Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.694
Reaction score
133.037
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

όχι, καμιά διαφορά. ψυχολογικό είναι. εγώ λέω πάρε την πιο φτηνή τροφοδοσία.
να επισημάνω πως το παραπάνω δεν είναι η "άποψή" μου, δεν τίθεται θέμα "άποψης".

τώρα, όσοι ξέρουν από τροφοδοτικά και δε μπορούν να δεχτούν "έτσι απλά" πως δε θα υπάρχει διαφορά με διαφορετικά τροφοδοτικά, χαίρομαι ιδιαίτερα για την άρνησή τους να αποδεχθούν "έτσι εύκολα" αυτό που γράφω, κ τους καλώ να το "ψάξουν".
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

όχι, καμιά διαφορά. ψυχολογικό είναι. εγώ λέω πάρε την πιο φτηνή τροφοδοσία.
Ποιος ειναι αυτος ο λογος (σχεδιαστηκα προφανως για τα ncore) που παροτι αναλογικος δεν επειρεαζεται απο την ποιοτητα η την υλοποιηση της τροφοδοσιας? - Ενω ειναι γνωστο οτι ολες οι συμβατικες σχεδιασεις "βασιζουν" ενα μεγαλο μερος του ηχου τους στην τροφοδοσια.

Απο την αλλη, καθε υλοποιηση (οπως ρωτησε και ο ψηλος) παιζει το ιδιο?
Οι επωνυμοι κατασκευαστες που χρησιμοποιουν ετοιμες μοντουλες, γιατι εχουν διαφορετικο ηχο μεταξυ τους?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.694
Reaction score
133.037
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. δε ξέρω αν ο Κόγιας δε βαριέται να γράψει...

καλύτερα να το ψάξεις λίγο μόνος σου συνονόματε.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Θα ηθελα λιγο να συζητησουμε αυτο που εμενα στο συστημα που το ακουσα μου φανηκε ως αδυναμια.

Η παρατηρηση μου ειναι οτι ενω στα κτυπηματα των τυμπανω και γενικα σε ρυθμικα κομματια το ακουσμα ηταν καταπληκτικο, σε κομματια που υπηρχε βαθυυυ χαμηλο, ακουστηκε να μην κατεβαινει τοσο πολυ - σε γνωστα κομματια και αφου η συγκριση των δυο ενισχυτικων το επιβεβαιωσε.
Να υποθέσω ότι μιλάς για ηχεία που κατεβαίνουν έως τα 2ohm.
Εχω δει στα specs ότι είναι 2x800W/8ohm 2x400W/4ohm 2x580W/2ohm?
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Δεν νομιζω οτι το ηχειο του Μανου κατεβαινει στα 2 ohm.

Εγω μιλησα για μεγαλη αποσβεση, μη ακουστη αρμονικη του χαμηλου.
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

καλύτερα να το ψάξεις λίγο μόνος σου συνονόματε.
Εχω κανει την ερευνα μου και ενω μετρητικα δεν προκυπτουν "θεματα" που θα δικαιολογουσαν ακουστικες διαφορες, τουτες υπαρχουν.
Υπαρχει κατι παραπανω απο τις μετρησεις που μας διαφευγει?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Δεν νομιζω οτι το ηχειο του Μανου κατεβαινει στα 2 ohm.

Εγω μιλησα για μεγαλη αποσβεση, μη ακουστη αρμονικη του χαμηλου.
Δεν γνώριζα που τα άκουσες Κώστα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.694
Reaction score
133.037
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Εχω κανει την ερευνα μου και ενω μετρητικα δεν προκυπτουν "θεματα" που θα δικαιολογουσαν ακουστικες διαφορες, τουτες υπαρχουν.
Υπαρχει κατι παραπανω απο τις μετρησεις που μας διαφευγει?
όντως, πολύ σωστά το έθεσες, "μετρητικά" δε προκύπτει κανένα "θέμα" και ο μπρούνο το έχει αποσαφηνίσει αυτό ιδιαίτερα "επιδεικτικά" θα έλεγα.

