Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
93
Reaction score
73
Στην επιλογή σύνδεσης δύο συσκευών, balanced ή unbalanced δηλαδή, σημασία έχει το είδος των συγκεκριμένων συσκευών.

Φυσικά το ερώτημα προκύπτει αν έχουμε ανόμοιες συσκευές balanced και unbalanced, διότι βέβαια σε όμοιες συσκευές δεν τίθεται ζήτημα.

Τώρα υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

α) η συσκευή που δίνει σήμα (οδηγεί, π.χ. πηγή, προενισχυτής) είναι unbalaced και η συσκευή που δέχεται το σήμα, (προ, mixer, τελικός ) είναι balanced, σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν πολλοί τρόποι (αντάπτορες, καλώδια RCA σε XLR κ.λ.π.) για να επιτευχθεί η διασύνδεση, η οποία λειτουργεί χωρίς προβλήματα, αλλά βεβαίως η σύνδεση ουσιαστικά είναι unbalanced.

β) η συσκευή που δίνει το σήμα είναι balanced και η συσκευή που δέχεται το σήμα είναι unbalanced.
Αυτή η περίπτωση είναι κάπως πιο περίπλοκη, πρώτα γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι υλοποίησης της ζυγισμένης εξόδου: ηλεκτρονικά κυκλώματα, μετασχηματιστές, διαφορικοί ενισχυτές κ.α., αλλά δεν χρειάζεται να μπούμε πολύ στο τεχνικό, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η σύνδεση θα λειτουργήσει, όμως υπάρχουν ακραίες περιπτώσεις που μπορεί ακόμη και να προκαλέσουν ζημιά στην συσκευή balanced, γι' αυτό είναι καλό να συμβουλευτούμε το manual των συσκευών ή ακόμη και τον κατασκευαστή τους.

Και σε αυτή την περίπτωση επίσης το σήμα είναι unbalanced.

Τώρα όσο έχω καταλάβει από τον νηματοθέτη, έχει ένα προ "true" balanced που θέλει να τον συνδέσει σε ένα τελικό single ended, που ως φαίνεται διαθέτει και xlr βύσματα εισόδου, αλλά ουσιαστικά πρόκειται για αντάπτορες που επιτρέπουν σύνδεση με αντίστοιχες συσκευές.

Λογικά λειτουργικό πρόβλημα δεν θα υπάρχει, υπάρχει μόνο η περίπτωση, αν η συνδεσμολογία των pin είναι αντίστροφη, να οδηγείτε ο τελικός με αντεστραμμένης πολικότητας σήμα (το - του προ στο + του τελικού).
Κα

Είναι καλό πάντως να γνωστοποιήσει ο νηματοθέτης τα συγκεκριμένα μοντέλα των συσκευών.
Βεβαιως.Cd/Προενισχυτης ATC cda2mk2,Tελικός ενισχυτής Primare a34.2.Gain(Primare) unbalanced 30 db,balanced 26db.
 

Μηνύματα
6.601
Reaction score
383
Στην περίπτωση του ΠΑΗ το έχουμε ξαναπεί. Ο pre είναι true balanced, άρα ισχύει το XLR balanced.
Δεν μας ενδιαφέρει ωρέ από unbalanced σε balanced.
Μέχρι αύριο θα το έχουν εμπεδώσει όλοι.

Παρακαλώ διαβάστε το νήμα από την αρχή , μην πετάγεστε και κυρίως μην βιάζεστε.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.283
Reaction score
39.615
... ειναι προτιμοτερη η συνδεση XLR για ολους τους λογους, βεβαια αν πας να κανεις κατι, και οχι μια τρυπα στο νερο (οπως στις καθημερινες περιπτωσεις οντιοφιλιας).
... διατρεχεις ενα καλωδιο "να"-με-το-συμπαθειο μεχρι τα ηχεια...και σε πειραζουν τα 10cm συρμα απο τον προ στο τελικο.
... και απο τα ηχεια μεχρι τη θεση ακροασης μισο γηπεδο...πιγκ πογκ. 🐒
και μπιλιαρδο με τις αντανακλασεις του χωρου...
(τυχαια περιστατικα, φτου και μακρια απο εμας-οπως παντα)
 

