Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Εγω αμα κοπει το ρευμα γυρναω το πλατω με το χερι, μεγααααλη συνηθεια, κ κολλαω τ αυτι στην κεφαλη να ακουω κ καλυτερα τα πριμα...
Αν θυμάμαι καλά εσύ ήσουνα που μου εγραψες στο facebook ότι ο παππούς σου είχε λατέρνα? :139:

Η ήταν αλλος, δε θυμάμαι... :143:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Αν την ακουμπίσεις με εφαρμοσμένη αντιολίσθηση, η δύναμη που θα εφαρμοστεί στην ακίδα σου θα είναι στατική πλευρική και επειδή διαβάζει και στα 2γρ plus θα έχεις ήδη βάλει και ανάλογη αντιολίσθηση.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Μη φοβάσαι αν έχεις βάλει αεροθυλάκιο (ένα ντεπόζιτο με βαμβάκι μέσα που κρατάει αέρα) δεν έχεις τέτοιο φόβο, εκτός αν το αφήσεις να παίζει καμιά ώρα χωρίς αντλια. Μπορώ να σου φτιάξω εγώ αεροθυλακιο είναι πολύ εύκολο. :113:
Θα χαρώ να συνεργαστούμε :107:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.930
Reaction score
34.622
Re: Απάντηση: Re: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Αν θυμάμαι καλά εσύ ήσουνα που μου εγραψες στο facebook ότι ο παππούς σου είχε λατέρνα? :139:

Η ήταν αλλος, δε θυμάμαι... :143:
Μπα , αλλος ηταν , ο παππoυς μου εμενα ειχε ενα Linn:137::137:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

incognito τι γνώμη έχεις για τα direct Rim-drives DC motors?
(9kg πλατώ θέλει να γυρίσει....)

Θα κάναμε πατέντα με... άλλο μοτέρ?




Κυριάκο πιά αντλία έχεις για τον αέρος σου? Τι λες για αυτήν?
http://adanalog.com/index.php?page=...facturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=35

Αυτό το πικαπ είναι δικό σου??
 




Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Αυτό το πικαπ είναι δικό σου??
Οχι ακόμα :116:
Ελπίζω τον άλλο μήνα να γίνει.

Εχω ένα Linn μετά παρελκομένων τώρα
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Οχι ακόμα :116:
Ελπίζω τον άλλο μήνα να γίνει.

Εχω ένα Linn μετά παρελκομένων τώρα
Σαν ιδέα πάντως, όσν αφορά το πλατώ το βρίσκω παρόμοιο με το EAT Forte - http://www.euroaudioteam.com/eat_forte_turntable.php

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.930
Reaction score
34.622
Re: Απάντηση: Re: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Γιάννη τι νέα από την Koetsu την έβαλες επάνω???
Κυριακο μπηκε κανονικα η Koetsu επανω, ολα καλα.
Τωρα χρειαζομαι phono η step up οπωσδηποτε.
Για ν ακουσω σε νορμαλ εντασεις, βαζω το ποτενσιομετρο στη μεση, οποτε βγαζει φυσημα...
Κατι πρεπει να κανω και δεν ειμαι σιγουρος ποια λυση εχει τα καλυτερα αποτελεσματα.

Την κεφαλη οσο μπορεσα καλυτερα τη ρυθμισα, με προτρακτορα Hifi news και shure ζυγαρια, αλλα αν μπορεσει κανενας να δει αζιμουθιο κ antiskating που το κατεχει καλυτερα το αθλημα δε θα ταν κ ασχημα...:126:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Εχω ένα Linn μετά παρελκομένων τώρα
Ετσι εξηγειται που θες καποιο καλο πικαπ:121::128::128:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Ετσι εξηγειται που θες καποιο καλο πικαπ:121::128::128:
Θέλω να μπω σε χωράφια άγνωστα παράλληλης μετατόπισης..... Εξάλου το Linn θα εξακολουθεί να είναι το βασικό μου πλατώ :105:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Θέλω να μπω σε χωράφια άγνωστα παράλληλης μετατόπισης..... Εξάλου το Linn θα εξακολουθεί να είναι το βασικό μου πλατώ :105:

