Featured Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.


Μηνύματα
4
Reaction score
0
Τα πιο συνηθισμένα βύσματα των πολυκλωνων αγωγών ρεύματος είναι αυτά:

View attachment 340417

Για φις και πολυμπριζα, χρησιμοποιούνται αυτά:

View attachment 340418


Ωραίες συσκευασίες θα βρείτε

View attachment 340421

Και ένα εργαλείο σύσφιξης

View attachment 340420

Για αυτά τα βύσματα, τα σλιβς:

View attachment 340419

Όπως σου έχω ξαναπεί, αυτά που λες είναι λίαν επιεικώς επικίνδυνα.

Το ότι δε ζεστάθηκαν οι επαφές, είναι διότι χρησιμοποιούνται σε συσκευές πολύ μικρής κατανάλωσης (κάτι ψεύτικα ενισχυτάκια που έχετε.).

Άμα τα βάλω στους 2kW ενισχυτές των σαμπ μου, θα λιώσουν.
Ευτυχώς που υπάρχουν τετοια απο OCC χαλκό για να μήν υπάρχουν απώλειες. Τα έχω δεί σε ενα σαιτ γαλλικό
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.004
Reaction score
130.793
Ευτυχώς που υπάρχουν τετοια απο OCC χαλκό για να μήν υπάρχουν απώλειες.
Δεν υπάρχουν "απώλειες".
Κι αυτά που έδειξα, χάλκινα είναι, tin coated για να μην οξειδώνονται (σκέτος χαλκός, οξειδώνεται).

1000012517.jpg
 

Μηνύματα
14.498
Reaction score
16.342
Δεν υπάρχουν "απώλειες".
Κι αυτά που έδειξα, χάλκινα είναι, tin coated για να μην οξειδώνονται (σκέτος χαλκός, οξειδώνεται).

View attachment 340864
Ε, ωραία, οξειδώνεται και φτιάχνει μια ωραία φυσική πατίνα (ίδιας σύστασης κιόλας) η οποία μετά τον προστατεύει. Που είναι το πρόβλημα ; :D Λιγότερο skin effect θα έχεις γιατί το πάχος της πατίνας εκτός ότι θα είναι ίδιο υλικό θα είναι και μικρότερο απο τα micron που θα πέσουν για την όποια επίστρωση. Επιστημονικά δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν ξέρω τι λέτε εσείς. :D Σωστός ; :D

Σας μπέρδεψα τώρα, :D ... και μην μου πείς για αντίσταση ... ε, πάρε λίγο χοντρότερο.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.744
Reaction score
570
Ε, ωραία, οξειδώνεται και φτιάχνει μια ωραία φυσική πατίνα (ίδιας σύστασης κιόλας) η οποία μετά τον προστατεύει. Που είναι το πρόβλημα ; :D Λιγότερο skin effect θα έχεις γιατί το πάχος της πατίνας εκτός ότι θα είναι ίδιο υλικό θα είναι και μικρότερο απο τα micron που θα πέσουν για την όποια επίστρωση. Επιστημονικά δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν ξέρω τι λέτε εσείς. :D Σωστός ; :D

Σας μπέρδεψα τώρα, :D ... και μην μου πείς για αντίσταση ... ε, πάρε λίγο χοντρότερο.
Ελπίζω, αν γίνει πόλεμος να μην πας στις διαβιβάσεις
 

Μηνύματα
14.498
Reaction score
16.342
Ελπίζω, αν γίνει πόλεμος να μην πας στις διαβιβάσεις
Γιατί ; Διαφωνείς ; Ε, εντάξει για τις διαβιβάσεις υπάρχει στην θεωρία μια προστασία απο παρεμβολές με την όποια επίστρωση ενδεχόμενα σε κεραίες αλλά αυτή είναι μίνιμουμ και περισσότερο επιτυγχάνεται με κατάλληλες αποστάσεις μεταξύ των κεραιών αλλά και είδης πόλωσης τους.

Εγω σε πόλεμο στην ηλικία μου πλέον δεν με παίρνουν ούτε για κουβάλημα στα μετόπισθεν αλλά και όταν ήταν να παω στις διαιβιβάσες δεν θα πήγαινα καθώς πάνε οι τσάτσοι και οι φλώροι. Εγώ θα δάγκωνα λαρύγγια. :D
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.004
Reaction score
130.793
Ναι αυτό θέλουμε. Τέλειο αποτέλεσμα.
Για κόσμημα, ναι, παίζει.
Μάλιστα είναι της μόδας τώρα τελευταία.


