Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Κατι αλλο που θα ηθελα να αναφερω.....σε καποιο αλλο τσαρδι καποιοι που ακουσαν το Vekian ειπαν οτι ειναι μουσικο μεν αλλα απο την αλλη δεν ειχε λεει δυναμικα,τους ελλειψαν στο ακουσμα.....

Τωρα εδω τι να πω .....φταινε τα ηχεια τους?
Φταινε τα αυτια τους η μηπως τα δικα μου μπουμαρουν και φουσκωνουν στο χαμηλο?

Αυτο που κυριολεκτικα με συνεπηρε και με κολλησε στον καναπε ηταν τα δυναμικα.......τα χτυπηματα που ακουσαμε απο μποτιες και κοντρες ηταν ασυλληπτα με εκπληκτικο κοντρολ και ταχυτητα...

Τωρα δικαιολογημενα θα μου πειτε....για στασου ρε φιλε...ολα αυτα τα εκανε το Dac?
Δεν επαιξαν ρολο στην αναπαραγωγη και ο Κρελλ η τα 802?

Σαφως...σαφως και επαιξαν καθοροστικο ρολο και αυτα ομως και ο συγκεκριμενος κονβερτορας εβαλλε το χερακι του με το παραπανω!

Αλλωστε ακουσαμε καποια κομματια στο τελος με το AMR πανω στο ραφι και οι διαφορες ηταν σαφως πολυ υπερ του Vekian ...σιγουρα πολυ λογικο αν αναλογιστουμε το κοστος του ενος με το αλλο...

Παντως μονο για εμπειρια θα μπορουσα να μιλησω ,για μια ηχητικη εμπειρια χωρις ορια αλλα με ταυτοτητα την αψογη μουσικη αναπαραγωγη !!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
9.811
Reaction score
1.907
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μην χρησιμοποιεις το Purist, το θάβεις.Το dac παιζει καλυτερα με πολλα άλλα καλωδια.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μην χρησιμοποιεις το Purist, το θάβεις.Το dac παιζει καλυτερα με πολλα άλλα καλωδια.
Oσα εγραψα Μιχαλη ηταν με το Purist καρφωμενο επανω και ακουσα οσα προανεφερα.....μην μου πεις για τα Argento !!!!

Αλλωστε με τα καλωδια της Signal Project παιξαμε ...και πιστεψε με....δεν χρειαζομουν αλλα...θα ηταν ανουσιο!!

Αυτα που ακουσαμε εχθες φιλε ηταν απιθανα....βεβαια ενα σημαντικο πραγμα εδω ειναι να μπορει και το υπολλοιπο συστημα να τα παιξει......τι να σου κανει μονο ενας κονβερτορας!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

αν όλα παν καλά, και δε στραμπουλήξει κανα δάχτυλο στο πληκτρολόγιο, εντός του 2011.
Λες....τοσα πολλα να γραψω-γραψουμε φετος?????:139::143:
 

Μηνύματα
9.811
Reaction score
1.907
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Oσα εγραψα Μιχαλη ηταν με το Purist καρφωμενο επανω και ακουσα οσα προανεφερα.....μην μου πεις για τα Argento !!!!
Αλλωστε με τα καλωδια της Signal Project παιξαμε ...και πιστεψε με....δεν χρειαζομουν αλλα...θα
Αυτα που ακουσαμε εχθες φιλε ηταν απιθανα....βεβαια ενα σημαντικο πραγμα εδω ειναι να μπορει και το υπολλοιπο συστημα να τα παιξει......τι να σου κανει μονο ενας κονβερτορας!!!
Ήμουν σαφής, δεν μίλησα για Argento - εκεί θα κλαψεις, το 90% των καλωδίων της αγοράς θα παίξουν καλύτερα απο το purist. Έχουν περάσει το κορυφαία της Purist απο το σύστημα μου και τα ξέρω καλα, όπως επίσης τα έχω ακούσει και πάνω στο Vekian. Το purist είναι το μεγαλύτερο equalizer που υπάρχει, αν βέβαια σου αρέσει εγώ πάω πάσο.

βάλε ένα μαύρο ηλεκτρολογου, έτσι για πλάκα...
 



Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μπραβο βρε Βλαση,,, παντα τετοια !!!!!

Και για να δεις ποσο σ αγαπαμε βρε μπαγασα θα κανω ερανο να στο παρουμε...





































