Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.149
Reaction score
82.767
Εξαιρετική επιλογή, ταιριάζουν και αισθητικά με τον χώρο.
Ενδείκνυται και ένα μεγάλο πάνελ ευρείας απορρόφησης, είτε σε κάποιο ταιριαστό χρώμα είτε ένα από αυτά τα αισθητικά ταιριαστά που έχουμε δει κατά καιρούς, πίσω από τον καναπέ ακρόασης.
 

Μηνύματα
2.445
Reaction score
5.308
Εξαιρετική επιλογή, ταιριάζουν και αισθητικά με τον χώρο.
Ενδείκνυται και ένα μεγάλο πάνελ ευρείας απορρόφησης, είτε σε κάποιο ταιριαστό χρώμα είτε ένα από αυτά τα αισθητικά ταιριαστά που έχουμε δει κατά καιρούς, πίσω από τον καναπέ ακρόασης.
link?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.938
Reaction score
11.306
Μεσαιο/υψηλές to die for!!!!! Στερεοφωνική σκηνή θεσπέσια. Το χαμηλό, όπως φαντάζεστε από την τοποθέτηση "βρωμίζει" λίγο το άκουσμα σε κάποιες ηχογραφήσεις (υποχρεωτικά τα σφουγγάρια στα bass reflex!).
Εντάξει, ηχειάρες (όχι δηλαδή ότι τα Amphion δεν ήταν, αλλά τα είχαν τα χρονάκια τους!)....

View attachment 342506 View attachment 342509
Ξεζουμίσε τα! Τοπ ηχεία! Και του σαλονιού, και του λιμανιού.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.149
Reaction score
82.767


Ενδεικτικά. Οι επιλογές είναι πολλές.
Μπορείς να βρεις και στο ακριβές χρωμα του τοίχου, ή να κάνεις διχρωμία.
Χρειάζεται να κάνεις κάτι, όταν το κεφάλι είναι κοντά στον τοίχο επηρεάζεται αρνητικά όλη η ακουστικη εμπειρία. Είναι σημαντικό.
 



Μηνύματα
600
Reaction score
599
Μεσαιο/υψηλές to die for!!!!! Στερεοφωνική σκηνή θεσπέσια. Το χαμηλό, όπως φαντάζεστε από την τοποθέτηση "βρωμίζει" λίγο το άκουσμα σε κάποιες ηχογραφήσεις (υποχρεωτικά τα σφουγγάρια στα bass reflex!).
Εντάξει, ηχειάρες (όχι δηλαδή ότι τα Amphion δεν ήταν, αλλά τα είχαν τα χρονάκια τους!)....

View attachment 342506 View attachment 342509
H λύση για το χαμηλό υπάρχει και ονομάζεται Soundcare Superspikes όμως ίσως να μην μπορούν να εφαρμοστούν στα ηχεία σου.Αν θυμάμαι καλά,η Soundcare χρησιμοποιεί σπειρώματα M6 και Μ8 που καλύπτουν τα περισσότερα Ευρωπαϊκά ηχεία.Τα περισσότερα Αμερικανικά ηχεία όμως έχουν σπείρωμα 1/4-20.Ερευνησε το.
 

Μηνύματα
4.653
Reaction score
8.096
Μεσαιο/υψηλές to die for!!!!! Στερεοφωνική σκηνή θεσπέσια. Το χαμηλό, όπως φαντάζεστε από την τοποθέτηση "βρωμίζει" λίγο το άκουσμα σε κάποιες ηχογραφήσεις (υποχρεωτικά τα σφουγγάρια στα bass reflex!).
Εντάξει, ηχειάρες (όχι δηλαδή ότι τα Amphion δεν ήταν, αλλά τα είχαν τα χρονάκια τους!)....

View attachment 342506 View attachment 342509
Καλοάκουστα 👍
Όσον αφορά την αισθητική του χώρου δεν ξέρω αν είμαι εγώ ο περίεργος αλλά ο καναπές ανάμεσα στα ηχεία με ενοχλεί, το ίδιο και οι πολλοί πίνακες στον χώρο 🙂
Η κυρά τον επιμελήθηκε?
 

Μηνύματα
1.332
Reaction score
2.207
Καλοάκουστα 👍
Όσον αφορά την αισθητική του χώρου δεν ξέρω αν είμαι εγώ ο περίεργος αλλά ο καναπές ανάμεσα στα ηχεία με ενοχλεί, το ίδιο και οι πολλοί πίνακες στον χώρο 🙂
Η κυρά τον επιμελήθηκε?

Σε αυτό το παιχνίδι, κάπου θα κερδίζουμε και κάπου θα χάνουμε. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας...

Μεγειές και καλοάκουστα.
 

