Ο κακός μας ο καιρός

Μηνύματα
27.916
Reaction score
26.280
Κι εγώ μέσα…Ακριβώς στον καύσωνα - ήρθα απρόσμενα - και χάλασε το κλιματιστικό με μια διακοπή ρεύματος που είχαμε την πρώτη βραδυα .Νομιζαμε πως θα πεθάνουμε…,πως θα σκάσουμε….

Την επόμενη μέρα πήρα από τα «χαράματα« όλους τους ψυκτικούς της περιοχής με τη σειρά,να τους παρακαλάω,όχι μόνο ν αγοράσω,αλλά να μου το αντικαταστησουν άμεσα.Το μεσημέρι της ίδιας μέρας σε 50 λεπτά είχαμε κλιματιστικό,το οποίο δουλεύει από τότε ασταμάτητα .Αγορασα και ανεμιστήρα επιδαπέδιο για να υπάρχει synergie….

Είμαι τόσο ευγνώμων για τη δροσιά που έχουμε στη Γερμανία,και δεν πρόκειται να ξανά παραπονεθώ για τις λίγες καυτές μέρες που ζούμε με διαλείμματαβροχοπτώσεων.

Νοιωθω σαν να έχω πυρετό διαρκείας….Και δεν θυμάμαι να είχα Ποτε πυρετό στη ζωη μου από ίωση!Κυκλοφορώ με καπέλο,κρύο νερό που ψεκάζεις το δέρμα σου,ειδικά πανιά που κατεβάζουν τη θερμοκρασία του σώματος όταν είναι νωπά,βεντάλια και τσάντα ψυγείακι με παγωμένα μπουκάλια νερού!
Ανυπόφορη κατάσταση για ζωντανούς οργανισμούς…Περαστικά σας….Εγω φεύγω ….
Τώρα τι να πω?
Να χαίρεσαι που βρήκες και στο άλλαξαν . Μεγάλη τύχη , γιατί όλοι αυτοί τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν.
Αυτό το περαστικά σας , δεν ακούγεται ωραίο , αλλά δίκιο έχεις.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.629
Reaction score
97.259
Από Meteo πριν 20 λεπτά:

2024-07-18 19_23_51-.png
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.538
Reaction score
86.048
Ο βασικότερος παράγοντας που κάνει τον καύσωνα ανυπόφορο:

 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.668
Reaction score
6.047
Ισχύει. Ακόμα και εδώ ψηλά στην Σταμάτα, 31C είχε έξω στις 2μιση το βράδυ... στο βορεινό μάλιστα μπαλκόνι που δεν το βλέπει ο ήλιος καθόλου...

Δεν θέλω να σκεφτώ καν τι θερμοκρασίες έχουν αντίστοιχα σε κεντρικά σημεία Αθήνα, Λάρισσα, κλπ :D
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.575
Reaction score
20.121
Δεν παρακολουθώ θερμοκρασίες (δεν βρίσκω νόημα) αλλά επειδή συνηθίζω να κάθομαι στην ταράτσα αργά το βράδυ μετά τα μεσάνυχτα.. τις τελευταίες ημέρες εδώ στον Πειραιά είναι σαν να βρίσκεσαι μέσα σε καζάνι που σιγοβράζει.. :tongue:
5 λεπτά κάνω να στήσω - ρυθμίσω το τηλεσκόπιο για να χαζέψω λίγο και μετά θέλω πετσέτα ή ακόμα καλύτερα μπουγέλο.. :fuckyou:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.088
Reaction score
33.342
Το πρωί κατά τις 9:30 περνώ από του Μελίδη.
Με το που σκάω μύτη, κόβεται το ρεύμα. Κάποιος μετασχηματιστης στην περιοχή πιθανότατα.

Καθίσαμε λίγο έξω - μέσα ήταν ανυποφορα- και τα λέγαμε. Ήταν στη σκιά φυσικά, δεν είχε γυρίσει ο ήλιος.

Σιγά σιγά ένιωθα να ιδρώνουν τα χέρια, να σχηματίζεται ένα λεπτό φιλμ υγρασίας στους πήχεις μου. Βέβαια είχε βρέξει καλά το προηγούμενο βράδυ και σίγουρα είχε υγρασία.

Πού και να μη φορούσα κοντό παντελόνι και κοντομάνικο λινό πουκάμισο. Σε χρώμα μέντας, μου το έβγαλε η γυναίκα μου, είχα ξεχάσει ότι το είχα, μου λέει βάλε το να είναι ασορτί με το ποδήλατό σου
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.196
Reaction score
7.189
Πού και να μη φορούσα κοντό παντελόνι και κοντομάνικο λινό πουκάμισο. Σε χρώμα μέντας, μου το έβγαλε η γυναίκα μου, είχα ξεχάσει ότι το είχα, μου λέει βάλε το να είναι ασορτί με το ποδήλατό σου
Κάτι μου θύμισε η περιγραφή :laugh:

1721404569607.png
 

Μηνύματα
20.418
Reaction score
15.097
«Everywhere you go, always take the weather with you..»

Απο τη Σκυλλα στη Χάρυβδη »έπεσα»….

Πηρα τον καιρό μαζί μου….Καυσωνας κι εδώ….

Προβληματα ΙΤ στο αεροδρόμιο,καθυστερήσεις,κυκλοφοριακή συμφόρηση,ατυχηματα στους δρόμους….Αυτη η μέρα θα μου μείνει αξεχαστη : 19.07.24
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.266
Μηνύματα
2.894.624
Members
38.015
Νεότερο μέλος
alexgeo60
Top