Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
59
Reaction score
101
Τα τελευταία χρόνια πολλοί από εμάς ,θελουμε ένα όμορφο ηχείο στο σαλόνι μας , η στο χώρο που ακούμε μουσική.
Τα τελευταία γενιάς ηχεια, (δαπέδου ως επι το πλείστον ) και μιλαω για ανθρώπινες τιμές και όχι εξωπραγματικές ,τα περισσότερα διαθέτουν γουφερ 5, η 5,5 και 6,5 ίντσες …
Όλα αυτά τουλάχιστον όσα εχω δει εγώ φυσικά φορτίζονται από την μαγική τράπουλα (bass reflex ) είτε εμπρός είτε στο πίσω μέρος.

η αφεντιά μου, διαθέτει στο σήμερα ένα ενισχυτή Sphinx protect ten αρίστης καταστασης , τον οποίο συνδυάζω με ένα ζεύγος ηχείων Epos M22I, συν τις πηγές , Dac κλπ κλπ.
Δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος , εχω ωραία ακούσματα μην αναλύω τώρα, χωρίς να σημαίνει ανοίγοντας αυτό το θέμα πως θα προχωρήσω σε αλλαγές.
Όμως, έτυχε να βρεθώ σε γνωστό μέρος επαγγελματία φίλου και πελάτη μου στην Καλλιθέα (δεν αναφέρω όνομα για λόγους ευθιξίας ) όπου εκεί, εχω ακούσει άπειρα ενισχυτικά η πηγές σε διαφορά είδη μουσικά με τα ίδια ηχεια.
Την τελευταία φορά λοιπόν , πήγα με 3 γνωστά αγαπημένα μου cd έτσι ώστε να εχω μια σαφή εικόνα του πως παίζουν ta cd μου.
Για ποια ηχεια λοιπόν;
Vergin vega κάτι κακασχημα τεράστια που και χάρισμα στο σαλόνι μου δεν θα τα έβαζα ποτέ.
Δυο 15¨ γουφερ το κάθε ένα , μιντ και τουιτερ με Χουάνη.

Το πως ακούγονταν τα όργανα στα γουφερ σε άκρως λογική ένταση με άφησε με το στόμα ανοιχτό.
Ένα vintage ενισχυτης των 140 ευρώ που αδυνατεί να τον πουλησει , πηγή ένα cd marantz και καλωδια ηχείων για γέλια , ντρέπομαι να αναφέρω.
Αλλάξαμε ηχεια και βάλαμε κάτι Sansui vintage με ένα 12ιντσο γουφερ και χάρτινα τουιτερ και μιντ.
Το σοκ συνεχίστηκε …….

και εγώ εχω μπάσο εξαιρετικό με τα epos , σφιχτό γρήγορο αλλά καμία σχέση….
Και ερωτώ, κουβέντα να γίνεται.
Τελικά μήπως η περίφημη τρύπα από πίσω η μπροστά σε όλα αυτά τα νέου τύπου ηχεια με τα μικρά γουφερ είναι μια παραίσθηση στον χώρο η ψευδαίσθηση για να μας δημιουργήσει ο χώρος μπάσο το οποίο αιωρείται στον χώρο και νομίζουμε πως αποδίδουν;
Εμένα ας πούμε σε 50τμ χώρο αν φτάσω σε υψηλά επίπεδα έντασης ο όχι πολύ καλός μου χώρος θα αποδώσει και ένα μπουμαρισμα.
Σε αυτόν εκεί αυτά τα κακασχημα θηρία έπαιζαν ακόμη και σε πολύ υψηλές στάθμες το ίδιο καλά σε ένα άκρως κακιστο χώρο.

Έβαλα τέλος το αυτί μου κοντά στα γουφερ και άκουσα κόντρα μπάσο και πιάνο που εδώ στο χώρο μου, δεν άκουσα ούτε με Artemis V2 , ούτε με V2 ορφεα , ούτε με xanadu , ούτε με MAGNAT και διαφορά αλλά που έτυχε να περάσουν από το σπίτι.
Χαρακτηριστική άνεση στα όργανα λες και ήσουν μπροστά στην ορχήστρα…σε δε υψηλή ένταση , έτρωγες από την μπότα κλωτσιά στο στήθος.

να χαρακτηρίσω τελικά το μεγάλο γουφερ σαν τα υψηλά κυβικά ενός αυτοκινήτου η μοτοσικλέτας, η όπως ένας απλός μικρός ενισχυτης σε σύγκριση με κάποιον άλλο που έχει ρεύματα κλπ κλπ.

Συγνώμη αν κούρασε το μακροσκελές μου ποστ , θα ήθελα να ακούσω απόψεις εάν μπείτε στον κόπο.
Ευχαριστώ.
 
Last edited:


Μηνύματα
13.148
Reaction score
10.428
Τα ηχεία θα ήταν τα Cerwin Vega XLS-215. Με τις γρίλιες μπροστά δε φαίνεται το κόκκινο.
Επίσης, δεν έχουν χοάνη. Κανονικό tweeter έχουν με κυματοδηγό (waveguide).
 

