Να επιλέξω την xlr σύνδεση;


Μηνύματα
1.873
Reaction score
2.741
Πρέπει να τα ακούσουμε για να προσδιορίσουμε την κατευθυντικότητά τους - τουλάχιστον αυτήν.
Άλλη μια φορά που κάνεις τον αδαή ενώ δεν είσαι!
Υπάρχουν τα βελάκια, αλλιώς βλέπουμε την γραμματοσειρά.
 



Μηνύματα
250
Reaction score
259
Ο Ear λέει πως υπάρχουν και κρυφοκατευθυντικά καλώδια, χωρίς βελάκια. Μ' αυτά τί κάνουμε;
Μόνο τα μαύρα.Αυτα τ' ακούει και προς τις δύο κατευθύνσεις και όταν καταλήξει σημειώνει το βέλος με μαρκαδόρο.
 



Μηνύματα
1.873
Reaction score
2.741
Τοπική διάλεκτο Ιθαγενών; 😁😜😁🤪

Τα XLR interconnects (ic) στην τοπική διάλεκτο ιθαγενών δεν έχουν ενταχθεί ακόμα;

Δηλαδή, το οργισμένο μέλος (ιθαγενής) κατά της επιστήμης (με την οποία αναλύονται τα αντικειμενικά πλεονεκτήματα του διαφορικού σήματος) νομίζει ότι τα καλώδια με βύσματα XLR δεν είναι interconnects (ic).

Ωραία.

Και τι είναι τα καλώδια με XLR εάν δεν είναι interconnects (ic);

Καλώδια ηχείων είναι; :headbang:


ΥΓ. Παλιά μου'λεγε η γιαγιά μου ένα γνωμικό: "άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο".
Εγώ σπαρτιάτικα, λέω απλώς "τούβλο". 😁😜🤪
Τα rca υπερτερούν των xlr σε normal διαστάσεις.
Ξέρεις πχ τίποτα περί cross distortion ;
(Δεν επεκταθώ περισσότερο, όποιος θέλει να μάθει να ψάξει να βρεί..)
 

Μηνύματα
1.873
Reaction score
2.741
300 ευρά για βελτίωση καλωδίου??

Να εκεί δεν τα βρίσκω με τους καλωδιάδες.... στις προτεραιότητες...
διότι 300 η βελτίωση + 300 πες το καβλώδιο = 600
θέλω τουλάχιστο 4 ή 5 καβλώδια (ενεργα, σαμπ, ντακ) πάμε στα 2,5Κ....
Και άντε ναι, πες πως εχει κ μια μικρή διαφορά (για να μπορέσει να γίνει η κουβέντα)
Αν αυτα τα 2,5Κ τα δώσω σε σαμπ+βελτίωση χώρου... δεν θα έχω μεγαλύτερη διαφορά?

Εν κατακλείδι δεν τα βαζω με τα καβλώδια αλλά με τις προτεραιότητες....
Τα έκανες όλα από μηχανήματα και χώρο και έχεις ακόμη λεφτά για ξόδεμα???
Παίξε και με τα καλώδια, κανένα πρόβλημα....
Αν όμως έχεις 2 χ 5'' ηχεία σε ένα χώρο ότι να' ναι και ελπίζεις πως θα δεις το φως το αληθινο αν πετάξεις μερικά χιλιάρικα σε καβλώδια, μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά...
Πλέον, δεν δικαιούσαι να ομιλείς κατά των καλωδίων :biggrin:
 

Μηνύματα
1.873
Reaction score
2.741
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι έχω πάρει για δοκιμή ( εκείνες τις καλές μέρες που πίστευα ότι άκουγα διαφορές μεταξύ καλωδίων ) τα ίδια καλώδια σε single ended και xlr εκδόσεις. Το όφελος δεν έγκειται στο αυξημένο κέρδος, δεν με ενδιέφερε αν έπαιζε πιο δυνατά, αλλά στο ότι επικρατούσε ένα σκοτάδι στο υπόβαθρο, εκεί που έπρεπε να υπήρχε σιγή, ήταν πιο ευδιάκριτη. Επειδή όμως το καλώδιο ήταν πανάκριβο ( αν και ήμουν έτοιμος να το αγοράσω ), προτίμησα τη single ended εκδοχή του μιας που ήταν συγγενής στη Νέα Υόρκη εκείνη τη περίοδο και με την ισοτιμία δολαρίου - ευρώ ( αν θυμάσαι, 1.5 δολάρια το ένα ευρώ ) μου ήρθε πολύ πιο φτηνά.
Οι δοκιμές μου επίσης, έγιναν επί ίσοις όροις, single ended με single ended, αν και το ένα ήταν καλώδιο της τάξης των 1100 ευρώ το μέτρο, ενώ το άλλο ήταν της τάξης των 50 ευρώ το μέτρο ( για δύο κανάλια ).
Τέλος, αν θυμάσαι, είχα πρόβλημα με τον nuc εκείνη τη περίοδο, άκουγα τρελά φυσήματα λόγω βρόγχου γείωσης. Αυτό αποκαταστάθηκε με δύο τρόπους. Πρώτα με τη χρήση του xlr καλωδίου ( vdh d102 mk3, ιδιοκατασκευή με neutrik βύσματα ) και όταν πούλησα το dac με τις xlr εξόδους και επανήλθε το πρόβλημα, έφτιαξε με την αλλαγή του τροφοδοτικού του nuc.

