Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

Μηνύματα
593
Reaction score
1.288
Ηλεκτρονικό αλλά πάλι πρέπει να γυρίσεις ένα knob ή όχι ;

Εάν ναι ... βάζεις ενα στόπ στο knob και ένα εκεί που θέλεις στο πλαισιο και είσαι fixed. :D :D
Όταν το παίζω από το κοντρόλ και ανεβάζω volume δεν γυρίζει το knob.
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.784
Reaction score
20.685
Όταν το παίζω από το κοντρόλ και ανεβάζω volume δεν γυρίζει το knob.
Βάλε tape στο controller :fuckyou: (εγώ θα το 'χα ''στείλει'' απ' το παράθυρο μετά από τέτοιο χουνέρι, έτσι μόνο για την τρομάρα.. :tongue::rolleyes:)
Δεν ξέρουμε με σιγουριά αν επηρεάστηκε κι από κάποιο εξωγενή παράγοντα η συσκευή βρε παιδίμ' (κάποιο περιπλανώμενο signal.. ):smoke:
 




Μηνύματα
13.112
Reaction score
10.384
Αυτη τη δουλεια θα κανουμε. Δεν εχουμε χρονο για τετοια και χαλανε το mood.
Δεν είναι τίποτα, εκεί που κάνεις μία φορά τη μέτρηση του συστήματος και αποθηκεύεις, κάνεις και μια 2η με χαμηλή ένταση και αποθηκεύεις σε άλλη μνήμη για όταν ακούς χαμηλά.
Εκτός αν ακούς με πηγή τον υπολογιστή, που κάνεις 1 φορά την κανονική μέτρηση σε στάθμη αναφοράς και μετά χρησιμοποιείς το ηλεκτρονικό loudness του Equaliser APO.
Αλλά υποπτεύομαι ότι:
δεν θέλεις να τα καταλάβεις

Ρε σεις.... Μουσική ακούει κανένας η μόνο τις μετράτε ; Όπου μετράτε βάλτε ότι κατεβάσει
Εγώ τελευταία φορά τη μέτρησα τον Ιανουάριο του 2021. Τώρα θέλω να κάνω κάτι αλλαγές και πρέπει να την ξαναμετρήσω.

Να δω ποιος θα τολμήσει να ηχογραφήσει ένα απλό ημίτονο, απο τη θέση ακρόασης, με το ιδιο ακριβώς μικρόφωνο που ρυθμίζει το συστημά του.
Οχι δυσκολες ασκήσεις.
50Hz, 100Hz , 1 KHz , 10KHz.
Ο τολμών νικά
Θα μπορούσα να το κάνω, αλλά δε με συμφέρει. Έχω δει με ανάλυση Fast Fourier το φάσμα όταν το ηχείο τροφοδοτείται με ημίτονο 1 KHz και αυτό που είδα (και άκουσα) δε μου άρεσε και δε θέλω να το μοιραστώ. Δε με συμφέρει.
 

Μηνύματα
3.829
Reaction score
5.968
Λοιπόν διάβασα τα specs του D&D προσεκτικά και τελικά δεν έχει καμία σχέση με την αρχή λειτουργίας του kii που είχα στο μυαλό μου. Τα δύο πίσω μεγάφωνα τα έχει όντως ως Σάμπ με κρος στα 100 και δεν έχουν καρδιοειδη λοβό από εκεί και κάτω. Θέλει προσοχή αυτό σε όποιον θέλει να τα επιλέξει. Θα χρειαστούν προσεκτική τοποθέτηση για να πάρεις όσο το δυνατόν καλύτερη απόκριση χαμηλά σε αντίθεση με τα 901 και πιθανόν να είναι δύσκολο να ενσωματωθούν παραπάνω Σάμπ στο σύστημα. Σίγουρα παραμένουν κορυφαία ηχεία με απίστευτη πολική απόκριση αλλά σε αυτή την τιμή εγώ δεν θα τα έπαιρνα.
Θα μπορούσα να το κάνω, αλλά δε με συμφέρει. Έχω δει με ανάλυση Fast Fourier το φάσμα όταν το ηχείο τροφοδοτείται με ημίτονο 1 KHz και αυτό που είδα (και άκουσα) δε μου άρεσε και δε θέλω να το μοιραστώ. Δε με συμφέρει.
Θα κάνουμε διάλεξη σήματα συστήματα εδώ στο τέλος για να αποδείξουμε δεν ξέρω και εγώ τι.
 

Μηνύματα
1.921
Reaction score
4.539
Θα μπορουσα να ζησω με τα Dutch,
αν δεν χρειαζομουν τα δεκατρια χιλιαρικα.
Χωρις αλλες δοκιμες, απο το youtube..
 


