Καλώδια και θύματα




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.613
Reaction score
132.814
Περίεργο όργανο το αυτί!
Διάβαζε από την αρχή της σελίδας μέχρι να φτάσεις στις ψευδαισθήσεις, και μετά.. συνέχισε να διαβάζεις.


Και μη ξεχνάς: το πλασεμπο, μογκάμει.
Σ' αφήνω τώρα στη γραφικότητά σου.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Κοίτα να δείς Κωστάκη μου , όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως έχουν το δικαίωμα στην ανοησία.
Ε JBL χρησιμποίησε το δικό της όταν έλεγε αυτά που έλεγε περί καλωδίων και ισομηκών αγωγών στα woofers του DD65000.
να πεις στην JBL να μην γραφουν ανοησιες Jhon ;)
 

Μηνύματα
1.938
Reaction score
4.579
Στην περίπτωση των JBL Everest,πόσο κύρος θα μπορούσε να εδραιώσει μια εταιρεία στη διαμορφωμένη από άλλους φορείς συνείδηση υποψήφιων πελατών της άμα υποστήριζε φόρα παρτίδα ότι τα κορυφαία της προϊόντα δεν θα απαιτούσαν και τόσο αβανταδόρικες καλωδιώσεις για τη μέγιστη ανάδειξη στην απόδοση...Διότι θα είναι ηχειακές υλοποιήσεις με το κύρος των Everest κανονικά εκείνες που θα όριζαν το βεληνεκές των συνδεδεμένων καλωδίων και όχι αντιστρόφως...
Εκλογικευση για ...σεμιναριο.
Στοιχειωδες.

Εκλογίκευση: το άτομο προσπαθεί να δώσει στον εαυτό του ή και στους άλλους ερμηνείες που φαίνονται λογικές και ηθικά αποδεκτές
για μη αποδεκτή συμπεριφορά ή επιθυμίες.
wikipedia
 



Μηνύματα
948
Reaction score
2.993
Θεωρώ ότι υπάρχει μια υστερία και απ΄ τις “δύο πλευρές” η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.
Κάνουν διαφορές τα καλώδια αλλά δεν χτυπάμε και το κεφάλι μας στον τοίχο.

Στρώσιμο … μια μικρή ιστορία.
προς τα τέλη της δεκ. ’90 ήθελα να αναβαθμίσω τα καλώδια των ηχείων, έχω κάτι στο νου μου και πάω σε γνωστό αντιπρόσωπο, το ποσό είναι αρκετά υψηλό και συμφωνούμε ότι θα πρέπει να πάρω ένα ντεμο, οκ μου λέει αλλά θέλω 3 μέρες να το στρώσω, (αν θυμάμαι καλά απ΄ την περιγραφή του θα τα έβαζε σε μια συσκευή και θα διοχέτευε ρεύμα…. κάτι τέτοιο) τι λέει ο μ@λακας , τεσ’_πα ξαναπάω 3 μέρες μετά τα παίρνω τα βάζω πάνω
Εξαιρετικά !
Φοβερή παρέμβαση στο τότε σύστημά μου για καλώδιο, με διαφάνεια ταχύτητα και ηρεμία στο πρόγραμμα,
βγαίνουν και οι διαφορές είναι και πάλι αισθητές.
Τα πάω πίσω και πέφτει η παραγγελία, ακριβώς το ίδιο μήκος (2.40m) και ίδια τερματικά (δίχαλα).
Περιμένω 3-4 εβδομάδες να έρθουν μαζί με μια εισαγωγή που θα έκανε ο συγκεκριμένος
Ερχονται με το βαλιτσάκι τους όλα όπως τα ‘παμε…
Τα βάζω πάνω .. Ωπα.. τι έγινε ρε πό@στη μου....?, χμμμ καλά αλλά όχι σαν τα ντεμο
και δεν είμαι σε θέση να ξέρω εάν έφτασαν ποτέ σε αυτό το επίπεδο με την χρόνια χρήση

Δεν παίρνω το μέρος του ενός ή του άλλου, μια ιστορία καταθέτω .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.613
Reaction score
132.814
Επειδή ακούω πολύ κλασική μουσική, αξίζει τον κόπο να πάρω μογκαμι? :fuckyou:
Ας αντιστρέψω την ερώτηση:

Επειδή ακούω πολύ μογκάμι, αξίζει τον κόπο να πάρω κλασσική μουσική;

Ή είναι πλασεμπο;
Δεν παίρνω το μέρος του ενός ή του άλλου, μια ιστορία καταθέτω .
Είναι όπως με τις ξανθιές.