Μηνύματα
345
Reaction score
350
Μεγάλο γούφερ, μεγάλο ηχείο, μεγάλος ήχος, παλιά καλή συνταγή.
JBL L200B ή L300 για παράδειγμα, εντυπωσιακά μόνιτορ εποχής που παίζουν και με μικρούς ενισχυτές.
 



gid

Μηνύματα
7.931
Reaction score
9.102
Υπήρξα κάτοχος Cerwin Vega με 12άρια. Άφθονο μπάσο χωρίς ακρίβεια ή έλεγχο. Επίσης σκληρά πρίμα όταν η ένταση ανέβαινε. Ηχεία LowFi, όχι HiFi.

Ναι χωρίς αμφιβολία το μέγεθος του γούφερ μετράει και μετράει πολύ, αλλά προς θεού όχι από αυτή τη φίρμα, τουλάχιστον όχι χωρίς προσεκτική δοκιμή κάποιας διάρκειας.

Μπορείς να κοιτάξεις σε ηχεία με 8άρια, και βέβαια μπορείς (για να μην πω οφείλεις) να προσθέσεις ένα-δύο σαμπ στο σύστημά σου. Τα ηχεία σου απλά δεν μπορούν να σου δώσουν τις χαμηλές που θέλεις.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
101
Υπήρξα κάτοχος Cerwin Vega με 12άρια. Άφθονο μπάσο χωρίς ακρίβεια ή έλεγχο. Επίσης σκληρά πρίμα όταν η ένταση ανέβαινε. Ηχεία LowFi, όχι HiFi.

Ναι χωρίς αμφιβολία το μέγεθος του γούφερ μετράει και μετράει πολύ, αλλά προς θεού όχι από αυτή τη φίρμα, τουλάχιστον όχι χωρίς προσεκτική δοκιμή κάποιας διάρκειας.

Μπορείς να κοιτάξεις σε ηχεία με 8άρια, και βέβαια μπορείς (για να μην πω οφείλεις) να προσθέσεις ένα-δύο σαμπ στο σύστημά σου. Τα ηχεία σου απλά δεν μπορούν να σου δώσουν τις χαμηλές που θέλεις.
Με τα ηχεια που εχω είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος , τουλάχιστον από όσα πέρασαν από εδώ είναι μακράν καλύτερα και δεν με τρώει επι του παρόντος καμία αλλαγή, απλά έμεινα έκπληκτος με την άνεση του μεγάλου γουφερ και φυσικά το ήξερα πως ένα 6αρακι ειναι αδύνατον να φτάσει το άκουσμα ενός τόσο μεγάλου γουφερ.
Όσο αναφορά τα συγκεκριμένα , ως είπα ούτε χάρισμα δεν τα ήθελα .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.269
Reaction score
131.574
Όπως τα λες είναι.

Και σύγχρονα hi-fi ηχεία (όχι τα σεργουιν Βέγκα) με 12" και 15" γουφερ υπάρχουν, που παίζουν κλάσεις ανώτερο ήχο από τα συνήθη οικιακά 5-ιντσα και 6-ιντσα, αλλά οι τιμές τους, είναι σα το μέγεθος των μεγαφώνων τους, οπότε η πλειοψηφία αναγκαστικά θα μείνει με μικρά μεγάφωνα, και κατά συνέπεια, με μικρό ήχο.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε στις μέρες μας, για να πλησιάσουμε αυτόν τον "μεγάλο" ήχο, είναι να έχουμε ηχεία με μίνιμουμ ένα 8-ιντσο γουφερ, σε σχετικά μικρή απόσταση ακρόασης (άιντε στα 2 μέτρα), και να κρύψουμε τίποτα 12" ή 15" σαμπ στις γωνιές του δωματίου, ώστε να αντισταθμίσουν την έλλειψη αντρικού μεγέθους μεγαφώνων στα ηχεία μας.

Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, εκτός κι αν διαθέσεις πολύ χρήμα, αλλά και πάλι, για μεγάλους χώρους, τα σαμπ θα συνεχίσουν να είναι αναγκαία.
 

Μηνύματα
4.915
Reaction score
4.045
Με τα ηχεια που εχω είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος , τουλάχιστον από όσα πέρασαν από εδώ είναι μακράν καλύτερα και δεν με τρώει επι του παρόντος καμία αλλαγή, απλά έμεινα έκπληκτος με την άνεση του μεγάλου γουφερ και φυσικά το ήξερα πως ένα 6αρακι ειναι αδύνατον να φτάσει το άκουσμα ενός τόσο μεγάλου γουφερ.
Όσο αναφορά τα συγκεκριμένα , ως είπα ούτε χάρισμα δεν τα ήθελα .
Σε ποση αποσταση απο τα ηχεια καθεσαι?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.733
Μηνύματα
2.915.336
Members
38.090
Νεότερο μέλος
JERONiMOS
Top