Ηχεία 2Ω;

TGD

Μηνύματα
7.833
Reaction score
7.807
Με την ίδια λογική, γιατί δεν έχουν επικρατήσει τα ηχεία 16 ωμ;
Υπήρχαν ηχεία υψηλότερης αντίστασης, το τελευταίο ήταν το πρώτο Millennium της Chario αν θυμάμαι καλά. Κι ένας φίλος μου έχει 300Ω της Philips με OTL ενισχυτή επίσης της Philips.
Όπως συζητάτε για τους ενισχυτές που δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με τα 2Ω, γιατί δεν συζητάτε με τις αντίστοιχες κορυφές των 20+Ω που εμφανίζουν οι εμπεδησεις των ηχείων; Μπορεί ένας βελτιστοποιημένος στα 4Ω class-D να δώσει αρκετή ισχύ σε αυτές τις συχνότητες;
 

Μηνύματα
27.923
Reaction score
26.287
Σωστό, αλλά οι διαφορές για παρόμοιες εκδόσεις συνήθως δεν είναι και τόσο τραγικές

Γιατί εγώ βλέπω δύο στρώσεις και στα δύο ;;
Δίκιο έχεις , δεν ξέρω που το είδα , λάθος είδα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.697
Reaction score
12.410
Πέρα από την διαφορετική , λίγο αυτεπαγωγή και την ευαισθησία λόγω διαφορετικής αντίστασης οι άλλες παράμετροι δεν διαφέρουν. Ναι το ένα έχει πηνίο με τρεις στρώσεις το 8ωμο και το άλλο με δύο . Σιγά τα ωά.
Σωστό, αλλά οι διαφορές για παρόμοιες εκδόσεις συνήθως δεν είναι και τόσο τραγικές
Αυτές οι διαφορές που <<δεν είναι τόσο τραγικές>>, θέτουν μια καμπίνα, για την καλύτερη δυνατή απόκριση χαμηλά, 82 λίτρα για το 8ωμο και 52,3 λίτρα για το 4ωμο. Αντίστοιχα η -3 db απόκριση χαμηλά θα είναι 32 Hz στο 8ωμο και 39 στο 4ωμο.
Εμένα δεν μου φαίνονται αμελητέες διαφορές.
Τα ίδια ή σχεδόν, ισχύουν σε όλες τις εκδόσεις μεγαφώνου 8 & 4 Ωμ.
 


Μηνύματα
27.923
Reaction score
26.287
Λοιπόν ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά ενός μεγαφώνου είναι απόρροια της αντίστασης του πηνίου του. ΟΛΑ...
Ηλεκτρικά, μηχανικά και ηλεκτρομηχανικά.
Για τον πλήρη καθορισμό τους δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από δύο συγκριτικές μετρήσεις του πηνίου του.

Τώρα ο μόνος τρόπος σύγκρισης των δύο καταστάσεων, 8 Ωμ και 4 Ωμ, είναι αυτές να είναι αντίστοιχες.
Το αναφέρω στο πρώτο μου μήνυμα.
Για να γίνει αυτό ένας και μοναδικός τρόπος υπάρχει. Να δούμε τι συμβαίνει με το ένα μεγάφωνο μόνο του (8 ωμ) και τι συμβαίνει όταν παραλληλίσουμε δύο ίδιες μονάδες (4 ωμ).
Παρόμοιος τύπος μεγαφώνου με επιλογή πηνίου 8 ή 4 ωμ δεν έχει ίδια χαρακτηριστικά.
Μόνο έτσι θα έχουμε σωστό αποτέλεσμα.

Η ευαισθησία του μεγαφώνου είναι μέγεθος υπολογίσιμο από τα χαρακτηριστικά του, που όπως είπα προκύπτουν από την τιμή εμπέδησης του πηνίου του.
Μόνο αντίσταση πηνίου ε ?
Κώνος υλικό και βάρος , spider και ενδοτικότητά του , suround και ενδοτικότητα του , μήκος πηνίου , πάχος πλάκας , και διαδρομές που μπορεί να κάνει το πηνίο . Είναι τύπου dynapulse < δλδ όλο το πηνίο μόνιμα μέσα σε μαγνητικό πεδίο ή εξέχει κάποια χιλιοστά ? δλδ είναι πιο μακρύ .
Μερικές από τις παραμέτρους που δεν έχουν καμία σημασία , μόνο η αντίσταση του πηνίου μετράει .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.272
Μηνύματα
2.894.890
Members
38.021
Νεότερο μέλος
Tony69
Top