Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα


Μηνύματα
6.654
Reaction score
471
Θα ακούμε στα ακριβά συστήματα μόνο τη Diana Krall και τη Zakintha μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
 


Μηνύματα
14.282
Reaction score
16.087
Δεν γεννάει ο Θεός , αμαρτωλό μου τέκνο
Συγγνώμη, δημιουργεί. :) Εάν και όπως τον όρισα και χαρακτήρισα ώς ο "Θεός των Οντιοφίλ" είναι θεολογικά υποχρεωτικά και αναγκαστικά είδωλο. Ως είδωλο έχει δημιουργηθεί και άρα πιθανόν γεννάει. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
6.654
Reaction score
471
Συγγνώμη, δημιουργεί. :) Εάν και και όπως τον όρισα και χαρακτήρισα ώς ο Θεός των Οντιοφίλ είναι είδωλο. Ως είδωλο έχει δημιουργηθεί και άρα γεννάει. :D
Δεν ξέρω για το δικό σιυ θεό, ο δικός μου δεν γεννάει
Συγγνώμη, δημιουργεί. :) Εάν και όπως τον όρισα και χαρακτήρισα ώς ο "Θεός των Οντιοφίλ" είναι θεολογικά υποχρεωτικά και αναγκαστικά είδωλο. Ως είδωλο έχει δημιουργηθεί και άρα γεννάει. :D
Αν υπήρχε Θεός των οντιοφιλ θα μας έκανε να γενναμε dac και καλώδια .
Πόσων μηνών είναι το dac σου φιλενάδα;
Μπαίνουμε τώρα στους τρεις μήνες, αλλά επειδή έκανα εξωσωματική γονιμοποίηση ίσως γεννήσω δίδυμα, οπότε θα μπορούσα να σου πουλήσω το δεύτερο dac , εάν δεν το θέλει ο άντρας μου για το εξοχικό
 

Μηνύματα
14.282
Reaction score
16.087
Δεν ξέρω για το δικό σιυ θεό, ο δικός μου δεν γεννάει

Αν υπήρχε Θεός των οντιοφιλ θα μας έκανε να γενναμε dac και καλώδια .
Πόσων μηνών είναι το dac σου φιλενάδα;
Μπαίνουμε τώρα στους τρεις μήνες, αλλά επειδή έκανα εξωσωματική γονιμοποίηση ίσως γεννήσω δίδυμα, οπότε θα μπορούσα να σου πουλήσω το δεύτερο dac , εάν δεν το θέλει ο άντρας μου για το εξοχικό
Φιλοσοφικά αλλά και θεολογικά το μόνο necessery being είναι αυτό που υπάρχει απο μόνο του και δεν έχει δημιουργηθεί για αυτό και είναι αθάνατο, αυθύπαρκτο χωρίς να έχει κατά ανάγκη καμία ανάγκη κλπ χαρακτηριστικά που του αποδίδονται. Τα έχουμε πεί αυτά. :D
 


Μηνύματα
6.654
Reaction score
471
Πες τα
Καθόλου, απεναντίας. Garbage in Garbage out
Το 80% της παραγωγής παίζει καλά σε μη αναλυτικά συστήματα και μόνο το 20% ακούγεται χωρίς να κουράζει.
Οι παλαιές ηχογραφήσεις παίζουν συνήθως καλύτερα αλλά δυστυχώς κι αυτές ακόμα είναι θέμα χρόνου να τις χαλάσουν.
Συνεπώς μην περιμένετε να ακούσετε την παραμόρφωση και το compression όπως ακριβώς το ήθελε ο παραγωγός, για τον απλό λόγο ότι δεν είχε στο μυαλό του το δικό μας αναλυτικό συστήματα.
Με την κλασική μουσική και την Jazz δεν έχει γίνει ακόμα η ολική καταστροφή. Προσθέτουν βέβαια αρκετό βάθος και αντήχηση...
 