Μια ζωή μελαχρινες, ξαφνικά σου πέφτει μια ξανθιά και παθαίνεις σοκ με τη διαφορά, λες εδώ είμαστε μεγάλε, αυτό είναι.

Και μετά από 1,5 μήνα καραντίνα ανακαλύπτεις ότι δεν ήταν ξανθιά.

Η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα στις ρίζες. Δε τρουθ ιζ άουτ δερ.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Αν υπήρχε η παραμικρή δόση αλήθειας στα παραπάνω, καμία εταιρία καλωδίων δεν θα ρίσκαρε να βγάλει στην αγορά άστρωτη παρτίδα καλωδίων και να χάσει τις εντυπώσεις στην απόδοση

Μήπως το ίδιο ισχύει ( πιστευεις )και για τα μεγάφωνα, Ηχεια ? Η εκεί αλλάζει?


Στην περίπτωση των JBL Everest,πόσο κύρος θα μπορούσε να εδραιώσει μια εταιρεία στη διαμορφωμένη από άλλους φορείς συνείδηση υποψήφιων πελατών της άμα υποστήριζε φόρα παρτίδα ότι τα κορυφαία της προϊόντα δεν θα απαιτούσαν και τόσο αβανταδόρικες καλωδιώσεις για τη μέγιστη ανάδειξη στην απόδοση...Διότι θα είναι ηχειακές υλοποιήσεις με το κύρος των Everest κανονικά εκείνες που θα όριζαν το βεληνεκές των συνδεδεμένων καλωδίων και όχι αντιστρόφως... :sneaky:
Ντροπή.
Η θα την έχουμε σημαία την Jbl η θα πούμε ότι λένε μαλακιες .....διαλέξτε.

Κοίτα να δείς Κωστάκη μου , όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως έχουν το δικαίωμα στην ανοησία.
Ε JBL χρησιμποίησε το δικό της όταν έλεγε αυτά που έλεγε περί καλωδίων και ισομηκών αγωγών στα woofers του DD65000.
Ντροπή.





Γενικά δεν θέλω να ανακατεύομαι αλλά διαβάζω ότι ναναι ......

Για εμένα και τις αναγκες Μου καλό καλώδιο είναι αυτό που δεν υπάρχει . Αυτό που δεν αλλοιώνει δεν αλλάζει δεν αφαιρεί η προσθέτει τίποτα.
Υπάρχουν αυτά τα καλωδια και μάλιστα μπορείς να βρεις από πολύ φθηνά.

Υπάρχει όμως τεράστια ποικιλία στα καλωδια ! ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Υπάρχουν καλωδια που αλλάζουν , προσθέτουν , αφαιρούν , και κάνουν μια χαρά δουλειά σε κάποιες άλλες ανάγκες....

Εσείς που έχετε άποψη για όλα .....για ποια καλωδια μιλάτε?

Στα υπόψιν ότι όσο καλύτερη η πρώτη ύλη εχω σε ένα σύστημα τόσο καλύτερη και η ισοσταθμιση......
Αν του βάλω καλωδια μες την παραμόρφωση ........τόσο περισσότερα προβλήματα θα πρέπει να διορθώσει ο επεξεργαστής......αν τα καλωδια μου μου βγάζουν ένα ομαλό αποτέλεσμα τόσο πιο εύκολη η δουλειά που πρέπει να γίνει και η διόρθωση....
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Διάβαζε από την αρχή της σελίδας μέχρι να φτάσεις στις ψευδαισθήσεις, και μετά.. συνέχισε να διαβάζεις.


Και μη ξεχνάς: το πλασεμπο, μογκάμει.
Σ' αφήνω τώρα στη γραφικότητά σου.

Λίγο μεγάλο αλλά θα το διαβάσω, thanksss!!
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Πάντα θα χρειαζόμαστε καλώδια για να συνδέσουμε τα μηχανάκια μας. Οπότε, δεν είναι θέμα πλασίμπο. Είναι αναγκαιότητα. Εγώ πάντως, όταν με το καλό πουλήσω τα 1016, θα τσεκάρω λίγο τα σπεκς των μηχανημάτων μου και των καλωδίων που παρέχουν αυτές οι εταιρείες και θα αγοράσω για να φτιάξω xlr interconnects. Τα ρέστα, θα τα φάω σε subs.

Κανονικά subs πρέπει να πάρεις και τα ρέστα xlr interconnects, τεσπα. :geek:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.613
Reaction score
132.814
Εμ, εγώ τα λέω χρόνια.

