Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.052
Reaction score
3.932
Ας το μεταφέρει κάποιος admin αν μπορεί. Οπότε τα πρωτόκολλα που έχει το router τι εξυπηρετούν;
Μπορείς να κάνεις point to point VPN ή και point to multipoint, αλλά με τα συγκεκριμένα πρωτόκολλα που υποστηρίζει. Το tailscale χρησιμοποιεί μεν τυπική κρυπτογραφία, αλλά έχει δικό του (peer to peer) πρότυπο δρομολόγησης, οπότε πρέπει να υποστηρίζεται εγγενώς από μία συσκευή για να το ρυθμίσεις πάνω της.
 

Μηνύματα
710
Reaction score
1.127
Καλησπέρα, τα φωτα σας παρακαλώ. Λαπτοπ εβγαλε το μηνυμα nvidia geforce 9700 gts:
Windows has stopped this device because it has reported problems (code 43)
To screen resolution, που επιτρέπει τωρα για επιλογη ειναι 1280χ1024 (display: 1. Default monitor on)
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.396
Reaction score
9.935
Καλησπέρα, τα φωτα σας παρακαλώ. Λαπτοπ εβγαλε το μηνυμα nvidia geforce 9700 gts:
Windows has stopped this device because it has reported problems (code 43)
To screen resolution, που επιτρέπει τωρα για επιλογη ειναι 1280χ1024 (display: 1. Default monitor on)
Το πρώτο πράγμα που θα έκανα στη θέση σου είναι να ξηλώσω τους drivers και να ξαναπεράσω τους τελευταίους.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.924
Reaction score
6.699
Κατά πάσα πιθανότητα η κάρτα έγινε καπούτ.
Είχανε θεματάκια αυτές οι γενιές για λάπτοπ.
Καιρός να το αποσύρεις μάλλον, έχει γίνει και ενήλικας τόσο παλιό μοντέλο :D
 

Μηνύματα
710
Reaction score
1.127
Ναι ειναι παλιο λαπτοπ qosmio....
Τωρα το ανοιξα , μαλλον ειχε υπερθερμανθει. Τωρα επανηλθε resolution 1920x1080!! Ευχαριστώ ωωω
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.529
Reaction score
21.314
Ναι ειναι παλιο λαπτοπ qosmio....
Τι μου θύμησες τώρα...:) Toshiba Qosmio πουλάγαμε στα Multirama στη Στουρνάρη, το 2004. Ήταν το ακριβότερο laptop της εποχής, κοντά στα €2.000 εάν θυμάμαι καλά.
 

TGD

Μηνύματα
8.459
Reaction score
8.459
Αλήθεια είναι πως "ό,τι πληρώσεις παίρνεις". Κι εγώ κι ένας γνωστός έχουμε Sony Vaio που φέτος έκλεισαν τα 13 έτη. Εκείνος το έχει βάλει στο γραφείο στη γραμματέα του, εγώ το έχω ακόμα για κύριο εργαλείο δουλειάς.
 

Μηνύματα
710
Reaction score
1.127
1000004373.jpg


Για του λογου το αληθές. Δουλεψε!! Αφου κρυωσε φαντάζομαι
 

TGD

Μηνύματα
8.459
Reaction score
8.459
Το έχεις καθαρίσει εσωτερικά; Έχεις αλλάξει την θερμοπάστα στις ψύκτρες;
 

Μηνύματα
710
Reaction score
1.127
Ναι, πριν τρια τέσσερα χρόνια.

Επισης, αλλαξα την μπαταρια με μεταχειρισμενη απο ebay.

Ομως, τωρα έβγαλε μηνυμα να αλλάξω τη μπαταρια.

Απλες εφαρμογές, χρηση κανω, οχι games. Ομως η μεγαλη οθονη/resolution ειναι ξεκουραστη.

Με τι λαπτοτ, παλιοτερο μοντελο θα μπορουσα να το αντικαταστησω; Εχεις καποια προταση, δεν θελω να κουραζω, ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.348
Reaction score
408
Ερώτηση.
Γνωστή μου σε κοινόχρηστο υπολογιστή με windows 10, ανοιξε το εγκατεστημένο mail app για να δει τα email της και τώρα όλες οι εφαρμογές της microsoft έχουν κάνει Log in με τα credential αυτοματα.
Skype, one drive, teams κλπ
Αυτόματα δημιουργήθηκε και account admin φυσικα.
Τηλεφωνικά το μόνο που κατάφερα γιατί χρειαζόταν μεγάλη προσπάθεια να της λέω τι να κάνει, έσβησα το account για να κάνει τοπικό log in, αλλά και πάλι όλες οι άλλες εφαρμογές είναι κανονικά σεταρισμένες
Υπάρχει ευκολος τρόπος να σβηστούν τα user και τα passwords ωστε και να μην κάνουν αυτόματα log In;
Εγώ αυτό που θα έκανα βασικά ήταν ένα reset να τελειώνουμε.
Απλά ευκαιρία είναι να μάθω αν υπάρχει άλλος τρόπος
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.052
Reaction score
3.932
Δοκίμασε και τα εξής δύο:
Settings -> Accounts -> email and accounts -> διαγραφή όποιου λογαριασμού δεν θέλεις
Control Panel -> Credential Manager -> Web Credentials -> διαγραφή όλων
 

Μηνύματα
2.348
Reaction score
408
Το έκανα και αυτό. Εκανα και reset το mail app.
Δεν μπαίνει άμεσα, αλλά είναι περασμένο ήδη το mail το οποίο δεν διαγράφεται με τίποτα.
Πατάς το next και χωρίς κανένα password, πάλι μπαίνει στα email
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.052
Reaction score
3.932
Το έκανα και αυτό. Εκανα και reset το mail app.
Δεν μπαίνει άμεσα, αλλά είναι περασμένο ήδη το mail το οποίο δεν διαγράφεται με τίποτα.
Πατάς το next και χωρίς κανένα password, πάλι μπαίνει στα email
Δοκίμασε να σβήσεις τους φακέλους και μετά restart:
%LocalAppData%\Microsoft\IdentityCache
%LocalAppData%\Microsoft\OneAuth
%LocalAppData%\Microsoft\TokenBroker
%LocalAppData%\Packages\Microsoft.AAD.BrokerPlugin_cw5n1h2txyewy

Στην χειρότερη περίπτωση πάντως, δεν χρειάζεται reset, όλες οι πληροφορίες περιορίζονται στο προφίλ του συγκεκριμένου χρήστη. Ή κάνεις μία πιο επεμβατική διαγραφή, ή φτιάχνεις νέο χρήστη...
 

evl

Μηνύματα
304
Reaction score
449
Να ζητήσω τα φώτα σας για κάτι ενοχλητικό που δεν βρίσκω λύση. Windows 11, 365. Ειμαι σε Word, PPt κλπ και όταν παω save as το file, με στέλνει ΠΑΝΤΑ στο OneDrive που δεν θέλω.
Θέλω να πηγαινει σε κάποιο local disk by default. Πως το αλλάζω αυτό?
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.142
Μηνύματα
2.930.482
Members
38.141
Νεότερο μέλος
Marfil
Top