όχι, δε διαφεύγει τίποτα από τις μετρήσεις και αρνούμαι a priori το ότι υπάρχουν ακουστές διαφορές στην τροφοδοσία των ενκορ, όπως και στην τροφοδοσία της μέτρικ, όπου επίσης υπάρχουν αναφορές από κάποιους "αστείους" που ορκίζονται στα μεταξωτά τους σώβρακα για ακουστές διαφορές με αλλαγή του εξωτερικού (αστείου) διακοπτικού τροφοδοτικού της μέτρικ, πράγματα που είναι εντελώς αβάσιμα και 10000% αστειότητες - έχω γελάσει με την καρδιά μου με αυτούς, και το έχω συζητήσει με τους κατασκευαστές της μέτρικ, οι οποίοι γέλασαν ακόμα περισσότερο από μένα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.694
Reaction score
133.037
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

εν συντομία: η τροφοδοσία ως γνωστόν, οφείλει να αποδίδει απροβλημάτιστα τα απαιτούμενα "ρεύματα" με ελάχιστο ρίπλ και να έχει μηδενικό θόρυβο. Όλα τα άνωθεν τα παλεύει από μόνη της η πλακέτα του ενκορ, ισοπεδώνοντας θορύβους τροφοδοσίας και εξουδετερώνοντας το ριπλ, με τιμές απόρριψης που φαντάζουν εξωπραγματικές. Και οι μετρήσεις είναι εκεί, σκληρές και αδιαπραγμάτευτες, να σε κάνουν να βγάζεις το καπέλο στον μηχανικό που το σχεδίασε. Είτε μιλάμε για μέτρικ, είτε για ενκορ, το ένα και το αυτό είναι, απλά αλλάζει το όνομα του μηχανικού στον οποίο οφείλεις να βγάλεις το καπέλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.694
Reaction score
133.037
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

προσωπικά θεωρούσα εξωπραγματική την τιμή απόρριψης θορύβου των tripath, που είναι 60 db (!), μέχρι που είδα την ανάλογη τιμή στην υλοποίηση του μπρούνο, όπου σκας ένα χαμόγελο και λες ανέτως "εντάξει, βάλε από πίσω ότι νά'ναι".

και κανένας σοβαρός μηχανικός δε θα σου φέρει αντίρρηση σε αυτό! με το ζαπάντη τα λέγαμε πριν από αρκετούς μήνες και είχαμε λιώσει στο χαβαλέ... άσε δε με τον κουφό, γελούσαμε μαζί που έψαχνε "καλύτερο τροφοδοτικό"! μιλάμε για απλή βλάβη, αλλά συνειδητοποιημένη, όχι μαύρες μαγείες και μεταξωτά σώβρακα...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Να υποθέσω λοιπόν οτι το Ιταλικό 450W διακοπτικό τροφοδοτικό θα παίξει το ίδιο με το SMPS 600 :thumbsdown:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.694
Reaction score
133.037
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Να υποθέσω λοιπόν οτι το Ιταλικό 450W διακοπτικό τροφοδοτικό θα παίξει το ίδιο με το SMPS 600 :thumbsdown:

να μην "υποθέσεις", να είσαι απόλυτα βέβαιος.




ΥΓ.1.
για λόγους "βλάβης" (που δε συμφωνώ) να προτιμήσεις το ιταλικό, είναι αντικειμενικά καλύτερο.

ΥΓ.2.
για λόγους "οικονομάς" (που συμφωνώ) να προτιμήσεις το ιταλικό, είναι 30-40€ φτηνότερο.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κάπχιοι θα αναρωτηθούν βέβαια....:whistling:
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Πολλοι, ιδιαιτερα στην απολυτοτητα.....

Το θεμα ειναι οτι την ρημαδα την διαφορα..... τον μπελα μου μεσα............την ακους...


Εδω εχεις ενα τροφοδοτικο με απορριψη θορυβου κοντα στα 100 db και αλλαζεις εναν πυκνωτη και αλλαζει ο ηχος.
Υπαρχουν και σχετικα αρθρα δοκιμων και μετρησεις και ενα καρο πραγματα στο net που τα δειχνουν....
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.332
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κανένα Link παίζει απο τον ιταλό?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κώστα ,
είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι για να έχει αξία το τι ακούμε πρέπει να είναι με κλειστά μάτια και άγνοια προϊόντος..
Και να υπάρξει και κάποια ομοφωνία η έστω πλειοψηφία ακροατών ως προς το τελικό συμπέρασμα.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

ε ρε κατι Cardas xlr που θα βαλλωωωωωωωωωω....:laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.694
Reaction score
133.037
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Το θεμα ειναι οτι την ρημαδα την διαφορα..... τον μπελα μου μεσα............την ακους...
διαφωνώ. νομίζεις πως την ακούς.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

ασε το Furutech το IEC το επιχρυσο..........:laugh:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κανένα Link παίζει απο τον ιταλό?
Αν γνωρίζω καλά έγινε ειδική παραγγελία συγκεκριμένα κομμάτια
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.933
Μηνύματα
2.922.994
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top