Μηνύματα
6.868
Reaction score
667
Με επαγγελματικό ΑΦΜ το ζευγάρι D&D μειώνεται στα 11 χιλιάρικα
 



billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.797
Reaction score
6.368
Με επαγγελματικό ΑΦΜ το ζευγάρι D&D μειώνεται στα 11 χιλιάρικα
Ναι, μέχρι κάποια στιγμή να πάρει ανάποδες η ΑΑΔΕ και να μπουκάρει σε κομμωτήρια, φούρνους, ταβέρνες, ρακομελάδικα, δικηγορικά γραφεία, ιατρεία, κλπ. που έχουν κόψει ως έξοδα ενισχυτές Hi-Fi, High-end ηχεία, DACs, κλπ :D

p.s. Το γελάκι στα Revel τι φάση; Σου κακοπέφτουν; Έχουν πολλοί έστω τα F228Be σπίτι τους ? :D ή πιστεύεις πως είναι καλύτερο ας πούμε το B&W 801 D4 :D

p.s.2. Τα γελάμε, κάνουμε χιούμορ, αλλά δεν είναι και λίγοι αυτοί που τα 20k για ένα σετ ηχείων τα έχουν σαν να έκαναν μια διήμερη εκδρομή στην Εύβοια... sorry, life is unfair (είναι), αλλά καθαρά ή βρώμικα, αρκετοί βγάζουν παρά κάθε μήνα που μπορούν άνετα να χτυπάνε κάθε 2ο μήνα και ένα τέτοιου είδους ζευγάρι ηχείων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.114
Reaction score
131.146
Με επαγγελματικό ΑΦΜ το ζευγάρι D&D μειώνεται στα 11 χιλιάρικα
Άκου που σε λέω, τα me geithain 901 είναι πολύ καλύτερα ηχεία, αλλά χωρίς τις dsp ευκολίες των d&d, διότι είναι φουλ αγνά αναλογικά. 😁😜


ΥΓ. Πριν ρωτήσεις, ναι τα έχω ακούσει.
 

Μηνύματα
6.868
Reaction score
667
Ναι, μέχρι κάποια στιγμή να πάρει ανάποδες η ΑΑΔΕ και να μπουκάρει σε κομμωτήρια, φούρνους, ταβέρνες, ρακομελάδικα, δικηγορικά γραφεία, ιατρεία, κλπ. που έχουν κόψει ως έξοδα ενισχυτές Hi-Fi, High-end ηχεία, DACs, κλπ :D

p.s. Το γελάκι στα Revel τι φάση; Σου κακοπέφτουν; Έχουν πολλοί έστω τα F228Be σπίτι τους
Η ΑΑΔΕ τώρα θα πάρει ανάποδες που θα ψωνίσουμε 2-3 άτομα.

Το Revel πρώτος εγώ το επέλεξα όταν ο musicfanatic μας έθεσε την ερώτηση, ποιο ηχείο από τη συγκεκριμένη λίστα θα του προτείναμε να αγοράσει.
Τα γελάκια είναι άφθονα εδώ μέσα . Εμείς δεν παίζουμε το παιχνίδι των εμπόρων όταν τρώγονται μεταξύ τους .
 

Μηνύματα
593
Reaction score
1.288
Ρε σεις ψήνεται κανένας να με υιοθετήσει;
Δεν θέλω πολλά ένα καταγραμμένο 10ρικο θα μου ρίξετε , ένα χώρο 30τμ και 2 φορές το μήνα θα με βγάζετε για σπαλομπριτζολα.

Το 20κ το μήνα ρε; Κούλη εδώ μέσα μπες να ξεχρεωσεις 6 μνημόνια και να έχεις κάβα αλλά 2
 

Μηνύματα
6.868
Reaction score
667
Ρε σεις ψήνεται κανένας να με υιοθετήσει;
Δεν θέλω πολλά ένα καταγραμμένο 10ρικο θα μου ρίξετε , ένα χώρο 30τμ και 2 φορές το μήνα θα με βγάζετε για σπαλομπριτζολα.

Το 20κ το μήνα ρε; Κούλη εδώ μέσα μπες να ξεχρεωσεις 6 μνημόνια και να έχεις κάβα αλλά 2
Μπορείς να ανοίξεις αν θές μια αγγελία στα λοιπά είδη και αναλώσιμα.
Κάποια γυραιά κυρία θα βρεθεί να σε υιοθετήσει.
Να θυμάσαι όμως ότι σπο εδω ξεκίνησες
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.641
Μηνύματα
2.912.527
Members
38.080
Νεότερο μέλος
ApoToL98
Top