Άμα πάρεις παράλληλο με αέρα σιγά μη ξαναγυρίσεις σε ακτινικό βραχίονα. Έχω οκτώ βραχίονες και ο παράλληλος τους πατάει όλους. Πρόσεχε τι λέω με αέρα διότι οι μηχανικοί παράλληλοι εμένα τουλάχιστον δεν μου λένε τίποτα εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. :126:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Τι εννοείς "μηχανικοί παραλληλοι" και σε ποιους αναφέρεσαι ονομαστικά Κυριάκο? :139:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Καλημερα, μην εχοντας ποτε εμπειρια απο βραχιονα παραλληλης μετατοπισης, θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σου για τα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα και την εμπειρια στησιματος και καθημερινης χρησης σε σχεση με εναν κλασσικο καρντανικο.
Ειδικα το δικο σου συστημα που εχει 3 στο ιδιο πλατω πρεπει να ειναι ιδανικο για να συγκρινεις αμεσα τις δυο φιλοσοφιες.
Ισως για να διατυπωσω σωστοτερα την ερωτηση, ποιες ειναι οι διαφορες των βραχιονων σου.

Κοίτα να δεις πως έχει το πράγμα. Ο παράλληλος βραχίονας έχει βασικό πλεονέκτημα ότι υπερτερεί σε θέμα γεωμετρίας από τους κλασικούς βραχίονες, καθώς δεν παρουσιάζει σφάλμα ανάγνωσης κατά την διαδρομή του καθώς επίσης το ποιο σημαντικό που συζητάγαμε σήμερα εδώ… δεν έχεις να ανησυχείς για antiskating και τέτοιες αηδίες. Όπως είπε και κάποιος ‘’ όταν έχεις ένα βραχίονα που είναι ρυθμισμένος και είναι ακριβής μόνο σε δύο σημεία είναι σαν ένα σταματημένο ρολόι που δύο φορές τη μέρα δείχνει την ώρα σωστά’’ . Τα λέει όλα. Σε ήχο είναι πολύ καλλίτερος από ότι έχω ακούσει μέχρι σήμερα από αέρα και σκηνική παρουσία.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Ολα αυτά καλά με τους linear αέρος... αλλά τι γίνεται με τις κεφαλές ? Εδώ περιορίζεται η επιλογή σε χαμηλής ενδοτικότητας.

Και ΟΚ συμφωνούμε για το γωνιακό σφάλμα ανάγνωσης, αλλά πόσο καλύτερος μπορεί να είναι από έναν δυναμικό sme v, ekos, dynavector ή από έναν uni morch, clearaudio?

Και δεν μιλάμε εάν ένας ακτινικός είναι καλύτερος ή όχι (που δεν είναι)... αλλά εάν στις 5000 πχ που κάνει ένας κορυφαίος ακτινικός όπως οι παραπάνω υπάρχει ισάξιος παράλληλης.
Εδώ δεν ξέρω.......
 

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Στο στησιμο, εχει καποια ιδιαιτεροτητα? vta, mounting distance, vtf και τελος? γιατι χαμηλης ενδοτικοτητας κεφαλες?
Στη χρηση, τι γινεται τι προσεχεις, απο τι κινδυνευεις, σε τι πασχουν? πως τον χειριζεσαι?

δεν εχω καν δει απο κοντα οπως φανταζομαο οι περισσοτεροι απο εδω μεσα, οποτε γινε λιγο αναλυτικος
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.889
Απάντηση: Re: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

(...) Όπως είπε και κάποιος ‘’ όταν έχεις ένα βραχίονα που είναι ρυθμισμένος και είναι ακριβής μόνο σε δύο σημεία είναι σαν ένα σταματημένο ρολόι που δύο φορές τη μέρα δείχνει την ώρα σωστά’’ . Τα λέει όλα.
Δεν ξέρω αν τον γνωρίζεις, αν ναι, πες του ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον τον Κυριάκο πόσους παράλληλους μηχανικους βραχίονες έχει χρησιμοποιήσει, με τι κεφαλές και πάνω σε ποιά πλατώ... :139:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top