το προσπεκτους ...:116:
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Ήμουν σαφής, δεν μίλησα για Argento - εκεί θα κλαψεις, το 90% των καλωδίων της αγοράς θα παίξουν καλύτερα απο το purist. Έχουν περάσει το κορυφαία της Purist απο το σύστημα μου και τα ξέρω καλα, όπως επίσης τα έχω ακούσει και πάνω στο Vekian. Το purist είναι το μεγαλύτερο equalizer που υπάρχει, αν βέβαια σου αρέσει εγώ πάω πάσο.

βάλε ένα μαύρο ηλεκτρολογου, έτσι για πλάκα...
Δηλαδη βρε Μιχαλη για να σοβαρεψουμε λιγο την κουβεντα....το Vekian παιζει ετσι επειδη του γινεται fine tuning απο το καλωδιο του ρευματος ?
Ο κατασκευαστης του εβαλλε το Purist στην κουτα επειδη ετσι ΜΟΝΟ με cable equalization του βγαινει η συνταγη και εκανε επιτελους το μηχανημα να παιξει?

Ρε εισαστε καλα και γραφετε τετοια πραγματα στα φορουμ?
Μας διαβαζουν ανθρωποι ρε και θα μας κραζουν με αυτα που γραφετε.....ημαρτον ρε!!!!!!!

Τοτε γιατι δεν εβαλλε ο κατασκευαστης για καλωδιο ρευματος ενα Argento μεσα που θα το αγοραζε και 17 φορες κατω για να εκλαιγε ο κοσμος με το αποτελεσμα και να ξεπουλαγαν παγκοσμιως ?

Μηπως πρεπει να του στειλετε ενα mail να τον λυτρωσετε τον ανθρωπο με την ιδεα αυτη?

Kατι εγραψα πριν που μαλλον δεν εγινε απολυτα κατανοητο.............να μπορει και το υπολλοιπο συστημα να τα παιξει !!!!!!!!!!!!!!
Ευκολο στην κατανοηση του.....................απο τους παντες!!!!!!!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μπραβο βρε Βλαση,,, παντα τετοια !!!!!

Και για να δεις ποσο σ αγαπαμε βρε μπαγασα θα κανω ερανο να στο παρουμε...





































το προσπεκτους ...:116:
Με σκλαβωνετε βρε..........και πως θα σας το πατσισω δεν ξερω!!!!!!!!:119::114:
 


Μηνύματα
9.811
Reaction score
1.907
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Οχι βέβαια ρε Βλάση, ένα σχόλιο έκανα ρε γαμωτο, ότι παίζει καλύτερα χωρίς το purist, ο κατασκευαστής δεν με νοιάζει τι έκανε η τι "γούστα" έχει, μπορεί να θέλει να κάνει το dac του να ακούγεται σαν βινυλιο, δεν ξέρω, εγώ σου λέω ότι προσωπική μου εμπειρία παίζει πιο σωστά χωρίς αυτο, τίποτα λιγότερο τίποτα παραπάνω. δεν καταλαβαινω γιατι το πηρες τοσο προσωπικα, συγγνωμη για την παρέμβαση...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.662
Reaction score
132.961
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

αμαν βρε τινταλόπληκτε! μια πλάκα κάνουμε! ηρέμησε με τα καλώδιά σου!

άλλωστε, μπορεί να μη "μάτσαρε" σε σένα το καβλώδιο, και να "μάτσαρε" στου βλάση, που το πας αυτό?:105:
 

Μηνύματα
9.811
Reaction score
1.907
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Εγω δεν είδα καμία πλάκα, μόνο μπηχτες, καλή συνέχεια στο θέμα...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Οχι βέβαια ρε Βλάση, ένα σχόλιο έκανα ρε γαμωτο, ότι παίζει καλύτερα χωρίς το purist, ο κατασκευαστής δεν με νοιάζει τι έκανε η τι "γούστα" έχει, μπορεί να θέλει να κάνει το dac του να ακούγεται σαν βινυλιο, δεν ξέρω, εγώ σου λέω ότι προσωπική μου εμπειρία παίζει πιο σωστά χωρίς αυτο, τίποτα λιγότερο τίποτα παραπάνω. δεν καταλαβαινω γιατι το πηρες τοσο προσωπικα, συγγνωμη για την παρέμβαση...
βρε Μιχαλη δεν ειναι προσωπικο και το ξερεις......δεν εχουμε κατι να χωρισουμε αλλα δεν μπορω να δεχτω αυτα που γραφοντε ......δεν μπορω να δεχτω οτι ενας κατασκευαστης βαζει στην κουτα του ενα ρευματοκαλωδιο που με αυτο και μονο αυτο το dac του θα παιξει....
Θα μπορουσε να το ειχε κολλημενο απευθειας στην πλακετα και κατι παπαρες σαν και μας δεν θα χαλαγανε την ζαχαρενια τους για το ποιο ταιριαζει καλλιτερα!!!!