Μηνύματα
205
Reaction score
212
Καθόλου, απεναντίας. Garbage in Garbage out
Το 80% της παραγωγής παίζει καλά σε μη αναλυτικά συστήματα και μόνο το 20% ακούγεται χωρίς να κουράζει.
Οι παλαιές ηχογραφήσεις παίζουν συνήθως καλύτερα αλλά δυστυχώς κι αυτές ακόμα είναι θέμα χρόνου να τις χαλάσουν.
Συνεπώς μην περιμένετε να ακούσετε την παραμόρφωση και το compression όπως ακριβώς το ήθελε ο παραγωγός, για τον απλό λόγο ότι δεν είχε στο μυαλό του το δικό μας αναλυτικό συστήματα.
Με την κλασική μουσική και την Jazz δεν έχει γίνει ακόμα η ολική καταστροφή. Προσθέτουν βέβαια αρκετό βάθος και αντήχηση...
Εννοείς τις παλαιές ηχογραφήσεις σε βινύλιο η cd;Για το πρώτο συμφωνω ενώ για το δεύτερο όχι.Αναφερομαι μόνο στο(παραμορφωμένο)rock.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
212
Σε κάποια Έκθεση πριν από μερικά χρόνια (νομίζω ήταν στο ξενοδοχείο Imperial) κάποιος guru του είδους ;) παρουσίαζε εκείνες τις μαγικές πέτρες που τις βάζεις πάνω στα μηχανήματα και «βελτιώνουν» την απόδοσή τους!!!! :o:p:p

Έπιασα μία τέτοια πέτρα που την είχε πάνω στον ενισχυτή του για να την περιεργαστώ. Θα μπορούσε να ήταν ένα ωραίο μοντέρνο διακοσμητικό. Διάφανη ρητίνη με ρινίσματα μετάλλου μέσα.

Μετά την ξανακούμπησα πάνω στον ενισχυτή από όπου την είχα πάρει.
Ήρθε τρέχοντας πανικόβλητος να την «ευθυγραμμίσει» με «θρησκευτική ευλάβεια» και μάλιστα έκανε παρατήρηση να μην του μετακινούμε τις πέτρες από τα μηχανήματα!!! :o
Προφανώς γιατί έτσι πρόχειρα όπως την ακούμπησα εγώ πάνω στον ενισχυτή δεν μπορούσε να συγκεντρώσει τις κοσμικές ακτίνες και μειώθηκαν τα «ευεργετικά» της αποτελέσματα στον ήχο!!!

:headbang:

Χα χα χα :):p:D:p:);):):D:p:) ακόμα γελάω όσο τον θυμάμαι!!!!
Ίσως να σου λύσω την απορία για την ευθυγράμμιση.Εψαχνε το σημείο όπου ήταν ο μετασχηματιστής για να την τοποθετήσει.Εχω δοκιμάσει το ίδιο η ανάλογο προϊόν που είχε ήδη εξυμνηθει.Εκανε διαφορά άλλα προς το χειρότερο.Ακριβως τα αντίθετα από αυτά που ισχυρίζονταν οι υμνητές.
 

Μηνύματα
6.654
Reaction score
471
Εννοείς τις παλαιές ηχογραφήσεις σε βινύλιο η cd;Για το πρώτο συμφωνω ενώ για το δεύτερο όχι.Αναφερομαι μόνο στο(παραμορφωμένο)rock.
Τα αμιγώς αναλογικά βινύλια έχουν υποστεί μικρή επεξεργασία και ακούγονται πολύ καλά, ενώ εκείνα που προέρχονται απο ψηφιακές εγγραφές δεν θα έπρεπε καν να είχαν τυπωθεί σε βινύλιο.
 



Μηνύματα
205
Reaction score
212
- σε γνωστό μαγαζί του κέντρου ( και όχι μόνον της Αθήνας ) , το οποίο ειδικεύεται σε ''νορμάλ'' αλλά και πανάκριβα μηχανήματα , μέχρι και πρίν 6 χρόνια , ο τεχνικός τους χρησιμοποιούσε τα vandesteen 1c ( τα οποία δεν είναι από τις φίρμες που αντιπροσωπεύονταν - νται ) ως τα πλέον αποκαλυπτικά ηχεία που είχε ακούσει , για να μπορεί να ακούει - διαγνώνει τα τυχόν προβλήματα συσκευών που επέστρεφαν κατά καιρούς οι πελάτες για service , καθ΄ ότι σύμφωνα με τα λεγόμενά τους κάτι δεν ακουγόταν καλά όπως στην αρχή

- ο τεχνικός θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποια από τα διάφορα 10.000 + eu , ηχεία του καταστήματος
Ο τεχνικός θα έπρεπε να είχε αλλάξει ηχεία.Η δουλειά.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.453
Μηνύματα
2.904.779
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top