Στα βύσματα όμως, αντιθέτως με τα κοσμήματα, τη σκουργιά δε τη θέλουν, γι'αυτό κι όλα τα (χάλκινα) βύσματα έχουν μια επικάλυψη, είτε χρυσαφένια είτε ασημένια:

1000012681.png
1000012680.png


ώστε να συνεχίζουν να γυαλίζουν με το πέρασμα των χρόνων.
 

Μηνύματα
14.498
Reaction score
16.342
Για κόσμημα, ναι, παίζει.
Μάλιστα είναι της μόδας τώρα τελευταία.


Στα βύσματα όμως, αντιθέτως με τα κοσμήματα, τη σκουργιά δε τη θέλουν, γι'αυτό κι όλα τα (χάλκινα) βύσματα έχουν μια επικάλυψη, είτε χρυσαφένια είτε ασημένια:

View attachment 340907 View attachment 340908

ώστε να συνεχίζουν να γυαλίζουν με το πέρασμα των χρόνων.
Υπερβολές και Χαιντενισμοί. Επιστημονικά σε είπα δεν στέκει. Μια χαρά δουλειά και καλύτερη κάνει η πατίνα. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.004
Reaction score
130.793
Μην επιμένεις ρε, άμα ασχοληθείς ποτέ με το DIY θα δεις τι ωραία που είναι τα μαυρισμένα (οξειδωμένα) λεπτά χάλκινα καλώδια, που κόβονται εύκολα, δεν έχουν καλή αγωγιμότητα στην επαφή, δεν πιάνει εύκολα καλάι πάνω τους, τέλος πάντων, τα κόβεις και τα πετάς αν είναι οξειδωμένα.

Όσο είναι φρέσκος γυαλιστερός ο χαλκός, όλα καλά όλα ανθηρά. Άμα πρασινομαυρίσει, το πετάς.

Σε πολύ χοντρά καλώδια (εγκαταστάσεων) και σε χάλκινες πλάκες χοντρές σύνδεσης, δεν νοιάζει η επιφάνεια διότι δε νοιάζει το επιδερμικό φαινόμενο (κι ούτε νοιάζει η όποια επίστρωση, δεν περνάει τίποτα από την επίστρωση).
 

Μηνύματα
14.498
Reaction score
16.342
δεν πιάνει εύκολα καλάι πάνω τους
Μόνο αυτό αναγνωρίζω ως θέμα και πρόβλημα και τις συνδέσεις γενικά. :D (μόνο για audio μιλάω. Για τα άλλα πρόβλημα όντως).
 

TGD

Μηνύματα
8.123
Reaction score
8.104
Για κόσμημα, ναι, παίζει.
Μάλιστα είναι της μόδας τώρα τελευταία.
Έγω ήθελα να βάλω οξειδωμένο χαλκό στην πρόσοψη του σπιτιού. Αλλά αποθαρρύνθηκα (1) από το κόστος και (2) από τον φόβο ότι θα γυρνούσα από τις διακοπές και θα το είχαν πάρει οι ευπαθείς για ανακύκλωση.
 

Μηνύματα
14.498
Reaction score
16.342
Σε πολύ χοντρά καλώδια (εγκαταστάσεων) και σε χάλκινες πλάκες χοντρές σύνδεσης, δεν νοιάζει η επιφάνεια διότι δε νοιάζει το επιδερμικό φαινόμενο
Σοβαρά τώρα ... αυτό απο που προκύπτει ; το skin effect έιναι ακόμη και στα tubes. Δεν έχει σχέση με το πάχος ιδίως για τις υψηλες συχνότητες που εμφανίζεται το φαινόμενο. Σιγά τα micron που απαιτούνται ώστε να αναπυχθεί μαγνητικό πεδίο απο τα ηλεκτρόνια που θα καθυστερούν σε μετάδοση συγκριτικά με το κάτω απο αυτών layer. Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ , μόνο οι audio people τα ξέρουν αυτά. :D
Έγω ήθελα να βάλω οξειδωμένο χαλκό στην πρόσοψη του σπιτιού. Αλλά αποθαρρύνθηκα (1) από το κόστος και (2) από τον φόβο ότι θα γυρνούσα από τις διακοπές και θα το είχαν πάρει οι ευπαθείς για ανακύκλωση.
Συναγερμό δεν έχουμε ; Κάμερες ; :D
 

