Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.337
Reaction score
21.381
Αναφέρομαι σε πολύ καλύτερες ακίδες με ενσωματωμένα "πιάτα" ώστε να μην δημιουργούν σημάδια στο πάτωμα.Κι εγώ πιστευα ότι τα PMC είχαν ακίδες(μην τις αλλάξεις,μου έλεγε ο τέως κάτοχος των PMC γιατί ο ήχος τους έχει ρυθμιστεί μ' αυτές) ώσπου τις τοποθέτησα.Ευτυχως που δεν τον άκουσα!
 

Μηνύματα
838
Reaction score
654
Είναι μακριά από τον τοίχο τα ηχεία και front ported γιατί μπουκώνει ; Με κανένα peq μπορείς να ρίξεις τις εξάρσεις
 

Μηνύματα
601
Reaction score
601
Χωρίς πρόθεση διαπληκτισμού , αν κατάλαβα καλά προτείνονται αντικραδασμικά παρελκόμενα για διευθέτηση προβλήματος επί του οποίοιυ κύριο ρόλο θα έπαιζαν η χωροταξία και η απουσία υψιπερατού κροσαρίσματος με αναγκαία sub...
Ακριβώς.Και με 150 ευρώ μόνο.
 

Μηνύματα
2.448
Reaction score
5.315
Είναι μακριά από τον τοίχο τα ηχεία και front ported γιατί μπουκώνει ; Με κανένα peq μπορείς να ρίξεις τις εξάρσεις
Παντως εχω την αισθηση οτι μετα απο 10+ ωρες που εχουν παιξει εχουν βελτιωθει πολυ τα πραγματα, παρολο που υποτιθεται οτι δεν τιθεται θεμα "στρωσιματος"!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.024
Reaction score
55.450
Ακριβώς.Και με 150 ευρώ μόνο.
Δεν αντιτίθεμαι στο να τοποθετούσε και τα αντικραδασμικά αλλά στο ότι άλλες δράσεις θα είχαν προτεραιότητα. Έχοντας και ο ίδιος πειραματιστεί με τέτοια παρελκόμενα παρατηρούσα μεν διαφορές στην ακροαματική απόδοση αλλά όχι τόσο δραστικές όπως θα προέκυπταν με καλύτερη χωροταξία, διαρρύθμιση setup κι επεξεργασία σήματος με ισοστάθμιση αποκλειστικά στις πρώτες οκτάβες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.150
Reaction score
82.770
Δεν αντιτίθεμαι στο να τοποθετούσε και τα αντικραδασμικά αλλά στο ότι άλλες δράσεις θα είχαν προτεραιότητα. Έχοντας και ο ίδιος πειραματιστεί με τέτοια παρελκόμενα παρατηρούσα μεν διαφορές στην ακροαματική απόδοση αλλά όχι τόσο δραστικές όπως θα προέκυπταν με καλύτερη χωροταξία, διαρρύθμιση setup κι επεξεργασία σήματος με ισοστάθμιση.
Την γειτόνισσα την έχεις γνωρίσει;
 

Μηνύματα
838
Reaction score
654
Παντως εχω την αισθηση οτι μετα απο 10+ ωρες που εχουν παιξει εχουν βελτιωθει πολυ τα πραγματα, παρολο που υποτιθεται οτι δεν τιθεται θεμα "στρωσιματος"!
Τίθεται θέμα σίγουρα. Αλλάζει ο ήχος. Χαλαρώνει η ανάρτηση , και η κίνηση του κώνου είναι πιο ομαλή/γρηγορη και αυτό επηρεάζει τη συχνότητα και το σχήμα του roll off του μπάσου και αυτό εξαρτάται και από τα υλικά των οδηγών
 

Μηνύματα
14.852
Reaction score
16.682
Παντως εχω την αισθηση οτι μετα απο 10+ ωρες που εχουν παιξει εχουν βελτιωθει πολυ τα πραγματα, παρολο που υποτιθεται οτι δεν τιθεται θεμα "στρωσιματος"!
Καινούργια τα πήρες ;
 

Μηνύματα
653
Reaction score
1.448
Έχοντας και ο ίδιος πειραματιστεί με τέτοια παρελκόμενα παρατηρούσα μεν διαφορές στην ακροαματική απόδοση...
Δηλαδή, τι είδους διάφορες παρατήρησες; Εγκυκλοπαίδικα ρωτάω.
Πχ τα δικά μου έχουν καρφιά κάτω και λαστιχένια 'καπελα'.
Αν πχ έβαζα ένα διαστημικό τέτοιο ματζαφλαρι τι όφελος θα είχα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.398
Reaction score
21.122
Δηλαδή, τι είδους διάφορες παρατήρησες; Εγκυκλοπαίδικα ρωτάω.
Πχ τα δικά μου έχουν καρφιά κάτω και λαστιχένια 'καπελα'.
Αν πχ έβαζα ένα διαστημικό τέτοιο ματζαφλαρι τι όφελος θα είχα;
Ρίξε μια ματιά στο thread.
 



Μηνύματα
2.448
Reaction score
5.315
Σόρρυ τελευταία ερώτηση για να μην ψάχνω. Ποιάς χρονιάς (πρώτου έτους παραγωγής) είναι μοντέλο ;
Δεν γνωριζω ποτε κυκλοφορησε για πρωτη φορα η σειρα performa 3. Θα το ψαξω.
 

Μηνύματα
3.876
Reaction score
6.075
Πολύ ωραίος χώρος! Το σαλόνι έχει μεγάλη σημασία να είναι ευχάριστος χώρος για να κάθεσαι. Μεγαλύτερο από την ηχητική ποιότητα σίγουρα. Αν βάλεις το πάνελ πίσω από το κεφάλι σου και μια ισοστάθμιση ίσως είσαι κομπλέ. Δεν χρειάζεται υπερβολές. Βασικά και όπως είσαι τώρα μια χαρά είναι αν σε ευχαριστεί το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.333
Reaction score
2.207
Από τα λίγα diy ηχεία που είδα και έμεινα με το στόμα ανοικτό, ήταν από μέλος αυτού του φόρουμ με καμπίνες φτιαγμένες από πολλές στρώσεις mdf. Δε θυμάμαι ποιός ήταν αλλά σαν κατασκευή ήταν τρομερά εντυπωσιακή.

Επειδή όμως δεν το έχω με τις κατασκευές, πάντα εταιρείας.
 

Μηνύματα
14.852
Reaction score
16.682
Το άλλο που πόσταρε ο Κόγιας (206ΒΕ) τι διαφορά έχει με αυτό και το ένα κάνει 10.500 και αυτό 4.000 ; Μέχρι και τα κιλά και οι διαστάσεις ίδιες είναι απο ότι βλέπω μόνο το τουίτερ είναι βηρυλλίου αντί αλουμινιού και κάτι DCC technology λέει για τα γούφερ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.761
Μηνύματα
2.916.427
Members
38.092
Νεότερο μέλος
nelson2812
Top