR ακυρώσεις, το ενσωματωμένο DSP καθυστερεί αναλόγως στησίματος τα εμπρός μεγάφωνα, συγχρονίζοντας έτσι την εκπομπή τους.
Στην ουσία πρόκειται για ένα είδος ψευδοεντοιχισμού.

Ωστόσο, το DSP παρέχει την δυνατότητα καρδιοειδούς εκπομπής στις χαμηλές, αν το επιλέξεις - για να τραβήξεις πχ τα ηχεία κάπως βαθύτερα μέσα στο δωμάτιο, ή ακόμα περισσότερο για φρη-φηλντ στησίματα, ή για να αντιμετωπίσεις περίεργα ασύμμετρα τοιχοματικά όρια, κλπ κλπ
 

Μηνύματα
6.853
Reaction score
653
Το D&D είναι στάνταρ cardio όσον αφορά το mid, μέσω των σχισμών στο πλάι

Οσον αφορά τα πίσω γούφερ, πρωταρχικός στόχος της σχεδίασης είναι να μην είναι cardio, αλλά τοποθετημένα κοντά στον πίσω τοίχο, να τον εκμεταλλεύονται ώστε να εκπέμπεται ημισφαιρικά ολόκληρη η ενέργεια των χαμηλών.
Προκειμένου να μην υπάρξουν SBIR ακυρώσεις, το ενσωματωμένο DSP καθυστερεί αναλόγως στησίματος τα εμπρός μεγάφωνα, συγχρονίζοντας έτσι την εκπομπή τους.
Στην ουσία πρόκειται για ένα είδος ψευδοεντοιχισμού.

Ωστόσο, το DSP παρέχει την δυνατότητα καρδιοειδούς εκπομπής στις χαμηλές, αν το επιλέξεις - για να τραβήξεις πχ τα ηχεία κάπως βαθύτερα μέσα στο δωμάτιο, ή ακόμα περισσότερο για φρη-φηλντ στησίματα, ή για να αντιμετωπίσεις περίεργα ασύμμετρα τοιχοματικά όρια, κλπ κλπ
Μπορείς να μας τεκμηριώσεις τα παραπάνω με αναφορά σε σχετικό documentation της εταιρείας ;
Ειδικά για τις δυνατότητες του DSP.
Δεν είπα εγώ ότι κατηγόρησες τα ηχεία . Είπα ότι είσαι κολλημένος.Και μας τα έχετε κάνει αερόστατα με το πολυκαναλο .
Επίτηδες το κάνουν γιατί είναι παλιό χαρακτήρες και πολυκαναλοτεταρτομπασοφρίκουλες του κερατά
 
Last edited:




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.635
Μηνύματα
2.912.050
Members
38.078
Νεότερο μέλος
Νικος11
Top