Μηνύματα
6.744
Reaction score
570
Οξειδωμένο χαλκό βάζεις σε ένα ποτήρι νερό και το πίνεις μονορούφι , όταν δεν παίζει καλά το 'ακριβο' πολύπριζο.
Εδω προφανώς δεν ισχύει το " Μια ζωή την έχουμε και πως θα την γλεντήσουμε"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.004
Reaction score
130.793
ιδίως για τις υψηλες συχνότητες που εμφανίζεται το φαινόμενο.
Μόνος σου τα λες.

Στο ρεύμα του δικτύου, ποιες υψηλές; Τα παράσιτα;

Στο audio, ποιες υψηλές; Τα παράσιτα;

Στο ραδιόφωνο ναι, να το συζητήσουμε.
 

Μηνύματα
6.744
Reaction score
570
Η μονη οξείδωση που είναι αποδεκτη είναι για τις επαφες από ασήμι. Αν θυμαμαι καλά , το οξείδιο του ασημιού είναι αγώγιμο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.004
Reaction score
130.793
Δεν είναι τυχαίο που όλα τα φις σουκο είναι χρώματος "χρυσαφιού" ή "ασημένιου" (δηλαδή με κάποιαν επικάλυψη πάνω από το χαλκό)

1000012685.png
1000012684.png


Και ομοίως όλα τα βύσματα στο audio:

1000012680.png
1000012681.png



Δεν υπάρχει κανένα βύσμα σκέτος χαλκός.

Άσε τώρα τον παππού, μη τον συνερίζεσαι, άσε να λέει και για επιδερμικό φαινόμενο στα μπάσα.
 

Μηνύματα
6.744
Reaction score
570
Εγω σε πόλεμο στην ηλικία μου πλέον δεν με παίρνουν ούτε για κουβάλημα στα μετόπισθεν αλλά και όταν ήταν να παω στις διαιβιβάσες δεν θα πήγαινα καθώς πάνε οι τσάτσοι και οι φλώροι. Εγώ θα δάγκωνα λαρύγγια. :D
Μέχρι και η Κάτια Δανδουλακη μετέφερε με τα μουλάρια προμήθειες στον Παπαφλέσσα , εσένα δε θε χρειαστούμε ;
Απλά πες μας που σε έστειλαν, όταν έρθει η ώρα να μπούμε εμείς στην πόλη
Μέχρι και η Κάτια Δανδουλακη μετέφερε με τα μουλάρια προμήθειες στον Παπαφλέσσα , εσένα δε θε χρειαστούμε ;
Απλά πες μας που σε έστειλαν, όταν έρθει η ώρα για να μπούμε εμείς στην πόλη
 

Μηνύματα
14.498
Reaction score
16.342
Μόνος σου τα λες.

Στο ρεύμα του δικτύου, ποιες υψηλές; Τα παράσιτα;

Στο audio, ποιες υψηλές; Τα παράσιτα;

Στο ραδιόφωνο ναι, να το συζητήσουμε.
Λέω μήπως σας απασχολεί το skin effect εσάς του Χαι Εντάδες. Δεν το είπα εγώ. Ούτε μιλάμε για ρεύμα. Έτσι διαστρεβλώνεις αυτά που λένε και οι άλλοι και δεν σου απαντάνε ή τους τρελαίνεις ; :D

Τέλος πάντων. Δηλαδή εσύ άνοιξες ποτέ (σε συνθήκες εσωτερικές) καλώδιο ρεύματος μιας 60 χρόνης πολυκατοικίας και είδες οξείδωση ; Aσε τις φωτό τώρα που βάζεις και βάζουνε οι audio people στο ίντερνετ για να σε αγχώνουν και να σε πιάνουν πελάτη. :D Τα βρέχανε ένα χρόνο με το λάστιχο και τα φυσάγανε με πιστολάκι πριν σου τις βάλουνε. :D

Πριν οξειδωθεί αυτό θα έχεις πεθάνει. Αυτά τα φαινόμενα στην πραγματικότητα λίγοι τα βλέπουν όπως εγώ που ζώ αιώνια. :D
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.589
Μηνύματα
2.910.238
Members
38.069
Νεότερο μέλος
giorgosper
Top