Πάρτε ενεργά. Ασύρματα..
Αλλά οοοοοοοχιιιι, παθητικά.

Γιατί ένα σοβαρό μειονέκτημα των ενεργών, που το αναγράφουν ένα σωρό sites, είναι ότι δε μπορείς να βάλεις ...καλώδια.

Δηλαδή βλέπεις ότι υπάρχει λογικό αδιέξοδο. Το μη καλώδιο πρέπει να το πληρώσεις, να το διαλέξεις εσύ, όχι απλά να μην υπάρχει, αυτό δε στρέχει.

Άσε που τα ενεργά δε παίζουν κλασσική. Σε σαλόνι, σε στούντιο παίζουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.389
Reaction score
12.035
Αλήθεια τώρα, μήπως τσίτωσες ποτέ τον ενισχυτή για να δώσεις πολύ ρεύμα στα ηχεία και ζορίστηκαν τα καλώδια;;
Αν τσιτώσω τον Bryston με τα Monitor Audio, παίζει και να κουφαθώ. 6Ω, 90db ευαισθησία και ο 4Β επίσημα 250w, ανεπίσημα 300w και κάτι. Do the math!! :D

Μήπως το ίδιο ισχύει ( πιστευεις )και για τα μεγάφωνα, Ηχεια ? Η εκεί αλλάζει?
Φυσικά και αλλάζει στα ηχεία. Και μόνο τις αναρτήσεις να σκεφτείς, φτάνει. ;)
Κανονικά subs πρέπει να πάρεις και τα ρέστα xlr interconnects, τεσπα. :geek:
Αφού είπαμε, είμαι καλωδιάκιας, αυτό δεν αλλάζει! Πρώτα θα πάρω καλώδια και μετά subs! Αλλά ας βρεθεί ο καλός Χριστιανός, Μωαμεθανός, whatever να αγοράσει τα 1016 και δεν θα τα χαλάσουμε στη σειρά!!!
Υ.Γ. Εγώ είμαι μεγαλωμένος με Dahlquist DQ10. Έχουν την ίδια ηλικία μ'εμένα ( αγοράστηκαν όταν γεννήθηκα ). Ενδιαφέρον έχει η θέση της εταιρείας πάνω στο ζήτημα των καλωδίων:
1587197341226.png


Καλά τα λέει η JBL βρε παιδιά, αλλά η Dahlquist τα έλεγε αλλιώς. Το ωραίο είναι ότι σε ένα DQ10 έχω δοκιμάσει Kimber 8VS, 8TC, έχω δοκιμάσει Audioquest indigo+ και πόσα άλλα καλώδια ηχείων. Στα @@ τους, το ίδιο παίζουν πάντα. Τι να πει κανείς, άχρηστο ηχείο. Δεν υπακούει σε χαϊεντιές. Βέβαια, σου σηκώνει τη τρίχα κάγκελο, αλλά...
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
633
Reaction score
2.201
Σχετικό άσχετο, πριν από ένα χρόνο είχα πάρει ένα ζευγάρι ακουστικά AKG και τα χρησιμοποίησα δύο φορές και τα είχα φυλαγμένα σε ένα συρτάρι μέχρι χτες που τα ξαναφόρεσα, στην πρώτη ώρα δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος τους γιατί ήταν αρκετά μουντός ε τα έβαζα τα έβγαζα αλλά πάντα τα άφηνα να παίζουν μουσική και μετά από 5-6 ώρες λες και κάτι καθάρισε... ο ήχος ακουγόταν πολύ πιο ωραίος και λεπτομερής και σαν να άνοιξε πολύ η στερεοφωνική εικόνα ενώ στην αρχή ερχόταν από μπροστά και λίγο στο πλάι, τι ήταν αυτό πλασέμπο η έστρωσαν τα ακουστικά;;
Όχι, το καλώδιό τους έστρωσε!:dontmentionit:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.715
Reaction score
8.206
Άσε που τα ενεργά δε παίζουν κλασσική. Σε σαλόνι, σε στούντιο παίζουν.
Δεν παίζουν επίσης στην ταράτσα και στο μπαλκόνι. :cry:

Λοιπόν για να μαθαίνετε και κατι
Έχουν γίνει έρευνες, μελέτες και ομελέτες

Τα ενεργά δεν παίζουν στο σαλόνι, στην ταράτσα και το μπαλκόνι. Εγώ σας τα λέω να το ξέρετε.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.881
Μηνύματα
2.921.052
Members
38.108
Νεότερο μέλος
gboliotis
Top