Μηνύματα
2.445
Reaction score
5.308
Καλοάκουστα 👍
Όσον αφορά την αισθητική του χώρου δεν ξέρω αν είμαι εγώ ο περίεργος αλλά ο καναπές ανάμεσα στα ηχεία με ενοχλεί, το ίδιο και οι πολλοί πίνακες στον χώρο 🙂
Η κυρά τον επιμελήθηκε?
Και εμένα με "ενοχλεί" αλλά δεν φεύγει! Οι πίνακες καλό κάνουν φαντάζομαι (καμβάδες είναι). Προσανατολίζομαι προς panel απορρόφησης πίσω από τη θέση ακρόασης όπως προτάθηκε.
H λύση για το χαμηλό υπάρχει και ονομάζεται Soundcare Superspikes όμως ίσως να μην μπορούν να εφαρμοστούν στα ηχεία σου.Αν θυμάμαι καλά,η Soundcare χρησιμοποιεί σπειρώματα M6 και Μ8 που καλύπτουν τα περισσότερα Ευρωπαϊκά ηχεία.Τα περισσότερα Αμερικανικά ηχεία όμως έχουν σπείρωμα 1/4-20.Ερευνησε το.
Έχουν ήδη ακίδες τα ηχεία.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
599
Και εμένα με "ενοχλεί" αλλά δεν φεύγει! Οι πίνακες καλό κάνουν φαντάζομαι (καμβάδες είναι). Προσανατολίζομαι προς panel απορρόφησης πίσω από τη θέση ακρόασης όπως προτάθηκε.

Έχουν ήδη ακίδες τα ηχεία.
Αναφέρομαι σε πολύ καλύτερες ακίδες με ενσωματωμένα "πιάτα" ώστε να μην δημιουργούν σημάδια στο πάτωμα.Κι εγώ πιστευα ότι τα PMC είχαν ακίδες(μην τις αλλάξεις,μου έλεγε ο τέως κάτοχος των PMC γιατί ο ήχος τους έχει ρυθμιστεί μ' αυτές) ώσπου τις τοποθέτησα.Ευτυχως που δεν τον άκουσα!
 


Μηνύματα
4.653
Reaction score
8.096
Οι πίνακες καλό κάνουν φαντάζομαι (καμβάδες είναι). Προσανατολίζομαι προς panel απορρόφησης πίσω από τη θέση ακρόασης όπως προτάθηκε.
Πίσω από την θέση ακρόασης η μόνη λύση είναι πάνελ απορρόφησης.
Βέβαια δεν θα κάνει διάφορα στις χαμηλές συχνότητες.
Το θέμα είναι κάπως πολύπλοκο όπως βλέπεις και από τα σκιτσα. Η επίπλωση τα χαλιά οι κουρτίνες και οι πίνακες επιρρεαζουν το αποτέλεσμα σε διαφορετικό ποσοστό και σε διαφορετικές συχνότητες.
Μια μέτρηση θα βοηθούσε.
Screenshot_20240914_095356.jpg
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.023
Reaction score
55.448
H λύση για το χαμηλό υπάρχει και ονομάζεται Soundcare Superspikes όμως ίσως να μην μπορούν να εφαρμοστούν στα ηχεία σου.Αν θυμάμαι καλά,η Soundcare χρησιμοποιεί σπειρώματα M6 και Μ8 που καλύπτουν τα περισσότερα Ευρωπαϊκά ηχεία.Τα περισσότερα Αμερικανικά ηχεία όμως έχουν σπείρωμα 1/4-20.Ερευνησε το.
Χωρίς πρόθεση διαπληκτισμού , αν κατάλαβα καλά προτείνονται αντικραδασμικά παρελκόμενα για διευθέτηση προβλήματος επί του οποίοιυ κύριο ρόλο θα έπαιζαν η χωροταξία και η απουσία υψιπερατού κροσαρίσματος με αναγκαία sub...
 


Μηνύματα
66
Reaction score
115
Δεν νομίζω πως κάνει για το σαλόνι που είδαμε
Φιλος έχει πάρει αυτά από εκεί , τα οποία και μπορούν να βαφτούν σε άκρως λογικές τιμές.
Τα υπόλοιπα που προτείνονται κοστίζουν μια περιουσία και κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά.
Άποψη μου βέβαια , και πως τα χρήματα πρέπει να πιάνουν τόπο σωστά.
 

Attachments


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.023
Reaction score
55.448
Φιλος έχει πάρει αυτά από εκεί , τα οποία και μπορούν να βαφτούν σε άκρως λογικές τιμές.
Τα υπόλοιπα που προτείνονται κοστίζουν μια περιουσία και κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά.
Άποψη μου βέβαια , και πως τα χρήματα πρέπει να πιάνουν τόπο σωστά.
Το υψηλής ποιότητας φινίρισμα σε πολυτελή πάνελ δεν είναι αποκλειστικά για το θεαθήναι αλλά χρησιμεύει στο να μην απελευθερώνονταν στην ατμόσφαιρα ή να έπεφταν στο πάτωμα μικροπολυμερή σωματίδια εφόσον το υλικό κατασκευής στα φρεάτια του διαχυτή θα ήταν τέτοιο. Τα δε ξύλινα πρέπει να είναι επιστρωμένα με πλήρως ουδέτερα και αβλαβή βερνίκια και με σύνθεση ενάντια σε...τερμίτες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.760
Μηνύματα
2.916.407
Members
38.092
Νεότερο μέλος
nelson2812
Top