Μηνύματα
6.601
Reaction score
383
... ειναι προτιμοτερη η συνδεση XLR για ολους τους λογους, βεβαια αν πας να κανεις κατι, και οχι μια τρυπα στο νερο (οπως στις καθημερινες περιπτωσεις οντιοφιλιας).
... διατρεχεις ενα καλωδιο "να"-με-το-συμπαθειο μεχρι τα ηχεια...και σε πειραζουν τα 10cm συρμα απο τον προ στο τελικο.
... και απο τα ηχεια μεχρι τη θεση ακροασης μισο γηπεδο...πιγκ πογκ. 🐒
και μπιλιαρδο με τις αντανακλασεις του χωρου...
(τυχαια περιστατικα, φτου και μακρια απο εμας-οπως παντα)
Τους πειραζουν τα 10 cm γιατί αρπάζουν πιο πολύ το σήμα υπερυψηλών συχνοτήτων, και εχουμε πολλες τέτοιες πηγές στα σπίτια μας , απωρώ πως την έχουμε γλιτώσει μέχρι σήμερα.
 

Μηνύματα
28.114
Reaction score
26.512
Στην περίπτωση του ΠΑΗ το έχουμε ξαναπεί. To pro είναι true (?) balanced

Τότε που κατασευάστηκαν οι παραπάνω αρχαιολογίες δεν υπήρχαν καλοί και φτηνοί τελεστικοί. Εχουν μόνο αρχαιολογική αξία , σαν τις λάμπες του 1800 που λειτουργούσαν με φαλαινόλαδο που όμως συλλέγω με πάθος. Βέβαια, η LED λάμπα της ΚΑΥΚΑΣ των 4W φωτίζει καλύτερα και καταναλώνει λιγότερο.
Καλό είναι κάποια στιγμή να τελειώνουν τα ψέματα και να καταρρίπτονται οι μύθοι
Τελεστικοί υπήρχαν ήδη από το 1962.
Δεν ξέρω για τις λάμπες που συλλέγετε .
 



Μηνύματα
6.601
Reaction score
383
Τελεστικοί υπήρχαν ήδη από το 1962.
Δεν ξέρω για τις λάμπες που συλλέγετε .
Δεν έπαιζαν για ήχο οι πρώτες προσπάθειες τελεστικών. Ούτε ο 741, παρά μόνο ως ελεγκτές και προφανώς για τα πειράματα του εργαστηρίου επειδή ήταν πολύ φτηνοί, οι 741
Δεν τίθεται ζήτημα, εμφανώς θα επιλέξεις XLR σύνδεση.
Εχει ήδη προταθεί αυτή η επιλογή στη δεύτερη σελίδα.. Εσύ έχεις Subs ?
 
Last edited:

Μηνύματα
6.601
Reaction score
383
Βεβαιως.Cd/Προενισχυτης ATC cda2mk2,Tελικός ενισχυτής Primare a34.2.Gain(Primare) unbalanced 30 db,balanced 26db.


The A34.2 is a fully balanced design, using two discrete UFPD amplifiers, each channel incorporating unbalanced (RCA) and balanced (XLR) inputs, with unbalanced input signals being converted to balanced.

The A34.2 is a fully balanced design, using two discrete UFPD amplifiers, each channel incorporating unbalanced (RCA) and balanced (XLR) inputs, with unbalanced input signals being converted to balanced.
Fully Balanced και η τελικάρα η class-D .
Π.Α.Η. Για τα ηχεία σου είναι super ο ενισχυτής !!!
 
Last edited:

Μηνύματα
93
Reaction score
73
Δεν τίθεται ζήτημα, εμφανώς θα επιλέξεις XLR σύνδεση.
Κι επίσης εμφανώς ήλθε η ηχητική αναβάθμιση από το xlr καλώδιο όμως αυτό κατ' άλλους συμφορουμιτες δεν συνέβη διότι όλα τα καλώδια ακούγονται το ίδιο η αν ακούγονται διαφορές είναι λόγω κακής κατασκευής.Αν δεν διατυπώνω σωστά τα γραφόμενα τους ας με διορθώσουν.
 