Γιαυτο και το IEC βυσμα ειναι ελευθερο......για να κανουμε εμεις αν γουσταρουμε τα παιχνιδια μας ασχετως αν αυτο ειναι σωστο η λαθος!!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

αμαν βρε τινταλόπληκτε! μια πλάκα κάνουμε! ηρέμησε με τα καλώδιά σου!

άλλωστε, μπορεί να μη "μάτσαρε" σε σένα το καβλώδιο, και να "μάτσαρε" στου βλάση, που το πας αυτό?:105:
Κωστα δεν μπηκαμε καν στην διαδικασια να αλλαξουμε καλωδιο ρευματος........μιας και το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο.....ασε που ειμαι πεπεισμενος οτι οτιδηποτε και να εβαζα επανω πιστευω οτι δεν θα ακουγα καμια διαφορα στο αποτελεσμα......θα ημουν τρελλος γιατι ενοιωθα οτι πραγματικα δεν ελλειπε τιποτα!!
Μπορει να φταιει και το συστημα μου που δεν χαριζει καστανα και στα λεει οπως πρεπει χωρις να χαιδευει αυτακια !!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Βλασση,

επειδη εχω και το Dac και το καλωδιο σπιτι μου και ακουω καθημερινα απο αυτο θα σου δωσω μια συμβουλη. Εαν το εχεις ακομα στα χερια σου δοκιμασε να το ακουσεις και με καποιο αλλο καλωδιο ρευματος και δε θα χασεις.... Και πιστεψε με το εχω ακουσει σε τρια παρα πολυ καλα συστηματα το συγκεκριμενο DAC οποτε ξερω πολυ καλα τι λεω...
 

Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Κωστα δεν μπηκαμε καν στην διαδικασια να αλλαξουμε καλωδιο ρευματος........μιας και το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο.....ασε που ειμαι πεπεισμενος οτι οτιδηποτε και να εβαζα επανω πιστευω οτι δεν θα ακουγα καμια διαφορα στο αποτελεσμα......θα ημουν τρελλος γιατι ενοιωθα οτι πραγματικα δεν ελλειπε τιποτα!!
Μπορει να φταιει και το συστημα μου που δεν χαριζει καστανα και στα λεει οπως πρεπει χωρις να χαιδευει αυτακια !!!!!!!!!!!!!!!!!
το συγκεκριμενο DAC ειναι τρομερα ευαισθητο στις αλλαγες του καλωδιου ρευματος. Το μονο αλλο DAC που ακουσα τοσο μεγαλες διαφορες με αλλαγη καλωδιου ρευματος ειναι το EMM LABS DAC2... Εαν καποιος δεν ακουει τις διαφορες αυτες τοτε απλα φταιει το συστημα του οπως λεει και ο Βλασσης.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Γιωργο ειλικρινα σου μιλαω ....δεν πιστευω στα καλωδια ρευματος...ας εχουνε μεσα και σπερμα κατεψυγμενο απο T REX Tαζμανιας...πιστευω ομως σε αυτο που ακουσα εχτες που ηταν απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!
Δεξου βρε φιλε οτι ολα τα συστηματα δεν παιζουν το ιδιο..λογικο νομιζω ...πιστεψε με ακουω καλα και με γνωμονα οχι αυτο που εχω απεναντι μου αλλα την ιδια μου την ψυχη...και αυτην την ξερω πολυ καλα,χρονια τωρα!!!!

Επιμενω ομως και θελω να σε ρωτησω κατι....ειναι τοσο ηλιθιοι οι κατασκευστες αυτου του μηχανηματος που δεν ξερουν οτι το μηχανημα τους καταρακωνεται με αυτο το βρωμοκαλωδιο που εχει επανω του και το εχουν βγαλλει στην αγορα για πουλημα ?
Δεν μπορουσαν πιστευεις να βαλλουν καλλιτερο και γιατι οχι φτηνοτερο ωστε να τους μεινει και κανενα ντολλαρ ακομα στην τσεπη?
Λες να μην το εχουν ψαξει αυτοι το θεμα και περιμενουν απο εμας να τους λυτρωσουμε ?

Η μηπως οι ανθρωποι αυτοι που στο κατω κατω ειναι και τεχνικοι τα διαβαζουν αυτα απο εμας τους χομπιστες και γελανε μαζι μας ????????????????
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.952
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top