Το 2549 είναι απο τα πιο φτηνά mogami, αλλά έχει το καλύτερο value for money σε σχέση με τις προδιαγραφές του. Η Mogami έχει και ακόμα καλύτερα καλώδια, αλλά σε υψηλότερο κόστος, κάτι που δεν πιστεύω ότι αξίζει το κόπο μιας που οι προδιαγραφές του 2549 ήδη ρίχνουν στα αυτιά αρκετών χαϊεντοκαλωδίων.
Δεν είχες αρκούντος αναλυτικό σύστημα. Αν θες να μάθεις αν έχεις τώρα μπορεί να σε επισκεφτεί η Επερεσία. Κάνε την.σχετική αίτηση.
 


Μηνύματα
1.873
Reaction score
2.741
Τι ; Επήλθαν κρυφαί δοκιμαί .... under the umbrella της Επερεσίας ; :D Under who's Oversight ; :D
Δεν σας λέμε γιατί είστε κουτσομπόληδες, το μέλος wnet πλέον βρίσκεται σε entry hi end level κατάσταση.
 

Μηνύματα
14.309
Reaction score
16.108
Δεν σας λέμε γιατί είστε κουτσομπόληδες, το μέλος wnet πλέον βρίσκεται σε entry hi end level κατάσταση.
The word on the street είναι ότι σου υποκρίνεται για να σε κάνει εσένα στουντιά. Πρόσεχε. :D :D 😍 Άς ακούσω λίγο μουσική ... αρκετά αστειύτηκα για σήμερα. :D ¨Ακουγα ήδη δηλαδή αλλά ας συγκεντρωθώ σε αυτήν. Μπήκαν πλέον "δύσκολα" κομμάτια. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
250
Reaction score
259
Γυρίζοντας στην Αθήνα,είπα ν' ακούσω μουσική για ν' αντισταθμισω το σοκ λόγω του τέλους των διακοπών.Μια ωρίτσα προθέρμανση και...το διαβοητο xlr του φίλου συνεχίζει να τα πηγαίνει πολύ καλά.Μ' εξυπηρετεί και σαν μηκος.Σκεπτομαι να το αγοράσω κι επειδή είναι ο καλύτερος μου φίλος δε θα του δώσω φράγκο! Να! Που λέτε ότι αγοράζω μόνο ακριβά καλώδια!(Μεταξύ μας,η διαφορά στον προϋπολογισμό θα πάει σε καλύτερο πολυπριζο).
 

Μηνύματα
1.873
Reaction score
2.741
The word on the street είναι ότι σου υποκρίνεται για να σε κάνει εσένα στουντιά. Πρόσεχε. :D :D 😍 Άς ακούσω λίγο μουσική ... αρκετά αστειύτηκα για σήμερα. :D ¨Ακουγα ήδη δηλαδή αλλά ας συγκεντρωθώ σε αυτήν. Μπήκαν πλέον "δύσκολα" κομμάτια. :D
Οι στουντιάδες δεν είναι hi end τύποι. Οπότε δεν παίζει να γίνω τέτοιος.
Κάποια στιγμή πρέπει να ξεκαθαριστούν τα πράγματα. Άλλη η δουλειά τους.
Το ίδιο ισχύει και για τους μουσικούς και ας λέει ο Μανέστρος ότι θέλει. :lolsign:
 



Μηνύματα
1.873
Reaction score
2.741
..οοολα τα χρονια,απορια μου, το εχω αναφερει στο παρελθον..μα καλα δε ντρεπεστε να πατε να αγορασετε καλώδια?😇
Ναι, ξεχάσαμε να σε ρωτήσουμε :lolsign:
Δεν αρκεί να είναι ακριβό το καλωδιο και φυσικά χρωματιστό, για να ξεχωρίζει βεβαίως, πρέπει να ανυψωθουν απ το έδαφος. Σε τι ύψος δεν ξέρω, αλλά σε κάθε περίπτωση να μην ακουμπάνε στο δάπεδο 🤪
Φυσικά, δεν το ήξερες;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.474
Μηνύματα
2.905.574
Members
38.050
Νεότερο μέλος
tomdalani
Top