Μηνύματα
6.601
Reaction score
383
Ακόμα και την unbalance είσοδο , ο συγκεκριμένος τελικός της Primare, την μετατρέπει εσωτερικά σε balanced !!!

with unbalanced input signals being converted to balanced. Balanced signal transmission comes from the professional recording and concert world, and means that two identical signal lines are used to carry the same signal with opposite phase. Any noise is common to both lines and is present in equal amounts with identical phase. At the receiving end a (differential) receiver retains the opposite phase signals (music) and rejects the common phase signals (noise), leaving only the pure original signal. Balanced circuits therefore keep the signal as free as possible from interference, delivering the greatest level of detail.

Page 9

 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.488
Reaction score
15.323
Κι επίσης εμφανώς ήλθε η ηχητική αναβάθμιση από το xlr καλώδιο όμως αυτό κατ' άλλους συμφορουμιτες δεν συνέβη διότι όλα τα καλώδια ακούγονται το ίδιο η αν ακούγονται διαφορές είναι λόγω κακής κατασκευής.Αν δεν διατυπώνω σωστά τα γραφόμενα τους ας με διορθώσουν.
ακόμα και αν η ηχητική αναβάθμιση δεν ήρθε από το γεγονός πως συνέδεσες σωστά (με XLR) 2 balanced συσκευές, αλλά από την "ποιότητα του καλωδίου".... απόλαυσε τις μουσικές σου και ας είμαστε δύσπιστοι κάποιοι.... ούτε μπορούμε να σε πείσουμε , ούτε και συ μπορείς... δε χρειάζεται να "χαλιόμαστε" κιόλας :p
 


Μηνύματα
93
Reaction score
73

The A34.2 is a fully balanced design, using two discrete UFPD amplifiers, each channel incorporating unbalanced (RCA) and balanced (XLR) inputs, with unbalanced input signals being converted to balanced.


Fully Balanced και η τελικάρα η class-D . Π.Α.Η Για τα ηχεία σου είναι super !!!
Αυτά τα έχω διαβάσει κι εγώ από τότε που τον αγορασα όμως πως εξηγείται η διαφορά στο gain;Ακουστικά πάντως δεν έχω εντοπίσει διαφορα.
Η αλήθεια είναι ότι πήγαινα για τον μεγαλύτερο a35.2 που έχει τη δεύτερη γενιά uhfd όμως έπεσα σε μια μεγάλη προσφορά για τον μικρότερο κι έτσι τον προτίμησα.
 

Μηνύματα
322
Reaction score
330
Εχει ήδη προταθεί αυτή η επιλογή στη δεύτερη σελίδα.. Εσύ έχεις Subs ?
[/QUOTE]

Τώρα όχι, παλαιότερα, πολύ-πολύ παλαιότερα ένα από τα πρώτα μου συστήματα ήταν τα Rogers 149 με το DW-2 subwoofer (2 10' σε pushpull με ξεχωριστό crossover/ενισχυτή).
 

Μηνύματα
6.601
Reaction score
383
Αυτά τα έχω διαβάσει κι εγώ από τότε που τον αγορασα όμως πως εξηγείται η διαφορά στο gain;Ακουστικά πάντως δεν έχω εντοπίσει διαφορα.
Η αλήθεια είναι ότι πήγαινα για τον μεγαλύτερο a35.2 που έχει τη δεύτερη γενιά uhfd όμως έπεσα σε μια μεγάλη προσφορά για τον μικρότερο κι έτσι τον προτίμησα.
Την είσοδο unbalanced την μετατρέπει ο τελικός εσωτερικά σε fully balanced .Προσθέτουν ενδεχομένως και κάποιο κέρδος τάσης ώστε να μην υπάρχει διαφορά ηχητικής στάθμης μεταξύ των δύο ανεξάρτητων εισόδων του τελικού.
Γι αυτό δεν ακούς διαφορά , πιο δυνατά ή πιο χαμηλά.

Οταν με το καλό πάρεις σύνταξη, μπορεί στα 70, τότε να παρεις τα 2 subs, γιατί υψηλές δεν θα ακούς ούτως ή άλλως.
Στα 70 λένε ότι θα πάνε το όριο της συνταξιοδήτησης γιατι δεν έχουν αποθέματα τα ταμεία. Σκέφτονται να κόψουν και τις πρόωρες εξόδους στα 62. Δεν θα αντέξω, θα παραιτηθώ στα 67 μου και θα πουλήσω το σύστημα
 
Last edited:

Μηνύματα
7.346
Reaction score
11.939
Κι επίσης εμφανώς ήλθε η ηχητική αναβάθμιση από το xlr καλώδιο όμως αυτό κατ' άλλους συμφορουμιτες δεν συνέβη διότι όλα τα καλώδια ακούγονται το ίδιο η αν ακούγονται διαφορές είναι λόγω κακής κατασκευής.Αν δεν διατυπώνω σωστά τα γραφόμενα τους ας με διορθώσουν.
Εγώ είμαι μαζί σου ως προς αυτό και πιστεύω ότι είναι ακόμα και ο Κώστας. Διαφορά μεταξύ single ended και balanced σύνδεσης ΜΠΟΡΕΙ να ακουστεί, όμως δεν θα οφείλεται στη χαϊεντοσύνη του καλωδίου, αλλά στις ιδιότητες της balanced σύνδεσης, της απόρριψης θορύβου καθώς και του σπασίματος βρόγχων γείωσης. Προσωπικά, έχω ακούσει διαφορές απο SE σε BAL. Η πλάκα είναι ότι τις άκουσα βάζοντας το VDH D102 MK3 με neutrik βύσματα, ιδιοκατασκευή απο εμένα, έναντι του KS1016 που χρησιμοποιούσα σαν SE interconnect, άρα πάει περίπατο το αφήγημα της χαϊεντοσύνης των καλωδίων, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.
 

Μηνύματα
6.601
Reaction score
383
σωστός και ειλικρινής ο παίχτης.
Και τα βύσματα ακούγονται και οι κολλήσεις (ιδανικά μετά το στρώσιμο).
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.564
Reaction score
129.251
εμφανώς ήλθε η ηχητική αναβάθμιση από το xlr καλώδιο όμως αυτό κατ' άλλους συμφορουμιτες δεν συνέβη διότι όλα τα καλώδια ακούγονται το ίδιο η αν ακούγονται διαφορές είναι λόγω κακής κατασκευής
Η ηχητική αναβάθμιση, ήρθε διότι για πρώτη φορά οδήγησες όπως πρέπει τον τελικό σου:

The A34.2 is a fully balanced design, using two discrete UFPD amplifiers, each channel incorporating unbalanced (RCA) and balanced (XLR) inputs, with unbalanced input signals being converted to balanced.
Οκ?

Εν ολίγοις, τον τελικό σου τον έφτιαξαν έτσι, ώστε να λειτουργεί σωστά μόνον με XLR, κάτι που φάνηκε (πλέον κάνει μπαμ) ότι δε το ήξερες.. Εάν εσύ τον συνδέεις με RCA, κάνει αλχημείες για να μπαλώσει τα καμώματά σου, διότι τα τελικά στάδια είναι διαφορικά και απαιτείται XLR για να δουλέψουν όλα, ειδάλλως θα έβγαζε τη μισή ισχύ εξόδου.

Για να μη βγάλει τη μισή ισχύ εξόδου, έχουν ένα ενεργό κύκλωμα, ένα επιπρόσθετο στάδιο με κάνα op-amp, που δίνει άλλη τόση τάση εισόδου, με αρνητική ημιπερίοδο τώρα, για να δουλέψει ο τελικός.

πως εξηγείται η διαφορά στο gain;
Εξηγείται από τις προδιαγραφές τάσης μεταξύ unbalanced και balanced.

Η βιομηχανία audio ακολουθεί συγκεκριμένες προδιαγραφές για αυτά τα πράγματα.

Οι τελικοί ενισχυτές είναι ενισχυτές τάσης.

Το κέρδος των τελικών σταδίων, το σωστό είναι να προδιαγράφεται σε dB.

Οκ?

ΥΓ. Κανονικά έπρεπε να σας χρεώνω αυτά τα μαθήματα. 😁
 
Last edited:

Μηνύματα
28.114
Reaction score
26.512
@g.kar Ιδανικά αν τους αλλάξει και λάδια κανείς μετά το στρώσιμο και βάλει φουλ συνθετικά , πολλαπλού ιξώδους .
Αυτά τα έχω διαβάσει κι εγώ από τότε που τον αγορασα όμως πως εξηγείται η διαφορά στο gain;
Αφού έχει την διπλή τάση , δεν θα έχει διαφορά στο gain ? Αυτονόητο.
Διπλή τάση αύξηση 6db η διαφορά του gain.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.397
Μηνύματα
2.901.662
Members
38.036
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top